Αναβάθμιση ηχητικού εξοπλισμού για εκπαιδευτικές ταινίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

kavamarou

New member
11 September 2009
37
Καλησπέρα σε όλους! Είμαι εκπαιδευτικός και δημιουργώ, κάθε χρόνο, ταινίες μικρού μήκους με τους μαθητές μου. Για τον σκοπό αυτό (και για τα επερχόμενα παιδιά μου :) ), το 2012 αγόρασα αυτή την κάμερα. Έχω κάνει καμιά δεκαριά ταινιούλες μέχρι τώρα με τους μαθητές μου, και η αλήθεια είναι ότι με τον ήχο είχα πάντα μεγάλο άγχος. Όσο καλό κι αν είναι το ενσωματωμένο μικρόφωνο της κάμερας, δεν παύει να γράφει πολύ θόρυβο επίσης.

Για να είμαι ξεκάθαρος εξ αρχής, βασικός και πρωταρχικός μου σκοπός είναι να ακούγονται όσο το δυνατόν καθαρότερα στις ταινιούλες μου οι συνομιλίες των μαθητών-ηθοποιών -τόσο από κοντινή, όσο και από μέση απόσταση. Και το κυριότερο: να μην αγχώνομαι σαν τρελός σε εξωτερικές λήψεις. Τηρουμένων των αναλογιών, βέβαια, καθώς πάντα μιλάμε για ερασιτεχνικές ταινιούλες με μεράκι και μπόλικα εφέ, και όχι για κάτι επαγγελματικό και άκρως προχωρημένο. Δυστυχώς, η κάμερα αυτή δεν έχει υποδοχή για να πάρει εξωτερικό μικρόφωνο, και ο οικογενειακός μου προϋπολογισμός δε μου επιτρέπει την αγορά μιας καινούριας -και πιο φιλικής σε περιφερειακά- κάμερας. Εδώ, θα ήθελα τη βοήθεια και την εμπειρία σας. Η λύση στην οποία καταλήγω είναι η εξής:

Να αγοράσω, καταρχήν, ένα shotgun μικρόφωνο το οποίο θα συνδέσω στο κινητό μου (Xiaomi Redmi Note 5) μέσω και ενός βοηθητικού Audio Cable 3.5mm male - 3.5mm male 1.7m καλωδίου. Την ώρα, λοιπόν, που θα βιντεοσκοπώ την ταινία, ένας μαθητής μου να εγγράφει παράλληλα, μέσω του κινητού που θα έχει συνδεδεμένο το shotgun ή το μπουμ, τον ήχο της σκηνής, και κατόπιν στο μοντάζ, όπου χρειάζεται, να ενσωματώνω τον ήχο από το shotgun.

1) Πώς σας φαίνεται η παραπάνω λύση που έχω σκεφτεί; Νομίζετε ότι έχω κι άλλες πιο ποιοτικές -αλλά και οικονομικές, παράλληλα- επιλογές;
2) Ως προς τα μικρόφωνα, έκλινα αρχικά σε αυτό. Βέβαια, κάποιοι από το φόρουμ εδώ, πρότειναν και αυτό το κιτ, το οποίο είναι αλήθεια πως με δελεάζει επίσης, λόγω και του μπουμ στο πακέτο του. Όπως και να έχει, με ζόρι θα καταφέρω να ξεπεράσω τα 100 σε μπάτζετ.
3) Θα βοηθούσε, άραγε, τον σκοπό μου και ένα μπουμ που να συνοδεύει το μικρόφωνο, όπως σε αυτό το κιτ;
4) Το κινητό, ως συσκευή συνδεδεμένη με ένα shotgun, μπορώ να το εμπιστευτώ σε επίπεδο ποιότητας εγγραφής; Έχει να ζηλέψει κάτι σε ποιότητα ήχου από το ίδιο shotgun που θα συνδεθεί σε μια πιο επαγγελματική κάμερα;
5) Εάν, όντως, συμφωνείτε με τη λύση που έχω σκεφτεί, τι θα μου προτείνατε για σύνδεση στο κινητό; Rode VideoMicro, Rode VideoMic Essential Pack Bundle ή κάποιο άλλο;

Συγγνώμη προκαταβολικά για την έκταση των προβληματισμών μου και τα πολλά ζητήματα που σας παραθέτω. Ευχαριστώ, πάντως, προκαταβολικά.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Γενικά τα μικρόφωνα αποδίδουν πολύ καλύτερα όταν βρίσκονται σε κοντινή έως πολύ κοντινή απόσταση από τη πηγή. Όσο απομακρύνονται πέφτει η απόδοση κατακόρυφα, όσο κατευθυντικά και να είναι και όσα dead cats & blimps να φοράνε.
Επηρεάζει απίστευτα και ο περιβάλλοντας χώρος την ακουστική.

Στο δια ταύτα, με τον προϋπολογισμό που περιεγραψες θα ξεκινουσα με το video mic ή θα έψαχνα κάποιο μτχ καρδιοειδες πάντα τοποθετημένο όσο πιο κοντά γίνεται στον ομιλητή.

Για συνομιλίες υπάρχει κ η λύση με δύο μικρόφωνα πέτου, ψείρες, μια σε κάθε ομιλητή κουμπωμενα σε κινητό με εφαρμογή που γράφει wav. Ίσως δύο τετοια είναι προτιμότερα ακολουθούν τη κίνηση και δε χρειάζονται χειριστή boom.
 

kavamarou

New member
11 September 2009
37
Στο δια ταύτα, με τον προϋπολογισμό που περιεγραψες θα ξεκινουσα με το video mic ή θα έψαχνα κάποιο μτχ καρδιοειδες πάντα τοποθετημένο όσο πιο κοντά γίνεται στον ομιλητή.

Για συνομιλίες υπάρχει κ η λύση με δύο μικρόφωνα πέτου, ψείρες, μια σε κάθε ομιλητή κουμπωμενα σε κινητό με εφαρμογή που γράφει wav. Ίσως δύο τετοια είναι προτιμότερα ακολουθούν τη κίνηση και δε χρειάζονται χειριστή boom.

1) Μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς "μτχ καρδιοειδές";

2) Η αλήθεια είναι πως ανέκαθεν τα φοβόμουν τα μικρόφωνα πέτου/ψείρες (τα είχα αποβάλει τελείως από το σκεπτικό μου), καθώς από τη μια δεν ξέρω πόσο βολικά είναι για τον μικρό μαθητή-ηθοποιό, και από την άλλη φοβάμαι μήπως φανούν στην κάμερα κατά τη διάρκεια της βιντεοσκόπησης. Μπορείς να μου στείλεις σε λινκς κάποια προϊόντα που θα πρότεινες, ώστε να καταλάβω και πού θα πρέπει να "κινηθώ";

3) Ποια εφαρμογή android είναι, κατά τη γνώμη σου, η κορυφαία για ηχογράφηση σε ασυμπίεστο wav; Δε με πειράζει αν είναι και επί πληρωμή.

Όπως και να έχει, θα πρέπει να καταλήξω κάπου, και επειδή δεν είμαι και τόσο ειδικός, νιώθω να μπερδεύομαι περισσότερο τώρα που «μπήκαν στο παιχνίδι» και τα καρδιοειδή με τις ψείρες... :) Σε ευχαριστώ, πάντως, για τη βοήθεια. Το εκτιμώ.
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
1)
Διάβασε εδώ, βασικά θέλεις κατευθυντική ευαισθησία να αποκόβει περιβάλλοντα θόρυβο όσο μπορεί (cardioid / supercardioid)
Microphone-Directional-Pattern.jpg


https://ehomerecordingstudio.com/microphone-polar-patterns/
A common misconception about shotgun microphones is that they “reach out” and “grab” the sound from far away distances. That’s not really how they work. In reality, the shotgun microphone just leaves out more of the stuff you don’t want. Think of it like shining a flashlight on a wall. Within a foot or two of the wall the flashlight’s beam appears as a well defined circle on the wall. As you move further away, that circle gets bigger and less defined until there is no longer a discernible shape. That’s kind of how a shotgun mic will pick up sound; if you want to be laser focused on your sound source, you still want to get fairly close. The further away you move from your sound source the less defined it will become.


2) Oι ψείρες ακολουθούν τον ομιλητή αλλά θέλουν λίγη προσοχή στη τοποθέτηση μη πιάνουν θόρυβο από ρούχα κλπ. κ δε χρειάζεται χειριστής boom.
Τα boom θελουν καλό και σταθερό χειριστή να κρατά ίση απόσταση απο ομιλητή.
Και καθιστός να είναι ο ομιλητής με σταθερό boom mic, πάλι μπορεί να κάνει μπρος πίσω καθώς μιλά και ακούγεται.
(Ιδανικά βάζουμε και ψείρα και boom mic)
https://www.skroutz.gr/comparelists/354?compare=19893888,9180042,9340438,7974606

3) και ο μαμά εφαρμογές πλέον υποστηρίζουν pcm wav recording (Xiaomi Recorder)
ή αυτη που χρησιμοποιώ Voice Recorder etc άπο τριτες εφαρμογές
https://www.scriptosphere.com/5-best-audio-recording-apps-android/
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
1) Μπορείς να μου εξηγήσεις τι ακριβώς εννοείς "μτχ καρδιοειδές";
μτχ: μεταχειρισμένο με δοκιμή αλλά καλύτερης ποιότητας απο φτηνά καινούργια.

Για να κρύψουμε τις ψείρες που μπορούν να μπουν διακριτικά και ας φαίνονται, χρησιμοποιούνται κάτι τέτοια: Lavalier Undercover stickies
 

#@george@#

AVClub Addicted Member
1 April 2010
1,750
Μία καλή λύση αλλά θα πρέπει να τη δεις κι από κοντά, είναι αυτή: https://www.athensproaudio.gr/el/tascam-dr-05x.html
Θεωρώ ότι καλύπτει αρκετές ανάγκες με καλό ήχο WAV & Mp3, σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του. Είναι αυτόνομο, ούτε καλώδια ούτε συνοδά. Με τη USB έχεις και επικοινωνία με τον PC οπότε χωρίς πολλά πολλά κάνεις εύκολα editing στις ταινίες σου. Δεν ξεφεύγει οικονομικά πράγμα που είναι απολύτως θεμιτό.
Επαναλαμβάνω όμως ότι θα πρέπει να το δεις και να το δοκιμάσεις, αφού ξέρεις πλέον (στο περίπου έστω, αρκεί) τις δυναμικές των παιδιών.
Όπως καταλαβαίνεις, όσο πιο μεγάλο μοντέλο παίρνεις, τόσο περισσότερες δυνατότητες θα έχεις αλλά και το μπάτζετ ....... πονεμένη ιστορία.
Όσον αφορά τα μικρόφωνα πέτου, αν υποθέσουμε ότι δεν έχεις πρόβλημα με το ότι μπορεί να φανούν, σίγουρα για να κάνουν τη δουλειά τους, και αφού θα έχεις κάποιο μηχάνημα να τα ενισχύει και να στέλνει στον εγγραφέα το σήμα τους, θα ξεφύγεις από το μπάτζετ σου κατά πολύ. Τα φτηνά σετ πίστεψέ με, δύο έχω δοκιμάσει, δεν είναι αξιόπιστα και έχουν πολύ εύκολα παράσιτα.
Αυτά από τη μικρή μου εμπειρία.

Καλή συνέχεια και μπράβο στην προσπάθεια που κάνεις.

Με συναδελφικούς χαιρετισμούς.:grinning-smiley-043
 

kavamarou

New member
11 September 2009
37
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση ηχητικού εξοπλισμού για εκπαιδευτικές ταινίες

Μία καλή λύση αλλά θα πρέπει να τη δεις κι από κοντά, είναι αυτή: https://www.athensproaudio.gr/el/tascam-dr-05x.html
Θεωρώ ότι καλύπτει αρκετές ανάγκες με καλό ήχο WAV & Mp3, σύμφωνα με τα χαρακτηριστικά του. Είναι αυτόνομο, ούτε καλώδια ούτε συνοδά. Με τη USB έχεις και επικοινωνία με τον PC οπότε χωρίς πολλά πολλά κάνεις εύκολα editing στις ταινίες σου. Δεν ξεφεύγει οικονομικά πράγμα που είναι απολύτως θεμιτό.

Πολύ ενδιαφέρουσα η πρότασή σου. Κοίταξα κάποιες παρουσιάσεις και συγκρίσεις στο youtube, και ο ήχος από κοντινή απόσταση είναι πραγματικά υπέροχος. Αυτά που με προβληματίζουν είναι τα εξής:

1) Δεν ξέρω, αν από απόσταση καναδυό μέτρων, σε σύγκριση για παράδειγμα με ένα shotgun+γουνάκι, θα μπορεί να γράφει καθαρά τους διαλόγους, με τον ελαχιστότερο θόρυβο περιβάλλοντος. (γνωρίζοντας, βέβαια, πως στα 100 δεν μπορώ να περιμένω και θαύματα) Αν έχει λίγο αεράκι στην αυλή του σχολείου -και πρέπει να γίνει οπωσδήποτε το γύρισμα- ίσως με πιάσει το άγχος με αυτό το μικρόφωνο. Οι περισσότεροι το τεστάρουν σε ήχο περιβάλλοντος, μουσική και όχι σε ομιλία από μέση απόσταση.

2) Στη συσκευασία του δεν περιλαμβάνεται γουνάκι, κι από ό,τι είδα, ο επιπλέον εξοπλισμός του -μέσα στον οποίο κι αυτό- κοστίζει κανένα 50άρι.


Για να πω την αλήθεια, ακόμα δεν πείθομαι για τις ψείρες· 1 ψείρα=50 , 2 ψείρες=100 (από μια μικρή περιήγηση στο σκρουτζ), κι αν στο πλάνο έχω 3 ή 4 παιδιά; (πράγμα που συμβαίνει συχνά)
 

kavamarou

New member
11 September 2009
37
μτχ: μεταχειρισμένο με δοκιμή αλλά καλύτερης ποιότητας απο φτηνά καινούργια.

Μπορείς να προτείνεις κάποια αξιόπιστη ιστοσελίδα για μτχ μικρόφωνα; Τι πρέπει να προσέξω σε μια τέτοια αγορά;
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση ηχητικού εξοπλισμού για εκπαιδευτικές ταινίες

αν στο πλάνο έχω 3 ή 4 παιδιά; (πράγμα που συμβαίνει συχνά)

Τότε αναγκαστικά πάς σε λύση boom mic με χειριστή που πηγαίνει από παιδί σε παιδί.
Και ο εγγραφέας μικρόφωνα έχει ίδιας ή χειρότερης ποιότητας.
Το θέμα πάλι είναι η απόσταση απο τον ομιλητή.
Είτε πάρεις μικρόφωνο χιλιάδων ευρώ ή εκατο ευρώ πάλι πρέπει να είσαι κοντά όπως έγραψα στο πρώτο πόστ.



Για το λόγω προυπολογισμού δεν συνέστησα εγγραφέα. αλλιώς ενα zoom H1 η Τascam Dr5 ειναι πολύ χρήσιμα, αλλά κυριώς για να έχουν περιβάλλοντα ήχο, όχι απομόνωση ομιλητή που επιτυγχάνεται μονο με μικρόφωνο απο κοντά.
Αν ξαναδιάβασεις για τα shotgun που έβαλα τη παράθεση παραπάνω και για boom mic για τεχνική:
https://www.premiumbeat.com/blog/the-fundamentals-of-the-boom-operator-and-location-mic-techniques/

 

kavamarou

New member
11 September 2009
37
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση ηχητικού εξοπλισμού για εκπαιδευτικές ταινίες

Τότε αναγκαστικά πάς σε λύση boom mic με χειριστή που πηγαίνει από παιδί σε παιδί.

Οπότε, βλέπω να καταλήγω σε αυτό. Φεύγει λίγο από το μπάτζετ μου, αλλά το μπουμ πιστεύω πως θα φανεί πολύ χρήσιμο. Την ιδέα, τελικά, για μεταχειρισμένα την αφήνουμε; Το λινκ που μου έστειλες με τις android εφαρμογές για ηχογράφηση περιέχει δύο apps με το "voice recorder" στο όνομά τους. Μάλλον εννοείς αυτή. Τέλος, για σύνδεση με κινητό, φαντάζομαι είναι δεδομένο πως θα χρειαστώ κι αυτό, έτσι;
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Δεν μπορείς να συνδέσεις το μικρόφωνο απ' ευθείας στη βιντεοκάμερα να τελειώνεις;
 

evanfotis

Moderator
Staff member
26 March 2008
5,440
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.splendapps.voicerec

Για καλώδιο στο κινητό πρέπει να ξεκινά απο την ανάλογη είσοδο που χρειάζεται απο το μικρόφωνο (XLR, mini XLR, mini jack etc) μαλλον θηλυκή είσοδο παρά αρσενική που έστειλες, και να καταλήγει σε TRRS τρείς εγκοπές.
Η Rode εχει αυτό για παράδειγμα, υπάρχουν και άλλα:
Rode SC4 3.5mm TRS to TRRS Microphone Cable Adaptor
Ψάξε να δείς την έξοδο του μικροφώνου.
 

kavamarou

New member
11 September 2009
37
Απάντηση: Re: Αναβάθμιση ηχητικού εξοπλισμού για εκπαιδευτικές ταινίες

Δεν μπορείς να συνδέσεις το μικρόφωνο απ' ευθείας στη βιντεοκάμερα να τελειώνεις;

Στο πρώτο μου ποστ το ξεκαθάρισα ότι η κάμερά μου δεν έχει υποδοχή για εξωτερικό μικρόφωνο.
 

kavamarou

New member
11 September 2009
37
Για καλώδιο στο κινητό πρέπει να ξεκινά απο την ανάλογη είσοδο που χρειάζεται απο το μικρόφωνο (XLR, mini XLR, mini jack etc) μαλλον θηλυκή είσοδο παρά αρσενική που έστειλες, και να καταλήγει σε TRRS τρείς εγκοπές.
Η Rode εχει αυτό για παράδειγμα, υπάρχουν και άλλα:
Rode SC4 3.5mm TRS to TRRS Microphone Cable Adaptor
Ψάξε να δείς την έξοδο του μικροφώνου.

Λογικά, έχεις δίκιο. Απλώς, στο βίντεο παρακάτω (01:55), ο τύπος ανέφερε και το SC7 και με μπέρδεψε. Οπότε, αυτό που θέλω είναι κάτι από αυτά. Λένε ότι τα συγκεκριμένα της rode είναι ακριβούτσικα, αλλά δε θέλω να το ρισκάρω· με τα φθηνά διαβάζω πως την έχουν πατήσει κάποιοι.

https://youtu.be/rMVRhb8oGEA?t=115
 

kavamarou

New member
11 September 2009
37
Καλησπέρα σε όλους! Επανέρχομαι να ενημερώσω πως τελικά παρέλαβα τον παρακάτω εξοπλισμό:

https://www.skroutz.gr/s/7453230/Rode-VideoMic-Essential-Pack-Bundle.html?from=favorites_popup
https://www.skroutz.gr/s/7118929/Rode-3-5mm-male-3-5mm-female-SC4.html?from=favorites_popup

Αντιμετωπίζω ένα σοβαρό θέμα, όμως, ρε παιδιά και είπα να απευθυνθώ αρχικά σε ξένα forums, μήπως και το δουν περισσότεροι. Ακόμα, ωστόσο, είμαι σε αδιέξοδο. Αν δε σας κάνει κόπο, ρίξτε μια ματιά στην παρακάτω σελίδα:

https://forum.videohelp.com/threads...one-to-android-connection-problem#post2575449

Ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια και συγγνώμη για την ανακατεύθυνση.
 

kbouk

Super Moderator
Staff member
8 January 2010
21,936
ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Υπάρχουν και μέλη που δεν τα πάνε καλά με τα Αγγλικά, αν θέλεις περιέγραψε το πρόβλημα με τον εξοπλισμό σου συνοπτικά ώστε να μπορούν να σε βοηθήσουν πιο γρήγορα.
 

kavamarou

New member
11 September 2009
37
Κατά τη διάρκεια της ηχογράφησης, ο ήχος από τις συνομιλίες των ηθοποιών είναι μια χαρά, στις παύσεις μεταξύ των ομιλιών όμως - π.χ. ενδεχομένως να υπάρχουν κάποια δευτερόλεπτα χωρίς να μιλάει κανείς ή όταν οι ηθοποιοί περπατούν - η εφαρμογή για κινητά προκαλεί στρέβλωση στον ήχο. Σπασίματα. Ένα παράδειγμα εδώ:
https://soundcloud.com/user-628916832/2020-03-01-16-59-47a/s-5jtms
Το πρόβλημα δεν είναι τόσο ο θόρυβος (noise), όσο τα σπασίματα στην εγγραφή. Δοκίμασα διάφορες εφαρμογές Android (ASR, Easy Voice Recorder, Hi-Q MP3 Recorder, RecForge II), δοκίμασα επίσης με διαφορετικές ρυθμίσεις (π.χ. auto gain on/off) και το ίδιο πρόβλημα. Μόνο η εφαρμογή ASR είχε μια επιλογή (noise cancellation) που όταν την ενεργοποιώ, το πρόβλημα λύνεται αλλά μου βγάζει το αρχείο αισθητά χαμηλωμένο σε ένταση. Τι άλλο μπορεί να φταίει; Δεν έχω άλλη επιλογή; Ή θα έχω καθαρό ήχο με σπασίματα ή θα έχω χαμηλωμένο σε ένταση ήχο χωρίς σπασίματα; Αρχίζω να σκέφτομαι ότι πέταξα τζάμπα 160 τελικά.
 
22 June 2006
34,697
NEO HRAKLEIO
Μάλλον επεμβαίνει κάποιο κύκλωμα αυτόματης διόρθωσης, αν υπάρχει κάποια ρύθμιση απενεργοποίησε τη γι αυτό το θέμα.
Να μη κάνει δηλ. Καμία αυτόματη διόρθωση το κινητό, η εφαρμογή κλπ.

Αν λύνεται με αυτή την εφαρμογή που είπες , υπάρχει τρόπος ν ανεβάσεις gain από το ίδιο το μικρόφωνο;
Αν οχι, το αρχείο που παίρνεις δεν μπορεις να σηκώσεις στον υπολογιστή το gain;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro
 

kavamarou

New member
11 September 2009
37
Μάλλον επεμβαίνει κάποιο κύκλωμα αυτόματης διόρθωσης, αν υπάρχει κάποια ρύθμιση απενεργοποίησε τη γι αυτό το θέμα.
Να μη κάνει δηλ. Καμία αυτόματη διόρθωση το κινητό, η εφαρμογή κλπ.

Αν λύνεται με αυτή την εφαρμογή που είπες , υπάρχει τρόπος ν ανεβάσεις gain από το ίδιο το μικρόφωνο;
Αν οχι, το αρχείο που παίρνεις δεν μπορεις να σηκώσεις στον υπολογιστή το gain;


Sent from my iPad using Tapatalk Pro

Αυτά τα περί αυτόματης διόρθωσης τα είχα από την αρχή απενεργοποιημένα. Οπότε δεν υπάρχει κάτι άλλο να πειράξω. Το μικρόφωνο δεν ανεβάζει άλλο gain. Από τη μια προφανώς θα μπορώ να ανεβάσω το gain στον υπολογιστή, από την άλλη όμως είναι φυσιολογικό να χρειάζεται αυτό; Αν τελικά χρειαστεί αρκετό gain, θα οδηγηθώ σε θόρυβο και σε denoise για ενδεχομένως αρκετά αρχεία. Τι να πω, ρε παιδιά; Δεν έχω καταλάβει τι είναι αναμενόμενο και τι όχι.
 

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,478
Εκεί ψηλά.....
Το μικροφωνο το ειδα. Αλλα δινεις λεφτα για μικροφωνο χωρις εναν dedicated εγγραφεα ηχου ?

Καταλαβαινεις οτι λυσεις που βασιζονται σε ενα κινητο τηλεφωνο ειναι καπως μετεωρες.

Ενας εγγραφεας ηχου θα σου ελυνε τα χερια.