Motherless Brooklyn

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Ταινία:


  • Total voters
    0

airb

Super Moderator
Staff member
25 May 2008
15,090
Λιβαδειά
Motherless-Brooklyn-2019.jpg



Ελληνικός τίτλος ταινίας: Οι Σκιες του Μπρουκλιν

Πρωταγωνιστούν: Έντουαρτ Νόρτον, Μπρους Γουίλις, Γουίλεμ Νταφόε, Άλεκ Μπάλντουιν,
Γκούγκου Μπάτα-Ρο, Μπόμπι Καναβάλε, Λέσλι Μαν, Φίσερ Στίβενς, Τσέρι Τζόουνς

Σκηνοθεσία: Έντουαρτ Νόρτον

Διάρκεια ταινίας: 144' λεπτά

Σινεμά: Πέμπτη, 28 Νοεμβρίου 2019

Imdb | Village | Odeon






Υπόθεση:
Νέα Υόρκη, 1957. Ο Λάιονελ Έσρογκ, ένας μοναχικός ιδιωτικός ντετέκτιβ με σύνδρομο Τουρέτ, αναλαμβάνει να
διαλευκάνει τον φόνο του μέντορα και μοναδικού φίλου του, Φρανκ Μίνα. Έχοντας λιγοστά στοιχεία και ένα
ψυχαναγκαστικό μυαλό στη διάθεση του, ο Λάιονελ ανακαλύπτει τα καλά φυλαγμένα μυστικά που κρατούν σε
ισορροπία τη μοίρα ολόκληρης της πόλης. Σε μία μυστηριώδη διαδρομή από τα ποτισμένα με τζιν τζαζ κλαμπ
του Χάρλεμ ως τις σκληρές φτωχογειτονιές του Μπρούκλιν και τα πολυτελή σαλόνια των εμπόρων εξουσίας,
ο Λάιονελ έρχεται αντιμέτωπος με κακοποιούς, διαφθορά και τον πιο επικίνδυνο άνδρα της πόλης για να
τιμήσει τη μνήμη του φίλου του και να σώσει τη γυναίκα που μπορεί να αποδειχτεί σωτήρας του.









 

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Motherless Brooklyn (2019)

Ω ρε φίλε !

Πρέπει να είναι σούπερ !

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Aggelos M.

AVClub Fanatic
19 June 2006
10,429
Re: Motherless Brooklyn (2019)


Η προσπαθεια του Νορτον να αναβιωσει ένα φιλμ νουαρ είναι εξαιρετικη​
Ναι, εχει πολλα κλισε αλλα μηπως αυτό θελουμε βλέποντας ένα νουαρ?
Εγω εχοντας χρονια να δω κατι αναλογο το ευχαριστηθηκα
Τζαζ μουσικη (εννοείται), μαυροι και λευκοι σε μια κοινωνια διακρίσεων, φονοι και μια κεντρικη ιστορια που εκτυλίσσεται αφήνοντας χωρο να περασουν και αλλα μηνυματα (καπιταλισμος)
Θελει υπομονή για να μπεις στο κλιμα (το οποιο διατταρασεται από το τικ του πρωταγωνιστη - δεν ξερω γιατι υπηρχε) αλλα μετα κυλαει με το ρυθμο της τζαζ, δηλαδή αργα και μελωδικα.
Εννοείται παλτα, καπελα, γυναικες που αξιζει να παραβεις κανονες και γενικα ότι κλισε υπαρχει διαθεσιμο είναι μεσα.
Μου αρεσε!
 
Last edited by a moderator:

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
πολύ καλή θα έλεγα ,στην αρχή μόλις είδα τον γουιλις χαλάστηκα να πω την αλήθεια αλλα μας απάλλαξε γρήγορα από την παρουσία του
προτεινόμενη από εμένα να την δείτε
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Απάντηση: Re: Motherless Brooklyn (2019)


Η προσπαθεια του Νορτον να αναβιωσει ένα φιλμ νουαρ είναι εξαιρετικη​
Ναι, εχει πολλα κλισε αλλα μηπως αυτό θελουμε βλέποντας ένα νουαρ?
Εγω εχοντας χρονια να δω κατι αναλογο το ευχαριστηθηκα
Τζαζ μουσικη (εννοείται), μαυροι και λευκοι σε μια κοινωνια διακρίσεων, φονοι και μια κεντρικη ιστορια που εκτυλίσσεται αφήνοντας χωρο να περασουν και αλλα μηνυματα (καπιταλισμος)
Θελει υπομονή για να μπεις στο κλιμα (το οποιο διατταρασεται από το τικ του πρωταγωνιστη - δεν ξερω γιατι υπηρχε) αλλα μετα κυλαει με το ρυθμο της τζαζ, δηλαδή αργα και μελωδικα.
Εννοείται παλτα, καπελα, γυναικες που αξιζει να παραβεις κανονες και γενικα ότι κλισε υπαρχει διαθεσιμο είναι μεσα.
Μου αρεσε!

+1 αν και το τικ ήταν βασικό στοιχείο της ταινίας. Πολύ ταλαντούχος ο Νόρτον.
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,618
Το τικ του πρωταγωνιστη σπαει την νωχελικοτητα της νουαρ ατμοσφαιρας, σε κανει να συμπαθησεις και να σου γινει ακομα πιο οικειος ο πρωταγωνιστης που εκτος απο το κατεστημενο εχει να αντιμετωπισει τους εσωτερικους του δαιμονες,ειναι το χαμογελο του τζοκερ που ξεσπα μολις εκνευριζεται η αγχωνεται η εσωτερικη φωνη που θελει να βγει προς τα εξω,ενω σου χαριζει και στιγμες αφθονου γελιου π.χ οταν βλεπει την γραμματεα και λεει..big tits..
Καλο το σκηνοθετικο ντεπουτο του Νορτον,το οποιο ομως κανει αρκετα μεγαλη κοιλια στο δευτερο μερος..
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Εντάξει καλή ερμηνεία από τον Νόρτον, αλλά κουραστικό μου φάνηκε το όλο στορυ. Πήγε να κάνει μια κορύφωση να δημιουργήσει σασπένς αλλά θεωρω ότι ξεφουσκωσε γρήγορα χωρις να αφήσει στον θεατή την γλύκα της αγωνίας. Πώς να το πω αλλιώς. Δεν είναι η ταινία που δεν θέλεις να πατήσεις pause για να μην χάσεις τον ειρμό.
Κάτι το φρέναρε. Πολύ μπερδεψουρα το όλο στορυ.

Είχε ωραία μουσική υπόκρουση (αν και δεν είμαι φαν της τζαζ).