Αγορα νεου AVR

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Καλημερα!
φιλος ενδιαφερεται να αγορασει ενισχυτη. τι τον ενδιαφερει

- υποστηριξη 4k/hdr
- 5.1
- υποστηριξη ολων των φορματ ηχου εκτος atmos
- hdmi out 1 του φτανει
- ασυρματο multiroom
- συνδεση με 1 subwoofer του αρκει
- δικτυακες ευκολιες (spotify, tidal, αναπαραγωγη απο nas) και ειδικα airplay, αφου ειναι χρηστης ios


Προς τα ποιους ενισχυτες πιστευτε οτι θα επρεπε να κοιταξει;
Γλυκοκοιταζει τωρα αυτον

Εχω δει τα specs και φαινεται οτι τον καλυπτει αλλα επειδη εχω καιρο να ασχοληθω σοβαρα με την αγορα των ενισχυτων θα ηθελα να εχω και την δικη σας γνωμη.

ευχαριστω για τον χρονο σας



 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Αυτόν σκέφτηκα κι εγώ έτσι όπως το περιέγραψες. Απλά να ξέρεις ότι έχει πολύ απλό Audyssey επάνω. Δεν έχει καν το XT που έχει ο 1600Η ας πούμε. Αλλά γι' αυτό θα σε βοηθήσει το κατάστημα από το οποίο θα το αγοράσεις. Τι φίλτρα θα χρησιμοποιήσεις και που και πως θα χρησιμοποιήσεις το σύστημα που έχει για να το φέρεις να παίζει ωραία.
Επίσης δεν έχει Dolby Height Virtualizer που κάνει θαύματα ακόμα κι αν έχεις στημένο απλό 5.1 (και 3.1 ακόμα).

Τα υπόλοιπα που λες τα κάνει.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Αυτόν σκέφτηκα κι εγώ έτσι όπως το περιέγραψες. Απλά να ξέρεις ότι έχει πολύ απλό Audyssey επάνω. Δεν έχει καν το XT που έχει ο 1600Η ας πούμε. Αλλά γι' αυτό θα σε βοηθήσει το κατάστημα από το οποίο θα το αγοράσεις. Τι φίλτρα θα χρησιμοποιήσεις και που και πως θα χρησιμοποιήσεις το σύστημα που έχει για να το φέρεις να παίζει ωραία.
Επίσης δεν έχει Dolby Height Virtualizer που κάνει θαύματα ακόμα κι αν έχεις στημένο απλό 5.1 (και 3.1 ακόμα).

Τα υπόλοιπα που λες τα κάνει.

πιστευεις οτι θα ειχε νοημα, αφου τεχνολογικα δεν ζηταει ιδιαιτερα εξεζητημενα πραγματα, να κοιταξει σε παλαιοτερες γενιες της σειρας Χ;
Το ασυρματο multiroom, μεσω heos, που τον ενδιαφερει θα του επιτρεπει να παιζει στο ασυρματο ηχειο, οτι θελει απο spotify αλλα και απο τις αλλες εισοδους του ενισχυτη; Αν ναι, θα του το επιτρεπει ενω ο ενισχυτης παιζει απο αλλη πηγη στα ενσυρματα του ηχεια 5.1; Ρωταω γιατι π.χ. ο yamaha 679 μου, δεν το κανει αυτο.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,583
Αθηνα
Re: Απάντηση: Αγορα νεου AVR

Με μία μικρή υπέρβαση παίρνει αυτόν και είναι τούμπανο και εξελίξιμος
https://eshop.ultimateaudio.gr/el/e-shop/home-cinema-1/enisxytes-av/denon-avr-x1600h-black.html

ξερεις, και εγω αυτον ειχα ξεκινηει να του προτεινω, αλλα αφου ειδα αναλυτικα τα specs, η αληθεια ειναι οτι εχει πραγματα τα οποιο ο φιλος μου δεν τα χρειαζεται.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
πιστευεις οτι θα ειχε νοημα, αφου τεχνολογικα δεν ζηταει ιδιαιτερα εξεζητημενα πραγματα, να κοιταξει σε παλαιοτερες γενιες της σειρας Χ;
Το ασυρματο multiroom, μεσω heos, που τον ενδιαφερει θα του επιτρεπει να παιζει στο ασυρματο ηχειο, οτι θελει απο spotify αλλα και απο τις αλλες εισοδους του ενισχυτη; Αν ναι, θα του το επιτρεπει ενω ο ενισχυτης παιζει απο αλλη πηγη στα ενσυρματα του ηχεια 5.1; Ρωταω γιατι π.χ. ο yamaha 679 μου, δεν το κανει αυτο.

Ε τι να κοιτάξει, αφού το Dolby Height Virtualizer είναι εκείνο που κάνει τα παλιά μοντέλα deal breaker σε όσους έχουν απλό ή και λειψό set-up ηχείων.

Αρκεί κάποιος να βάλει ένα εφφέ βροχής με το Dolby Height Virtualizer στο On και το Off και να το καταλάβει αμέσως.

Το Heos επίσης στα μοντέλα του 2019 επιτρέπει να ακούς στο σαλόνι χωρίς downmix όταν ταυτόχρονα ακούς σε άλλο χώρο, όπως το ίδιο ισχύει και για τη δεύτερη ζώνη γενικότερα (και την ενσύρματη). Τα υπόλοιπα που αναφέρεις τα κάνει έτσι κι αλλιώς.