Half-Life: Alyx

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
maxresdefault.jpg




 
Last edited by a moderator:

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Το παιχνίδι τα σπάει απ τις πρώτες κριτικές φίλων που έπαιξαν ήδη από χθες.
Καθαρή διαφήμιση του τι μπορεί να κάνει το VR (για όσους ακόμα δεν το έχουν καταλάβει καλά)
Εγώ κρατιέμαι προς το παρόν γιατί εχω πολλους τίτλους που δεν έχω τελειώσει (να πέσει και λίγο η τιμουλα).

Φυσικά μιλάμε για τίτλο αποκλειστικά για VR headset.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Βασικα η ερωτηση μου ηταν γιατι VR στο playstation γενικοτερα.
H oculus δινει πονο με το S και το Quest ενω στα premium παίζει το index.
Δεκάδες τίτλοι σε steam και οculus, εξαιρετικά γραφικά και σωστό gameplay με σοβαρά controllers, πράγματα που θέλει δουλειά η sony (και ελπίζουμε να φέρει) με το νέο psvr2 οοοοοοοοταν βγει.
 

-ARIS-

Moderator
Staff member
23 October 2008
1,846
Αθήνα
Εγώ κρατιέμαι προς το παρόν γιατί εχω πολλους τίτλους που δεν έχω τελειώσει (να πέσει και λίγο η τιμουλα).

Και εγώ το ίδιο, αν και τώρα με την "απομόνωση" φαντάζει τέλεια λύση ακόμα και στην φουλ τιμή!
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Και εγώ το ίδιο, αν και τώρα με την "απομόνωση" φαντάζει τέλεια λύση ακόμα και στην φουλ τιμή!

ειναι ΠΟΛΥ καλή διέξοδος το VR αυτό το διάστημα!!!

BTW Όποιος φίλος έχει VR headset έχουμε ένα κανάλι με Έλληνες χρήστες VR στο Discord
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Half-Life: Alyx

Δεκάδες τίτλοι σε steam και οculus....

Μήπως υπερβάλεις λιγο;

Εγώ μέχρι πριν κάτι μήνες που κοιτούσα πρακτικά δεν υπήρχε σχεδόν κανένας σοβαρός τίτλος να ασχοληθείς (και έτσι έδωσα (ακόμα σφραγισμένο) το Oculus που είχα...)
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Half-Life: Alyx

Μήπως υπερβάλεις λιγο;

Εγώ μέχρι πριν κάτι μήνες που κοιτούσα πρακτικά δεν υπήρχε σχεδόν κανένας τίτλος να ασχοληθείς (και έτσι έδωσα (ακόμα σφραγισμένο) το Oculus που είχα...)

Καθόλου δεν υπερβάλλω , το λάθος σου ήταν οτι δεν ξεσφραγισες το oculus...

ΒΤW για μένα το Index ειναι premium αλλά ΜΟΝΟ αν σου περισσεύουν 600 ... η διαφορά αυτή η χρηματική σε σχέση με το rift S δεν αξίζει....
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Half-Life: Alyx

Καθόλου δεν υπερβάλλω , το λάθος σου ήταν οτι δεν ξεσφραγισες το oculus...

Προσέθεσα το «σοβαρός» (τίτλος) 😉

Μπα, δεν ήμουν ο μόνος...Είχα ψάξει τα πάντα και μη μπορώντας να βρω κάτι που πραγματικά να αξίζει τον κόπο διάβασα και πολλά (βασικά όλα) σχετικά sites που μεσες άκρες έλεγαν το ίδιο.

Εξ ου και πρακτικά το vr ήταν μια μόδα που (σχεδόν) πέθανε γρήγορα.

Ξέρω ότι διαφωνείς και φυσικά περί ορέξεως...😉

Τώρα βέβαια αν βγήκαν σοβαρά παιχνίδια τον τελευταίο χρόνο (που δεν ασχολούμαι)...

Το Alyx βέβαια φαινόταν εξ αρχής ένας λόγος για να πάρει κανείς vr headset.
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Φυσικά και διαφωνώ διότι όλοι χωρίς VR στα διάφορα Site έχουν άποψη μέχρι να φορέσουν headset. Το snob πάει σύννεφο ακόμα και από περιστασιακους έβαλα μια φορά και έχω άποψη...
Υπάρχουν αμέτρητοι τίτλοι τόσο σοβαροί που μέχρι να τους τελειώσεις... θα έχουν βγει άλλοι τόσοι.
Οτι και να λεω... αν δε το ζήσεις δε θα το καταλάβεις. Ααα και το να λέμε σοβαρούς τίτλους μόνο το half Life ειναι άδικο.. δε μπορείς να φανταστείς τι δουλειά έχει πέσει στα VR παιχνίδια..
Οσο το αν πέθανε... γελάω, μάλλον δε παρακολουθεις τι γίνεται....
Περι ορέξεως φυσικά, 3 χρόνια με VR ενασχόληση το immersion και την διασκέδαση που έχω βγάλει δεν την αλλάζω με κανένα flat screen game. Αλλα δυστυχώς πρέπει να το βιώσει κανείς για να το καταλάβει..
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Φυσικά και έχω δοκιμάσει. Και όχι μόνο ένα headset.

Το potential είναι μεγάλο, εξ ου και αγόρασα. Αλλά μετά συνειδητοποίησα ότι το αξιόλογο software ήταν μηδαμινό.

Τα παραπάνω φυσικά δεν τα επιβεβαίωσα με τον κάθε καμένο κλπ στο διαδίκτυο αλλά με σοβαρά και έγκυρα sites.

Τεσπα, προφανώς έχουμε διαφορετική άποψη για το διαθέσιμο software.

Για πες λοιπόν τι θεωρείς ότι αξίζει να παίξει κανείς (εκτός από το Alyx και τσόντες (που όντως αξίζουν)). Να δω αν όντως έχω χάσει κάνα Σάββατο επεισόδιο τον τελευταίο καιρό που δεν ασχολούμαι (και να έχω έναν λόγο παραπάνω να πάρω το Index 😉 ))
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Re: Half-Life: Alyx

Το έδινε δωρεάν το Oculus (με την αγορά του πακέτου) - Robo Recall

Η κλασική περίπτωση (που έλεγα παραπάνω) : Παίζεις 5 λεπτά και εντυπωσιάζεσαι με το περιβάλλον (αν δεν έχεις παίξει άλλο αντίστοιχο) αλλά μετά πρέπει να είσαι πιτσιρίκι για να ασχοληθείς παραπάνω
 

Φρα.Πε.

Supreme Member
17 June 2006
6,442
Ελευσίνα
Κοίτα, αν πας με την φιλοσοφία του flat screen gaming το έχεις χάσει το παιχνίδι, τα παιχνίδια στο VR έχουν άλλη φιλοσοφία και gameplay.
Από εκεί και πέρα παίζουν ρόλο τα γούστα του καθενός.
Στα γρήγορα:
Αν θες shooters Οnward, contractors, zero caliber ειναι υπεραρκετά για να καείς ώρες ατελείωτες με πολύ καλά γραφικά και αληθοφάνεια πλήρως τακτικά
Αν θες να χαθείς σε κόσμους φανταστικούς Asgards Wrath, No Mans Sky Skyrim VR
Γουστάρεις διάστημα? Elite αν θες να το συνδυάσεις με φανταστικούς περιπάτους και εξαιρετικό story και gameplay Lone echo, αν είσαι δε και φίλος τους SW η τριλογία Vader immortal ειναι οτι πιο κοντά σε SW μπορείς να βιώσεις σαν jedi. Αν θες να συνδυάσεις Online gaming με άλλους στο διάστημα με πειρατές, ανδροειδη, aliens και shooting From other Suns. Μέχρι και οι trekkies έχουν καταφύγιο με το Bridge crew νιώθεις όντως σαν τον Picard ενώ το καλύτερο είναι να παίζεις και με 2-3 φίλους ακόμα μοιράζοντας τα καθήκοντα ο καθένας την γωνιά του στην γέφυρα.
αν γουστάρεις survival κατάσταση με δόσεις horror the forest η το νεότερο Walking dead S&S. άμα θες κι άλλα παρεμφερή με creatures Fallout for VR, Dead effect 2 DOOM FVR ενω αν θες να γίνεις ήρωας του Romero Arizona sunshine ειδικά με παρέα, τρελό γέλιο και πολύ headshot competition με splatter.
Ακόμα και αποκλειστικοί τίτλοι horror η και με puzzle έχουν βρει τον δρόμο τους στο vr όπως το paranormal activity και άλλα.
Αν πάλι θες να νιώσεις την μαγεία του VR σε συνδυασμο με πιστολίδι και δόσεις matrix Pistol whip, superhot vr, boneworks ορίζουν νέα δεδομένα στο gameplay.
Είσαι staregy τύπος? Δύσκολη κατηγορία αλλά κι εκεί υπάρχουν λύσεις Brass tactics και final assault ειναι τόσο μαγικά να έχεις στρατούς μπροστά σου σαν εκείνα τα πράσινα στρατιωτακια που είχαμε μικροί αλλά να κινούνται με υπέροχα γραφικά κι εσύ να νιώθεις σα μικρός θεός από πάνω να τα κινείς.
Θες μήπως να λιώνεις με πραγματικό ιδρώτα ? beat saber (υπάρχει πολύς κόσμος που απλά αγόρασε vr MONO γι αυτό) ενώ το BOX VR θα σε κάνει και μάγκα χαχαχα
Simulator fan? δοκίμασε ν ανέβεις καμιά κορυφή με το the climb ατελείωτες ώρες με διαφορετική δυσκολία και τοποθεσίες οτι μπορείς να φανταστείς, τρέξε με το dirt rally η το project cars 2 και πέταξε 3πλες οθόνες και συναφή μετριότες για να νιώσεις την ταχύτητα και ρεαλισμό. Αν πετάς κιόλας υπάρχουν κι εκεί τίτλοι όπως το X plane 11

Αν είσαι fun των puzzle το κλασσικό Talos principle θα σε απασχολήσει αρκετές ώρες ενώ τα γραφικά του θυμίζουν αρχαίες πόλεις, ταξίδι στο χρόνο πραγματικά! Αν από παιδί ήθελες να κάνεις μαγικά να βγάζεις fireballs απ τα χέρια κεραυνούς κα κάνοντας κινήσεις όπως ο doctor strange τότε το the Wizards είναι για σένα, εκπληκτικό απλά.
Chronos, edge of nowhere και το cartooνιστικο luckys tale εξαιρετικοί τίτλοι με απίθανα γραφικά και gameplay που σε κάνουν να αναρωτιέσαι ΠΩΣ ΕΠΑΙΖΕΣ τόσα χρονιά στο PlayStation. Στον κάλαθο η κονσόλα.
Έχω αφήσει έξω πολλούς τίτλους, (raw data, Marver powers United, in death, echo VR, robo recall) όπως και ολόκληρες κατηγορίες με πολλούς τίτλους social, εκπαιδευτικά, καλλιτεχνικά, escape room όπου θα βρεις υπέροχα πράγματα για να ασχοληθείς.

Τελευταίο αφήνω το μόλις 2 ημερών Alyx. Πραγματική διαφήμιση για το VR μιας και σε όλους τους τομείς τερματίζει απ οπου κι αν το πιάσεις (story, γραφικά, gameplay, immersion). Ευτυχώς για εμάς και τα προαναφερθεντα ειναι λίγο πολύ κοντά, καθένα στον τομέα του γεμίζοντας μας χρόνια τώρα εκπληκτικές εμπειρίες.

Το VR δεν έχει όρια, όσο το καθυστερείτε τόσο χάνετε την μαγεία που αργά η γρήγορα θα βιώσετε. Δυστυχώς στα flat screen games ο μόνος τρόπος να τα κάνεις δελεαστικά και κάπως ρεαλιστικά είναι τα γραφικά. Αν έχεις μάθει να είσαι graphics whores θα στεναχωρηθείς, ευτυχώς όμως το VR δεν έχει τόση ανάγκη τα wow γραφικά (όχι ότι δε παίζουν ρόλο, εννοείτε φυσικά) για να κολλήσεις, ένα έξυπνο gameplay και η αίσθηση του χώρου με το immersion που σου δίνουν είναι βασικότερα. Είτε καθιστός είτε όρθιος είτε χοροπηδώντας έχει παιχνίδια για όλα τα γούστα. Νέες μάσκες βγαίνουν συνεχώς ενώ σε κάνα χρόνο θα μιλάμε για πλήρη wireless PCVR λύσεις που θα το κάνουν ακόμα προσιτό. Ήδη ξεφορτωθήκαμε τους φάρους, έχουμε αναγνώριση χεριών/δακτύλων -αν και σε πρώιμο στάδιο- ενώ πολλές νέες τεχνολογίες έρχονται για να κάνουν την εμπειρία ακόμα πιο ολοκληρωμένη.