Και οι 3 είναι υπέροχες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mimis

New member
13 March 2007
66
Καλημέρα στην ομάδα.
Μιας και η επί 10ετιας Plasma 42px80 βαίνει προς απόσυρση,
είμαι μεταξύ 3 τηλεοράσεων με κόστος που όπως φαίνεται από τις ως τώρα
προσφορές (που ξεκίνησαν δυνατά) θα κυμανθεί γύρω στα 1100 :
sam 55q80
sony 55xg9505
lg 55b9

Η απόσταση είναι γύρω στα 3,5μ όχι σε τόσο φωτεινό σαλόνι και με θέαση σε κάποια σημεία του καναπέ
υπό κάποια γωνία και η χρήση είναι για τα κανάλια της digea,
για το xbox και όσο θα μεγαλώνει ο μικρός φαντάζομαι και netflix.
Μεγαλύτερη διάσταση από 55 δεν χωράει λόγω του σχετικού επίπλου.
Εσείς ποια από τις 3 θα προτείνατε?

Ευχαριστώ
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,984
The Dutch Mountains
Καλημέρα στην ομάδα.
Μιας και η επί 10ετιας Plasma 42px80 βαίνει προς απόσυρση,
είμαι μεταξύ 3 τηλεοράσεων με κόστος που όπως φαίνεται από τις ως τώρα
προσφορές (που ξεκίνησαν δυνατά) θα κυμανθεί γύρω στα 1100 :
sam 55q80
sony 55xg9505
lg 55b9

Η απόσταση είναι γύρω στα 3,5μ όχι σε τόσο φωτεινό σαλόνι και με θέαση σε κάποια σημεία του καναπέ
υπό κάποια γωνία και η χρήση είναι για τα κανάλια της digea,
για το xbox και όσο θα μεγαλώνει ο μικρός φαντάζομαι και netflix.
Μεγαλύτερη διάσταση από 55 δεν χωράει λόγω του σχετικού επίπλου.
Εσείς ποια από τις 3 θα προτείνατε?

Ευχαριστώ

Η LG είναι OLED, οι άλλες 2 δεν είναι...

Οταν κοιτάμε για ποιότητα εικόνας εν έτει 2019, δεν είναι δυνατόν να ασχολούμαστε με LCD τηλεοράσεις...

Μην γράφουμε συνέχεια τα ίδια παιδιά.. Αν ψάχνετε για ποιότητα εικόνας σταματήστε να ασχολείστε με lcd
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Καλημέρα στην ομάδα.
Μιας και η επί 10ετιας Plasma 42px80 βαίνει προς απόσυρση,
είμαι μεταξύ 3 τηλεοράσεων με κόστος που όπως φαίνεται από τις ως τώρα
προσφορές (που ξεκίνησαν δυνατά) θα κυμανθεί γύρω στα 1100 :
sam 55q80
sony 55xg9505
lg 55b9

Η απόσταση είναι γύρω στα 3,5μ όχι σε τόσο φωτεινό σαλόνι και με θέαση σε κάποια σημεία του καναπέ
υπό κάποια γωνία και η χρήση είναι για τα κανάλια της digea,
για το xbox και όσο θα μεγαλώνει ο μικρός φαντάζομαι και netflix.
Μεγαλύτερη διάσταση από 55 δεν χωράει λόγω του σχετικού επίπλου.
Εσείς ποια από τις 3 θα προτείνατε?

Ευχαριστώ
και γω πλασμα και γω σχεδον 10ετια και μενα βαινει προς αποσυρση (εχει φτασει ηδη δηλαδη....μου εβγαλε οριζοντιες γραμμες). Αν θες ποιοτητα που να ξεχωριζει απο τις αλλες, πας σε oled (ειδικα αφου προερχεσαι απο το μαυρο της πλασμα). Απο την αλλη, αν σε παιρνει για 65 εστω και αν πεσεις λιγο σε ποιοτητα, πηγαινε και 65 και δεν θα το μετανιωσεις....
 

AFam

AVClub Fanatic
11 September 2006
26,961
Το sony το εγραψα λογω κεκτημενης ταχυτητας. Μετα την PZ85 που με συντροφεύει για 12 χρονια πήγα σε sony af8.



Antonis F
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Re: Απάντηση: Και οι 3 είναι υπέροχες

Το sony το εγραψα λογω κεκτημενης ταχυτητας. Μετα την PZ85 που με συντροφεύει για 12 χρονια πήγα σε sony af8.



Antonis F

Καλές αλλά πολύ ακριβότερες από lg, σε 65 πήγες;


Sent from my iPad using Tapatalk
 

mimis

New member
13 March 2007
66
Πραγματι οι 65" ειναι δελεαστικες...
Και εγω να πω την αλγμηθεια προς την oled ειμαι, (μαυρο,γωνιες θεασεις, κατασκευη), αλλα δεν ξερω πως θα φαινεται το χαμηλης ποιοτητας σημα της digea καθως και την αποδοση στο gaming..
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Και οι 3 είναι υπέροχες

Πραγματι οι 65" ειναι δελεαστικες...
Και εγω να πω την αλγμηθεια προς την oled ειμαι, (μαυρο,γωνιες θεασεις, κατασκευη), αλλα δεν ξερω πως θα φαινεται το χαμηλης ποιοτητας σημα της digea καθως και την αποδοση στο gaming..

Και γω ΤΩΡΑ θα παω...περιμενα το BF (και μαλιστα με 1-2 ατομα σχεδιαζουμε ομαδικη αγορα). ΠΡΟΣ το παρων, βρισκεις την 65αρα την Q70 (κατ´εμε χωρις σοβαρες διαφορες με την Q80) στα 1200 και μαλιστα με επιστροφη -20% με καρτες Πειραιως (αρα -240 ευρω.....πολυ καλη τιμη). Επισης βριοκεις την 65αρα C9 με 2000 (στο YOU) και στο ιδιο σιτε την Β9 με 1900 (οποτε για ενα κατοσταρικο διαφορα, πας στην C9 χωρις δευτερη σκεψη).
Αλλα το "παρτυ" μολις ξεκινησε....θελει υπομονη!
 

mimis

New member
13 March 2007
66
Η τιμη της 65q70 ειναι παρα πολυ δελεαστικη... Περιμενουμε με το δαχτυλο στη σκανδαλη ή μαλλον στην καρτα😀
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Re: Απάντηση: Και οι 3 είναι υπέροχες

Η τιμη της 65q70 ειναι παρα πολυ δελεαστικη... Περιμενουμε με το δαχτυλο στη σκανδαλη ή μαλλον στην καρτα

Έχουμε την ίδια tv, και εγώ την καλοβλέπω την συγκεκριμένη, αλλά δεν ξέρω πως θα τα πάει με τους υπότιτλους αν και ένας φίλος από εδώ είπε ότι δεν έχει θέμα. Βέβαια η oled είναι μαγεία.


Sent from my iPad using Tapatalk
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Έχουμε την ίδια tv, και εγώ την καλοβλέπω την συγκεκριμένη, αλλά δεν ξέρω πως θα τα πάει με τους υπότιτλους αν και ένας φίλος από εδώ είπε ότι δεν έχει θέμα. Βέβαια η oled είναι μαγεία.


Sent from my iPad using Tapatalk

Οταν λες πως θα τα παει με τους υποτιτλους, τι σημαινει?樂

Στο παρακατω βιντεο φαινεται στο 2:03 τι συμβαινει με τους υποτιτλους, οταν το local dimming ειναι στο Max.
Σβηνει πολυ ο οπισθιος φωτισμος για να κρατησει καλο μαυρο σε σκοτεινη σκηνη, και οταν πεταχτει λευκος υποτιτλος, ανεβαζει τοπικα στη ζωνη που βρισκονται οι υποτιτλοι φωτεινοτητα. Λογω λιγων ζωνων, εχουμε το αποτελεσμα του βιντεο.

 

mimis

New member
13 March 2007
66
Δημιουργειται ενα πολυ ωραιο εφε, αλλα οχι για tv. Αυτο συμβαινει στην sam q70( που ειναι και το videaki) ή και στην oled?
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Δημιουργειται ενα πολυ ωραιο εφε, αλλα οχι για tv. Αυτο συμβαινει στην sam q70( που ειναι και το videaki) ή και στην oled?

Στην oled ποτέ δεν θα δεις κάτι τετοιο. Βέβαια και στο video λογικά θα είναι στο max και φαίνεται τόσο έντονα.

Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
 

vagκ1973

Established Member
27 October 2018
115
Επισης απ οτι προσεξα στο σημειο αυτο εχει χαθει σχεδον ολη η λεπτομερεια της εικονας πισω απο το προσωπο .
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Επισης απ οτι προσεξα στο σημειο αυτο εχει χαθει σχεδον ολη η λεπτομερεια της εικονας πισω απο το προσωπο .
Οταν το local dimming ειναι στο high δεν δημιουργει παρενεργεια μονο οταν πεταγεται κατι φωτεινο οπως ενας υποτιτλος. Οταν η σκηνη ειναι ολη σκοτεινη, τοτε λογω του πολυ επιθετικου αλγοριθμου της σαμσουνγκ, ο οπισθιος φωτισμος πεφτει παρα πολυ χαμηλα. Με αποτελεσμα να σβησει πληροφορια εικονας. Το λεγομενο κρασαρισμα στα χαμηλα που ακουτε.

Ειναι οι παρενεργειες του local dimming στις lcd που αυξομειωνουν συνεχεια το φως του οπιθιου φωτισμου.
Οσο λιγοτερες οι ζωνες, τοσο χειροτερα.

Με το local dimming σε μικροτερη θεση (π.χ. low) δεν εχεις κρασαρισμα πληροφοριας, αλλα το μαυρο σου ειναι γκρι.
Επισης αν εχεις καποιο εξωτερικο player οπου μπορεις να κανεις τον υποτιτλο λιγοτερο φωτεινο (γκρι) τοτε σε συνδιασμο και με πιο χαμηλη ρυθμιση στο local dimming, δεν θα δεις τοσο μπλουμαρισμα απο τους υποτιτλους.

Αν ομως θες local dimming στο max για να εχεις οσο καλυτερο μαυρο στις σκοτεινες σκηνες...αυτα τα κουσουρια πανε πακετο δυστυχως.
 

mimis

New member
13 March 2007
66
Το ιδιο συμβαινει και στην xg9505 που ειναι αντιστοιχη τεχνολογια με την sammy?
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Re: Απάντηση: Και οι 3 είναι υπέροχες

Οταν το local dimming ειναι στο high δεν δημιουργει παρενεργεια μονο οταν πεταγεται κατι φωτεινο οπως ενας υποτιτλος. Οταν η σκηνη ειναι ολη σκοτεινη, τοτε λογω του πολυ επιθετικου αλγοριθμου της σαμσουνγκ, ο οπισθιος φωτισμος πεφτει παρα πολυ χαμηλα. Με αποτελεσμα να σβησει πληροφορια εικονας. Το λεγομενο κρασαρισμα στα χαμηλα που ακουτε.

Ειναι οι παρενεργειες του local dimming στις lcd που αυξομειωνουν συνεχεια το φως του οπιθιου φωτισμου.
Οσο λιγοτερες οι ζωνες, τοσο χειροτερα.

Με το local dimming σε μικροτερη θεση (π.χ. low) δεν εχεις κρασαρισμα πληροφοριας, αλλα το μαυρο σου ειναι γκρι.
Επισης αν εχεις καποιο εξωτερικο player οπου μπορεις να κανεις τον υποτιτλο λιγοτερο φωτεινο (γκρι) τοτε σε συνδιασμο και με πιο χαμηλη ρυθμιση στο local dimming, δεν θα δεις τοσο μπλουμαρισμα απο τους υποτιτλους.

Αν ομως θες local dimming στο max για να εχεις οσο καλυτερο μαυρο στις σκοτεινες σκηνες...αυτα τα κουσουρια πανε πακετο δυστυχως.

Ο λόγος που τo σκέφτομαι για tv με local dimming, φτιάχνεις το ένα χαλάει το άλλο!


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk
 

vagκ1973

Established Member
27 October 2018
115
Πάντως εγω στη Sony 75 ZF9 που εχω σε σκοτεινες σκηνες δεν το εχω αυτο το προβλημα που παρατηρησα στη Samsung.Μια χαρα φαίνεται η πληροφορια της εικονας. Πιθανον οχι σε βαθμο επιπεδου OLED αλλα σιγουρα οχι και το να μην φαινεται σχεδον τιποτα οπως εδω στη samsung .Και με το local dimming high.εχω ρυθμισει και τους υποτιτλους στο netflix και δεν εχω τοσο σοβαρο θεμα . Και εχω δει πολλες ταινιες ή σειρες με σκοτεινες εικονες και σε HDR και σε SDR .Το "μαυρο στο μαυρο" μια χαρα φαίνεται μεσα στις σκηνες αυτες.
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Re: Απάντηση: Και οι 3 είναι υπέροχες

Πάντως εγω στη Sony 75 ZF9 που εχω σε σκοτεινες σκηνες δεν το εχω αυτο το προβλημα που παρατηρησα στη Samsung.Μια χαρα φαίνεται η πληροφορια της εικονας. Πιθανον οχι σε βαθμο επιπεδου OLED αλλα σιγουρα οχι και το να μην φαινεται σχεδον τιποτα οπως εδω στη samsung .Και με το local dimming high.εχω ρυθμισει και τους υποτιτλους στο netflix και δεν εχω τοσο σοβαρο θεμα . Και εχω δει πολλες ταινιες ή σειρες με σκοτεινες εικονες και σε HDR και σε SDR .Το "μαυρο στο μαυρο" μια χαρα φαίνεται μεσα στις σκηνες αυτες.

Δηλαδή υπάρχει ένα θεματάκι με τους υπότιτλους αλλά όχι τόσο έντονο;


Sent from my iPhone 7 using Tapatalk