Αλλαγη λαμπας σε BENQ W1070+

c0nfuser

New member
6 February 2007
26
γεια σας,

Μολις ελαβα οτι ο προτζεκτορας μου περασε τις 5500 ωρες λειτουργειας και οτι θα πρεπει να παραγγελω νεα λαμπα.. Μηπως εχετε κανενα συγκεκριμενο μοντελο λαμπας να μου προτεινετε η θα παω κλασσικα για τον εργοστασιακο => https://www.alfalampes.gr/lampes/benq/benq-w1070-plus/ ?
 

FINIX

AVClub Fanatic
22 November 2010
11,677
Να ρωτησω κατι,μπορει καποιος αρχαριος με καποιον οδηγο να βαλει την σκετη λαμπα μονος του?η ειναι δυσκολο αθλημα?
με την βαση ειναι πολυ ευκολο το χω κανει.
 

Werewolf

Supreme Member
15 January 2010
7,214
Ευκολο ειναι, θελει λιγο προσοχη.

Ομως μιας και το housing περιεχει και UV φιλτρο, καλο ειναι να αλλαζουμε και το housing και οχι μονο την λαμπα. Το UV φιλτρο καταστρεφεται εν καιρω απο την ιδια την ακτινοβολια UV, με αποτελεσμα η ακτινοβολια να περναει εσωτερικα του προβολεα και να προκαλει φθορα και γηρανση και σε αλλα τμηματα του.

Αν η λαμπα αλλαζε καθε 2000-2500 ωρες, θα ελεγα να αλλαζει και το Housing καθε δευτερη λαμπα. Στην παραπανω περιπτωση που η λαμπα εχει παιξει τοσες πολλες ωρες, καλο θα ηταν να αλλαξει ολο μαζι.

Αυτα στην θεωρια, γιατι στην πραξη δεν ξερω ποση φθορα συσσωρευτικα θα προκληθει με τις συνεχεις αλλαγες, ποσα γλυτωνεις απο το housing καθε φορα και ποσο κοστιζει ο νεος προβολεας.

Aπο λαμπα παντα σε γνησια. Τοσο απο θεμα αποδοσης φωτεινοτητας, οσο και σωστου φωτος φασματικα.
Δεν ξερω τι παιζει απο λαμπες του 1070. Εχουν πεσει οι τιμες τοσο πολυ σε γνησιες. ? Τις θυμαμαι καπου στο 150αρι. Mε housing ανεβαιναμε στα 250-300 απο οσο θυμαμαι στον δικο μου 7500 τουλαχιστον.

Εχει αγορασει καποιος σιγουρα γνησια λαμπα τωρα κοντα για Beng να μας πει ?
 

c0nfuser

New member
6 February 2007
26
τσεκαρα αλλες εταιριες και ισχυριζονται οτι πουλανε γνησιες λαμπες αλλα οχι με γνησια θηκη στα 140 ευρω, για γνησια λαμπα με γνησια θηκη η τιμη παει στα 300..