Radial DI και Hypex Ncore

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ssim

New member
1 May 2008
8
Καλησπέρα.

Θέλω να μετατρέψω Unbalanced σήμα Line level (RCA) σε Balanced (XLR) Line Level, για να συνδέσω διάφορες πηγές όπως το Yamaha WXC50 ή Lehmann Phono stage κλπ. στους Ncore τελικούς που δέχονται μόνο XLR.

Oι λύσεις φαίνεται να είναι α) μετασχηματιστές όπως Jensen- Lundahl κλπ και β) Τα DI της Radial όπως J33, JDI, J48 κλπ.

Για τη δεύτερη λύση ήθελα να ρωτήσω. Από ότι είδα στα specs τα DI στην έξοδο XLR βγάζουν μικροφωνικό σήμα (Mic Level) ενώ οι Ncore χρειάζονται XLR Line Level.

Τα έχει δοκιμάσει κανείς? Δουλεύουν με καμία «πατέντα»? Ευχαριστώ!
 
28 June 2006
2,941
To J48 έχει μέγιστη είσοδο 2 Vrms (+10dBU). To JDI τα διπλά (4). Είναι παθητικό με μετ/τή της jensen, δες την ιστοσελίδα τους. Δεν ξέρω τι βγάζουν οι πηγές σου, πάντως και τα 2 είναι line level.
Το J33 δεν σου κάνει, είναι phono preamp, μέγιστη είσοδο -30dBU = 0.775*10^-1/2, βαριέμαι να κάνω την πράξη, είναι πάντως πολύ χαμηλά.

Σε diy forum είσαι όμως, εμείς θα φτιάχναμε μόνοι μας ένα με τελεστικούς και κόστος 20-30 ευρώ πλούσια χωρίς το κουτί. 4 NE5532 που τους βρίσκεις πανεύκολα, ή 2 LME49720 αν μπορείς να παραγγείλεις απ' έξω και θέλεις ότι καλύτερο υπάρχει σε ποιότητα. Και με είσοδο μέχρι 10 Vrms χαλαρά. Κουτιά - της πλάκας βέβαια έχει ο φανός με κάτω από 10 ευρώ στα μεγέθη αυτά.
350 ευρώ για το J48, ήμαρτον.
 

ssim

New member
1 May 2008
8
Re: Απάντηση: Radial DI και Hypex Ncore

Καλησπέρα και σε ευχαριστώ που ασχολήθηκες.

1. Το ερώτημα είναι για την έξοδο των DI και όχι για την είσοδο. Αν όμως ότι τους δώσεις σου δώσουν τότε μάλλον θα δώσουν Line level έξοδο και ας λέει η Radial ότι βγάζουν mic level στην έξοδο XLR.

2. “350 ευρώ για το J48, ήμαρτον” συμφωνώ απόλυτα.

3. Έχω ήδη κουτί έτοιμο με IN RCA και OUT XLR και πλακέτα από Σουηδία έτοιμη να δεχθεί τους Lundahl. To project σταμάτησε επειδή είναι ακριβό με αμφίβολης ποιότητας αποτέλεσμα. Είχα στείλει και ένα email σε αυτόν http://sjostromaudio.com/pages/index.php/hifi-projects/148-ubc01-audio-balanced-driver?showall=1 αλλά δεν απάντησε.

4. Αν μπορείς να βοηθήσεις για τα 2 LME49720 ( link για κιτ με πλακέτα και υλικά) θα είναι σημαντική βοήθεια.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

ssim

New member
1 May 2008
8
To eBay είναι γεμάτο από πλακέτες και άλλα τέτοια προϊόντα για Unbalanced σε Balanced αλλά δυστυχώς είναι αμφίβολης ποιότητας.
 
28 June 2006
2,941
Απάντηση: Re: Radial DI και Hypex Ncore

To eBay είναι γεμάτο από πλακέτες και άλλα τέτοια προϊόντα για Unbalanced σε Balanced αλλά δυστυχώς είναι αμφίβολης ποιότητας.

Αν πάρεις μια ικανοποιητική απάντηση εδώ, θα βάλεις σχετική αναφορά στο άλλο φόρουμ όπου πόσταρες αρχικά το ίδιο ερώτημα? Δεν νομίζω να το επιτρέψουν (και καλά θα κάνουν).
Το να μοιράζεις τα αυγά σε πολλά καλάθια είναι καλή πρακτική για επενδύσεις απ' οτι λένε, όχι όμως και για απορίες σε δημόσια φόρα.
 
28 June 2006
2,941
Η συμμετοχή σε μια diy κατηγορία προϋποθέτει και την προθυμία του χρήστη να επενδύσει χρόνο και φαιά ουσία. Αν με την απάντησή μου δεν μπορείς να κάνεις μόνος ένα σχετικό κυκλωματάκι και ψάχνεις να στο βρουν έτοιμο σε μορφή κιτ και μάλιστα εγγυημένης ποιότητας - λες κι εμείς που ρισκάρουμε με το e-bay είμαστε ηλίθιοι - τότε καλά θα κάνεις να αγοράσεις την έτοιμη συσκευή. Η διαφορά τιμής αντιστοιχεί στο χρόνο και τον κόπο που δεν είσαι διατεθειμένος να επενδύσεις.
 
28 June 2006
2,941
Και για να μην παρεξηγηθώ, όταν λέω ρισκάρουμε στο e-bay, εννοώ ότι δίνουμε τα 5-10 $ φρι σίπινγκ στον κάθε κινέζο, και μετά το ΕΛΕΓΧΟΥΜΕ αν δουλεύει. Δηλαδή το μετράμε. Προϋποθέτει στοιχειώδη ενασχόληση με το αντικείμενο. Αν δουλεύει έχει καλώς, αν όχι χάσαμε κάτι ψιλά. Ούτως ή άλλως αν παραγγέλναμε τα υλικά και το κάναμε εμείς, θα κόστιζε τα τριπλά και βάλε.
Είναι και κιτ που φαίνονται από τη φωτό ότι δεν πρόκειται, δεν μιλάμε γι' αυτά. Μιλάμε για το αν π.χ το μοναδικό τσιπάκι που έχει πάνω είναι της προκοπής ή - η συνηθισμένη στους Κινέζους δυστυχώς- μαϊμού που δεν δουλεύει. Όπως καληώρα αυτό που ψάχνεις εσύ.
 

Δημήτρης Δ.

Supreme Member
21 June 2006
5,452
To eBay είναι γεμάτο από πλακέτες και άλλα τέτοια προϊόντα για Unbalanced σε Balanced αλλά δυστυχώς είναι αμφίβολης ποιότητας.

Μίλησα για πλακέτες συγκεκριμένα. Τα ολοκληρωμένα και τα υπόλοιπα υλικά τα αγοράζεις από "αξιόπιστη" πηγή.
 

ssim

New member
1 May 2008
8
Έχω ήδη περάσει σε παθητικό προενισχυτή, ό οποίος μεταξύ άλλων κάνει και αυτό που ζήτησα. Το θέμα έχει κλείσει για μένα. Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.