Ποιο harmony remote για home cinema;

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Επειδή έχω βαρεθεί να ψάχνω κάθε τόσο τα διαφορετικά τηλεκοντρόλ, εξετάζω σοβαρά το ενδεχόμενο να πάρω ένα Logitech harmony remote. Βλέπω ότι υπάρχουν πολλά μοντέλα και θα ηθελα να ρωτήσω ποιο είναι το ποιο κατάλληλο για τον έλεγχο του home cinema.
Πρέπει να μπορώ να χειριστώ τον Marantz sr 7012, το zidoo x10, ένα Sony blueray player, και τον Optoma προβολέα.
Καλό θα ήταν να υπάρχει η δυνατότητα το κοντρόλ να δουλεύει χωρίς να κοιτά απευθείας τα μηχανήματα.
Επίσης θα ήθελα να υποστηρίζει και μερικά activities.
Ποιο μοντέλο μου προτείνετε;

Ευχαριστώ
 

Θωμάς1

AVClub Addicted Member
26 June 2006
1,760
Θεσσαλία
Πριν από λίγο καιρό πήρα το harmony elite https://www.skroutz.gr/s/8382824/Logitech-Harmony-Elite.html?keyphrase=harmony+elite
Έχει πέσει αρκετα η τιμή του και κάνει πολύ καλά τη δουλειά του. Μπορεί να ελέγξει μέχρι 15 συσκευές.
Εγω εχω τηλ sony, projctor jvc, nvidia shield, av denon, οθόνη προβολέα όλα μια χαρά. Φυσικά και έχει activities.
Έχει 3 πομπούς με καλώδιο που μπορείς να τους βάλεις μέσα στο ντουλάπι με τις συσκευές σου και να τις ελέγχεις και μέσα από το ντουλάπι.
Τις ρυθμίσεις που θα κάνεις μπορείς να τις περάσεις και στο κινητό σου και να ελέγχεις το home cinema και από μακριά μεσω internet.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Μπορείς να μπαίνεις και στα μενού ρυθμίσεων της κάθε συσκευής;
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Πραγματικα λυπητερη ειδηση. Τα harmony ηταν απαραιτητο εργαλειου καθε enthusiast στο χωρο του home cinema. Θεωρητικα τα voice assistants θα μπορεσουν σταδιακα να παρουν την θεση τους, αλλα δεν ειναι ακομα ετοιμα καθως δεν υπαρχουν ολες οι διασυνδεσεις.
 
  • Like
Reactions: takisot

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,769
Athens
Όντως, ένα από τα καλύτερα gadgets/remotes για πολύπλοκα συστήματα AV.
Αν και λειτουργώ με άλλο τρόπο, βλέπω να παίρνω ένα elite όπου το βρω και να το έχω για το μέλλον αν παραξενέψω γερνώντας :D
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Όντως, ένα από τα καλύτερα gadgets/remotes για πολύπλοκα συστήματα AV.
Αν και λειτουργώ με άλλο τρόπο, βλέπω να παίρνω ένα elite όπου το βρω και να το έχω για το μέλλον αν παραξενέψω γερνώντας :D

Ποιον άλλον τρόπο χρησιμοποιείς;
 

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
Κρίμα, τους φάγανε τα app ....

Ποιος σοβαρός χρήστης χειρίζεται συσκευές με κινητό ; Πρέπει να είσαι εικοσάχρονο που κανείς εφφέ στους φίλους σου.

Εγώ πάντως χρησιμοποιώ κάποια app κατά κόρον με το Htpc (πχ έχω καταργήσει το mouse/πληκτρολόγιο με το remote mouse app, χειρίζομαι τον AV με το marantz app).
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Exω έχω βολεύει με ένα αεροτηλεκοτρόλ (airmouse) φωτιζόμενο με δύο πλευρές με hard buttons και πληκτρολόγιο απο την αλλη για το media player.

Και με τα δικά τους τηλεκοντρόλ για ενισχυτή και προβολέα.

Σιγά μην ψάχνω κινητό/tablet μες στα σκοτάδια ,να ξεκλειδώσω, να ανοίξω το app για να πατήσω ένα pause ή ένα volume...αστείο.

Πήγα να το κάνω στις αρχές και την δεύτερη φορά το έκοψα. Καθόλου άμεσο και πρακτικο.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
δυστυχώς δεν υπαρχει κατι αλλο που να κανει οτι κανει το harmony, δηλαδη πληρη ελεγχο του av συστήματος, και ελεγχο συσκευων smart home.
προς το παρον δεν αλλαζει κατι για τους χρηστες αλλα τι γινεται οταν αρχισουν να χαλανε οι μπαταριες λιθιου; πεταμα;
 
  • Like
Reactions: NassosT

takisot

Μέλος Δ.Σ.
Staff member
17 June 2006
27,750
Παλλήνη
δυστυχώς δεν υπαρχει κατι αλλο που να κανει οτι κανει το harmony, δηλαδη πληρη ελεγχο του av συστήματος, και ελεγχο συσκευων smart home.
προς το παρον δεν αλλαζει κατι για τους χρηστες αλλα τι γινεται οταν αρχισουν να χαλανε οι μπαταριες λιθιου; πεταμα;

To δικό μου harmony έχει επαναφορτιζόμενες αποσπώμενες μπαταρίες.
 
  • Like
Reactions: avpap

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Μήπως αφήσουν το hub με το app που έχουν ?

Την ίδια δουλεια κάνει γενικά.

Πρέπει να πάρω καμια μπαταρια για το Elite καβατζα.