Στήσιμο νέου συστήματος 5.1 με προοπτική για atmos 5.1.4 σε μερικούς μήνες - Γνώμες

lazgan

New member
25 July 2012
10
Γεια σας,
Ψάχνω εδώ και κάνα μήνα να στήσω απ την αρχή ένα σύστημα 5.1 αρχικά, με προοπτική 5.1.4 σύντομα και έχω ενημερωθεί άπο διάφορα θέματα του φόρουμ. Χθες παρήγγειλα το πρώτο κομμάτι (ανεβαίνοντας αρκετά από το αρχικό μπάτζετ), το XTZ 12.17 edge sub σε προσφορά black week στα 695 με μεταφορικά.

Για ηχεία από αυτά που διάβασα έχω καταλήξει σε klipsch αλλά για να μην ξεφύγω σε μπάτζετ θα ήθελα να μου πείτε αν χρειάζεται να πάω σε floorstanding ή καλύπτομαι και από τα bookshelf μια και θα έχω δυνατό sub για το χώρο.

Ο χώρος που θα μπουν είναι 3.2m x 3.2m αλλά είναι ανοιχτός απ τη μια μεριά προς τραπεζαρία και κουζίνα.
Σκεφτόμουν τα klipsch r51m για μπροστά, r52c κεντρικό και r41m για πίσω.
Εναλλακτικά αλλά ακριβότερα είναι τα rb61 II, rc 62 II και για πίσω ίσως πάω σε κάτι μικρότερο π.χ. polk T15 ή jbl control one.
Είναι λίγο μπέρδεμα το θέμα οπότε θα ήθελα να ακούσω απόψεις για το τι να προτιμήσω.

Για ενισχυτή τώρα πάλι είμαι μπερδεμένος!
Η αρχική μου σκέψη ήταν ο pioneer LX304 9.2 αλλά διάβασα ότι ίσως να αξίζει καλύτερα Denon λόγω όντισι και γενικά καλύτερης ποιότητας. Οπότε τώρα πάλι ανεβαίνοντας σε μπάτζετ σκέφτομαι για Denon 3600Η ή 2600H. Ο 2600Η είναι 7.2 οπότε στο μέλλον θα φτάσω μέχρι 5.1.2 και όχι .4 που ήθελα.

Τι να κάνω; στο χώρο μου που είναι σχετικά μικρός μήπως δε χρειάζεται το .4 για atmos και θα σκάσω τζάμπα το 500ευρο για τον 3600Η; Επίσης αν καταλήξω στον 2600Η θέλω να ρωτήσω αν γίνεται αντί για 2 μπροστά atmos να βάλω 1 μπροστά και ένα πίσω και αν θα είναι καλύτερα έτσι; Η να πάω στην αρχική μου σκέψη σε pioneer;
Help!
Ευχαριστώ για το χρόνο σας!
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Ο χώρος δεν είναι και τόσο μικρός. Τον 3600 πάρε.
Για μπροστά θα έπαιρνα δαπέδου. Δες πολκ και mission για περισσότερες επιλογές στα ηχεία.
Control one έχω στο ταβάνι μια τετράδα για atmos. Την κάνουν την δουλειά.
Υγ.
Πάρε και 2ο σαμπ.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ο χώρος δεν είναι και τόσο μικρός. Τον 3600 πάρε.
Για μπροστά θα έπαιρνα δαπέδου. Δες πολκ και mission για περισσότερες επιλογές στα ηχεία.
Control one έχω στο ταβάνι μια τετράδα για atmos. Την κάνουν την δουλειά.
Υγ.
Πάρε και 2ο σαμπ.
Δλδ. ο ενισχυτης επιλεγεται βασει χωρου; Κατι λαθος εχεις καταλαβει, μη μπερδευουμε τον κοσμο. Εχουμε χιλλιοπει, βασει αποστασης ακροασης επιλεγουμε ηχεια με τις καταλληλες μοναδες (5" - 6,5" - 8") και μετα στο τελος αφου γνωριζουμε το ηχειο και τα χαρακτηριστικα του, μπορουμε πλεον να αποφασισουμε ποιος ενισχυτης μπορει να τα οδηγησει.
Φανταζομαι για τον χωρο του και με την προυποθεση οτι δεν ειναι στο ενοικιο ωστε βραχυπροθεσμα να τον αλλαξει, ηχεια με 5ιντζες γουφερ θα τον καλυψουν (εγω παντως προσωπικα θα προτιμουσα τα 6,5"). Αφου ακροαστει αν υπαρχει η δυνατοτητα μερικα ηχεια κι αποφασισει ποιο του ακουγεται καλυτερα κοιταει τα χαρακτηριστικα τους ωστε να ταιριαξει με τον καταλληλο ενισχυτη.
Τα ηχεια οδηγει αυτος, οχι τον χωρο.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Δλδ. ο ενισχυτης επιλεγεται βασει χωρου;
οσο ποιο μεγαλος ο χωρος και η αποσταση ακροασης, δε θελουμε και μεγαλυτερα ηχεια-drivers-watts;
οσο μεγαλυτερα ηχεια-drivers-watts χρειαζομαστε, δεν θελουμε και τον αναλογο ενισχυτη;

εφόσον λεει μηκος 3,20 με ανοικτο χωρο απο πισω, φανατζομαι οτι η θεση ακροασης θα ειναι στα 3 μετρα. οποτε και 6,5 ιντσες drivers λιγες ειναι.

διαφωτισε με σε παρακαλω σε τι κανω λαθος.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Η πρώτη σου σκέψη είναι ο 304 γιατί είναι ο οικονομικότερος 9κάναλος της αγοράς ενδεχομένως. Ωστόσο δεν αρκεί αυτό. Γιατί η οικονομική επιλογή αυτή έχει μειονεκτήματα, κυρίως στο θέμα της διαχείρισης των ηχείων που θα επιλέξεις και με ποιο τρόπο θα ενσωματωθούν αυτά καλύτερα στο σύστημά σου.

Είναι καρατσεκαρισμένο φέτος από όλες τις πλευρές. Η καλύτερη επιλογή features και ήχου εν τέλει και το πιο ορθό Value For Money συγκεντρώνονται στον 3600Η της Denon που αποτελεί την καλύτερη ανταπόδοση ευρώ προς ευρώ που δίνεις και παίρνεις πίσω σε αποτέλεσμα.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Συμφωνώ και επαυξάνω για τον Denon AVR-X3600H.

Δεν υφίσταται εναλλακτική με 9 κανάλια οδήγησης, 11 με έναν stereo amp, και όλα τα features του σε τιμή μάλιστα τρελά χαμηλή!
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
ειδα το χωρο καπου αλλου. δεν προσφερεται για παρα πολλα...
(ο καναπες κολλητά στον τοιχο. οχι με τον ελευθερο χωρο στην πλατη οπως νομιζα.)
 

lazgan

New member
25 July 2012
10
@manmar: Τα πολκ τα έχω ακούσει και δε με τρέλαναν.. την Τ σειρά, από την οποία δε μου άρεσαν οι διάλογοι, το κεντρικό δηλ. Ήταν κάπως «ξερός» ο ήχος. Τα υπόλοιπα μια χαρά παίζαν. Τα mission δεν τα έχω ακούσει αλλά δε μου πολυαρέσουν εμφανισιακά! Αυτά που επίσης σκεφτόμουν είναι τα Dali Spektor(ή Zenzor) αλλά από όσα διάβασα ήρθα πιο κοντά προς τα Klipsch. Προς το παρόν θέλω να στήσω με 1 sub να δω πως θα παίζει και για 2ο αν δω ότι γλυκαίνομαι θα το σκεφτώ μελλοντικά. Γιατί ξεκίνησα να αντικαταστήσω τα Logitech, μετά λέω μέχρι 1000 μπατζετ σύνολο και τελικά ξεφεύγω πολύ με τόσα που διάβασα! :)

@ROMPOTIS: Ναι δεν είμαι σε ενοίκιο δικός μου είναι ο χώρος. Η απόσταση θέασης από το κεντρικό ηχείο είναι περίπου 2.3m. Γι αυτό έλεγα να πάω στην 1η επιλογή που έγραψα που είναι οικονομικότερα αφού πήγα σε ακριβό σχετικά sub και ενισχυτή αν καταλήξω στον 3600Η.
Ο χώρος θέασης είναι τετραγωνισμένος, δεν είναι ανοικτός από πίσω αλλά από δεξιά όπως κάθομαι.

@Pleo: Ναι έτσι το σκέφτηκα! Και μετά διάβασα εδώ και προβληματίστηκα. Το ερώτημα τώρα είναι, αν αξίζει να πάω στον 3600 ή θα καλυφθώ και με τον 2600. Αν δηλαδή για το χώρο μου η διαφορά των 2 atmos ηχείων με 4 atmos αξίζει το +500 του ενισχυτή (+2 ηχεία).

Ανεβάζω και φωτό να έχετε μια εικόνα του χώρου.

IMG_20191025_124855.jpg

Τα πίσω ηχεία όπως φαίνεται και στη φωτό θα τα βάλω πάνω στον καναπέ στη γωνία, οπότε πρέπει να είναι σχετικά μικρά.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Αυτό που εννοεί ο manmar είναι να βάλεις την TV στο αριστερό τοίχο ( στο βάθος όπως βλέπουμε την φώτο ) και να έρθουν οι καναπέδες από την άλλη πλευρά.
Αν χωροταξικά και γυναικολογικά σου βγαίνει, κάντο, θα δώσει πάρα πολλά σε όλα αυτή η αλλαγή!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Αχ αυτή η τοποθέτηση στη μικρή διάσταση. Κάνει και πολλά στάσιμα ο χώρος έτσι. Αν δεν έχεις χώρο πίσω από τον καναπέ, δεν μπορείς να βάλεις δυστυχώς 4 ηχεία Overhead.

Στρίψε το καθιστικό αριστερά. Και πάλι αυτός που θα μπαίνει από την πόρτα δεν θα βλέπει πλάτη οπότε δεν χαλάει το ζεν (ή τα τσάκρα δεν θυμάμαι ακριβώς).

Αλλιώς πας για σύστημα με δύο ηχεία overhead.
 

lazgan

New member
25 July 2012
10
Το σκέφτηκα και αυτό που λέτε. Αφού παλιότερα πριν μπουν τα ντουλάπια έτσι το είχα αλλά τότε δε μου είχε περάσει απ το μυαλό ότι θα χρειαστεί να βάλω ενισχυτή και περισσότερα από 5.1 ηχεία! Οπότε το γύρισα έτσι για να έχω μεγαλύτερο καναπέ και για να μην κλείνει ο όλος χώρος όταν γυρίσει ο καναπές πλάτη στο υπόλοιπο σπίτι. Πλέον είναι δύσκολο να αλλάξει γιατί υπάρχει και ο παράγοντας γυναίκα και η μανούρα με τα μερεμέτια.

Όπως τα λέτε είναι, αλλά τώρα πρέπει να δουλέψω ως έχει με το χώρο προς το παρόν τουλάχιστον.

Άρα αν είναι έτσι ίσως να μην πάω σε 5.1.4 αλλά σε 5.1.2. Το νέο ερώτημα όμως είναι, να πάρω 7.2 ενισχυτή ή 9.2 για μελλοντική αναβάθμιση. Πιο λογικό με αυτά τα δεδομένα μου ακούγεται το 7.2..

Για ηχεία μάλλον με βλέπω στα Klipsch που είπα στην αρχή αφού δεν βλέπω αντιδράσεις ως προς αυτά(R51M, R52C).
Μήπως πήρα μεγαλύτερο sub απ ότι χρειαζόταν τελικά;
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
οσο ποιο μεγαλος ο χωρος και η αποσταση ακροασης, δε θελουμε και μεγαλυτερα ηχεια-drivers-watts;
οσο μεγαλυτερα ηχεια-drivers-watts χρειαζομαστε, δεν θελουμε και τον αναλογο ενισχυτη;

εφόσον λεει μηκος 3,20 με ανοικτο χωρο απο πισω, φανατζομαι οτι η θεση ακροασης θα ειναι στα 3 μετρα. οποτε και 6,5 ιντσες drivers λιγες ειναι.

διαφωτισε με σε παρακαλω σε τι κανω λαθος.

Στη διατύπωση βρε. Απ τη δεύτερη απάντησή σου καταλαβαίνω ότι το ξέρεις αλλά ο τρόπος που το διατύπωσες δίνει λάθος εντύπωση. Ο αδαής πρωτάρης που θ ακούσει τη συγκεκριμένη πρόταση "Ο χώρος δεν είναι και τόσο μικρός. Τον 3600 πάρε." νομίζει ότι σε συγκεκριμένα τετραγωνικά αντιστοιχεί συγκεκριμένος ενισχυτής. Και μένα η απόσταση ακρόασης είναι 2,6 μέτρα κι έχω δαπέδου με δύο 6,5ιντζα, ζητάνε όμως 200watt και στα 200hz κάνει μια βουτιά η αντίσταση στα 4Ωμ, ο ενισχυτής που προτείνεις δεν κάνει ούτε για το τουίτερ των συγκεκριμένων ηχείων, εκεί τι θα πεις; Εγώ χαζός είμαι που έβαλα τελικούς; Μου το είπανε, αυτά τα ηχεία δεν πρόκειται να τα παίξει κανένας a/v. Θα μου πεις, γιατί πήρες τόσο μεγάλα ηχεία; Γιατί πέραν ότι αυτά μου έκατσαν ακουστικά, είμαι στο ενοίκιο και συχνά ο χώρος αλλάζει, οπότε επειδή το μεγάλο μικραίνει αλλά το μικρό δε μεγαλώνει, πήρα τα θηρία και ξεμπέρδεψα.

Σου ξανά λέω, το σωστό είναι να πάει σ ένα κατάστημα που να το κατέχουν όμως το άθλημα και να τους πει, παιδιά έχω αυτο το χώρο μ αυτά τα μέτρα απόσταση ακρόασης, τι ηχείο θέλω ώστε να καλύψει σωστά το χώρο; Αμα σου πει για παράδειγμα θες δαπέδου με δύο 6,5άρια, κάθεσαι κι ακούς όσα τέτοια ηχεία έχει, αποφασίζεις ποιο σ αρέσει σαν ηχόχρωμα και μετά βάσει των χαρακτηριστικών του ηχείου επιλέγεις ενισχυτή, αυτή είναι η σωστή διαδικασία. -bye-

Κι άμα θέλουμε να το προχωρήσουμε, το σωστό που κανείς δεν κάνει, είναι να φωνάξουμε πριν κάνουμε οτιδήποτε τον καλιμπρέιτορ στο χώρο, να τον δει, να σου προτείνει τον προσανατολισμό, αν θα χρειαστεί φροντίδα και ποιες μικροπαρεμβάσεις χρειάζονται, να σου πει τι ηχεία πρέπει να πάρεις ώστε να καλύψεις σωστά το χώρο ακρόασης, να πας να ακούσεις μερικά και ν αποφασίσεις, να ψάξεις στο διαδίκτυο για μετρήσεις εργαστηρίου που θα σου πούνε την πικρή αλήθεια γιατί απ τα χαρακτηριστικά τα επίσημα δεν ισχύει σχεδόν ποτέ τίποτα και μετά βάσει αυτών επιλέγεις και τον ενισχυτή, έτσι πρέπει να γίνεται η δουλιά.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Στροφη αριστερα...

Αυτό που εννοεί ο manmar είναι να βάλεις την TV στο αριστερό τοίχο ( στο βάθος όπως βλέπουμε την φώτο ) και να έρθουν οι καναπέδες από την άλλη πλευρά.
Αν χωροταξικά και γυναικολογικά σου βγαίνει, κάντο, θα δώσει πάρα πολλά σε όλα αυτή η αλλαγή!

+1, έτσι όπως είναι η "εικόνα" του ήχου θα "φεύγει" (μετατοπίζεται) δεξιά, το έζησα στον παρόν σπίτι και άλλαξα όλη τη χωροταξία, οι φωνές στη μουσική και οι διάλογοι στις ταινίες αντί να είναι κεντραρισμένοι μου έδιναν έντονα την αίσθηση ότι έβγαιναν κάπου ανάμεσα απ το κεντρικό και το αριστερό ηχεία, σαν να υπήρχε ένα επιπλέον ηχεία εκεί ανάμεσά τους, δεν το χώνεψα με τίποτα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Το σκέφτηκα και αυτό που λέτε. Αφού παλιότερα πριν μπουν τα ντουλάπια έτσι το είχα αλλά τότε δε μου είχε περάσει απ το μυαλό ότι θα χρειαστεί να βάλω ενισχυτή και περισσότερα από 5.1 ηχεία! Οπότε το γύρισα έτσι για να έχω μεγαλύτερο καναπέ και για να μην κλείνει ο όλος χώρος όταν γυρίσει ο καναπές πλάτη στο υπόλοιπο σπίτι. Πλέον είναι δύσκολο να αλλάξει γιατί υπάρχει και ο παράγοντας γυναίκα και η μανούρα με τα μερεμέτια.

Όπως τα λέτε είναι, αλλά τώρα πρέπει να δουλέψω ως έχει με το χώρο προς το παρόν τουλάχιστον.

Άρα αν είναι έτσι ίσως να μην πάω σε 5.1.4 αλλά σε 5.1.2. Το νέο ερώτημα όμως είναι, να πάρω 7.2 ενισχυτή ή 9.2 για μελλοντική αναβάθμιση. Πιο λογικό με αυτά τα δεδομένα μου ακούγεται το 7.2..

Για ηχεία μάλλον με βλέπω στα Klipsch που είπα στην αρχή αφού δεν βλέπω αντιδράσεις ως προς αυτά(R51M, R52C).
Μήπως πήρα μεγαλύτερο sub απ ότι χρειαζόταν τελικά;

Να υπολογίσεις το λιγότερο καλό XT αντί του ΧΤ32 στον 7.2 ενισχυτή αντί του 9.2. Έχει σημασία θα ρωτήσεις; Θα έχεις περισσότερη ακρίβεια στο αποτέλεσμα και επιπλέον στην πρώτη μέτρηση θα έχεις και οδηγό για την στάθμη του volume του sub με το XT32.
Βέβαια και το XT να έχεις στον ενισχυτή, θα είναι εξωφρενικά καλύτερο από τις μπακατέλες της Pioneer και της Yamaha αντίστοιχα.

Επιπλέον: Μοντελάκι του '19 σένιο της μόδας με Dolby height Virtualizer γιατί αλλιώς δεν έχει atmos μέχρι να βάλεις παραπάνω ηχεία.

Για τα ηχεία που βλέπεις δεν θα χρειαστείς βέβαια μεγάλο ενισχυτή από πλευράς ισχύος, απλά δες εναλλακτικά τα Polk Signature S15e και S30e αντί των Klipsch. Και πριν κάνεις οτιδήποτε προσπάθησε να ακούσεις στημένα τα ηχεία που σε ενδιαφέρουν σε πολυκάναλο set-up.
Ποτέ σε δικάναλο. Θα βγάλεις εντελώς λάθος συμπέρασμα.
 

lazgan

New member
25 July 2012
10
Κατάλαβα. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

Έχω σκοπό τις επόμενες μέρες να βγω μια βόλτα να ακούσω μερικά από κοντα.

Θέλω να ακούσω και τα klipsch για να τα συγκρίνω με τα polk T που ακουσα και με τα S που προτείνεις.
Έχω ακούσει και τα Triangle Borea τα οποία ήταν πολύ καλύτερα απ τα Τ αλλά και ακριβότερα.

Πάντως επειδή με τρώει ακόμα, θέλω να σας πω πως το είχα στο μυαλό μου ότι θα γίνει το atmos ,να μου πείτε αν έστω και εκτός προδιαγραφών θα λειτουργήσει. Έλεγα να βάλω άλλη μια μικρότερη σύνθεση με ένα οριζόντιο ντουλάπι πάνω απ τον καναπέ (αντίστοιχο με αυτό που είναι πάνω απ την τηλεόραση) και στα πλαινά του να τοποθετήσω τα πίσω-πάνω ηχεία του atmos να κοιτάνε προς τα κάτω. Και τα μπροστά atmos αντίστοιχα πάνω απ το μπροστινό ντουλάπι. Δε θα είναι καλύτερα έτσι απ το να βάλω μόνο 2 μπροστά; (στο κέντρο δεν τα βάζω)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Τα Τ15 εννοείς; Δεν κάνουν για main ηχεία. Αν κοιτάς bookshelf σε Polk για main ηχεία κοιτάς από τη σειρά signature Ε και πάνω. Ακόμα και η Polk όπου δείχνει τη σειρά T, μια πολύ entry και βασική σειρά, τα t50 έχει για main.

Τεσπα πήγαινε να ακούσεις όσα περισσότερα μπορείς και αποφασίζεις. Ειδικά αν είναι στον ίδιο χώρο, οι διαφορές φαίνονται με την πρώτη.

Αυτό που λες με το ντουλάπι δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς το σκέφτεσαι, η απόσταση μεταξύ των atmos πρέπει να είναι ίδια με εκείνη που έχουν τα main, εφόσον τα main είναι στις μοίρες που ορίζουν οι προδιαγραφές. Αν όλα αυτά είναι σωστά, τότε η απόσταση μεταξύ τους είναι στο 0,7 έως 0,5 της συνολικής απόστασης που ορίζεται από την συνολική απόσταση των surround.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,804
Athens
Με το παρών στήσιμο πας καρφί για 5.1.2 με τα Atmos στο ταβάνι στην θέση middle ( ελάχιστα μπροστά από την θέση ακρόασης ).

Τα Klipschάκια σε home cinema χρήση θερίζουν, I vote yes :)
 

lazgan

New member
25 July 2012
10
Τα Τ15 εννοείς; Δεν κάνουν για main ηχεία. Αν κοιτάς bookshelf σε Polk για main ηχεία κοιτάς από τη σειρά signature Ε και πάνω. Ακόμα και η Polk όπου δείχνει τη σειρά T, μια πολύ entry και βασική σειρά, τα t50 έχει για main.

Τεσπα πήγαινε να ακούσεις όσα περισσότερα μπορείς και αποφασίζεις. Ειδικά αν είναι στον ίδιο χώρο, οι διαφορές φαίνονται με την πρώτη.

Αυτό που λες με το ντουλάπι δεν καταλαβαίνω πως ακριβώς το σκέφτεσαι, η απόσταση μεταξύ των atmos πρέπει να είναι ίδια με εκείνη που έχουν τα main, εφόσον τα main είναι στις μοίρες που ορίζουν οι προδιαγραφές. Αν όλα αυτά είναι σωστά, τότε η απόσταση μεταξύ τους είναι στο 0,7 έως 0,5 της συνολικής απόστασης που ορίζεται από την συνολική απόσταση των surround.

Όχι μπροστά είχε κανονικά floorstanding ηχεία. Αν δεν έχει άλλα η σειρά Τ ήταν τα Τ50. Αλλά αυτά μια χαρά παίζανε. Αυτό που δε μου άρεσε ήταν το κεντρικό ηχείο τους. Οι διάλογοι ήταν πολύ "ξεροί" σε σχέση με το Borea που μου έβαλε μετα. Πίσω είχε τα S15 τα οποία επίσης μου άρεσαν. Μόνο το διαλόγων με χάλασε.
Αλλά μπορεί να ήταν και θέμα στησίματος δεν ξέρω, γι αυτό και θα ξαναβγω να ακούσω και άλλα και τα klipsch αν μπορέσω που με ψήνουν.

Εννοώ να βάλω πάνω απ τη θέση θέασης τα δύο πίσω atmos ηχεία δεξιά και αριστερά. Και τα δύο μπροστά atmos πάνω από το καφέ ντουλάπι που φαίνεται πάνω απ την τηλεόραση. Έτσι μπορεί να μην είναι πίσω μου τα πίσω atmos ηχεία αλλά πάνω μου, αλλά λέω μήπως θα είναι καλύτερα απ το να έχω μόνο 2 μπροστά.

@billpeppas: Αν δεν αξίζει το παραπάνω που προτείνω με τα πίσω ηχεία από πάνω μου και τα μπροστά πάνω απ την τηλεόραση, πάω για 5.1.2. Στο κέντρο δε θέλω να τα βάλω γιατι θα φαίνονται άσχημα στο σαλόνι. Αυτό που σκέφτομαι να κάνω εναλλακτικά αν πάω για 5.1.2 είναι να τα βάλω πάνω απ το ντουλάπι της τηλεόρασης να κοιτάνε διαγώνια πάνω ώστε με αντανάκλαση και ρύθμιση να φαίνεται ότι έρχεται ο ήχος απ το κέντρο. όπως περίπου κάνουν τα έτοιμα floorstanding atmos ηχεία δηλαδη. Αύτο σκέφτηκα τουλάχιστον, θα δούμε στην πράξη πως θα ακούγεται!