Αγορά νέου ενισχυτή σε αντικατάσταση του sony str930

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
Όπως γράφω παραπάνω ο sony εικοσαετίας τα έφτυσε λόγω πλακέτας.Ψαχνω για αντικαταστάτη και είμαι μεταξύ του denon avr 2600 και ίσως κάποιου pioneer λόγω του ότι μπορώ να τον πάρω χονδρική.
Οι απαιτήσεις μου δεν είναι εξωφρενικές ,καλό ήχο να έχει.εχω πεντακάναλο σύστημα με chario ηχεία.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Τον 2600Η DAB θα πάρεις, να έχεις και DAB στην ίδια περίπου τιμή. 2600Η για την ώρα εξαντλήθηκε.

Πιονεερ πάρε κανένα κασετόφωνο αυτοκινήτου... .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Θα χρειαστεί να ρυθμίσεις τον ενισχυτή στα 4ωμ.

Με την πληροφορία που έδωσες για τα ηχεία, μόλις αποκλείστηκαν όλες οι υπόλοιπες επιλογές της κατηγορίας σε ενισχυτή AV καθώς η Marantz exei slim με λίγα watt στα ίδια χρήματα και στην πράξη πρέπει να κοιτάξεις για τον SR5014.

Ο λόγος στον οποίο αναφέρομαι είναι η δυνατότητα ρύθμισης των Denon (και Marantz) σε ρύθμιση 8 6 και 4 ωμ, την ίδια στιγμή που στους άλλους κατασκευαστές αυτό επαφίεται στον αριθμό των ηχείων που θα συνδεθούν σε σχέση με την εμπέδηση τους.

Την έκδοση με το dab την αναφέρω λόγω έλλειψης της κεντρικής αποθήκης της Ευρώπης στο μοντέλο χωρίς το dab.
Για το λόγο αυτό η Ελληνική αντιπροσωπεία προσφέρει στην ίδια σχεδόν τιμή με πολύ μικρή επιβάρυνση το μοντέλο με το Dab.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Σε αυτές τις περιπτώσεις η απάντηση είναι πάντα the more the merrier.
Και οι δύο έχουν την ρύθμιση που ανέφερα, αλλά πάντα η επάρκεια ρεύματος σε μεγαλύτερη ισχύ βοηθάει.
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
επανέρχομαι για να ρωτήσω κάτι ακόμα.
έχω αρχείο με dolby atmos, όταν το αναπαράγω μέσω του media player(western digital 10τιας) στον ενισχυτή εμφανίζεται η ένδειξη '' DTS-HD Master Audio '' ενώ όταν το ίδιο αρχείο το αναπαράγω μέσω του κομπιούτερ τότε εμφανίζεται η ένδειξη '' DOLBY ATMOS ''.
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το λόγο.
ευχαριστώ.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Περίεργο. Γιατί το WD Live TV μια χαρά στέλνει atmos σε ενισχυτές που το αποκωδικοποιούν. Το έχω χρησιμοποιήσει σε διάφορες μάρκες ενισχυτών κατά καιρούς.

Μήπως φταίει το αρχείο;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι western digital δεκαετίας μπορεί να υποστηρίξει atmos.

Κανονικά αυτό που έχω. Σε περιεχόμενο 1080p φυσικά. Μια πενταετία έχει το atmos ήδη... .
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
επανέρχομαι για να ρωτήσω κάτι ακόμα.
έχω αρχείο με dolby atmos, όταν το αναπαράγω μέσω του media player(western digital 10τιας) στον ενισχυτή εμφανίζεται η ένδειξη '' DTS-HD Master Audio '' ενώ όταν το ίδιο αρχείο το αναπαράγω μέσω του κομπιούτερ τότε εμφανίζεται η ένδειξη '' DOLBY ATMOS ''.
μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το λόγο.
ευχαριστώ.

Προφανώς το media player ανοίγει από default το stream με το master audio και όχι το Atmos.

Διάλεξε χειροκίνητα το Atmos stream και δεν αν παίζει.

Εγώ πάλι δεν πιστεύω ότι western digital δεκαετίας μπορεί να υποστηρίξει atmos.

Διόλου απίθανο να παίζει κανονικά καθώς το Atmos είναι metadata εντός ενός TrueHD stream.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ στην αρχή, ότι δηλαδή καλό θα ήταν από το WD να πατήσει το πλήκτρο Audio στο r/c και να δει μήπως υπάρχει και άλλο stream ήχου. Αν και DTS και Dolby στο ίδιο αρχείο είναι κάπως σπάνιο να υπάρχει.
 

todkos

Established Member
14 December 2007
190
Δεν είπες εντυπώσεις.
Πως σου φαίνεται ο denon με τα chario ;
Τα οδηγεί σωστα; :(
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μηπως το αρχειο ειναι μουσικο δηλαδη συναυλια, Κατι παλια των U2 που εχω εχουν ταυτοχρονα και τις δυο τεχνολογιες οποτε σου παιζει τη μια απ αυτες απο default;

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
καταρχην, ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας.
το αρχεiο δεν εiναι μουσικό, είναι η ταινία Gravity και για να πω την αλήθεια και εγώ πιστεύω ότι δεν υποστηρίζει το player το συγκεκριμένο αρχείο ήχου.
Όσο για το φίλο που ρωτάει πως τα πάει ο denon με τα chario, αυτό που ακούω εγώ με τα αυτιά μου είναι ότι ο ήχος έχει καλυτερέψει και σαφώς το αυτόματο σύστημα ισοστάθμισης έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.
 

spcav

AVClub Fanatic
18 August 2006
16,588
Αυτό σκέφτηκα κι εγώ στην αρχή, ότι δηλαδή καλό θα ήταν από το WD να πατήσει το πλήκτρο Audio στο r/c και να δει μήπως υπάρχει και άλλο stream ήχου. Αν και DTS και Dolby στο ίδιο αρχείο είναι κάπως σπάνιο να υπάρχει.

Σπάνιο, όντως. Αλλά το έχω πετύχει μερικές φορές, απ ότι θυμάμαι.

Άλλη εξήγηση πάντως, σύμφωνα με αυτά που περιγράφει ο φίλος, δεν υπάρχει.

καταρχην, ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις σας.
το αρχεiο δεν εiναι μουσικό, είναι η ταινία Gravity και για να πω την αλήθεια και εγώ πιστεύω ότι δεν υποστηρίζει το player το συγκεκριμένο αρχείο ήχου.
Όσο για το φίλο που ρωτάει πως τα πάει ο denon με τα chario, αυτό που ακούω εγώ με τα αυτιά μου είναι ότι ο ήχος έχει καλυτερέψει και σαφώς το αυτόματο σύστημα ισοστάθμισης έχει κάνει πολύ καλή δουλειά.

Το Gravity είναι, αν θυμάμαι καλά, η πρώτη ταινία που βγήκε με Atmos.

Ωστόσο, η έκδοση με Atmos δεν έχει μέσα DTS HD MA.

Άρα ή καπου έχει γίνει κάποιο μπλέξιμο στην περιγραφή του προβλήματος ή η «κόπια» για την οποία μιλάμε δεν είναι «επίσημη»...
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,598
Αθήνα
Έχεις δηλωμένα ηχεία atmos; Δηλαδή έχεις 5.1.2 σύστημα; Γιατί αν δεν έχεις, για να γράψει atmos η οθόνη του ενισχυτή, θα πρέπει να γίνει επεξεργασία atmos. Δηλαδή είτε να υπάρχουν ηχεία για atmos, είτε να γίνεται επεξεργασία με το speaker virtualizer στο on και να στέλνεις stream atmos για να το δεις στην οθόνη του ενισχυτή.

Κατά πάσα πιθανότητα εσύ στέλνεις atmos με το TrueHD πάντως τώρα που το διευκρίνησες.

Το δικό μου WD είναι το Live TV. δηλαδή αυτό εδώ https://www.public.gr/product/tileoraseis/media-players/wd-tv-live-wdbgxt0000nbk/prod2251432pp/

Με αναπαραγωγή περιεχομένου atmos, αν στην άλλη μεριά ο ενισχυτής έχει τη δυνατότητα atmos, τότε δείχνει atmos στην οθόνη του. Αν δεν έχει δυνατότητα τέτοια, τότε δείχνει το φέρων stream το οποίο συνήθως είναι το TrueHD.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
ευχαριστω και παλι.
ο μικροτερος ο 1600 πιστευεις οτι θα με καλυψει?

πουλαει τον 2600 καποιος συμφορουμιτης σε πολυ καλη τιμη (395)....δεν ειναι ο dab αλλα κανε την κινηση, ο ενισχυτης αξιζει