Προτάσεις για μπροστινα ηχεία

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

digitron

New member
16 February 2008
22
Καλησπέρα παιδιά. Πρόσφατα έκανα μια αναβάθμιση στο σύστημα μου αγοράζοντας
τον Denon 3600 και 2 subs της SVS τα PB1000 (Λεωνίδα ίσως με θυμάσαι, οπως και να
χει ειμαι υπερευχαριστημένος με τις αγορές!)

Το υπολοιπο σύστημα μου αποτελείται απο τα Klipsch Synergy με τα F1 για μπροστινά.

Καθότι έχουν κλείσει μια 10ετια και επίσης ανεβήκαν οι ακουστικές μου απαιτήσεις
ψάχνομαι να τα αντικαταστήσω. Το budget παιζει στο χιλιαρικο (συν-πλην).

Στο μάτι αρχικά έχω βάλει τα Polk T60e. Επίσης θα ακούσω και τα T55e όπου τα βρώ.
Αρχική ερώτηση είναι αν θα τα παιξει ο Denon ικανοποιητικα ή θα έπρεπε να κινηθώ
προς Klipsch παλι για την υψηλότερη ευαισθησια τους.

Στόχος τα 100db περιπου στην θέση ακρόασης (2.5μ) αλλά με ποιοτικό ήχο και σε μουσική.
(οχι οτι θα παιζω εκει συχνά αλλα θελω να υπάρχει η δυνατότητα). Ακουσματα μου είναι
όλοι οι τύποι μουσικής αλλά με μεγαλύτερη προτίμηση σε ηλεκτρονική (πχ

www.youtube.com/watch?v=qPllDPnDsX8)


Θα μπορούσατε να μου προτείνετε άλλες εναλλακτικές ώστε να παω να κάνω ακροάσεις αλλα
να ξέρω τι να ζητάω; (διότι απο την όση ερευνα έχω κανει μεχρι τωρα πελαγωσα απο την
πληθώρα εταιρειών-μοντέλων). Οπως είπα το budget παιζει στο 1000αρικο και υπολογίζω
αμεσα να αλλάξω και το κεντρικό με ίδιο της εταιρείας που θα επιλέξω.

Παραθέτω παρακάτω τον χωρο μου καθως και την καμπύλη SPL απο το REW (1/24 smoothness) με τα
τωρινα μου ηχεία (τα subs τα χω καλιμπραρει με το MiniDSP HD και τα ηχεία με το AudysseyXT32
και επιδέχονται μεγάλης βελτιώσεως ακόμη διότι μαθαίνω γαρ)

Πόση διαφορά θα πρέπει να περιμένω απο τα F1 μετά απο 10 χρόνια εξέλιξης στο χώρο;


Ευχαριστω!
 

Attachments

  • rew.jpg
    rew.jpg
    160.2 KB · Views: 284
  • room.jpg
    room.jpg
    86.7 KB · Views: 280
  • F1.jpg
    F1.jpg
    41.6 KB · Views: 274

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Προφανώς θα εννοείς τα S60e. Εδώ υπάρχουν στημένα τα S55e προς ακρόαση πάντως.

Καμία σχέση με τα Klipsch που έχεις πάντως. Και κατά τη γνώμη μου είναι υπερβολή τα S60e. Δεν υπάρχει και λόγος δηλαδή για ηχείο που κατεβαίνει χαμηλότερα από το S55e από τη στιγμή που έχεις δύο sub.
 

digitron

New member
16 February 2008
22
Καλά το κατάλαβες Λεωνίδα, S αντί για Τ! Δηλαδή η διαφορά μεταξύ των 2 μοντέλων είναι
το επιπρόσθετο woofer που βοηθά στις χαμηλές συχνότητες; Γενικότερα να κοιτάω ηχεία
με 2 woofers αντι για 3; Σίγουρα θα περάσω απο το μαγαζί να τα ακούσω.

Σε αυτή την κατηγορία χρημάτων τι άλλο προτείνεις ή όλα πανω κάτω παίζουν στην
ίδια ποιότητα;
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπερα φιλε μου σε αυτα τα λεφτα εχεις πολλες επιλογες πραγμα που σημαινει οτι πρεπει να ακουσεις πολλα ηχεια απο κοντα ! ωστοσο εαν εισαι ικανοποιημενος απο τα klipsch θα κοιταζα τις καινουργιες σειρες δαπεδου που ειναι αξιολογες ! εαν θελεις να ψαχτεις με τον ηχο θα κοιταζα και σε paradigm se 3000f τα οποια ειναι και 8 ωμα και υψηλης ευαισθησιας!!!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Καλά το κατάλαβες Λεωνίδα, S αντί για Τ! Δηλαδή η διαφορά μεταξύ των 2 μοντέλων είναι
το επιπρόσθετο woofer που βοηθά στις χαμηλές συχνότητες; Γενικότερα να κοιτάω ηχεία
με 2 woofers αντι για 3; Σίγουρα θα περάσω απο το μαγαζί να τα ακούσω.

Σε αυτή την κατηγορία χρημάτων τι άλλο προτείνεις ή όλα πανω κάτω παίζουν στην
ίδια ποιότητα;

Δεν παίζουν ίδια όλα τα ηχεία. Σε αυτή την κατηγορία θα ακούσεις και τα QX της Mission εδώ, και ενδεχομένως και τα Prime της SVS.

Φυσικά οτιδήποτε ακούσεις θα πρέπει να το ακούσεις στημένο πολυκάναλα, με Audyssey φυσικά αφού έχεις τέτοιο ενισχυτή κλπ. Αλλιώς δεν μπορείς να καταλάβεις κάτι εκτός ίσως από το φινίρισμα του ηχείου. :eek:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Απ τη στιγμή που θες ν ακούς και μουσική επιβάλλεται δικάναλη ακρόαση, εξάλλου η άποψή μου είναι: ηχείο που θες να παίζει καλά στο home cinema, πρωτίστως επιβάλλεται να παίζει καλά στη μουσική, μπορεί να είναι προσωπική άποψη, πιστεύω όμως πολλοί θα συμφωνήσουν μαζί μου.

Βέβαια το "καλά" είναι υποκειμενικό, τα χουμε πει πολλάκις αλλά ας το επαναλάβουμε, ο καθένας αντιλαμβάνεται ξεχωριστά τον ήχο, αν σου κάθεται στ αυτί το Klipsch, πάρε το Klipsch, εμένα για παράδειγμα μου κάθονται τα B&W, σε άλλον τα Dali. γι αυτό υπάρχει πολυφωνία κατασκευαστών, όλοι έχουν μερίδιο στην πίτα.

Μη ξεχνάμε όμως και κάτι σημαντικό, τον χώρο, όπως όλοι ξέρουμε αυτό που ακούμε είναι το πως φορτίζει το ηχείο τον εκάστοτε χώρο, ηχείο σε πέντε διαφορετικούς χώρους θα ακουστεί πέντε φορές διαφορετικά, σίγουρα κάποια χαρακτηριστικά θα το ξεχωρίσουν, αλλά το σίγουρο είναι ότι δεν μπορεί να ακουστεί το ίδιο, οπότε έχε κι αυτό στην άκρη του μυαλού σου.
Μετά βέβαια όπως λέει κι ο Pleo, άκουσέ το και πολυκάναλα για να πάρεις μια γεύση ήχων διαφορετικών απ τη μουσική και φυσικά αφού έχεις και δύο υπογούφερ δεν υπάρχει λόγος για μεγαλύτερο ηχείο που θα βάλει δύσκολα στον ενισχυτή.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Τα ηχεια τα κροσαρεις στους 100 κυκλους;
Θα ηθελες να βαλεις και μια μετρηση πρην το καλιμπραρισμα; χωρις room correction; και με λιγο μεγαλυτερο smoothness.
 

digitron

New member
16 February 2008
22
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Συμφωνώ μαζί σου Κωστα. Σιγουρα θα
παω για ακροαση με δικα μου flacs αλλα παλι απο δωματιο σε δωματιο θα αλλαξει
αυτο που θα ακουσω στο μαγαζι. Και αφου στην Ελλαδα δεν εχουμε δυνατοτητα
να επιστρεψουμε κατι γιατι δε μας αρεσει ο ηχος του, θελω να ειμαι οσο πιο
προσεκτικος γινεται πριν προβω σε αγορα.

Αυτο που με απασχολει ειναι οντως μην παω σε υπερβολη για το χωρο μου
και εχω μπουμαρισμα ή πολλες ακυρωσεις χαμηλα. Για Klipsch θελω να ακουσω
τα RP6000F. Ηχεια με 8αρια woofers τα προσπερνω ακριβώς για τον παραπανω
λογο (αλλιως ισως εκανα την υπερβολη για τα 8000).

Panoramix σου παραθέτω την καμπυλη που ζητησες με 1/6 smoothness και
κλειστα Audyssey και PEQ απο το mindsp. Crossαρω οντως στα 100 Hz γιατι
στα 80 ή παρακάτω εχω ακυρωσεις. Και το αποτελεσμα αυτο το πετυχα με
cross των subs απο το minidsp στις 42oct/db καθοτι τα 24οct/db που κανει
ο denon παλι προκαλουσαν ακυρωσεις στο crossover point με τα ηχεια.

room untreated.jpg

Ειμαι σιγουρος οτι μπορω να πετυχω καλυτερες καμπυλες με τα παραπανω
και σε συνδυασμο της εφαρμογης MultiEQ του Denon, αλλα δεν θα ασχολουμαι
αφου θα αλλαξω τα ηχεια. Μετα την αλλαγη θα πεσει πολυ δοκιμη!
Αν θελεις εχω ανεβασει το mdat αρχειο των μετρησεων του rew που εκανα
σημερα με σημειωσεις για να τα δεις πιο αναλυτικα εδω:

https://drive.google.com/open?id=1bQApvJQwyIz5uVSAmOqk5zDxuUlDCKQY
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Σ αυτό που λες για το μέγεθος των γούφερ ως αιτία για το μπουμάρισμα δεν θα συμφωνήσω μαζί σου Στέφανε, δεν παίζει τόσο ρόλο το μέγεθος σε συνάρτηση με το χώρο όσο ο σχεδιασμός, η καμπίνα, η τοποθέτηση και φυσικά ο ίδιος ο χώρος ως συμπεριφορά και αλληλεπίδραση με τα ηχεία και φυσικτά και τα υλικά απ τα οποία αποτελείται ένα ηχείο. Τα προηγούμενα ηχεία που είχα είχαν ένα 7ιντζο γούφερ και οπή bass reflex πίσω και λόγω κοντινής απόστασης με τον τοίχο μπούμαραν, τα παρόν ηχεία έχουν 2Χ6,5" γούφερ, την οπή όμως μπροστά κι έχω ξεχάσει τη λέξη μπουμάρισμα. Δεν είναι δλδ. τόσο απλά τα πράγματα, στη θέση σου αν οικονομικά σε παίρνει για 8ιντζα δεν θα το σκεφτόμουν και πολύ, μπορεί να σε καλύψουν καλύτερα στη μουσική χωρίς παρουσία υπογούφερ αν εσύ το κρίνεις, δηλαδή με τα μεγαλύτερα γούφερ μπορείς και να πειραματιστείς. Αν μάλιστα η απόσταση ακρόασης είναι μεγαλύτερη των 2,5 μέτρων, τα 8ιντζα επιβάλλονται, εκτός αν για λόγους χωροταξίας θες πιο αδύνατο ηχείο οπότε πας στη λύση των 2Χ 6,5".
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ή και 3x6.5" που κοιτούσε με τα S60e για να αποφύγει την πτώση στάθμης off-axis που θα έχει με μεγαλύτερους κώνους. Για το χώρο του και το set-up του δεν θα χρειαστεί όμως.
 

digitron

New member
16 February 2008
22
Παιδιά τελικά πήρα τα T55e και πραγματικά είμαι ενθουσιασμένος απο την
επιλογή. Το μπάσο ειναι φοβερό και δενει με τα subs αρμονικα. Το cross
κατεβηκε στα 80Hz (απο τα 100 που το ειχα πριν) αν και το audyssey τα
εδινε στα 40Hz (όπως και το κεντρικό τους το S30e).
Τα ψηλα τους αν και σε καποιους ισως φανουν πολυ εντονα, εμενα μου αρεσουν
πολυ και είναι πιο γλυκα απο των Klipsch. Νιωθω οτι αποδιδουν τη λεπτομερεια
οπως πρεπει χωρις να κουραζουν.
Γενικα εχω δρομο ακομη μεχρι να τα φερω στο απολυτως επιθυμητο αποτελεσμα
αλλα σιγουρα είναι κατι το οποιο το προτείνω ως αγορα (και σε πολυ καλη τιμη -
χαμηλοτερη ακομη κι απο αυτη του Amazon.de)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πράγματι είναι πολύ καλή εναλλακτική αντί για τα Klipsch. Λιγότερο επιθετικά ψηλά και αρκετά καλύτερο μπάσο θα έλεγα, λογικό βέβαια λόγω powerport. Τα περισσότερα ηχεία, ακόμα και με μεγάλο σε διάμετρο bass reflex εμφανίζουν θόρυβο από το στροβιλισμό του αέρα. To γνωστό chuffing.

Εδώ με παράδειγμα powerport vs other στο 17:50 και μετά.

 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Κάτοχος του προηγούμενου μοντέλου (s55) και απόλυτα ευχαριστημένος.
Αν και τα ηχεία στο βίντεο τα βλέπω και μου τρέχουν τα σάλια...
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Τσεκαρε και τα KEF Q750 ή Q950

Το σετ είναι παρα πολυ καλό.
Τα ακουσα σε καταστημα προσφατα που κατεβηκα και ήταν εξαιρετικα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Κάτοχος του προηγούμενου μοντέλου (s55) και απόλυτα ευχαριστημένος.
Αν και τα ηχεία στο βίντεο τα βλέπω και μου τρέχουν τα σάλια...

Τα Legend ε; Άσε, μεγάλη ζημιά ειδικά το μοντέλο με το SDA... :drool1: