Δεν μπορώ να παίξω 4k 60 hrz?

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα σας,


Πριν 2 μέρες αγόρασα ένα monitor...LG 32UK550-B 32''. Υποτίθεται ότι υποστηρίζει HDR 4Κ 60hrz 10 bit κτλπ...


Το έχω συνδέσει στο ps4 και στο laptop μου...asus zenbook UX430UA το οποίο έχει ενσωματωμένη την Intel hd 620 καθώς και την GeForce 940MX κάρτα γραφικών. Απόλυτα ικανές πιστεύω να αποδώσουν τα του Monitor.


Ανάλυση 4Κ παίζει κανονικά αλλά φτάνει μέχρι 30hrz καθώς και δεν μπορώ να ενεργοποιήσω τις ρυθμίσεις στα windows 10 για το HDR. Αγόρασα από το πλαίσιο ένα καλώδιο HDMI ειδικά πιστοποιημένο για να παίζει 4K 60HRZ αλλά τίποτα...απλά δεν υπάρχει επιλογή για 60hrz και hdr.

Να σημειώσω ότι το laptopn δεν έχει κανονική θύρα HDMI αλλά mini hdmi με αντάπτορα που δίνεται από την ASUS.


Όποια βοήθεια ευπρόσδεκτη...
 

PanMan

Μέλος Σωματείου
19 June 2006
9,241
Νεο Ψυχικο
Χρειάζεσαι hdmi 2.0 για να παίξεις 4k στα 60. Οι κάρτες σου σίγουρα δεν διαθέτουν και αν το ps4 είναι early κομμάτι, ούτε αυτό,
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα,

Αγόρασα από το plaisio hdmi 2.0 πιστοποιημένο για 4k 60hz το οποίο έκανε 24,00 τα 50 cm πιστεύω ότι είναι το σωστό.

Δεν βγάζει με τίποτα τα 60hz. Μπορεί να φταίει το adaptor που κάνει το micro hdmi σε κανονικό hdmi ώστε να πάει στην οθόνη? θύρα display port δεν έχει το laptop είναι σε φάση ultrabook πολύ λεπτό.
 

Geoav75

AVClub Addicted Member
12 April 2011
1,596
Δεν ειναι θεμα καλωδιου αλλα θεμα laptop και εξοδου HDMI που κατα πασα πιθανοτητα δεν ειναι hdmi 2.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Εαν όμως δεν ήταν hdmi 2.0 θα έβγαζε την ανάλυση την 4K? γιατί φτάνει στο 4K αλλά δεν πάει πάνω από 30hz...

υπάρχει κάποιο adapter που μπορεί να βγάλει το αποτέλεσμα που θέλω?


Να προσθέσω ότι υπάρχει και θύρα usb type c...παίζει να βγάλει 60hrz με adapter usb c to hdmi?
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα,

Από ότι καταλαβαίνω πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα με μένα...μάλλον το laptop δεν μπορεί να κάνει output 4Κ 60hrz...ξέρετε κανένα σωστό adapter usb c to displayport μήπως δω άσπρο φως? το monitor υποστηρίζει και displayport.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλημέρα,

Με converter usb c to displayport δεν θα γίνει δουλειά? ίσως το θέμα είναι ότι το hdmi 1.4 δεν είναι ικανό να μεταφέρει το σήμα?
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Καλημέρα,

Με converter usb c to displayport δεν θα γίνει δουλειά? ίσως το θέμα είναι ότι το hdmi 1.4 δεν είναι ικανό να μεταφέρει το σήμα?
δεν μπορει να μεταφερει 4κ το 1,4

και οιμ καρτες σου δεν παιζουν στα 60hrz απο οτι ειδα

απο το usb χλωμο σε βλεπω
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Καλησπέρα

Μετά από έρευνα κατέληξα στα εξής :

- Η μεταφορά που γίνεται είναι 4Κ-30hrz άρα συμπεραίνω ότι το η θύρα hdmi του laptop ΔΕΝ είναι 1.4 καθώς τότε δεν θα έβγαζε καν 4K σωστά?

- Μπορεί να συμβαίνει κάτι με τα windows καθώς και το 4Κ 60hrz να μην έβλεπε έπρεπε η δυνατότητα HRD να είναι ενεργοποιημένη έτσι? Για παράδειγμα στο ps4 που ΔΕΝ βγάζει 4Κ (καθότι δεν είναι το pro) παίζει κανονικά τα παιχνίδια με HRD rendering.

- Σύμφωνα με το site της Intel αλλά και της Nvidia έκαστη μπορεί να βγάλει 4K 60Hrz αρκει το καλώδιο να είναι hdmi 2.2.

Παραθέτω τα αναλυτικά specs από την Intel https://www.intel.com/content/www/u...n-intel-processors/intel-hd-graphics-620.html

Καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η έξωδος hdmi απλά δεν είναι 2.2 ή δεν το υποστηρίζει το micro hdmi to hdmi adapter.

Όσον αφορά το usb c παραθέτω το εξής link https://www.computerworld.com/artic...o-get-the-most-from-it-and-why-its-great.html
το οποίο με λίγα λόγια λέει ότι μπορείς να μεταφέρεις σήμα από έξωδο usb c σε displayport.

Αυτό θα είναι και η τελευταία μου ελπίδα...θα ψάξω να βρώ κάποιο adapter usb c to displayport.
 

maxpain

AVClub Enthusiast
10 March 2014
727
Μετά από έρευνα αγόρασα έναν usb c to display port converter και ως δια μαγείας κατάφερα να πάρω 4k 60hz στο monitor!

Μπορώ να επιβεβαιώσω ότι ο i7 7500 μπορεί όντος να παίξει 4k 60hz με την onboard κάρτα γραφικών.

Όμως δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να βρω αν υποστηρίζετε το hdr...δεν ξέρω αν είναι θέμα των windows 10 ή του displayport αλλά απλά δεν βρίσκω πουθενά καμία επιλογή για hdr στα windows.
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,745
Γηραιά Αλβιώνα
HDR in Windows 10 χρειαζεται το HEVC Video Extension. Μετα απο καποιο update πριν καιρο, η microsoft το χρεωνει $0.99. Δοκιμασε να το βαλεις να δεις αν παιζει HDR