Βudget σύστημα για μικρό χώρο

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ritoriris

New member
15 November 2019
13
Καλησπέρα σε όλους. Η αγάπη μου για την μουσική μου δημιούργησε την ανάγκη να συνθέσω ένα ηχοσύστημα που θα μου επιτρέπει να την απολαμβάνω ακόμη περισσότερο. Η σχέση μου με τον ήχο ωστόσο ξεκίνησε 2 μήνες περίπου πριν (όταν αποφάσισα να κάνω την αγορά αυτή). Έκτοτε έχω αφιερώσει πολλές ώρες ψάχνοντας και διαβάζοντας ότι μπορώ να βρω στο διαδίκτυο παραμένω όμως αδαής. Θα ήθελα λοιπόν τις ιδέες σας για ένα σύστημα γύρω στα 800 που θα καλύψει όσο το δυνατόν καλύτερα τον χώρο μου (12 sqm, επισυνάπτω κάτοψη).
Μετά από πολύ διάβασμα on-line αλλά και βόλτα σε πολλά μαγαζιά της πρωτεύουσας έχω καταλήξει σε αυτό το ενδεικτικό σύνολο:

Ηχεία : Monitor Audio Bronze 2
Τα εν λόγω ηχεία τα γνώρισα πρώτα απ´τους διθυράμβους στις ιστοσελίδες ήχου και έτυχε να είναι να πρώτα που άκουσα σε δοκιμή. Πανέμορφα και είχαν τον καλύτερο ήχο -κατά την γνώμη μου- από ότι άκουσα σε οποιοδήποτε κατάστημα με κάτω από 500 . Επισημαίνω ότι τα άκουσα ματσαρισμένα με marantz pm6006.

Ενισχυτής : Yamaha a-s501
Παρότι το σύνολο με τον marantz με άφησε άφωνο, υπερβαίνει του μπάτζετ. Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να ακούσω live τον yamaha αλλά οι κριτικές του είναι συνολικά εξαιρετικές.

Πηγή : Yamaha wxad-10
Streaming από spotify (αναβάθμιση σε άλλη πλατφόρμα αν αξίζει) και αρχεία υψηλής ανάλυσης απ´το pc. Η ευκολία που έχει αυτή η λύση είναι πολύ ελκυστική. Σκέφτομαι το ενδεχόμενο dac απευθείας σε laptop αλλά αμφιβάλλω για το αν η διαφορά στην ποιότητα ήχου θα είναι αρκετή για να θυσιάσω την ευκολία του streaming. Να επισημάνω ότι το επόμενο βήμα θα είναι η είσοδος στον κόσμο του βινυλίου με κάποιο πικάπ σαν το rega planar 1.

Οι απορίες μου είναι πάρα πολλές και σας έχω κουράσει ήδη οπότε τις αφήνω να εξελιχθούν μαζί με την συζήτηση. Περιμένω τις ιδέες και τις συμβουλές σας.

ΥΓ* Οι διαστάσεις του χώρου είναι 390cm * 305 cm και το σχέδιο της κάτοψης είναι κατ'αναλογία.

[h=4][/h]
 

Attachments

  • Living_room.jpg
    Living_room.jpg
    52.1 KB · Views: 339
Last edited by a moderator:

ritoriris

New member
15 November 2019
13
Να προσθέσω ότι αν νομίζετε ότι αξίζει τον κόπο μπορώ να επενδύσω σε βάσεις δαπέδου και να δημιουργήσω ισόπλευρο τρίγωνο πλευράς 2 μέτρων ή και λιγότερο.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
καλώς ήρθες!
ναι στο σχέδιο τα ηχεία είναι πολυ μα πάρα πολύ κοντά μεταξύ τους, ενω το αφτί πολύ μακριά.
βάλτα σε βάσεις και φτιάξε ισόπλευρο τρίγωνο με την θέση ακρόασης. θα κερδίσεις πολύ και σε απόδοση αν τα βγάλεις απο το έπιπλο.
το tweeter στο ύψος του αφτιού
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Για ξεκίνημα και για το budget είναι καλά.
Αρχικά σου προτείνω με λίγη οικονομία αν μπορείς να πας στον 701 αξίζει την διαφορά.
Τα ηχεία είναι 100% σίγουρο ότι θα έχουν καλύτερη απόδοση πάνω σε δύο στιβαρές βάσεις με το Τουίτερ στο ύψος του αυτιού.
Φυσικά μπορείς να ξεκινήσεις με τα ηχεία πάνω στο έπιπλο και όταν βρεθεί το χρήμα βάζεις βάσεις.
Με τις βάσεις θα έρθουν πιο μπροστά και θα μειωθεί η απόσταση και θα είσαι πιο πολύ by the book.
Ο χώρος είναι σχεδόν τετράγωνος και το κεφάλι σου είναι στον πίσω τοίχο να αναμένεις λοιπόν θεματάκια με το μπάσο κλπ.
Αυτά αντιμετωπίζονται στο μέλλον με ειδικά υλικά ή αναδιάταξη του χώρου.
Προς το παρόν δεν είναι λόγος για να μην αρχίσεις να ακούς μουσική.
Τέλος για οικονομία και αφού ακούς μόνο Spotify μπορείς αντί για το steamer να βάλεις απλά τον Bluetooth ανταπτορα yba 11 αφού ο ενισχυτής έχει ενσωματωμένο ντακ.
Ή βάζεις κατευθείαν τον R N602 που τα κάνει όλα.
 

ritoriris

New member
15 November 2019
13
Απάντηση: Re: Βudget σύστημα για μικρό χώρο

Για ξεκίνημα και για το budget είναι καλά.
Αρχικά σου προτείνω με λίγη οικονομία αν μπορείς να πας στον 701 αξίζει την διαφορά.
Τα ηχεία είναι 100% σίγουρο ότι θα έχουν καλύτερη απόδοση πάνω σε δύο στιβαρές βάσεις με το Τουίτερ στο ύψος του αυτιού.
Φυσικά μπορείς να ξεκινήσεις με τα ηχεία πάνω στο έπιπλο και όταν βρεθεί το χρήμα βάζεις βάσεις.
Με τις βάσεις θα έρθουν πιο μπροστά και θα μειωθεί η απόσταση και θα είσαι πιο πολύ by the book.
Ο χώρος είναι σχεδόν τετράγωνος και το κεφάλι σου είναι στον πίσω τοίχο να αναμένεις λοιπόν θεματάκια με το μπάσο κλπ.
Αυτά αντιμετωπίζονται στο μέλλον με ειδικά υλικά ή αναδιάταξη του χώρου.
Προς το παρόν δεν είναι λόγος για να μην αρχίσεις να ακούς μουσική.
Τέλος για οικονομία και αφού ακούς μόνο Spotify μπορείς αντί για το steamer να βάλεις απλά τον Bluetooth ανταπτορα yba 11 αφού ο ενισχυτής έχει ενσωματωμένο ντακ.
Ή βάζεις κατευθείαν τον R N602 που τα κάνει όλα.

Είχα την εντύπωση ότι ο 701 βγάζει απλώς περισσότερα βατ. Θα δώσει καλύτερο ήχο σε ηχεία της μικρής κατηγορίας;
Οκ, θα πάω στο σενάριο με τις βάσεις που μου άρεσε και εμένα αρχικά.
Αν δεν κάνω λάθος το τετράγωνο έχει αποτέλεσμα στάσιμα και απ´τις δύο πλευρές άρα χάνω εντελώς κάποιες συχνότητες σωστά; Το κεφάλι κοντά στον τοίχο λογικά σημαίνει πρώιμες ανακλάσεις αλλά τι αποτέλεσμα θα έχει αυτό; Αν μπορείς διαφώτισε με σχετικά γιατί με ενδιαφέρει να μάθω και η πληροφορία βρίσκεται δύσκολα.
Είμαι διατεθειμένος να βελτιώσω την ακουστική παραμένοντας όμως σε πλαίσια σαλονιού και όχι στούντιο. Βέβαια μιας και είμαι φοιτητής και νοικιάζω δεν σκοπεύω να ξοδέψω πολλά για έναν χώρο που θα αποχωριστώ γρήγορα η γρηγορότερα.
Να πω επίσης ότι το δωμάτιο είναι στρωμένο με χοντρή μοκέτα, και ο τοίχος πίσω απ´το γραφείο (παράθυρο από την μέση και πάνω) είναι καλυμμένος με χοντρή κουρτίνα.
Καλή η ιδέα για το yba στα μισά λεφτά αλλά χάνω την δυνατότητα streaming από αρχεία υψηλής ανάλυσης που έχω στο pc (εκτός και αν εξαιτίας της ποιότητας του wxad δεν θα έχει διαφορά να στριμάρω υψηλή ποιότητα από foobar απ´το να στριμάρω ή να ακούω με bluetooth spotify)
Τέλος πολύ ωραίος ο RN602 μου αρέσει πάρα πολύ και το στυλ του και οι δυνατότητες του όμως έχει εξίσου καλό ήχο με τον 701 που έχουν ίδια τιμή;

Συγγνώμη για τον βομβαρδισμό και ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις
 

ritoriris

New member
15 November 2019
13
Απάντηση: Re: Βudget σύστημα για μικρό χώρο

καλώς ήρθες!
ναι στο σχέδιο τα ηχεία είναι πολυ μα πάρα πολύ κοντά μεταξύ τους, ενω το αφτί πολύ μακριά.
βάλτα σε βάσεις και φτιάξε ισόπλευρο τρίγωνο με την θέση ακρόασης. θα κερδίσεις πολύ και σε απόδοση αν τα βγάλεις απο το έπιπλο.
το tweeter στο ύψος του αφτιού

Καλώς σας βρήκα, θα πάω οπωσδήποτε σε αυτή την λύση, ευχαριστώ.
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Kαλως ήρθες , αν θες να ακούς στερεοφωνικά (που είναι κ το ζητούμενο) φρόντισε το τρίγωνο που σχηματίζεται να είναι ισόπλευρο οπωσδήποτε. Οι βάσεις λοιπόν κρίνονται απαραίτητες.Μέχρι να αποκτήσεις τις βάσεις αν έχεις υπόψιν σου να τοποθετήσεις τα ηχειάκια πάνω στο έπιπλο στήριξε τα πάνω σε "σαπουνάκια" από συνθετική ελαφρόπετρα για την περιποίηση των ποδιών (τα βρίσκουμε πολύ εύκολα κ στο σούπερ μάρκετ και είναι πολύ φθηνά).Κάνουν αρκετά καλή δουλειά.Τα είχε προτείνει παλιότερα ένα άλλο παιδί από εδώ κ τα δοκίμασα με καλά αποτελέσματα.
Μια ακόμη εναλλακτική για ηχεία είναι κ τα Μission QX-2 (πολύ όμορφα κ αυτά κατά την άποψή μου).
Η λύση του YAMAHA R-N602 προτείνεται κι από εμένα.
Καλή συνέχεια και πες μας τι επέλεξες !
 

ritoriris

New member
15 November 2019
13
Απάντηση: Re: Βudget σύστημα για μικρό χώρο

Kαλως ήρθες , αν θες να ακούς στερεοφωνικά (που είναι κ το ζητούμενο) φρόντισε το τρίγωνο που σχηματίζεται να είναι ισόπλευρο οπωσδήποτε. Οι βάσεις λοιπόν κρίνονται απαραίτητες.Μέχρι να αποκτήσεις τις βάσεις αν έχεις υπόψιν σου να τοποθετήσεις τα ηχειάκια πάνω στο έπιπλο στήριξε τα πάνω σε "σαπουνάκια" από συνθετική ελαφρόπετρα για την περιποίηση των ποδιών (τα βρίσκουμε πολύ εύκολα κ στο σούπερ μάρκετ και είναι πολύ φθηνά).Κάνουν αρκετά καλή δουλειά.Τα είχε προτείνει παλιότερα ένα άλλο παιδί από εδώ κ τα δοκίμασα με καλά αποτελέσματα.
Μια ακόμη εναλλακτική για ηχεία είναι κ τα Μission QX-2 (πολύ όμορφα κ αυτά κατά την άποψή μου).
Η λύση του YAMAHA R-N602 προτείνεται κι από εμένα.
Καλή συνέχεια και πες μας τι επέλεξες !

Πολύ ενδιαφέροντα τα ηχεία που προτείνεις δυστυχώς μάλλον δύσκολο να βρω να τα ακούσω. Και χρήσιμη η συμβουλή με τις ελαφρόπετρες.
 

Haagenti

AVClub Fanatic
18 November 2006
16,515
Ministry Of Silly Walks
Kαλως ήρθες , αν θες να ακούς στερεοφωνικά (που είναι κ το ζητούμενο) φρόντισε το τρίγωνο που σχηματίζεται να είναι ισόπλευρο οπωσδήποτε. Οι βάσεις λοιπόν κρίνονται απαραίτητες.Μέχρι να αποκτήσεις τις βάσεις αν έχεις υπόψιν σου να τοποθετήσεις τα ηχειάκια πάνω στο έπιπλο στήριξε τα πάνω σε "σαπουνάκια" από συνθετική ελαφρόπετρα για την περιποίηση των ποδιών (τα βρίσκουμε πολύ εύκολα κ στο σούπερ μάρκετ και είναι πολύ φθηνά).Κάνουν αρκετά καλή δουλειά.Τα είχε προτείνει παλιότερα ένα άλλο παιδί από εδώ κ τα δοκίμασα με καλά αποτελέσματα.
Μια ακόμη εναλλακτική για ηχεία είναι κ τα Μission QX-2 (πολύ όμορφα κ αυτά κατά την άποψή μου).
Η λύση του YAMAHA R-N602 προτείνεται κι από εμένα.
Καλή συνέχεια και πες μας τι επέλεξες !

Το ισόπλευρο τρίγωνο είναι μια θεωρία που δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις...Άλλη θεωρία που υποστηρίζουν στην Harbeth αν θυμάμαι καλά,λέει ότι το τρίγωνο θα πρέπει να είναι 1 προς 1:50 ,δηλαδή αν τα ηχεία έχουν απόσταση μεταξύ τους στα 2 μέτρα,τότε η θέση ακρόασης θα πρέπει να είναι στα 3...
Στο σχεδιάγραμμα που παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω,βλέπω ότι δίπλα από το δεξί ηχείο βρίσκεται βιβλιοθήκη ,κάτι που σημαίνει ότι το μπάσο θα είναι τονισμένο σε σχέση με το αριστερό..

Από την όποια εμπειρία μου, όταν στήνουμε τα ηχεία,ξεχνάμε ισόπλευρα τρίγωνα και τα σχετικά, αλλά προσπαθούμε να συντονίσουμε τα ηχεία με τον χώρο,"εξαφανίζοντας" τα...
Κάτι τέτοιο όμως θέλει έμπειρο αφτί και άπειρα σήκω - κάτσε.
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Βασικά μετρήσεις χρειάζονται όχι έμπειρα αυτιά .
H κλασσική και βασική θεωρία της στερεοφωνίας μιλά για ισόπλευρο τρίγωνο. Η τεχνολογία έχει κάνει άλματα ώστε να μπορεί να λύνει προβλήματα σαν αυτό που αναφέρεις με την βοήθεια κατάλληλης ισοστάθμισης χώρου, βάσει μετρήσεων πάντα.Με room treatment κλπ κλπ.
Αλλά ας μην μπερδεύουμε τον άνθρωπο...Ας ξεκινήσει με τα βασικά και βλέπει...
Φιλικά.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Καλησπέρα σε όλους. Η αγάπη μου για την μουσική μου δημιούργησε την ανάγκη να συνθέσω ένα ηχοσύστημα που θα μου επιτρέπει να την απολαμβάνω ακόμη περισσότερο. Η σχέση μου με τον ήχο ωστόσο ξεκίνησε 2 μήνες περίπου πριν (όταν αποφάσισα να κάνω την αγορά αυτή). Έκτοτε έχω αφιερώσει πολλές ώρες ψάχνοντας και διαβάζοντας ότι μπορώ να βρω στο διαδίκτυο παραμένω όμως αδαής. Θα ήθελα λοιπόν τις ιδέες σας για ένα σύστημα γύρω στα 800 που θα καλύψει όσο το δυνατόν καλύτερα τον χώρο μου (12 sqm, επισυνάπτω κάτοψη).
Μετά από πολύ διάβασμα on-line αλλά και βόλτα σε πολλά μαγαζιά της πρωτεύουσας έχω καταλήξει σε αυτό το ενδεικτικό σύνολο:

Ηχεία : Monitor Audio Bronze 2
Τα εν λόγω ηχεία τα γνώρισα πρώτα απ´τους διθυράμβους στις ιστοσελίδες ήχου και έτυχε να είναι να πρώτα που άκουσα σε δοκιμή. Πανέμορφα και είχαν τον καλύτερο ήχο -κατά την γνώμη μου- από ότι άκουσα σε οποιοδήποτε κατάστημα με κάτω από 500 . Επισημαίνω ότι τα άκουσα ματσαρισμένα με marantz pm6006.

Ενισχυτής : Yamaha a-s501
Παρότι το σύνολο με τον marantz με άφησε άφωνο, υπερβαίνει του μπάτζετ. Δυστυχώς δεν είχα την ευκαιρία να ακούσω live τον yamaha αλλά οι κριτικές του είναι συνολικά εξαιρετικές.

Πηγή : Yamaha wxad-10
Streaming από spotify (αναβάθμιση σε άλλη πλατφόρμα αν αξίζει) και αρχεία υψηλής ανάλυσης απ´το pc. Η ευκολία που έχει αυτή η λύση είναι πολύ ελκυστική. Σκέφτομαι το ενδεχόμενο dac απευθείας σε laptop αλλά αμφιβάλλω για το αν η διαφορά στην ποιότητα ήχου θα είναι αρκετή για να θυσιάσω την ευκολία του streaming. Να επισημάνω ότι το επόμενο βήμα θα είναι η είσοδος στον κόσμο του βινυλίου με κάποιο πικάπ σαν το rega planar 1.

Οι απορίες μου είναι πάρα πολλές και σας έχω κουράσει ήδη οπότε τις αφήνω να εξελιχθούν μαζί με την συζήτηση. Περιμένω τις ιδέες και τις συμβουλές σας.

ΥΓ* Οι διαστάσεις του χώρου είναι 390cm * 305 cm και το σχέδιο της κάτοψης είναι κατ'αναλογία.

[h=4][/h]

Kαλησπερα και απο εμενα εισαι σε πολυ καλο δρομο το σετ απ που εχεις σκεφτει ειναι μια χαρα ! στην θεση σου θα κοιταζα για το yamaxa 701 εχει να δωσει πιο πολυ ρευμα στα ηχεια και δεν θα ζοριζεται ιδιαιτερα ! σε οτι αφορα το στησιμο των ηχειων εαν μπορεις προσπαθησε να μειωσεις την αποσταση ακροασης να σπρωξεις λιγο πιο μπροστα τον καναπε εαν ειναι εφικτο!!! -bye-
 

mirage

Senior Member
2 March 2008
390
Αθήνα συνήθως...
Παίζει να φέρει και τα ηχεία κάνα μέτρο πιο μπροστά με τις βάσεις, πιο εύκολο απ το να σπρώχνει καναπέ.(Λεω...εγώ τώρα) Πάντως πέρα απ' τα τρίγωνα τις ίσες αποστάσεις απ τους πλαϊνούς τοίχους κλπ κλπ που λέμε εδώ η ...παντόφλα καραδοκεί:violent-smiley-030: αν είναι παντρεμένος ο φίλος.
Όποτε ας ξεκινήσει από τα απλά και μετά βλέπει.:music-smiley-005:
 

ritoriris

New member
15 November 2019
13
Απάντηση: Re: Βudget σύστημα για μικρό χώρο

Το ισόπλευρο τρίγωνο είναι μια θεωρία που δεν ισχύει σε όλες τις περιπτώσεις...Άλλη θεωρία που υποστηρίζουν στην Harbeth αν θυμάμαι καλά,λέει ότι το τρίγωνο θα πρέπει να είναι 1 προς 1:50 ,δηλαδή αν τα ηχεία έχουν απόσταση μεταξύ τους στα 2 μέτρα,τότε η θέση ακρόασης θα πρέπει να είναι στα 3...
Στο σχεδιάγραμμα που παρέθεσε ο φίλος πιο πάνω,βλέπω ότι δίπλα από το δεξί ηχείο βρίσκεται βιβλιοθήκη ,κάτι που σημαίνει ότι το μπάσο θα είναι τονισμένο σε σχέση με το αριστερό..

Από την όποια εμπειρία μου, όταν στήνουμε τα ηχεία,ξεχνάμε ισόπλευρα τρίγωνα και τα σχετικά, αλλά προσπαθούμε να συντονίσουμε τα ηχεία με τον χώρο,"εξαφανίζοντας" τα...
Κάτι τέτοιο όμως θέλει έμπειρο αφτί και άπειρα σήκω - κάτσε.


Αφού τελικά θα πάω στην λύση με τις βάσεις, θα έχω την ευκαιρία να πειραματιστώ με διάφορες διατάξεις. Νομίζω ότι το ισόπλευρο που πρότειναν ήδη είναι καλή αρχή για τα "πειράματα" μου. Επίσης λόγω βάσης το ηχείο είναι πλέον σημαντικά μπροστά απ´την βιβλιοθήκη και όχι δίπλα της. Θα έχω θέματα παρ'όλα αυτά;
 

ritoriris

New member
15 November 2019
13
Χααχαχαχα όχι είμαι μικρός ακόμα δεν καραδοκεί άμεση παντόφλα συζυγική τουλάχιστον... Και της μανούλας είναι 200χλμ μακριά οπότε δεν κινδυνεύω :drummer: . Αφού θα πάω σε βάσεις τι λέτε για κάποιο μικρό ηχείο δαπέδου τύπου bronze 5? Αυτό που με ψήνει περισσότερο είναι η τιμή ( Τιμές ελλάδας bronze 2 400 , bronze 5 490 ενώ στην Αγγλία για παράδειγμα 249£ και 489£ αντίστοιχα) Όπως καταλαβαίνετε νιώθω ότι με αυτές τις τιμές αν επιλέξω τα bronze 5 θα πάρω πολύ ηχείο για τα λεφτά μου. Μήπως είναι overkill δυο 5 1/2" woofer για τον μικρό χώρο και την διάταξή μου; Μιας και είναι 90db πιστεύω ότι θα τα οδηγήσει άνετα ακόμα και ο as501, κάνω λάθος; Δεν θέλω μεγάλες εντάσεις ούτε εγώ και σίγουρα όχι οι γείτονες.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Re: Απάντηση: Βudget σύστημα για μικρό χώρο

Χααχαχαχα όχι είμαι μικρός ακόμα δεν καραδοκεί άμεση παντόφλα συζυγική τουλάχιστον... Και της μανούλας είναι 200χλμ μακριά οπότε δεν κινδυνεύω :drummer: . Αφού θα πάω σε βάσεις τι λέτε για κάποιο μικρό ηχείο δαπέδου τύπου bronze 5? Αυτό που με ψήνει περισσότερο είναι η τιμή ( Τιμές ελλάδας bronze 2 400 , bronze 5 490 ενώ στην Αγγλία για παράδειγμα 249£ και 489£ αντίστοιχα) Όπως καταλαβαίνετε νιώθω ότι με αυτές τις τιμές αν επιλέξω τα bronze 5 θα πάρω πολύ ηχείο για τα λεφτά μου. Μήπως είναι overkill δυο 5 1/2" woofer για τον μικρό χώρο και την διάταξή μου; Μιας και είναι 90db πιστεύω ότι θα τα οδηγήσει άνετα ακόμα και ο as501, κάνω λάθος; Δεν θέλω μεγάλες εντάσεις ούτε εγώ και σίγουρα όχι οι γείτονες.

Μπορεις να κανεις και αυτο να παρεις μικρα δαπεδου θα εχεις και καλυτερο χαμηλο αλλα πρωτα πρεπει να πας να τα ακουσεις να δεις πως παιζουν ! αλλα επιμενω να πας στο 701 ! και ο 501 θα τα οδηγησει απλα 0 701 εχει καλυτερη επαρκεια ρευματος και ενα λογω παραπανω αφου θελεις να ακους και σε χαμηλες εντασεις με λιγο φωνη που θα βαζεις ο ενισχυτης θα παιζει και ξεκουραστα και απο τις χαμηλες εντασεις θα σου δινει ογκο ! και κατι τελευταιο τα δαπεδου απο 2 γουφερ και πανω θελουν ρευμα μπορει τα σπεκ να δινουν ευαισθησια καλη αλλα οσες πιο πολλες μοναδες εχουμε σε ενα ηχειο τοσο πιο πολυ ποιοτικο ρευμα χρειαζομαστε!!! :guitarist:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Παίζει να φέρει και τα ηχεία κάνα μέτρο πιο μπροστά με τις βάσεις, πιο εύκολο απ το να σπρώχνει καναπέ.(Λεω...εγώ τώρα) Πάντως πέρα απ' τα τρίγωνα τις ίσες αποστάσεις απ τους πλαϊνούς τοίχους κλπ κλπ που λέμε εδώ η ...παντόφλα καραδοκεί:violent-smiley-030: αν είναι παντρεμένος ο φίλος.
Όποτε ας ξεκινήσει από τα απλά και μετά βλέπει.:music-smiley-005:

Το να μετακινησει τις βασεις ειναι πιο ευκολο αλλα επειδη εγω ειμαι λιγο ψυχακιας κοιταζω τα ηχεια να μην εξεχουν αρκετα απο το επιπλο διοτι ο κινδυνος να τα ακουμπησει καποιος η κατα λαθος να πεσει σε αυτα ειναι πιο μεγαλος!! το ξερω δεν παλευομαι!!!-bye-
 

send

AVClub Fanatic
19 June 2006
30,947
Θεσσαλονίκη
Εάν από ο,τι καταλαβαίνω θα έχεις μια μόνη πηγή, και δη ένα στριμερ ή ένα pc, μήπως να εξεταζες και τη λύση ενός ζεύγους ενεργών. Πχ τα αναμενόμενα και πολλά υποσχόμενα Tannoy Gold. Τα 7ιντσα μάλλον για την περίπτωσή σου. Κάτω από 400 το ζεύγος από Thomman, θα τα έχει σε κανένα μήνα υποτίθεται.
 

FragoulisNaval

Supreme Member
4 November 2009
7,820
Δίπλα στον Pseiras.....
Με τα ηχεία που έχεις εγώ θα πήγαινα σε αυτόν τον ενισχυτή

https://www.amazon.com/Topping-TP60-Class-T-TA2022-Amplifier/dp/B008RVKAY0

Με βάσεις της αρεσκείας σου και με τα ρέστα ένα καλό DAC.

Σκόνη σε ότι έχει αναφερθεί μέχρι τώρα από θέμα ποιότητας ηχου