Αγορά νέου AVR

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
Καλησπέρα σε όλους.

Θα ήθελα παρακαλώ τη γνώμη σας για την αναβάθμιση του receiver μου. Το setup μου έχει ως εξής: Speakers Klipsch - front= 2x RP-280f, center= RP-440, surround back= RP-160m, sub= R-112sw. Projector= Epson TW-9200w (προβάλει στις 110).
Και τέλος ο πάλιουρας της παρέας που θέλω να φύγει ειναι ο receiver = Pioneer vsx lx70. Αν άκουγα μόνο μουσική δε θα τον άλλαζα διότι είμαι αρκετά ικανοποιημένος. Έχει βγει δυνατό μηχανάκι κατά την άποψή μου(stereo ακροαση). Στο cinema κομμάτι όμως δεν με ικανοποιεί.

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να αποδίδει τα μέγιστα με τα ηχεία καθαρά για χρήση σε κινηματογραφικό υλικό.
Επίσης να έχει τη δυνατότητα για 4 extra ceiling atmos speakers τα οποία θα είναι η επόμενη αγορά μου.

Δεδομένου όλων των παραπάνω κ ότι ο χώρος που είναι το setup μου είναι περίπου 30τμ., τι θα προτείνατε με κόστος στο χιλιάρικο?

Σημείωση: ο χώρος δεν είναι dedicated δυστυχώς. Καθιστικό το οποίο συνεχίζει ενιαίο σε κουζίνα Χωλ και τραπεζαρία. Συνολικά 70τμ. Απλά το σημείο του setup einai 30τμ.

Ελπίζω να μην έγινα κουραστικός απλώς ανέφερα όλες τις λεπτομέρειες γιατί θέλω να κάνω μια αγορά που να αξίζει τον κόπο κ το χρήμα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Μην κοιτάξεις τίποτε λιγότερο σε εννιακάναλο από τον Denon AVR-X3600H. Δεν έχεις και άλλη επιλογή κοντά στα χρήματα που έχεις θέσει ως όριο.

Και για να σε προλάβω, οι Pioneer όπως και οι copy-paste Onkyo είναι εκτός ανταγωνισμού γιατί δεν έχουν καν bass management της προκοπής. Ούτε σύστημα ισοστάθμισης. Η Yamaha σε 9 κανάλια ανεβαίνει πολύ, οπότε μεγειά ο 3600Η. :eek:
 

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
Παραθέτω 3 φωτογραφίες για τον χώρο του setup.

896LRXC

w4N4MpD

XybcJYn
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δεν έχει σημασία. Από τη στιγμή που θέτεις ως όρο τα 9 κανάλια και όριο το χιλιάρικο, η πιο οικονομική σοβαρή επιλογή σε 9 κανάλια κοντά στο όριο που έθεσες είναι ο Denon AVR-Χ3600H και με διαφορά.
 

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
Pleo σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Είχα κατά νου τον 3600 που ανέφερες. Θεωρείς πως από θέμα "δύναμης" θα καλύψει το χώρο? Η θα χρειαστεί κάτι παραπάνω? Όσο για το bass management που αναφέρεις το γνωριζω είναι εντελώς γτπ, όπως κ το mcacc. Πολύ σημαντικός λόγος γι αυτό κ κοιτάζω μόνο d&m kai Yamaha την επόμενη αγορα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σαφέστατα θα τον καλύψει. Φυσικά θα παίζεις με bass management σε πολυκάναλη λειτουργία και όταν θα θελήσεις να παίξεις σε 2.0 η ισχύς στα δύο κανάλια σκαρφαλώνει στα 2x147W μετρημένα στα 8Ω. Αναφέρομαι στο power module που χρησιμοποιείται από την D&M για την πλατφόρμα στην οποία ανήκει ο 3600, και πάντα αναφορικά με full οδήγηση ανά κανάλι.

Αν θες κάτι δυνατότερο, με σοβαρή ισοστάθμιση εννοείται, τότε θα πρέπει να ανέβεις στα 1500 και κάτι ευρώ για έναν SR7013 ή τον αντίστοιχο Denon.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Τον χώρο δεν τον "καλύπτει" ο ενισχυτής αλλά τα ηχεία, το σωστό στήσιμο ξεκινάει απ το πόσο είναι ο χώρος που θέλουμε να καλύψουμε, βρίσκουμε τα κατάλληλα ηχεία να τον υπερκαλύπτουν και μετά ενισχυτή να μπορεί να οδηγήσει σωστά τα συγκεκριμένα ηχεία.

Επίσης πρώτη φορά ακούω άνθρωπο να είναι ευχαριστημένος από Pioneer στη μουσική κι όχι στον κινηματογράφο, πραγματικά με εξέπληξες γιατί οι συγκεκριμένοι ενισχυτές είχαν τη φήμη του κινηματογραφικού ήχου και από μουσική μάπα και να πω την αλήθεια δύο μοντέλα που είχα ακούσει παλιότερα συμφωνούσα κι εγώ με την κοινή γνώμη αλλά γούστα είναι αυτά οπότε δεκτόν και χρήσιμο θα λεγα ν ακούγεται και μία διαφορετική άποψη.

Για τον ενισχυτή με πρόλαβε ο Pleo οπότε μεγειά κι από μένα και να σαι σίγουρος ότι θα ευχαριστηθείς με τον συγκεκριμένο εξίσου κινηματογράφο και μουσική αλλά θα χρειαστεί να πειραματιστείς με τις ρυθμίσεις του στην ισοστάθμιση να τον φέρεις όπως επιθυμείς και μη ξεχάσεις να αγοράσεις και την εφαρμογή, θα σε βολέψει σ αυτό αφάνταστα. Αντε καλοάκουστος και σε περιμένουμε και στην κατηγορία παρουσίασης συστημάτων να κάνουμε το οφθαλμόλουτρό μας. -bye-
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πράγματι. Πακετάκι θέλει και το MultEQ Editor app, αλλά ελάχιστο το αντίτιμο γι' αυτά που επιτρέπει να κάνεις. Από τα πολύ βασικά (bass management) έως τα πιο σημαντικά (target curve).
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Pleo το MultEQ Editor app δουλεύει και με τον 3400 ?
(συγνώμη που χώνομαι σφήνα στο θέμα του thread αλλά βρήκα την ευκαιρία γιατί πολύ καιρό ήθελα να κάνω αυτή την ερώτηση)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Ναι, αλλά με το πεντακοσαρικο και κάτι ψιλα που έχει ο 2600 τι τον θες τον 2400?

Α συγνώμη, τώρα είδα ότι έγραψες 3400. Ναι και σε αυτον.

Σόρρυ δεν ήθελα να αποκαλύψω την τιμή του Μπλάκ φραηντεη που πωλείται εδώ και κάνα μήνα στην πραγματικότητα... lol.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Για να μη γίνεται πολύ forward ο ήχος σε μεγάλες στάθμες δηλαδή που το έχουν από την αρχή τα κλιπς.

Ακόμα ένα χαρακτηριστικό που χρεώνει η Marantz παραπάνω είναι αυτό. Και με την πάσα που μου δίνεται τώρα να πω ότι τη βελτίωση γενικότερα που προσφέρει ένα μηχάνημα σε σχέση με ένα άλλο, ενισχυτής ηχείο κλπ. μπορεί να την ακούσει οποιοσδήποτε όταν τα πράγματα δυσκολεύουν.
Για να το πω αλλιώς, αντι να προσπαθεί κάποιος να διακρίνει τις μικροδιαφορές, μπορεί να τις μεγεθύνει και να τις διακρίνει καλύτερα. Το σημείο στο οποίο αλλάζει ο ηχητικός χαρακτήρας ενός συστήματος σε σχέση με ένα άλλο, είναι και η ποιοτική διαφορά μεταξύ τους η οποία χρεώνεται και παραπάνω, μην έχετε αμφιβολία.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Λεωνίδα και τα δικά μου ηχεία σε μεγάλες στάθμες γίνονται fordward, ποιο πιστεύεις - προβλέπεις θα είναι το τελικό αποτέλεσμα ταιριάσματος με Marantz έναντι Denon που έχω τώρα;
 

Paranoid

Established Member
24 February 2009
164
Βριλήσσια
Αυτό με το forward π λέτε δε καταλαβαίνω τι σημαίνει. Αν τα είχα θα πήγαινα σε Marantz αλλά το budget με οδηγεί σε Denon. Άντε με υπαεβαση 200ευρω για τον 4500. Αλλά αξίζει σε σχέση με τον 3600¿ Καταλαβαίνω πως είναι high end model αλλά ο 3600 έχει και πιο φρέσκα features..
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Λεωνίδα και τα δικά μου ηχεία σε μεγάλες στάθμες γίνονται fordward, ποιο πιστεύεις - προβλέπεις θα είναι το τελικό αποτέλεσμα ταιριάσματος με Marantz έναντι Denon που έχω τώρα;

Αυτό που βλέπω κι εδώ που τα έχω στημένα και κατά καιρούς τα μοντέλα κατ' αντιστοιχία. Ο Marantz θα διατηρεί τον χαρακτήρα του σε μεγαλύτερες στάθμες.
 

Xmoran

AVClub Enthusiast
7 February 2011
1,094
Ν. ΣΜΥΡΝΗ
Ναι, αλλά με το πεντακοσαρικο και κάτι ψιλα που έχει ο 2600 τι τον θες τον 2400?

Α συγνώμη, τώρα είδα ότι έγραψες 3400. Ναι και σε αυτον.

Σόρρυ δεν ήθελα να αποκαλύψω την τιμή του Μπλάκ φραηντεη που πωλείται εδώ και κάνα μήνα στην πραγματικότητα... lol.

Thanks Pleo και... συγχωρημένος :worshippy: :2thumb22sup:
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Αγορά νέου AVR

Όσο για το bass management που αναφέρεις το γνωριζω είναι εντελώς γτπ, όπως κ το mcacc

Το mcacc, το pro τουλάχιστον, είναι μακράν καλύτερο από audyssey κλπ.

Τώρα ότι ότι η Pioneer είναι πια περίεργη φάση γενικά στους avr χαμηλής κατηγοριας είναι άλλο θέμα.

ΥΓ Προσωπικά έχω Marantz (λόγω χαρακτήρα ήχου) και με το audyssey πάντα off.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Re: Απάντηση: Αγορά νέου AVR

Το mcacc, το pro τουλάχιστον, είναι μακράν καλύτερο από audyssey κλπ.

Τώρα ότι ότι η Pioneer είναι πια περίεργη φάση γενικά στους avr χαμηλής κατηγοριας είναι άλλο θέμα.

ΥΓ Προσωπικά έχω Marantz (λόγω χαρακτήρα ήχου) και με το audyssey πάντα off.

Καμία σχέση. Της εποχής των σπηλαίων είναι το MCACC. Το Pro εννοείται.

Γενικά οτιδήποτε δεν έχει τη δυνατότητα να φτιάξεις γρήγορα εύκολα και απλά target curve είναι του πεταματού. Επίσης Audyssey χωρίς να υποστηρίζεται το MultEQ editor app από το μηχάνημα που το τρέχει, επίσης του πεταματού.

Και κάποια στιγμή εκεί στην Pioneer και την Onkyo θα πρέπει να καταλάβουν ότι το bass management θέλει και μια ευελιξία. Να μην έχουν ένα σημείο cross για όλα τα ηχεία ας πούμε.

Για να δούμε τι θα δούμε με αυτούς από Μάρτιο μεριά. Γιατί από την επόμενη χρονιά αλλάζουν οι στόχοι στις κατηγορίες προϊόντων που θα βγάζουν.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,549
Re: Απάντηση: Αγορά νέου AVR

Καμία σχέση. Της εποχής των σπηλαίων είναι το MCACC. Το Pro εννοείται.

Γενικά οτιδήποτε δεν έχει τη δυνατότητα να φτιάξεις γρήγορα εύκολα και απλά target curve είναι του πεταματού. Επίσης Audyssey χωρίς να υποστηρίζεται το MultEQ editor app από το μηχάνημα που το τρέχει, επίσης του πεταματού.

Και κάποια στιγμή εκεί στην Pioneer και την Onkyo θα πρέπει να καταλάβουν ότι το bass management θέλει και μια ευελιξία. Να μην έχουν ένα σημείο cross για όλα τα ηχεία ας πούμε.

Για να δούμε τι θα δούμε με αυτούς από Μάρτιο μεριά. Γιατί από την επόμενη χρονιά αλλάζουν οι στόχοι στις κατηγορίες προϊόντων που θα βγάζουν.

Γνώμη σου και γνώμη μου.

Ίδιας εποχής (των σπηλαίων) είναι πάντως και τα 2.

Προσωπικά, δεν κοιτάω specs αλλά αποτέλεσμα.

Και το Ausysey πάντα μου έδινε ένα ξερό και τσιριχτό ήχο ενώ το mcacc pro ποτέ δεν εξαφάνιζε το χαμηλό (αλλά το μάζευε όσο έπρεπε).