1η φορα στην ζωη μου αγορά Home theater! Που ειναι η μπαλα....οεο?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Καταρχάς καλημέρα σε ολους!
Ερχομαι "εκ μεταφοράς" από την σελίδα με τις τηλεοράσεις, οπου οι εκει "μύστες" με βοηθησαν να αγορασω μια πραγματικα αξιολογότατη τηλεοραση (Lg 65 C9) μετα απο διαβασμα και τριβή μηνών, με την υπομονή που ειχαν να εξηγουν σε μενα αλλα και αλλους "ρούκηδες" σαν εμενα, τα διάφορα περι των συγχρονων τηλεορασεων και τεχνολογιων.

Το θεμα λοιπον ειναι το εξης: Μιας και ξηλώθηκα (κυριολεκτικα) για να παρω την τηλεοραση, ειπα να ολοκληρωσω το "εγκλημα (στην τσεπη μου)" και να παρω και ενα αξιοπρεπες (απλα) home cinema. Κατι η αγορα της τιβι, κατι η Μαυρη Παρασκευη, κατι η γυναικα μου που παραπονιεται οτι "δεν εχει που να ακουσει μουσικη στο σπιτι".....κατι που φοβαμαι μη μου αναβει την oled και την αφηνει στο youtube να παιζει μουσικη και μου κανει κανα burn in και την χωρισω (χοχοχο)....λεω να προβω σε αγορα.

Η πρωτη μου απορια ειναι η εξης. Για ενα συμβατικο χρηστη σαν εμενα....τη διαφορα εχει μια ηχομπαρα (ας πουμε 5.1) απο ενα ολοκληρωμενο home theater σε παρομοια λεφτα?
Περαν την εντασης, ειναι απλα θεμα ευκολιας/χωρου η ηχομπαρα?
Ας πουμε στο Mediamarkt βρισκω την συγκεκριμενη που εχει και tuner για να πιανει "αυτονομα" ραδιο η γυναικα μου:

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-sl-7yf-deusllk-1223810.html

Στα ιδια λεφτα ομως και σε καλη προσφορα, βρισκω και αυτό που μοιαζει πιο πληρες :

https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-lhb655nw-1159924.html?ga_query=LG+LHB655NW

Εχω καποιο λογο να προτιμησω το πρωτο απο το δευτερο?

Τελος, παιζει καποιο ρολο η "συμβατοτητα" εταιρειων? Δηλαδη ας πουμε, εχω καποιο λογο να κοιταζω περισσοτερο σε lg σε σχεση με μια αλλη εταιρεια?

Αυτα και σας ευχαριστω προκαταβολικα για τον χρονο σας οσους ασχοληθειτε με την περιπτωσάρα μου!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Εγώ θα κοιτούσα ενισχυτή AV 5.1 και ένα σετάκι ηχεία δορυφόρων με sub. Απλά επειδή θα πρέπει να είναι σύγχρονος ο ενισχυτής, θα υπολόγιζα λίγο παραπάνω το budget στα 500-600+.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Εγώ θα κοιτούσα ενισχυτή AV 5.1 και ένα σετάκι ηχεία δορυφόρων με sub. Απλά επειδή θα πρέπει να είναι σύγχρονος ο ενισχυτής, θα υπολόγιζα λίγο παραπάνω το budget στα 500-600+.

Οκ, αλλα επειδη μιλαμε ηδη για λεφτα που "δεν εχω" και στις τιμες που συζητουσαμε, μεταξυ των δυο που παρουσιασα, δεν ειναι πιο πληρης λυση η δευτερη? Νομιζω και εκει ο ενισχυτης ειναι 5.1 (αλλα δεν παιρνω ορκο). Επισης δεν καταλαβαινω αν "βλεπει" κατι dolby atmos κοκ που εχει ως δυνατοτητα η συγκεκριμενη τιβι που πηρα.....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Κανονικά θες 7κάναλο ενισχυτή για Dolby Atmos ακόμα κι αν στήσεις 5.1 και παίξεις με Dolby Atmos Height Virtualizer.

Αλλιώς σε πολύ οικονομικό ενισχυτή 5.1, θα ακούς το stream το οποίο χρησιμοποιείται για τη μεταφορά του Atmos χωρίς το Atmos, δηλαδή ανά περίπτωση DD+ ή Dolby THD.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Η αληθεια ειναι οτι εχω καποια ηχεια "πυργους" (αρκετα καλα) απο ενα στερεοφωνικο που ειχα αρκετα παλιοτερα, οπως επισης και κατι αλλα που "μου αφησε" καποιος καλός φιλος που εφυγε εξωτερικομαζι με εναν ενισχυτη marantz από καποιο home cinema.
Μπορει να χρησιμοποιηθουν?
Αμα σου/σας ελεγα τι ειναι αυτα, μπορει να βρισκαμε "τι λειπει" και να εκανα κινηση μονο για αυτα?
Απλα στο ολοκληρωμενο συστημα με δελεαζει το γεγονος οτι ειναι ετοιμο, εχει τα ασυρματα πισω για να μην τραβαω καλωδια (που πρακτικα δεν ειναι και ευκολο να περασουν καταμεσης του σαλονιου) και υποτιθεται οτι ειναι και πιο update σε σημερινες ανάγκες και format ηχου (ο ενισχυτης τουλαχιστον)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σε δελεάζει το ασύρματο, αλλά θα το μετανιώσεις στην πορεία καθώς αυτά τα συστηματάκια δεν παίζουν. Άσε που το πρώτο που χαλάει είναι η κεντρική μονάδα και κατόπιν πετάς και τα ηχεία. Είναι προτιμότερη μια ηχομπάρα με ασύρματα πίσω ηχεία δηλαδή που είναι και πιο sleek και design.

Πάμε τώρα στο πραγματικό Home Cinema με ξεχωριστό ενισχυτή και κανονικά ηχεία. Θα είναι απίθανο να βρεις το κεντρικό εκείνων που έχεις, αλλά πες μας ποια ηχεία είναι.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Σε δελεάζει το ασύρματο, αλλά θα το μετανιώσεις στην πορεία καθώς αυτά τα συστηματάκια δεν παίζουν. Άσε που το πρώτο που χαλάει είναι η κεντρική μονάδα και κατόπιν πετάς και τα ηχεία. Είναι προτιμότερη μια ηχομπάρα με ασύρματα πίσω ηχεία δηλαδή που είναι και πιο sleek και design.

Πάμε τώρα στο πραγματικό Home Cinema με ξεχωριστό ενισχυτή και κανονικά ηχεία. Θα είναι απίθανο να βρεις το κεντρικό εκείνων που έχεις, αλλά πες μας ποια ηχεία είναι.

Μολις παω σπιτι, θα κοιταξω.....ειναι διαφορα κομματια.....
Υπαρχει "gadgetακι" που μπορει να κανει ενα ηχειο ασυρματο? Εχω και μια μπριζα "ηχειου" στο πισω μερος που λογικα "βλεπει" μια μπριζα που εχω πίσω απο την τηελοραση....αλλα προφανως ειναι μονο για ΕΝΑ πραγμα για να συνδεθει και επειδη το σπιτι ειναι και αρκετα χρονια χτισμενο δεν ξερω και αν η καλωδιωση της, της επιτρεπει να συνδεει κατι με τα σωστα "προτυπα" ας το πουμε ετσι....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Υπάρχει αλλά είναι σαν να μην υπάρχει όμως. Είναι ακριβή και όχι καλή. Είτε θέλει ειδικό ενισχυτή με ειδικό ηχείο που στα ίδια χρήματα παίρνεις κάτι πολύ καλύτερο σε κανονικό ηχείο, είτε είναι αναιμική η ισχύς των ασύρματων module ενισχυτικών. Ξέχνα το. Καναλάκι θα βάλεις για να μην φαίνεται το καλωδιάκι και θα έχεις πολύ καλύτερα ηχεία και πάμφθηνα και συνολικά καλύτερο ήχο.
 
Νομιζω οτι καπου εχεις "χαθει". Για να ακουσεις μουσικη στο σπιτι εσυ ή και η γυναικα σου (οπως αρχικα εχεις τοποθετησει το προβλημα-ζητουμενο), δεν χρειαζεσαι κανενα Home theater αλλα ενα απλο 2καναλο συστημα hi-fi.:smile:
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: 1η φορα στην ζωη μου αγορά Home theater! Που ειναι η μπαλα....οεο?

Νομιζω οτι καπου εχεις "χαθει". Για να ακουσεις μουσικη στο σπιτι εσυ ή και η γυναικα σου (οπως αρχικα εχεις τοποθετησει το προβλημα-ζητουμενο), δεν χρειαζεσαι κανενα Home theater αλλα ενα απλο 2καναλο συστημα hi-fi.:smile:

Ενταξει βρε φιλε εννοειται...αλλα επειδη η σκεψη ηταν να κανω "δυο σε ενα" μιας και η γυναικα μου θελει απλα ΑΠΟ ΚΑΠΟΥ να ακουει μουσικη....ΚΑΠΟΙΑ μουσικη...τοσο απλο.
Τωρα σκεφτομαι οτι το Ps4 που εχω ειναι μια χαρα bluray player, ποσο δε μαλλον το πσ5 που θα βγει (και θα παρω οταν βγει).
Αρα τελικα νομιζω οτι η ηχομπαρα ειναι καλυτερη λυση (ο υπαλληλος στον Κωτσο "ορκιζοταν" οτι στα ιδια λεφτα θα εχω και καλυτερο αποτελεσμα απο ενα αντιστοιχο (φτηνο) "ολοκληρομενο" συστημα στα ιδια λεφτα.

Τελικα σκεφτομαι μηπως καταληξω εδω:
https://www.mediamarkt.gr/el/product/_lg-sl-8y-dgrcllk-1223811.html

Απλη λυση, εχει και atmos (υποτιθεται), συνδεεται ασυρματα και το κινητο που μια χαρα μουσικη και ραδιοφωνο μπορει να παιζει......ειναι και σε καλη τιμη.....
Καμμια γνωμη? καμμια σοβαρη ενσταση? Μιλαμε παντα για "τετοια λεφτα", δυστυχως πολυτελεια να χαλασω μαζεμενα και αλλα χρηματα αυτη την περιοδο δεν εχω....ηδη ανοιχτηκα παραπανω απο οτι επρεπε.....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Επειδή βλέπω ότι οι επιλογές σου περιορίζονται όλες γύρω από τα 350 ευρώ, στην ουσία κοιτάς ηχομπαρες. Πάντως ένας απλός σκέτος και γυμνός από συστήματα ισοστάθμισης ενισχυτής AV κάνει 250 ευρώ. Και από κει και πέρα, οποιοδήποτε οικονομικό σετ ηχείων και sub προσθέσεις, απλά θα είναι έτη φωτός καλύτερο το αποτέλεσμα από την ηχομπάρα.
Ακόμα κι αν μιλάμε για ηχεία κυβακια με ένα μεγάφωνο δυόμιση ιντσών το καθένα.
Τόσο απλά είναι τα πράγματα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Εντάξει ο άνθρωπος έχει βάλει το ταβάνι ό,τι και να του πούμε εμείς άμα δε μπορεί παραπάνω δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Από μία πλευρά καλό είναι κι αυτό, είναι σίγουρο ότι θα γλυκαθεί και θα ζητήσει αναβάθμιση σε κάποιο χρονικό διάστημα και είναι ωραίο να ξεκινάς απ τα χαμηλά, έχει κι αυτό τη σημασία του και τη χρησιμότητά του για πολλούς ευνόητους λόγους.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Επειδή βλέπω ότι οι επιλογές σου περιορίζονται όλες γύρω από τα 350 ευρώ, στην ουσία κοιτάς ηχομπαρες. Πάντως ένας απλός σκέτος και γυμνός από συστήματα ισοστάθμισης ενισχυτής AV κάνει 250 ευρώ. Και από κει και πέρα, οποιοδήποτε οικονομικό σετ ηχείων και sub προσθέσεις, απλά θα είναι έτη φωτός καλύτερο το αποτέλεσμα από την ηχομπάρα.
Ακόμα κι αν μιλάμε για ηχεία κυβακια με ένα μεγάφωνο δυόμιση ιντσών το καθένα.
Τόσο απλά είναι τα πράγματα.

H αληθεια ειναι οτι και η γυναικα μου, μου εβαλε λιγο χερι στο πως θα "βολεψουμε" πολλα κομματια στον χωρο μας και ειναι και αληθεια επισης οτι εχει και ενα δικιο.....ας πουμε τα μπροστινα αμα ειναι πυργοι (εστω οχι πολυ ψηλοι) θα εχω προβλημα στο που θα βαλω τουλαχιστον τον ενα απο αυτούς. Επισης το να στησω το sub woofer καπου "γωνία" οπως μου ειπανε.
Αλλα αυτο δε σημαινει οτι εχω αποφασισει.....απλα με τραβα καπως η πρακτικοτητα συν το γεγονος οτι εν αντιθεσει με εσας που ειστε ψαγμενοι...εμενα μεχρι προχτες δεν υπηρχε καν στην σφαιρα της φαντασιας μου να κανω κατι τετοιο...αρα οι πιο "συνθετες" λυσεις με μπερδευουν περισσοτερο!

Επειδη ομως καταλαβαινω οτι μιλαω με γνωστη...ας πουμε...σε λεφτα καπου κοντα στα 400 ευρω....τι παιρνω απο ολοκληρωμενο σετ? Εγω εδειξα ενα στο αρχικο ποσταρισμα (το ειδα και απο κοντα)....μαλλον δεν σου φανηκε καλη επιλογη. Κατι αλλο? Ας πουμε οτι εχω ως bluray το ps4 και ψαχνω σκετο ενισχυτη με περιφερειακα (οπως προτεινεις). Αρα?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Προφανώς Κώστα.

Απλά του εξηγώ τις επιλογές του και τη διαφορά που θα πάρει με μια μικρή επιβαρυνση, την οποία δικαιούται να γνωρίζει.

Από τα ηχεία της TV είναι σίγουρα αναβάθμιση η ηχομπάρα.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Προφανώς Κώστα.

Απλά του εξηγώ τις επιλογές του και τη διαφορά που θα πάρει με μια μικρή επιβαρυνση, την οποία δικαιούται να γνωρίζει.

Από τα ηχεία της TV είναι σίγουρα αναβάθμιση η ηχομπάρα.

Ναι βρε το κατάλαβα αλλά αν κρίνω απ τον τρόπο γραφής του το μπάτζετ είναι αυστηρά οριοθετημένο, δύσκολα ξελογιάζεται ο φίλος με λόγια, με μία επίσκεψη σε κατάστημα και ακρόαση ίσως ν αλλάξει γνώμη.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Εντάξει ο άνθρωπος έχει βάλει το ταβάνι ό,τι και να του πούμε εμείς άμα δε μπορεί παραπάνω δε μπορούμε να κάνουμε κάτι άλλο. Από μία πλευρά καλό είναι κι αυτό, είναι σίγουρο ότι θα γλυκαθεί και θα ζητήσει αναβάθμιση σε κάποιο χρονικό διάστημα και είναι ωραίο να ξεκινάς απ τα χαμηλά, έχει κι αυτό τη σημασία του και τη χρησιμότητά του για πολλούς ευνόητους λόγους.

Στο site της LG ειδα οτι η συγκεκριμενη LG SL8Y παιρνει και "αναβαθμιση" με το LG SPK 8 surround kit. Αρα παιζει και αυτο που λες.

Απο κει και περα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ...γραψτε οτι θελετε, καθε προταση/κριτικη/κλπ καλοδεχουμενη.....γνωριζω το βαθος της (μη) γνωσης μου....χαχαχαχαχα!!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τα ηχεία λεπτές κολώνες που κοιτάς δεν πολύ διαφέρουν από τα ηχεία δορυφόρους. Περιορισμένου φάσματος είναι και αυτά απλά είναι ψηλόλιγνα, το sub αναλαμβάνει να βγάλει ακόμα και το μεσοχαμηλο ( σχεδόν) με αυτά τα ηχεία και πάλι. Το οποίο όταν είναι ξεχωριστό και ενεργό με δικό του ενισχυτή είναι τόνους προτιμότερο από το παθητικό που έχουν συνήθως τα συστήματα αυτά.

Δες τον πιο φτηνό ενισχυτή AV με HDMI 2.0 μόνο πρόσεχε να είναι, και βάλτου επάνω ένα 5.1 σετ. Ακόμα και σετ με... εξιμισαρι sub που λέει ο λόγος καλύτερο θα είναι από τα όλα σε ένα συστήματα.

Αλλιώς δες όσο πιο δυνατή ηχομπάρα μπορείς.
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Η αληθεια ειναι οτι εχω καποια ηχεια "πυργους" (αρκετα καλα) απο ενα στερεοφωνικο που ειχα αρκετα παλιοτερα, οπως επισης και κατι αλλα που "μου αφησε" καποιος καλός φιλος που εφυγε εξωτερικομαζι με εναν ενισχυτη marantz από καποιο home cinema.
Μπορει να χρησιμοποιηθουν?
Αμα σου/σας ελεγα τι ειναι αυτα, μπορει να βρισκαμε "τι λειπει" και να εκανα κινηση μονο για αυτα?
Απλα στο ολοκληρωμενο συστημα με δελεαζει το γεγονος οτι ειναι ετοιμο, εχει τα ασυρματα πισω για να μην τραβαω καλωδια (που πρακτικα δεν ειναι και ευκολο να περασουν καταμεσης του σαλονιου) και υποτιθεται οτι ειναι και πιο update σε σημερινες ανάγκες και format ηχου (ο ενισχυτης τουλαχιστον)

Εαν τα ηχεια απο το στερεοφωνικο ειναι λειτουργικα-ποιοτικα ξεκινα για αρχη με αυτα συνδεομενα με ενα συχρονο ενισχυτη! αληθεια δεν μας ειπες ποια ηχεια εχεις?:drummer:
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Εαν τα ηχεια απο το στερεοφωνικο ειναι λειτουργικα-ποιοτικα ξεκινα για αρχη με αυτα συνδεομενα με ενα συχρονο ενισχυτη! αληθεια δεν μας ειπες ποια ηχεια εχεις?:drummer:

βασικα εχω/βρηκα και αλλα κομματια που "κληρονομησα" (πολυπλοκο να εξηγησω το πως) και θα τα τσεκαρω με εναν φιλο αυριο. Μολις δω ποια/τι ειναι λειτουργικο, θα βαλω εδωμεσα τι υπαρχει για να ακουσω γνωμη τι αλλο λειπει/χρειαζεται κοκ.
Δεν εχω εγκαταληψει την ιδεα της ηχομπαρας (εστω μιας πιο ακριβης σαν την JBL 5.1) αλλά μάλλον θα περιμενει τον "επομενο γυρο" εκπτωσεων ως αποφαση (θετικη η αρνητικη).
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
αδερφέ, μην κοιτάς σκουπίδια. έδωσες όπως είπες εναν σκασμό λεφτά για tv. για ήχο θες να "καθαρίσεις" με ..ψίχουλα;
θες να ακούς και μουσική απο αυτό που θα πάρεις. έτσι είπες... να συνεχίσω;;;;