Sony KD65XF9005 ή LG 65SM8600PLA

go01

New member
14 December 2008
19
Καλησπέρα
Μετά από 7 χρόνια με την Samsung PS51E550 (plasma) η οποία έχει εδώ και κάμποσο καιρό εμφανίσει κάθετες γραμμές στην μία άκρη σκέφτομαι να πάω σε 65'' με budget μέχρι ~1000
Έχω δει την την LG 65 SM 8600 PLA η οποία θα μου βγει ~800 (έχω κάρτα Πειραιώς και yellows) και την SONY KD-65XF9005 η οποία αντιστοίχως θα μου βγει ~960 .
Η χρήση της τηλεόρασης θα είναι κυρίως θέαση μέσω NOVA (ελληνικά κανάλια, nonacinema, nomasport και ντοκιμαντέρ) αλλά και ταινίες ή σειρές (HD 720 και FHD 1080) οι οποίες υπάρχουν αποθηκευμένες σε nas και θα παίζονται είτε απευθείας είτε μέσω plex. Επίσης ο χώρος είναι σχετικά φωτεινός και σχεδόν ποτέ δεν παρακολουθούμε τηλεόραση χωρίς φωτισμό.
Από εικόνα η XF9005 πρέπει να είναι καλύτερη αλλά πιστεύεται ότι αξίζει το επιπλέον κόστος παρ' ότι περυσινό μοντέλο και έχω διαβάσει ότι παρουσιάζουν αρκετά θέματα (android, τηλεκοντρόλ).
Επίσης η βάση της sm8600 βολεύει την τοποθέτησή της στο υπάρχον έπιπλο ενώ για την XF9005 θα πρέπει να αγοραστεί επιτοίχια βάση με επιπλέον κόστος;
Υπάρχει κάτι άλλο σε 65'' και αντίστοιχα χρήματα που πιστεύεται ότι αξίζει για την δουλειά που την θέλω;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

diakos

New member
25 June 2010
70
Χαλάνδρι
Η LG 8600 δεν είναι full array local dimming, αντίθετα με την Sony. Δεν συγκρίνονται οι δυο τηλεοράσεις, μονόδρομος η Sony
 

go01

New member
14 December 2008
19
Τελικά αγοράστηκε η Sony της οποίας το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι η κακές γωνίες θέασης.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Τελικά αγοράστηκε η Sony της οποίας το μόνο πρόβλημα που βλέπω είναι η κακές γωνίες θέασης.

Αν ειχες μεγαλες γωνιες θεασης επρεπε να το πεις....παντως σε εικονα (και ειδικα αφου ερχεσαι απο plasma) δε νομιζω οτι υπαρχει συγκριση μεταξυ της 9005 και της 8600...το μονο καλυτερο ποτ εχει η lg ως φετεινο μοντελο των "premium" σειρων, ειναι το hdmi 2.1
 

go01

New member
14 December 2008
19
Γωνίες θέασης έχω πολύ μικρές απλά κάνω σύγκριση με την LG και ειδικά με την plasma που είχα.
To HDMI 2.1 καλό αλλά άχρηστο στην παρούσα φάση (εικόνα μόνο από κεραία, nova ή δίκτυο)
Σε ότι αφορά την εικόνα (σε τηλεοπτικό ή HD) οι περισσότερες σημερινές τηλεοράσεις όντως είναι πίσω σε σχέση με την εικόνα των καλών plasma.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Γωνίες θέασης έχω πολύ μικρές απλά κάνω σύγκριση με την LG και ειδικά με την plasma που είχα.
To HDMI 2.1 καλό αλλά άχρηστο στην παρούσα φάση (εικόνα μόνο από κεραία, nova ή δίκτυο)
Σε ότι αφορά την εικόνα (σε τηλεοπτικό ή HD) οι περισσότερες σημερινές τηλεοράσεις όντως είναι πίσω σε σχέση με την εικόνα των καλών plasma.

Εγω πιστευω οτι η 9005 και η 9505 εχουν τα "σωστοτερα" χρωματα απο ολες τις lcd τηλεορασεις....
 

minaspit

Senior Member
23 April 2009
536
Ηρακλειο Κρητης
Κάνεις σύγκριση σε άλλη κατηγορία τηλεόρασης, η Sony είναι πιο καλή σε όλα της. Οι γωνίες θέασης δε θα σε προβληματισουν κ εγώ το φοβόμουν αυτό κ τελικά είναι ανούσιο να μιλάμε για γωνίες θέασης εκτός κ αν το σαλόνι σου είναι 8 μέτρα πλάτος.