Συγκριση ηχειων ΡΟΙΣΤΕΡ -KEF-

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
398
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Νομίζω ότι για αρχή έχεις ανεβάσει το θέμα σε λάθος νήμα.
Τυγχάνει να έχω ακούσει όλα τα ηχεία που αναφέρεις. Από αυτά θα πήγαινα στα Mission ,γεμάτος ήχος ,ελεγχόμενο μπάσο ,τα συγκεκριμένα KEF παρόλο το τεράστιο όνομα που "κουβαλούν" δεν μου έκαναν καλή εντύπωση.
Πρόσεχε μόνο γιατί αν θυμάμαι καλά τα Mission έχουν χαμηλή ευαισθησία και για να ακούσεις δυνατά θες ισχυρό ενισχυτή με αρκετά watts.
Τώρα για απόσταση ακρόασης ,μέγεθος χώρου κλπ δεν σε ρωτάω γιατί για να έχεις καταλήξει σ αυτά υποθέτω ότι θα το χεις ψάξει κ θα σου "ταιριάζουν" .
Φιλικά.
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
398
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
Νομίζω ότι για αρχή έχεις ανεβάσει το θέμα σε λάθος νήμα.
Τυγχάνει να έχω ακούσει όλα τα ηχεία που αναφέρεις. Από αυτά θα πήγαινα στα Mission ,γεμάτος ήχος ,ελεγχόμενο μπάσο ,τα συγκεκριμένα KEF παρόλο το τεράστιο όνομα που "κουβαλούν" δεν μου έκαναν καλή εντύπωση.
Πρόσεχε μόνο γιατί αν θυμάμαι καλά τα Mission έχουν χαμηλή ευαισθησία και για να ακούσεις δυνατά θες ισχυρό ενισχυτή με αρκετά watts.
Τώρα για απόσταση ακρόασης ,μέγεθος χώρου κλπ δεν σε ρωτάω γιατί για να έχεις καταλήξει σ αυτά υποθέτω ότι θα το χεις ψάξει κ θα σου "ταιριάζουν" .
Φιλικά.

ναι ..βιασυνη να μεταφερθει στο σωστο νημα παρακαλω και σευχαριστω για την αποψη που εξεφρασες
αυτον εχω θα δωσει ρευμα στα mission? https://www.cnet.com/products/yamaha-yamaha-rx-v396/
και κατι ακομα θα κανω ας πουμε καποιου ειδους εστω και μικρη αναβαθμιση σαν δικαναλο ακουσμα παντα με αυλες πηγες (flac) αλλα και βινυλλια ,cd ,σε σχεση μαυτα που ηδη εχω( ηχεια ) ,θεωρητικα παντα γιατι αν δεν τακουσω δεν σχηματιζω αποψη
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Όσο περισσότερο τα "ταίσεις" τόσο το καλύτερο... τώρα για να μην σου κάνω κάποια overkill πρόταση ενισχυτή για τα ηχεία που είναι γύρω στα 200Ε. Καλύτερα θα τα οδηγούσε πχ αυτός ο YAMAHA A-S501 ή και ο 701.Υπάρχουν κι άλλες μάρκες ψάξε το λίγο.
Καλή συνέχεια.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Ο yamaxa που εχεις θα ζοριστει αρκετα και με τα 2 ! τα mission εχουν 85 db ευαισθησια και τα kef θελουν το ρευματακι τους γιατι αντεχουν αρκετη ισχυ ! θα πρεπει η να αλλαξεις και τον ενισχυτη η μενεις με τον ιδιο ενισχυτη και κοιτας για ηχεια ευαισθητα πανω απο 90 db και ο 8 ωμα! ο ενισχυτης θα ταιριαξει καλυτερα μιας που εχει μολις 50 βατ!
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
398
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
Νομίζω ότι για αρχή έχεις ανεβάσει το θέμα σε λάθος νήμα.
Τυγχάνει να έχω ακούσει όλα τα ηχεία που αναφέρεις. Από αυτά θα πήγαινα στα Mission ,γεμάτος ήχος ,ελεγχόμενο μπάσο ,τα συγκεκριμένα KEF παρόλο το τεράστιο όνομα που "κουβαλούν" δεν μου έκαναν καλή εντύπωση.
Πρόσεχε μόνο γιατί αν θυμάμαι καλά τα Mission έχουν χαμηλή ευαισθησία και για να ακούσεις δυνατά θες ισχυρό ενισχυτή με αρκετά watts.
Τώρα για απόσταση ακρόασης ,μέγεθος χώρου κλπ δεν σε ρωτάω γιατί για να έχεις καταλήξει σ αυτά υποθέτω ότι θα το χεις ψάξει κ θα σου "ταιριάζουν" .
Φιλικά.

θεωρεις οτι θα αναβαθμιστει το ακουσμα μου φευγοντας απο τα ροιστερακια και βαζοντας τα mission ,ανεξαρτητα με τον ενισχυτη,και λες να μην αντεξεις ο yamaha με την καμμια τα μισιον?
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Αν δεν τα οδηγήσεις σωστά δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα .
Ο Cambridge που σου προτάθηκε πιο πάνω είναι για τα χρήματά του μια χαρά.
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
398
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
Αν δεν τα οδηγήσεις σωστά δεν θα έχεις καλό αποτέλεσμα .
Ο Cambridge που σου προτάθηκε πιο πάνω είναι για τα χρήματά του μια χαρά.
ειναι πολλα για μενα 600 για τον cambridge με εναν μαραντζ 5005 θα οδηγουνταν σωστα?
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Mε οποιαδήποτε καλά "στοχευμένη" αλλαγή ηχείων- ενισχυτή κλπ θα έπαιρνες ΠΟΛΥ μεγαλύτερη βελτίωση στον ήχο από το καινούργιο DAC ... εγώ θα έκανα οικονομίες για κάτι καλύτερο σε ενισχυτή-ηχεία με τον καιρό,όπως και να έχει καλορίζικο.
Γραψε μας και την άποψή σου για το συγκεκριμένο αν θέλεις.
 

ΜΙΚΡΑΣΙΑΤΗΣ

Senior Member
3 October 2006
398
ΠΕΙΡΑΙΑ-ΣΕΡΡΕΣ
Αν πω ότι με το dac αυτό και με κάποιες ρυθμίσεις στον ισοσταθμιστη του foobar το ακουστικό αποτέλεσμα απογειωθηκε ίσως να ακουστεί υπερβολή αλλά έτσι είναι, ακούω ήχους από αναπαραγωγή flac που πριν ήταν μουντοι και θολοι, το μπάσο δε άλλη φάση, όντως το μικρακι αυτό κάνει δουλειά τουλάχιστον στα δικά μου αυτιά