Dali Spektor 6

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Dali spektor 6.
Το ζητήσατε ...Έγινε πράξη.

Αν και κάτοχος από το καλοκαίρι του συγκεκριμένου ηχείου ,απέφυγα σκοπίμως να αναφερθώ με κάποιες λεπτομέρειες για τον απλούστατο λόγο για να το ψάξω περισσότερο να το ακούσω εκτεταμένα συνδυάζοντας το με διάφορα ενισχυτικά που έφεραν κάποιοι φίλοι ,να στρωθεί βεβαίως αλλά να δούμε γιατί όχι και την αξιοπιστία του τουλάχιστον για το δείγμα που έχω αγοράσει .
Ξεκάθαρα δεν είμαστε επαγγελματίες και αδιαφορώ για το κέρδος που μπορεί να έχει ένα ηχείο .
Είμαστε χομπίστες που μας τρελένει να ακούμε μουσική που κακά τα ψέματα δικαίωμα σε αυτό έχουν όλοι ανεξάρτητα από το πορτοφόλι ...

Άλλωστε τα τελευταία χρόνια η Dali έχει πράξει τα αυτονόητα ,έχει δώσει τεράστια σημασία στις κρίσιμες μεσαίες συχνότητες επιλέγοντας φυσικά υλικά στα μεγάφωνα ώστε τα φωνητικά (ανάλογα την περίπτωση ) να είναι γήινα και όχι μεταλλικά, σαρώνοντας κάθε χρόνο τα βραβεία .

Ειδικότερα αν μιλάμε για ένα ηχείο χαμηλού προιπολογισμού πως γίνεται αυτό ;
Απλούστατα έπραξε τα αυτονόητα στην σχεδίαση ...

1)Δεν αγοράζει τα μεγάφωνα από τρίτους ανεβάζοντας το κόστος .
2) Σχεδιασμένα στην Δανία κατασκευασμένα στην Κίνα (Spector) για φτηνά εργατικά χέρια -μαζική παραγωγή .
3) Διαρκής εξέλιξη στα μεγάφωνα και πλήρης έλεγχος όσον αφορά την αξιοπιστία .

Το Spektor 6 φοράει δυο γούφερ 6,5 και ένα tweeter με μαλακό θολό 25mm πρόκειται για καινούργια σχεδίαση και όχι ...Πήραμε μεγάφωνα από τις πιο πάνω σειρές για να εντυπωσιάσουμε .
Αυτός είναι ένας από τους σοβαρότερους λόγους που δεν χρειάζεται κάποιες διορθώσεις στην σχεδίαση με περίπλοκα crossover όπου εκεί η απώλεια του σήματος είναι απλά στο μηδέν .
Επιλογή των bass reflex ακριβώς πίσω στα μεγάφωνα με αποτέλεσμα το ηχείο όχι μόνο να αναπνέει αλλά και να κερδίζει σε διαφάνεια σε ηχογραφήσεις που έτσι πρέπει να είναι .
Πλούσιος ήχος ,αντοχή σε μεγάλες εντάσεις ,χαμηλό περιγραφικό.... Ισορροπημένο ηχείο μαζί και ενθουσιώδεις σε ξεσηκώνει να το ακούς και να γίνεσαι ένα με την μουσική ,φιλικό στους χώρους το άκουσα σε 3 διαφορετικούς χώρους ακρόασης πριν προβώ στην αγορά του .

Ακους τα ενισχυτικά σου (ηχόχρωμα )και σε καμία περίπτωση δεν επιβάλει χαρακτήρα όπως η σειρά zencor... Είναι εκπληκτικό για το πως γεμίζει το ηχείο και ανταπεξέλθετε σε όλα τα είδη μουσικής από κλασική μέχρι rock.
Ειναι επιβεβλημένη η ακρόαση του... Συγκρίνετε ...

 
Last edited by a moderator:

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Στο πιο πάνω post δηλαδή στην επίσημη ιστοσελίδα της Dali δείχνει τον τρόπο για το πως θα πρέπει να τοποθετηθούν τα Spektor 6 αλλά είναι ένας γενικότερος κανόνας για όλα τα ηχεία της εξάλλου και οι οδηγίες χρήσης τα δείχνουν χωρίς καμία κλίση για τον απλούστατο λόγο έχουν την ικανότητα να έχουν ήχο μεγαλύτερο από το μέγεθος τους αλλά να τον ακούς χωρίς να είσαι καθηλωμένος στον καναπέ .

Για να πάρουμε μια μικρή γεύση .
 
Last edited by a moderator:

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Όχι ...Αλλά θεωρώ ότι όποια εφαρμογή χρησημοποιησείς θα χρειαστεί και το ανάλογο καλό μικρόφωνο ,προσωπικά σε καμία περίπτωση δεν θα εμπιστευόμουν το mic ενός κινητού .
Εντάξει ο καλύτερος κριτής είναι εντέλει πέρα από μετρήσεις είναι και το ανθρώπινο αυτί που ακούει συγκεκριμένες συχνότητες που είναι αδιανόητο να ακούσει κάποιες άλλες λόγω καθαρά φύσης ...Δεν λέω να είσαι κουφός .

Από την δικιά μου εμπειρία με τα ηχεία της Dali και δεν είναι λίγα που έχουν περάσει από τα χέρια μου (αφού είμαι κάτοχος και του menuet) δεν χρειάζεται να δώσεις καμία κλήση .
Είναι γεγονός ότι παλιότερα δίναμε κλήση αλλά εδώ μιλάμε για το σήμερα ,σύγχρονη σχεδίαση των μεγαφώνων και αφού προβείς στο στρώσιμο των ηχείων διαπιστώνεις ότι απλά αυτά που λέει η Dali ισχύουν .
Είναι γενικά φιλικό προς το περιβάλλον (χώρος ) εξήγησα τον λόγο ,δεν με παίδεψε καθόλου ...Διαφάνεια που πήρα και με την πιο πάνω σειρά opticon .
Μια προσεχτική τοποθέτηση θέλει από τον πίσω τοίχο που ξεκινά από τα 20cm μέχρι το ένα μέτρο .

Ας διαβάσουμε μερικά review .
http://www.hifipiac.hu/hifi/hangsugarzok/1461-dali-spektor-6-jo-hangot-a-nepnek.html
http://www.hifi-review.com/140148-dali-spektor-6.html
https://www.hifi-voice.com/testy-a-
recenze/reprosoustavy-podlahove/1386-dali-spektor-6

https://www.i-fidelity.net/testberichte/hifi/dali-spektor-6/test.html
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Δύο app όλα κι όλα εμπιστεύονται το mic του κινητού Μάκη και το ένα από τα δύο (ARC Genesis) το έχει σαν υποδεέστερη option σε σχέση με τα άλλα δύο είδη mic που έχει το ARC.

Δεν υπάρχει σύστημα που να μην χρησιμοποιεί το δικό του μικρόφωνο που είναι φτιαγμένο για το σύστημα είτε τρέχει σε smartphone, είτε σε PC. Πλην ενός της Elac για τα sub της.

To spektor πάντως με 6άρι γούφερ και το tweeter να παίρνει μπρος στα 2,5KHz μάλλον θα έχει φάει αρκετό μαγείρεμα από τη Dali στο crossover για να έχει τη συμπεριφορά off-axis που αναφέρεις. Όχι βέβαια πως δεν το έχω διαπιστώσει κι εγώ σε ακροάσεις κατά καιρούς ηχείων της εταιρίας.

Just sayin'...
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
η dali,με εξαιρετικες κατασκευες ακομα και στις χαμηλες κατηγοριες και εναν ουδετερο ηχο,εχει κερδισει πολυ μεγαλο κοινο.
εγω εχω τα dali zensor 5,που ειναι στην ιδια κατηγορια και εδω και 3 χρονια,δεν μου λειπει τιποτε.
οντως μια εταιρια ορισμος του vmf....
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Θα ελεγα οτι αν τα ηχεια ειναι πολυ κοντα στους πλαινους τοιχους,λιγη κλιση θα βοηθουσε.Αν τωρα απεχουν αρκετα απο τους πλαινους τοιχους πιθανον να μην χρειαζεται κλιση η αν χρειαζεται θα ειναι μικροτερη .Παντα βεβαια,λαμβανοντας υπ'οψιν και τη θεση ακροασης & αποσταση μεταξυ των ηχειων
 

Λάκης

AVClub Fanatic
26 September 2007
13,820
Είμαι παντού
ο,τι λεει ο κατασκευαστης παιδια.
Στα δικα μου λεει αναποδη κλιση.
Μου ξενισε οταν το διαβασα,οταν το δοκιμασα ομως,ειδα ποσο δικιο ειχε!
Αντι να κλεινουν προς τα μεσα,κλεινουν προς τα εξω.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Σωστό ... Όλα έχουν την σημασία τους .
Δεν παύει όμως να έχουν συμπεριφορά off-axis .
Οποιοδήποτε μαγείρεμα και να κανείς στο crossover αν δεν έχεις και τα μεγάφωνα απλά δεν ...
Είναι αυτό που λέω εδώ και καιρό μόνο με φυσικά υλικά θα αντιληφθείς φωνητικά ,όργανα κτλ.Αν θέλουν ορισμένοι κατασκευαστές να προσθέσουν ακαμψία στα μεγάφωνα τους με αφύσικα υλικά για να αντέχουν στις υψηλές εντάσεις οκ δεκτό αλλά ρε αδελφέ τότε θα είχαμε καταφύγει όλοι στα επαγγελματικά ηχεία .
Σαφέστατα και το crossover-κούρδισμα έχει την σημασία του και αυτό που επιτευχθεί με την συγκεκριμένη σειρά είναι η απώλεια του σήματος να είναι στο μηδέν κσι σε αυτό βοήθησαν και τα μεγάφωνα ,το αντιλαμβάνεσαι ακούς το ηχόχρωμα των ενισχυτικών που ξέρεις ,αλλάζεις κεφαλή στο πικαπ και το ακούς και όλο αυτό είναι εξαιρετικό για τα λεφτά που έδωσες .

Εξάλλου ας μην ξεχνάμε ότι η μινιμαλιστική σχεδίαση crossover φέρνει αποτελέσματα .
Για όσους γνωρίζουν υπάρχουν full range μεγάφωνα που οδηγούνται χωρίς crossover και είναι απολαυστικά να τα ακούς με καλά ενισχυτικά .
Dali menuet ,ακραία μουσικότητα ...Το μινιμαλιστικό crossover είναι σχεδιασμένο χωρίς πλακέτα πάνω σε ξύλινη και καλά πλακέτα .

Και εντέλει μετράει αυτό που ακούς και όντως αφιέρωσαν πολύ χρόνο για να το σχεδιάσουν σε αυτό το εύρος τιμών .

Η σειρά ηχείων Spektor προσφέρει μια καταπληκτική ακουστική απόδοση που μπορεί να ανταγωνιστεί πολύ πιο ακριβά ηχεία .
Δεν το λέω εγώ https://www.areadvd.de/tests/test-dali-spektor-5-0-lautsprecher-set-spektor-6-spektor-2-spektor-vokal/
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Paper + wood fibre cone
Weaved fabric tweeter

Όντως αυτά είναι αφύσικα υλικά που δεν χρειάζεται να ανακαλύψεις την ερμηνεία και την φωνάρα της τραγουδίστριας .
Παρεμπιπτόντως όμως με αυτά τα υλικά για την κατασκευη των μεγαφώνων το παρακάτω video έγινε προτιμώμενο στα 4.26 από το κανάλι UMG Lonton Grammar με 100 χιλιάδες συνδρομητες ...Και που να το ακουσεις από κοντά.

Αλλα ας μην χαλάμε το νήμα.
https://www.youtube.com/watch?v=iLrZ1Kgx8UU
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Η ερώτηση δεν ήταν ποια υλικά χρησιμοποιεί η Dali, αλλά ποια υλικά είναι αφύσικα.

Ποια είναι η σύνδεση της φωνής με τα φυσικά και τα αφύσικα υλικά των μεγαφώνων; Αν δηλαδή το γούφερ είναι από πολυπροπυλένιο η φωνή είναι αφύσικη;

Αν το μεγάφωνο είναι από αλουμίνιο, μια λύση που χρησιμοποιείται για να ελαχιστοποιηθεί το break up του κώνου, το αλουμίνιο είναι φυσικό υλικό;

Μου κάνει λίγο μαρκετινίστικο όλο αυτό με τα φυσικά υλικά γι' αυτό ρωτάω.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Όχι δεν είναι καθόλου marketing.
Έχω πειστεί ότι με χαρτί ξύλο έχεις γήινη φυσική ερμηνεία του ερμηνευτή ...μιλάω για ερμηνεία φωνή μόνο .
Βέβαια το όλο θέμα παίρνει άλλη διάσταση για το τι βρίσκεται από πίσω και το ηχείο αν είναι αποκαλυπτικό .

Πάρε παράδειγμα τα ηχεία κόρνας πως παίζουνε με ξύλο και πως με άλλα υλικά .
Εξάλλου είχες αναφέρει και μια ιταλική εταιρία κσι συμφωνώ .
Όλα παίζουν και μπορεί κάποιους να τους ενθουσιάζουν αλλά μιλάω για φυσικότητα .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Το ξύλο στην εταιρία που είχα αναφέρει έχει να κάνει με την πυκνότητα που απαιτείται προκειμένου να αποφευχθούν συντονισμοί της κόρνας που θα είχε ένα λεπτό υλικό από πλαστικό. Και είναι και κούκλες σε ό,τι αφορά την εμφάνιση.

Επίσης, μια χαρά επαγγελματικά γούφερ χρησιμοποιεί η συγκεκριμένη μάρκα. Επομένως το παράδειγμα ως αντιστοιχία δεν είναι και τόσο εύστοχο.

Εγώ θέλω να καταλάβω με ποιο τρόπο υπάρχει φυσικότητα λόγω επιλογής φυσικών υλικών και δη γήινων. Πως προκύπτει η φυσικότητα από τις ίνες του ξύλου; Επειδή προέρχονται από δέντρο άρα το δέντρο είναι στη φύση και από αυτό βγαίνει με κάποιο τρόπο συμπέρασμα ότι ο ήχος είναι φυσικός;

Απορία.
 

MakisM

Μέλος Σωματείου
12 May 2009
5,338
Κάπως έτσι ...Όλα προέρχονται από τα δέντρα και το χαρτί βγαίνει από επεξεργασία του ξύλου .
Παρεπιπτόντως πέρα από τα ηχεία που ανέφερες (συμφωνώ )και τα Ελληνικά ηχεία με ξύλινη κόρνα έχουν πολλά να πουν .
Είχαν το πιο γήινο φυσικό ήχο που άκουσα τότε στην έκθεση .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Είμαι λίγο ευαίσθητος όταν ακούω για φυσικότητες που προκύπτουν εκ της σύνδεσης με τη φύση. Εντάξει ωραίο είναι να εξάπτεται η φαντασία δε λέω, αλλά να μην φτάνουμε στο άλλο άκρο.

blast from the past. Φυσικό όργανο... Βιολοντσ-ελιά :silly:

d2rsi2k-983cfa74-29cb-401b-ad06-6f8b25cf42f9.jpg

Για να γυρίσουμε στο θέμα:

Η επιλογή των υλικών σε ένα μεγάφωνο, τι μεγάφωνο λέω, σε ολόκληρο το ηχείο είναι στοχευμένη με σκοπό τη συμπεριφορά του εν γένει. Από το υλικό των μεγαφώνων και την στήριξή τους στην μπάφλα, μέχρι την ίδια την καμπίνα.

Πάντως εάν η χρήση των ινών ξύλου με τον πολτό χαρτιού έχει γίνει με σκοπό να δώσει λίγο παραπάνω ενίσχυση στην επιφάνεια του κώνου με απώτερο στόχο να εμφανίζονται τα break up points αργότερα συντελώντας σε συνολικές μικρότερες παραμορφώσεις (αυτό που κυνηγούν όλοι) είναι θεμιτό. χαμηλότερες παραμορφώσεις=πιο φυσικός ήχος. Απλά υπάρχουν και άλλοι τρόποι για να το πετύχεις αυτό.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Με την ευκαιρία. Ένα ενδιαφέρον μικρό, συνοπτικό και μεστό άρθρο σχετικά με την off-axis συμπεριφορά σε σχέση με τη διάμετρο του κώνου. Όσο μεγαλύτερος τόσο μεγαλύτερη η πτώση εκτός άξονα σε μικρότερη συχνότητα.

Τα διαγράμματα έχουν και τις 30 μοίρες off axis, που είναι η συνθήκη τοποθέτησης των Dali (χωρίς toe in).

http://www.troelsgravesen.dk/Beaming.htm