Ευτυχία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    14

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,091
Λιβαδειά
Eutuxia.jpg



Πρωταγωνιστούν: Καρυοφυλλιά Καραμπέτη, Κάτια Γκουλιώνη, Πυγμαλίων Δαδακαρίδης, Θάνος Τοκάκης,
Ντίνα Μιχαηλίδου, Παύλος Ορκόπουλος, Ευαγγελία Συριοπούλου, Λίλα Μπακλέση, Ανδρέας Κωνσταντίνου,
Ευγενία Σαμαρά, Γιάννης Δρακόπουλος, Αντώνης Λουδάρος, Κρατερός Κατσούλης, Ματθίλδη Μαγγίρα,
Χρύσα Ρώπα, Φοίβος Δεληβοριάς, Χάρης Μαυρουδής, Λεωνίδας Κακούρης, Κατερίνα Διδασκάλου

Σκηνοθεσία: Κατερίνα Μπέη

Διάρκεια ταινίας: 90' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη, 19 Δεκεμβρίου 2019

Imdb | Village | Odeon






Υπόθεση:
Ένα κορίτσι, μικροπαντρεμένο, ταξιδεύει από το Αϊδίνι στην Ελλάδα με τη μητέρα και τις δύο της κόρες.
Στο πλοίο του ξενιτεμού παίρνει απόφαση να μην αφήσει τη ζωή να την προσπεράσει, αλλά να τη ζήσει,
όπως θέλει. Και τη ζει! Γράφει ακατάπαυστα σε ό,τι πιάνει το μελάνι, από χαρτοπετσέτες και κουτιά από
τσιγάρα μέχρι υπόλοιπα λογαριασμών. Καπνίζει, ερωτεύεται με πάθος, χαρτοπαίζει με θράσος σε πολυ-
-τελή σαλόνια, αλλά και σε παράνομα υπόγεια. Μία δασκάλα που γίνεται ηθοποιός στα μπουλούκια και
στο θέατρο, μία ποιήτρια που γίνεται η μεγαλύτερη Ελληνίδα στιχουργός του λαϊκού τραγουδιού.
Συνεργάζεται με όλες τις διάσημες μουσικές προσωπικότητες της χώρας, από τον Βασίλη Τσιτσάνη
και τον Απόστολο Καλδάρα, ως τον Μανώλη Χιώτη, τον Αντώνη Ρεπάνη και τον Μάνο Χατζιδάκι,
υψώνοντας θαρραλέα ανάστημα, σε έναν σκληρό και τυπικά ανδροκρατούμενο κόσμο.








eutixia-vraveia.png




 
Last edited:

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Re: Ευτυχία (2019)

Το λογότυπο του κλαμπ στην αφίσσα σημαίνει ότι "έχουμε" - ας μου επιτραπεί το πρώτο πρόσωπο - συμμετοχή στην ταινία ;

Βρίσκω εξαιρετικά φιλότιμες τις προσπάθειες των κινηματογραφιστών μας να γυρίσουν φιλμ με αναφορά σε περασμένες εποχές, όταν στο περιβάλλον, που ζούμε τίποτα πιά δεν τις θυμίζει...
Δυστυχώς δεν υπήρξε ποτέ στη χώρα κάτι σαν μιά μίνι - έστω - "τσινετσιτά" . Θα μπορούσαν να κάνουν θαύματα !
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Η ευχαριστη ειδηση της ημερας οτι η πολυ καλη ταινια του Αγγελου Φραντζη τραβηξε περισσοτερο κοσμο απο τα σκουπιδια των ρεαλιτις.




Σάρωσε η ταινία του ΑΝΤ1, αφήνοντας πίσω της τους δύο τελικούς των ριάλιτι και κάνοντας την μεγάλη έκπληξη το βράδυ της Παρασκευής

Κι όμως κανένας νικητής ριάλιτι, όσο δημοφιλής κι αν είναι, δεν κατάφερε να νικήσει την Ευτυχία Παπαγιαννοπούλου. Η τέχνη νίκησε το ριάλιτι, η υψηλή αισθητική άφησε πίσω της την λογική της σύγχρονης τηλεόρασης και μία ταινία νίκησε δύο ριάλιτι.

Με 30,5% στο σύνολο και 28% στο δυναμικό κοινό η ταινία «Ευτυχία» που προβλήθηκε από τον ΑΝΤ1 έκοψε πρώτη το νήμα της τηλεθέασης αφήνοντας στη δεύτερη θέση το «Bachelor» του Alpha με 22,1 και 22,7% αντίστοιχα και στην τρίτη θέση το «Big Brother» του ΣΚΑΪ με 19% στο σύνολο και 16,5% στο δυναμικό κοινό.
 

ihodemon

Supreme Member
4 April 2019
4,250
ΑΘΗΝΑ
Ένα ακόμη παράδειγμα απομυθοποιησης του επιχειρήματος " ο κοσμος αυτά βλέπει αυτά του δείχνουμε"
Όχι κύριοι.
Εσεις δείχνετε μόνο αυτά.
+1!!
Το ίδιο και στην μουσική. Προωθούν σκουπίδια με την δικαιολογία "αυτά ακούει ο κόσμος τώρα.."
Και μετά ψάχνονται για τα sold out "άγνωστων" μουσικών, ενω οι "δικοί τους" επιβιώνουν
με περατζάδες στα καλοκαιρινά μπάρ γιατι τα cd τους δεν..
Και για να μην ξεφεύγω του θέματος, το καλό προιόν θα βρεί ανταπόκριση.
Πολύ λογικό μου φαίνεται η Ευτυχία να νικήσει σάπια και fake reality..
Η Καριοφυλιά "ήταν" ο ρόλος, σε μία ταινία όαση στον σύγχρονο Ελληνικό cinema
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Υπηρχε και πολυ μεγαλη διαφορα μεταξυ της Καραμπετη και της Γκουλιωνη στην αποδοση του ρολου.

Μεγαλο το χασμα μεταξυ τους υπερ της Καραμπετη φυσικα.

Και εξαιρετικη φωτογραφια του συναδερφου Γιαννη Δρακουλαρακου.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Διαφωνώ... κι και η γυναίκα μου (που την εμπιστεύομαι περισσότερο κι από μένα!)

Η μικρή ήταν καλύτερη στο ρόλο της....πιο συνεπής για μένα.
Η καραμπετη καλή, αλλά η ίδια σε ολα της σχεδόν, ίδια με όλους τους υπόλοιπους ρόλους της.


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

Simos.I

Moderator
Staff member
17 June 2006
25,404
Land of Dystopia
Με συγχωρείτε έχω διαφορετική άποψη η ταινία ήταν πολύ ρηχή, μια ταινία δεν αρκεί να σταθεί σε ερμηνείες, αλλά και σε πλοκή που ήταν από την μέση και κάτω άναρχη.
 

Sotiris

Supreme Member
18 June 2006
3,962
Συμφωνώ με τον Simos.
Είδα γύρω στα 50 λεπτά και την παράτησα.
Αδιάφορη ταινια.
Πραγματικά χωρίς καμία πλοκή.
Απλά έδειχνε ότι πηγαινε για ψωμί, πήγαινε για καφέ, έπαιζε χαρτια, δεν είχε κάποια υπόθεση.
Ενδιαφέρον είναι μόνο για τα συγγενικά της πρόσωπα και γνωστούς της.
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,800
Αθήνα-Κέντρο
Εμένα μου άρεσε αλλά με ενόχλησε το σαράκι του Νέου Ελληνικού Κινηματογράφου που αφορά στον ήχο.

Και ειδικά στους διαλόγους.Ακούγονται "ψεύτικοι" στην καλύτερη περίπτωση και καθόλου στην χειρότερη.

Στην συγκεκριμμένη ταινία όταν μιλούσαν οι πρωταγωνιστές γρήγορα και σιγά,χρειαζόμουν υπότιτλους για να καταλάβω τι λένε!

Τι διάολο,εν ετει 2020.Βλέπεις ταινίες του '58 και οι διάλογοι είναι ξουράφι.Και σε σημερινές ταινίες προσπαθείς να καταλάβεις πολλές φορές τι λένε.

Βλέπεις την "Κάλπικη Λίρα" και ξερένεσαι και είδα την Ευτυχία και τα μισά τα έχασα.

Τι σκατά σπουδάζουν οι σημερινοί τεχνικοί ήχου??
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Re: Απάντηση: Ευτυχία

Τι σκατά σπουδάζουν οι σημερινοί τεχνικοί ήχου??

Η γυναικα μου την ειχε δει την ταινια στην κινηματογραφικη αιθουσα στην πρεμιερα της .

Δυστυχως η ταινια ειχε πολυ μικρη καριερα στις αιθουσες.

Και χτες ακριβως αυτο της ελεγα (ξερει περισσοτερα για ηχο και μονταζ/μιξαζ απο τον καθε εναν εδω μεσα) και μου ειπε οτι το χαλι που (δεν) ακουγαμε χτες δεν υπηρχε στην αιθουσα.

Πιθανον να εκαναν καμια κουταμαρα στην κοπια και στο μιξαζ του master ή αν εδωσαν πολυκαναλο ηχο να εκανε καμια συμπιεση ο ΑΝΤ1 ? ξερω κι εγω......μονο οι ιδιοι οι συντελεστες γνωριζουν τι πραγματικα συνεβη.
 

tegonik

Supreme Member
22 July 2006
6,022
Athens
Πολύ κακή ταινία. Σενάριο μηδενικό, οτι ναναι, και η Γκουλιώνη ένα χάλι, υπερβολική σε όλα , κακή ηθοποιός, κακή επιλογή, βασικά επιλογή με βύσμα (γκόμενα, γυναίκα?του σκηνοθέτη είναι). Χίλες φορές Μικρούτσικος και big brother (είχε και το Χριστινάκι καλεσμένο..).
Εχω χάσει τον χρόνο μου κινηματογράφο με δαυτη όταν κυκλοφόρησε...εφυγα και βλαστημούσα, δεν περίμενα να την δω τηλεόραση..
 

skysound

Supreme Member
28 January 2007
6,789
Θεσσαλονίκη
Re: Απάντηση: Ευτυχία

Ακομη μια κλασικη ελληνικη ταινια χαμηλων προδιαγραφων σε ολα της.
Κατι ματιες που εριχνα επειδη την εβλεπε η συζυγος, ουτε για σηριαλ δεν αξιζε.
Δλδ μιλαμε οτι ηταν χειροτερη και απο τον ηχο της.
Ουτε καν οι τραγουδιστες δεν ηταν σε θεση να ανταποκριθουνε στον ρολο τους.
Σαν αγγουρια στεκοτανε στην πιστα. Βασικος υπευθυνος ο σκηνοθετης,
και δευτερευοντως, τι ταινια να κανεις για εναν ανθρωπο εθισμενο στο τζογο
και στα παθη? Εστω και αν εχει κανει καποιους καλους στιχους τραγουδιων.
 

boxer1

Established Member
10 September 2019
245
Οταν η ηθοποιοί δεν μπορούν να υποστηρίξουν τον ρόλο, τότε χάνεται το παιχνίδι.
Κακό αποτέλεσμα, ανεπαρκείς οι ηθοποιοί, ανεπαρκές σενάριο στους ήρωες δίνεις χαρακτηριστικά θετικά και αρνητικά που να τραβάνε τον θεατή όχι να τον κάνουν να βαριέται , πολύ καλή κινηματογράφηση αλλά τι να το κάνεις.
Εμπλέκοντας στην ιστορία και τόσα διάσημα πρόσωπα, έγινε και γελοία η ταινία, ανεπαρκής Χατζηδάκις, Τσιτσάνης, Βλαχοπούλου, και εν τω μεταξύ έπρεπε να έχουν και ένα πούστη (το έγραψα επίτηδες έτσι αφού έτσι μας τον πάσαραν οι ίδιοι οι συντελεστές της ταινίας στους διαλόγους και στην πλοκή) είναι απαραίτητος πάντα στις σύγχρονεςελληνικές ταινίες για να δέσει η σούπα έτσι είναι στο μυαλό των παραγωγών των σκηνοθετών etc...... έλα που δεν τρώγεται όμως.
Τα ίδια πάθαμε με τον Καζαντζάκη και το ουζερι Τσιτσάνης μετριότητες ανούσιες κακές ταινίες που δεν θυμάσαι τι είδες καν, τις ξεχνάς όπως τις βλέπεις.

Δυστυχώς η ελληνική κινηματογραφία βρίσκεται σε βαθιά κρίση, δεν υπάρχει ταινία να ξεχωρίζει την τελευταία δεκαετία, κανονικά θα έπρεπε να υπάρχει υποτίθεται η οικονομική κρίση θα έδινε ερίσματα για πρωτοποριακά πράγματα. να βγουν ηθοποιοί σκηνοθέτες να ταράξουν την υπνηλία και τα συνηθισμένα.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Εμ, τον κορόιδευαν μερικοί τον Παπακαλιατη που έκανε copy paste το Hollywood :p


Δεν ειχε καμια σχεση η συγκεκριμενη ταινια με τις Παπακαλιατιδες ταινιες.

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα εννοειται αλλα δεν μπορουν να μπαινουν ολα σε ενα τσουβαλι.

Μια ταινια αξιοπρεπεπστατη ηταν η Ευτυχια, οαση στις μετριοτατες ταινιες των τελευταιων ετων.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Eμενα με αυτα που ειδα σαν τρεηλερ, αλλα και αυτα που διαβαζψ εδω μεσα, μου κανει κλικ να την δω.

Υπαρχει πουθενα διαθεσιμη για στρημ απο το καναλι που την προτεινε ;

Που να μπορουμε να την δουμε απο εξωτερικο ;
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,492
Εκεί ψηλά.....
Για ψαξε στον ΑΝΤ1 μπας και . Εκει προβληθηκε λογικα θα εχει παρει τα δικαιωματα και για αλλη προβολη και ισως πολυ συντομα.