Χαλάει η εικόνα όταν περνάνε μηχανακια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Papacon

New member
8 September 2019
62
Έχω στο μπαλκόνι κεραία με ενισχυτή εσωτερικό που παίρνει ρεύμα από το ίδιο το καλώδιο της κεραίας. Το διαμέρισμα μου είναι πρώτου ορόφου και το πρόβλημα είναι ότι ενώ τα πιάνει όλα καμπάνα, κάθε φορά που περνάει μηχανάκι κάτω από το μπαλκόνι μου, χαλάει το σήμα της τηλεόρασης. Έχει τύχει σε άλλον; Ξέρετε τι μπορεί να φταει και τι μπορώ να κάνω;
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Αν την κινήσεις μονος σου χαλάει το σήμα;
Είναι θέμα κραδασμών;

Στάλθηκε από το SM-G960F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
μου το κανει και σε εμενα εδω σε χωριο, ειδικα στα παλια μηχανακια με διχρονο κινητηρα που ακομα κυκλοφορουν ... ισως η κεραια ή το καλωδιο να πιανει τα db ήχου της μηχανης ... σε εμενα δεν ειναι ο ενισχυτης γιατι τον αλλαξα (για αλλον λογο) και αυτος τωρα ειναι θωρακισμενος, αλλα κανει ελαχιστα πιο λιγο ... οποτε ισως να θελει και το καλωδιο να εχει καλη μονωση για θορυβο ... δεν το εψαξα γιατι δεν βλεπω τοσο πολυ τηλεοραση ...
Υποψιαζομαι επειδη ομως ειμαι σε δυσκολη περιοχη ληψης στην ερτ που ερχεται καλα δεν το κανει ευκολα (δηλαδη σπανια) ... αρα μηπως ειναι θεμα περιοχης με μη δυνατο σημα & με το παραμικρο ο θορυβος μηχανης να επιρεαζει το τυχον αδυνατο σημα ... αν κεντραρω καποιο καναλι πιο καλα (αλλα χανει καποιο αλλο) ειναι λιγο καλυτερα, συνεπως μηπως και η κεραια θελει κανα μικρο κλικ?
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Αυτος ο θορυβος οφειλεται στα ηλεκτρομαγνητικα παρασιτα υψηλων συχνοτητων επειδη δεν υπαρχει καλη ή καθολου μονωση στο μπουζι-πιπα της μηχανης. Ειναι συνηθες στα πολυ παλια μηχανακια.
 

Papacon

New member
8 September 2019
62
Αυτος ο θορυβος οφειλεται στα ηλεκτρομαγνητικα παρασιτα υψηλων συχνοτητων επειδη δεν υπαρχει καλη ή καθολου μονωση στο μπουζι-πιπα της μηχανης. Ειναι συνηθες στα πολυ παλια μηχανακια.

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας. Άρα μάλλον δεν μπορώ να κάνω κάτι για να βελτιωθεί το πρόβλημα. Φαντάζομαι θα σταματήσει αν ανεβάσω κεραία στην ταράτσα.
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
Μπορει ναι στην ταρατσα να ειναι καλυτερα (αφου θα ειναι πιο μακρυα) επισης αν αντεχει η τσεπη διαλεγεις ενα καλης ποιοτητας καλωδιο με μονωση για θορυβο, και αν χρειαστεις σπλιτερ βαζεις μεταλικο ... δεν ειμαι τεχνικος για να σου πω 100% αν φυγει το προβλημα με ακριβο καλωδιο, αλλά σιγουρα θα ειναι λιγο καλυτερα ... εδω σε χωριο που μου συβαινει το ιδιο, ειμαι σε μονοκατοικια (χαμηλα η κεραια) και ο δρομος ειναι διπλα στα 15 μετρα, ομως προσεξα με θωρακισμενο ενισχυτη (televes - για αλλον λογο τον πηρα) ειναι λιγο καλυτερα, με την επομενη θα αλλαξω και καλωδιο με μονωση γιατι εχει 2 κοψιες) ... βεβαια σε εμενα εδω χωριο δεν περνανε τοσο συχνα μηχανακια (μια στο τοσο) οποτε δεν ειναι τοσο δραματικα, αλλα επιβεβαιωνω συμβαινει το ιδιο
 

Papacon

New member
8 September 2019
62
Τώρα τελευταία παρατήρησα και κάτι άλλο και δεν ξέρω τελικά αν φταίει το ότι η κεραία είναι χαμηλά ή μήπως φταίει το ηλεκτρικό δίκτυο του σπιτιού. Παρατήρησα ότι η εικόνα της τηλεόρασής μου πιξελιάζει όταν δουλεύουν οι ηλεκτρικές συσκευές στην κουζίνα όπως μπλέντερ μίξερ και τα λοιπά. Μάλλον ηλεκτρολόγο πρέπει να ρωτήσω...
 

NetSurfer_g7

Established Member
2 September 2018
259
Αθήνα
Οι αποτομες αλλαγες στην ενταση του ρευματος(π.χ. οταν αναβει μια ηλεκτρικη συσκευη)προκαλει στιγμιαια διαταραχη του ηλεκτρομαγνητικου πεδιου που μπορει να παρεμβαλει στο τηλεοπτικο σημα που περναει απο την καλωδιωση του σπιτιου
 

Papacon

New member
8 September 2019
62
Να σημειώσω ότι από την ίδια γραμμή παίρνει ρεύμα ο ενισχυτής της κεραίας,αν αυτό παίζει κάποιο ρόλο.