Soundbar ή να κάτσω στα αυγά μου??

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Καλησπέρα,


Πίσω το 2013 αγόρασα την https://www.samsung.com/uk/support/model/UE46F6500SBXXU/ μαζί με το https://www.samsung.com/uk/audio-video/blu-ray-home-entertainement-system-h5500/
Με βόλεψαν μια χαρά τόσα χρόνια όμως...

1. Ανέκαθεν δεν μπορούσα να παίξω ταινία με 5.1 ήχο από to USB της TV οπότε έβαζα το δίσκο στο USB του HT-5500 και είχα βολευτεί. Όμως τώρα με το Netflix το θέμα δεν λυνεται καθώς όταν παίζω από το app της TV δεν έχω 5.1 ήχο και όταν παίζω από το app του HT δεν συγχρονίζονται οι υπότιτλοι (δεν ξερω γιατί ίσως λόγω software??).


2. Άλλαξα σπίτι και ενώ είχα τον καναπέ με πλάτη τοίχο που βόλευε για τα sat, τώρα εχω πίσω μου άπλα και τα sat μες στη μέση (που μου τη σπάνε) όπως επίσης και τα μπροστινά δεν μπορούν να τοποθετηθούν σωστά. Τα καλώδια είναι εκτεθειμένα και όλο και κάποιο απτα ηχεία χάνει το σήμα.. Γενικώς πρόβλημα.


Λόγω BF σκέφτομαι μήπως είναι καλή λύση να αντικατασταθεί το HT με ένα soundbar το οποίο θα μου λύσει το χωροταξικό αλλά δεν ξέρω αν θα μου λύσει το πρόβλημα του Netflix.


Το ερώτημα είναι:


Έχει νόημα η αντικατάσταση του HT με ένα soundbar κάτω των 300ευρώ?? Δλδ θα έχω καλύτερο ήχο από αυτό που έχω τώρα + καλύτερο Netflix??

Επειδή κάποια στιγμή (εντός έτους μάλλον) θα αλλαχτεί και η TV σε κάποια 55-65'' OLEd (ελπίζω!), θα ''στέκεται'' αυτό το soundbar ή θα το κλείνω και θα ακούω απ'τη TV??


(επί θετικών απαντήσεων καλοδεχούμενες και προτάσεις sb..Από μια σχετική αναζήτηση έχω ξεχωρίσει τις JBL Bar 2.1, Yamaha YAS-207, Sony HT-X8500, Samsung HW-Q60R, Sonos Beam οι οποίες πάνε πάνω από 300 έως και 420 ευρώ και κοιτάζω μπας και πέσουν BF και επίσης έχω σημειώσει και τις Polk Audio Signa S2 και Denon DHT-S316 που είδα σε άλλο thread να προτείνει ο χρήτης Pleo.)
 
Last edited by a moderator:

john gabriel

AVClub Enthusiast
Προσωπικα θα πηγαινα σε jbl 2,1 παιζουν αρκετα δυνατα πετυχαινουν υψηλες σταθμες αλλα το σωστο για μενα ειναι να πας να τα ακουσεις και εσυ αυτο που με προβληματιζει ομως ειναι με το υπαρχον συνολο τι θα κανεις ?
 

atr3jiu

New member
2 December 2013
87
Δεν ξέρω και τα JBL είναι ακριβούτσικα..
Η αρχική σκέψη ήταν να καθαρίσω με κανα 200Ε για να γλιτώσω τα καλώδια και την ατσαλιά και να βελτιώσω την εμπειρία θέασης (να βλέπω νετφλιξ με καλύτερο ήχο δλδ)

Τώρα αν είναι να δώσω 350 και να είμαι πάνω κάτω στα ίδια , μένω όπως είμαι και κοιτάω να αλλάξω TV κάποια στιγμή..
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Σε αυτο θα συμφωνησω το μπατζετ ειναι αρκετα περιορισμενο εαν ειναι να δωσεις 350+ αυτα που εχεις δωσει ξεφευγει το θεμα για μενα μεινε ετσι και αφου στα αμεσα σου σχεδια ειναι να αλλαξεις την τηλεοραση καντο ετσι ! παντως στα 200 ευρω το μονο σιγουρο ειναι οτι δεν θα δεις ηχητικη διαφορα!-bye-