Αγορά Philips 55OLED754 Ambilight ή εφάμιλλης TV

hectorlev

New member
26 November 2019
7
Καλημέρα στην ομάδα,
Θα ήθελα να παρακαλέσω για την πολύτιμη βοήθειά σας στο θέμα της αγοράς της Philips 55OLED754. Σήμερα περιηγήθηκα στο forum και η αλήθεια είναι ότι διάβασα διαφωτιστικά πράγματα που αγνοούσα. Μπαίνω στο "ψητό":
Απόσταση: 2.6 - 3 περίπου μέτρα,
Χρήση: Αθλητικά από NOVA, OTESPORT, NETFLIX, ΤΑΙΝΙΕΣ ΚΑΤΕΒΑΣΜΕΝΕΣ ΣΕ ΣΤΙΚΑΚΙ, PES kai FIFA που και που στο PS4
Χώρος: Σαλόνι όπου ο φωτισμός διαμορφώνεται όπως επιλέξω
Γωνία Θέασης: Συνήθως στο κέντρο άντε και 20 με 30 μοίρες δεξιά ή αριστερά όταν έχω παρέα.

Φεύγω από 42αρα 3D philips αγορασμένη το 2012 (ικανοποιημένος δεν αντιλέγω). Πιστεύω ότι οι 55 ιντσες (είδα και το πινακάκι) είναι οριακά..κάποιοι ίσως μου προτείνετε 60αρα (που όμως και λόγω επίπλου φαντάζει μεγάλη). Ενώ ξεκίνησα με μπάτζετ μέχρι 350 ευρώ για κάτι νορμάλ σε απλό smart tv (JVC, F&U) που ειδα στις προσφορές της black Friday κατάλαβα -διαβάζοντας και στο φορουμ- ότι η OLED κάνει πραγματικά τη διαφορά και είπα να κάνω την υπέρβαση (με δόσεις βέβαια) και να φθάσω στο 1000αρικο της Philips (τόσο εμφανίζεται αυτή την ώρα που γράφω σε mediamarkt kai kotsovolo). Φταίει σε αυτό η προϊστορία (οι δύο τελευταίες τηλεοράσεις philips) και το όμορφο αισθητικό -για μένα τουλάχιστο- αποτέλεσμα της συγκεκριμένης τηλεόρασης.
Με τις πτωχές μου γνώσεις τα κύρια μειονεκτήματα συμπυκνώνονται:
1) Στα 60 Hz της απόκρισης (δε ξέρω αν το HDR βοηθά σε αυτό και στο θέμα του αθλητικού περιεχομένου)
2) Στο ότι δεν έχει android (αν και αυτό δε με πειράζει είναι η αλήθεια)

Θα εκτιμούσα πολύ τις τεκμηριωμένες και εμπειρικές σας γνώμες. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και περιμένω με ανυπομονησία τη γνώμη σας για να προβώ στην ανάλογη αγορά :))

Υ.Γ: Δε θα ήθελα να ξεπεράσω το φράγμα των 1000 ευρώ.
 

Stergios Giotas

AVClub Enthusiast
4 November 2006
833
Όλες οι oled τηλεοράσεις της αγοράς τρέχουν στα 120hz. Το θέμα του android λύνεται με μεταγενέστερη αγορά του καινούργιου shield με Dolby Vision. Τα ουσιαστικά μειονεκτήματα της 754 είναι οι 55'' (μέγεθος υπνοδωματίου) και η έλλειψη hdmi 2.1 (δεν υποστηρίζει σήμα εισόδου 4κ 120hz).
 

hectorlev

New member
26 November 2019
7
Στέργιε και spcav σας ευχαριστώ πολύ για το άμεσο της απάντησης. Σήμερα θα προσπαθήσω να βρω και κατάστημα για να τη δω live. Για το hdmi 2.1 δε γνωρίζω τίποτα. Για τα 60 Hz επισυνάπτω την περιγραφή προϊόντος της media markt (μόλις βέβαια παρατήρησα και το ενεργειακή κλάση Β !!!). https://www.mediamarkt.gr/el/product/_philips-55-oled-754-12-1228870.html
Πέρα από αυτά λοιπόν με ένα 1000αρικο στην τσέπη θα ήταν αυτή η επιλογή σας; Σας ευχαριστώ και πάλι
Υ.Γ: Καλοδεχούμενες και άλλες γνώμες
 

apancure

New member
26 June 2010
76
Είναι η πιο value πρόταση (στις 55') σε OLED. Αντίστοιχα μπορείς να δεις την LG 55B9 που είναι στα 1200 .

Προχώρα με OLED, αρκεί να σεβαστείς τις ιδιαιτερότητές τους.
Βέβαια αξίζει να κάνεις την υπέρβαση της υπέρβασης και να πας στις 65 ίντσες. Θα βρεις προσφορές κοντά στα 1500 . Go for it!
 

hectorlev

New member
26 November 2019
7
Καλησπέρα και πάλι,
Μόλις γύρισα από τα media markt που πήγα μήπως δω στημένη την Philips αλλά μου είπαν αύριο θα τη στήσουν. Οι πωλητές εκεί με παρακίνησαν να μη πάω για την ΟLed λόγω του καψίματος πιξελς που μπορεί να αποκομίσει η τηλεόρασή μου ιδιαίτερα αν παίζω PS4 (PES20). Θεώρησαν την Philips κατώτερης ποιότητας σε όρους OLED και αντιπρότειναν Sony KD55 XF 9005 η την ΟLED 55 της LG που πρότεινε και ο apancure. Όταν μιλάμε για σεβασμό των ιδιαιτεροτήτων της OLED τι ακριβώς εννοούμε; Γιατί έχω δεύτερες σκέψεις πλεον στο κομμάτι αυτό αν είναι να τρέχω. Επίσης και να κλείσω με αυτό..ρε παιδιά είδα στημένες 65αρες και μου έφυγε το κεφάλι..είναι...τεράστιες..νομίζω θα μείνω στις 55..οποιοδήποτε σχόλιο ευπρόσδεκτο ειδικά για σχέση μιας μέτριας OLED ή ενός καλού κομματιού LED. Please some help here :))
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,271
Re: Απάντηση: Αγορά Philips 55OLED754 Ambilight ή εφάμιλλης TV

file τη philips την εχουν στα media markt στο renth και στα mediamrkt στην αλιμου αν θες να τη δεις
 

adok13

AVClub Enthusiast
16 July 2008
1,271
δεν ειμαι και πολυ εμπειρος να δωσεις και μεγαλη βαρυτητα στη γνωμη μου , αλλα μου φανηκε το ιδιο εντυπωσιακη με ολες τις αλλες oled εκει μεσα. το κακο ειναι οτι δεν παιζουν ολες το ιδιο περιεχομενο για να συγκρινεις , αν και νομιζω οπτι στις oled δυσκολα να καταλαβαινα διαφορα εγω στην εικονα. το μονο σιγουρο ειναι οτι αναμεσα σε 1οδες τηλεορασεις led διπλα της , η philips που ηταν oled ξεχωριζε αμεσως και με διαφορα.
 

hectorlev

New member
26 November 2019
7
Απάντηση: Re: Αγορά Philips 55OLED754 Ambilight ή εφάμιλλης TV

Σ ευχαριστώ πολύ για το σχόλιό σου. Κάποιος άλλος σχόλιο για τη Philips και για τις ιδιαιτερότητες της OLED?
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Re: Αγορά Philips 55OLED754 Ambilight ή εφάμιλλης TV

Κάποιος άλλος σχόλιο για τη Philips και για τις ιδιαιτερότητες της OLED;

Οι πωλητές εκεί με παρακίνησαν να μημ πάω για την ΟLed λόγω του καψίματος πιξελς που μπορεί να αποκομίσει η τηλεόρασή μου ιδιαίτερα αν παίζω PS4 (PES20). Θεώρησαν την Philips κατώτερης ποιότητας σε όρους OLED και αντιπρότειναν Sony XF9005 ή την ΟLED 55 της LG.

Κάπου υφίσταται μια αντίθεση. "Προβληματικές" οι OLED, αλλά προτάθηκε OLED...

Περί burn in: https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-Όλα-όσα-πρέπει-να-γνωρίζω-για-το-burn-in-και-τις-OLED
 

hectorlev

New member
26 November 2019
7
Απάντηση: Re: Αγορά Philips 55OLED754 Ambilight ή εφάμιλλης TV

Μιχάλη έχεις δίκιο. Σ ευχαριστώ για το νήμα που έστειλες...απίστευτα διαφωτιστικό. Όσο για το ..προβληματικές..μόλις κατάλαβε ένας τύπος της LG ότι επιμένω σε ερωτήσεις για OLED (συζητώντας με άλλον υπάλληλο της mediamarkt) προσπάθησε να μου πλασσάρει την αντίστοιχη LG.