LG B9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

georgeol

Established Member
21 October 2014
229
Εχτές παρέλαβα την Β9 55" και είμαι μάλλον εντυπωσιασμένος!
Ξεκίνησα και έκανα κάποιες ρυθμίσεις με το οδηγό του Rtings αλλά σίγουρα θα το ψάξω αρκετά ακόμα, οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή.
Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι τα εξής:

1) Έχω τις ταινίες μου σε NAS Synology, έκανα αναπαραγωγή μιας ταινίας 2160p τόσο από το Apple TV4 (όχι 4Κ) όσο και από τον player της tv και δεν παρατήρησα καμία διαφορά.
Τι παίζει ρόλο στις ταινίες που στριμάρω στις συσκευές που εμπλέκονται (Synology, ATV4, tv)?

2) Υπάρχει τρόπος να ρυθμίσω τους υπότιτλους στο Netflix μέσω από την tv? Στις ρυθμίσεις που κάνω στον λογαριασμό μου από browser ή είναι τεράστιοι ή πολύ μικροί.








--------------------------------------------------------------



Reviews - test :

We review the LG B9 which is the entry-level OLED TV from the South Korean brand in 2019. It features a step-down Alpha 7 Generation 2 processor, codename M16P3 in the service menu.

Topics covered include contrast, colours after calibration, motion, video processing, screen uniformity, HDR including Dolby Vision, as well as gaming. Also contains some comparison vs the step-up LG C9 OLED.

Our review sample is the 55-inch LG OLED55B9PLA, but it's also available in 65-inch screen size (model number OLED65B9PLA) in the UK.

Despite rumours to the contrary, LG engineers have verbally informed us that the B9 is capable of 4K@120Hz in HDR (especially important for gamers). However, due to the lack of true HDMI 2.1 sources at the moment, there is no way we could verify their claim.


https://www.youtube.com/watch?v=jq5Bh2NjiBg
source video:[youtube.com - hdtvtest.co.uk]


55"...[lesnumeriques.com]...LG 55B9PLA review...https://www.lesnumeriques.com/tv-televiseur/lg-65b9-p55093/test.html

ad1b8f47-lg-65b9-le-televiseur-oled-le-plus-abordable-de-lg__w800.webp


5a91f7ab-lg-65b9-le-televiseur-oled-le-plus-abordable-de-lg__w800.webp


026b77d2-lg-65b9-le-televiseur-oled-le-plus-abordable-de-lg__w800.webp


b767e5dd-lg-65b9-le-televiseur-oled-le-plus-abordable-de-lg__w800.webp


55"...[rtings.com]...LG 55B9PUA review...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2019?p=1058368582&viewfull=1#post1058368582


55...[avforums.com]...LG 55B9PLA review...https://www.avforums.com/reviews/lg-b9-4k-oled-review.15747

https://www.youtube.com/watch?v=0OITj1RirAY

image.php



65"...[lcdtvthailand.com]...LG 65B9PTA review...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2019?p=1058379682&viewfull=1#post1058379682


65"...[hifitest.de]...LG 65B9S test,calibration...https://hifi.de/test/lg-oled-b9s-test-32738


------------------------------------------

Comparison :

[hdtvtest.co.uk]...We compare the LG B9 vs C9 2019 OLED TVs, based on 55-inch review models (OLED55B9PLA and OLED55C9PLA). Topics covered include SoC, near-black handling, video processing and HDR peak brightness.

https://www.youtube.com/watch?v=MzmKsPwoe_w

------------------------------------------

Αρχικές ενδεικτικές τιμές LG tvs 2019 στην ελληνική αγορά...https://avclub.gr/forum/showthread....p-2019?p=1058323673&viewfull=1#post1058323673

65B9 : 3.699
55B9 : 2.649
 
Last edited by a moderator:

georgeol

Established Member
21 October 2014
229
Απάντηση: LG C9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγώ πήρα την b9 (το ψιλομετάνιωσα που δεν πήρα την c9, πείτε μου ότι δεν έκανα μ@@κία να παρηγορηθώ!)!!!
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής
Είδα τον Ιρλανδό σε Dolby Vision, εντυπωσιακή εικόνα αλλά πως γίνεται ρε παιδιά να δούμε εικόνα σαν τα βιντεάκια στο ΥouTube (https://www.youtube.com/watch?v=Y8v23Cg4EBw) που σου κόβουν την ανάσα?
 

Papkost01

New member
19 August 2019
3
Απάντηση: LG C9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Εγώ πήρα την b9 (το ψιλομετάνιωσα που δεν πήρα την c9, πείτε μου ότι δεν έκανα μ@@κία να παρηγορηθώ!)!!!
Εκείνο που δεν καταλαβαίνω είναι το εξής
Είδα τον Ιρλανδό σε Dolby Vision, εντυπωσιακή εικόνα αλλά πως γίνεται ρε παιδιά να δούμε εικόνα σαν τα βιντεάκια στο ΥouTube (https://www.youtube.com/watch?v=Y8v23Cg4EBw) που σου κόβουν την ανάσα?

Δεν νομίζω φίλε μου να υπάρχουν τόσο αισθητές διαφορές στην εικόνα... Από αυτά που διάβασα έως τώρα στο φόρουμ. Πιστεύω θα το επιβεβαιώσουν και άλλοι αυτό.
Ούτως ή άλλως, καλοθέατη και απροβλημάτιστη!!!
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Re: Απάντηση: LG C9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλημερα
Και εγω περιμενω αυριο αφιξη Β9 καθως δεν προλαβα C9,ξεπουλησε παντου το Σαββατο 30 Νοε
Την C9 την πηρε ενας ξαδερφος μουκαι ειδαμε ενα κομματι του Ιrishman σε αυτη,η εικονα απεριγραπτη...@georgeol μην αγχωνεσαι,απειροελαχιστη η διαφορα στην εικονα,το πανελ ειναι ιδιο,ο επεξεργαστης αλλαζει,το ματι δυσκολα διαβαζει την διαφορα που εχουν
Εγω μετα πηγα να δω το υπολοιπο της ταινιας σπιτι μου,σε μια 55KS9000 που εχω,απογοητευση σε σχεση με την C9,μια διαρκης ασπριλα....και η KS9000 ειναι μια πολυ καλη LED TV,δεν ειναι της σειρας,οποτε εκει που ελεγα του χρονου Lg Oled αποφασισα να αλλαξω και εγω
Καλοθεατη φιλε !
 

SoCiaL

AVClub Enthusiast
26 September 2007
1,174
Re: Απάντηση: LG C9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλημερα
Και εγω περιμενω αυριο αφιξη Β9 καθως δεν προλαβα C9,ξεπουλησε παντου το Σαββατο 30 Νοε
Την C9 την πηρε ενας ξαδερφος μουκαι ειδαμε ενα κομματι του Ιrishman σε αυτη,η εικονα απεριγραπτη...@georgeol μην αγχωνεσαι,απειροελαχιστη η διαφορα στην εικονα,το πανελ ειναι ιδιο,ο επεξεργαστης αλλαζει,το ματι δυσκολα διαβαζει την διαφορα που εχουν
Εγω μετα πηγα να δω το υπολοιπο της ταινιας σπιτι μου,σε μια 55KS9000 που εχω,απογοητευση σε σχεση με την C9,μια διαρκης ασπριλα....και η KS9000 ειναι μια πολυ καλη LED TV,δεν ειναι της σειρας,οποτε εκει που ελεγα του χρονου Lg Oled αποφασισα να αλλαξω και εγω
Καλοθεατη φιλε !

Καλοθέατη, σε 55´την πήρες;
 

georgeol

Established Member
21 October 2014
229
Απάντηση: Re: Απάντηση: LG C9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλημερα
Και εγω περιμενω αυριο αφιξη Β9 καθως δεν προλαβα C9,ξεπουλησε παντου το Σαββατο 30 Νοε
Την C9 την πηρε ενας ξαδερφος μουκαι ειδαμε ενα κομματι του Ιrishman σε αυτη,η εικονα απεριγραπτη...@georgeol μην αγχωνεσαι,απειροελαχιστη η διαφορα στην εικονα,το πανελ ειναι ιδιο,ο επεξεργαστης αλλαζει,το ματι δυσκολα διαβαζει την διαφορα που εχουν
Εγω μετα πηγα να δω το υπολοιπο της ταινιας σπιτι μου,σε μια 55KS9000 που εχω,απογοητευση σε σχεση με την C9,μια διαρκης ασπριλα....και η KS9000 ειναι μια πολυ καλη LED TV,δεν ειναι της σειρας,οποτε εκει που ελεγα του χρονου Lg Oled αποφασισα να αλλαξω και εγω
Καλοθεατη φιλε !

Πραγματικά είναι απίστευτη η εικόνα της. Εχθές έβλεπα μια σειρά από Netflix σε dolby vision και όταν πήγα να την συνεχίσω σε άλλη tv στο υπνοδωμάτιο έπαθα σοκ, χαοτική διαφορά!
Με το καλό να παραλάβεις και να είναι απροβλημάτιστη!
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Re: Απάντηση: LG C9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Καλοθέατη, σε 55´την πήρες;

65αρα και ειχε και την τελευταια μερα δωροεπιταγη 100 για επομενες αγορες,την Δευτερα cyber monday
 

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Καλημερα
Α π ι σ τ ε υ τ η εικονα
Φοβερη κινηση πολυ ρεαλιστικα χρωματα,ειδα λιγο irishman χτες
Τα μαυρα ειναι καταπληκτικα σε σχεση με μια KS9000 Samsung που ειχα,δεν εβλεπα μαυρο μεχρι τωρα...
Και το ττηλεοπτικο μετα απο μερικες ρυθμισεις ειναι παρα πολυ καλο
Εκτος απο ρυθμισεις απο το Rtings.com εχει να προτεινει καποιος κατι αλλο ?
 

georgeol

Established Member
21 October 2014
229
Απάντηση: Re: LG B9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχω κατεβάσει μια ταινία σε ultra hd και μέσα ο φάκελος έχει τους υποφακέλους που φαίνονται στην φωτό.

Την έχω αποθηκεύσει σε nas synology και θέλω να την στριμάρω στην tv (lg oled b9) μέσω του native player, γίνεται ή πρέπει να την κάψω σε BlueRay Disc?
 

Attachments

  • ΓŽΕ‘ΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ±ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ?2.PNG
    ΓŽΕ‘ΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ±ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ?2.PNG
    12.8 KB · Views: 368
  • ΓŽΕ‘ΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ±ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ?.PNG
    ΓŽΕ‘ΓŽΒ±Γβ€žΓŽΒ±ΓŽΒ³ΓΒΓŽΒ±Γβ€ ΓŽΒ?.PNG
    7.5 KB · Views: 367

savvas01

AVClub Enthusiast
15 February 2009
753
Γαλατσι
Re: Απάντηση: Re: LG B9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Έχω κατεβάσει μια ταινία σε ultra hd και μέσα ο φάκελος έχει τους υποφακέλους που φαίνονται στην φωτό.

Την έχω αποθηκεύσει σε nas synology και θέλω να την στριμάρω στην tv (lg oled b9) μέσω του native player, γίνεται ή πρέπει να την κάψω σε BlueRay Disc?

μεσα στο φακελο stream το μεγαλυτερο αρχειο ειναι η κυριως ταινια και βαλε srt υποτιτλους εκει με το ιδιο ονομα του αρχειου
Δες μηπως ετσι,εχω παιξει πολλλες φορες ετσι αλλα οχι σε τηλεοραση
 

georgeol

Established Member
21 October 2014
229
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις παιδιά, θα το δοκιμάσω!
Απλά την κατέβασα για να δω αν επέχει διαφορά στην εικόνα (έχει Bit rate 76)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Ισχύει αυτό που σου λέει ο savvas01. Κατεβάζεις τους υπότιτλους και τους ονομάζεις με το όνομα του αρχείου της κύριας ταινίας και απολαμβάνεις. Με αυτό το τρόπος βλέπω τις ταινίες μέσω του δικού της player. Προσοχή όμως στα αρχεία που υποστηρίζει.
 

georgeol

Established Member
21 October 2014
229
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: LG B9 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

μεσα στο φακελο stream το μεγαλυτερο αρχειο ειναι η κυριως ταινια και βαλε srt υποτιτλους εκει με το ιδιο ονομα του αρχειου
Δες μηπως ετσι,εχω παιξει πολλλες φορες ετσι αλλα οχι σε τηλεοραση
Μια χαρά παίζει, ευχαριστώ πολύ!


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Καλημέρα και χρόνια πολλά πολλά σε όλους

Μιας και είστε κάτοχοι της συγκεκριμένης tv εάν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες που έχω και καλό είναι να τις λύσω πριν την αγορά της

Α. Η προστασία του panel από τις στατικές εικόνες που πρέπει να τρέχει μετά από τέσσερις ώρες χρήσης θεωρώ ότι είναι 4 ώρες πχ συγκεκριμένου καναλιού ή εμφάνισης συγκεκριμένων στατικων αντικείμενων και όχι γενικά 4 ώρες πχ λίγο το ένα κανάλι λίγο το άλλο κλπ

Β. Στο τηλεοπτικό (που θα παίζει κατά 50 %) πως είναι πχ σε σχέση με μια premium lcd FHD , όχι τίποτα άλλο για να μην ακούω γκρίνια για κάνα μήνα :)

Γ. Χρειάζεται πλήρως σκοτεινό δωμάτιο για να αποδώσει? γιατί πάντα στον χώρο μου υπάρχει φως ανοικτό, έστω και χαμηλά

Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά να έχουμε

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,962
Καλημέρα και χρόνια πολλά πολλά σε όλους

Μιας και είστε κάτοχοι της συγκεκριμένης tv εάν μπορείτε να με βοηθήσετε σε κάποιες απορίες που έχω και καλό είναι να τις λύσω πριν την αγορά της

Α. Η προστασία του panel από τις στατικές εικόνες που πρέπει να τρέχει μετά από τέσσερις ώρες χρήσης θεωρώ ότι είναι 4 ώρες πχ συγκεκριμένου καναλιού ή εμφάνισης συγκεκριμένων στατικων αντικείμενων και όχι γενικά 4 ώρες πχ λίγο το ένα κανάλι λίγο το άλλο κλπ

Β. Στο τηλεοπτικό (που θα παίζει κατά 50 %) πως είναι πχ σε σχέση με μια premium lcd FHD , όχι τίποτα άλλο για να μην ακούω γκρίνια για κάνα μήνα :)

Γ. Χρειάζεται πλήρως σκοτεινό δωμάτιο για να αποδώσει? γιατί πάντα στον χώρο μου υπάρχει φως ανοικτό, έστω και χαμηλά

Ευχαριστώ πολύ και καλή χρονιά να έχουμε

Συνέχεια στην κατηγορία Αγορά νέας τηλεόρασης με τίτλο Απορίες που έχω και καλό είναι να τις λύσω πριν την αγορά της LG B9
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Μόλις βάλανε τα media markt την 65αρα σε τιμή bf (1890) και με δώρο την επέκταση εγγύησης.
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Και μετά τη 55 Β8, πήγαμε σε 65 Β9. Κρεμάστηκε και στον τοίχο και παρατηρώ διαφορές με τη προκάτοχο της. Με τη πρώτη ματιά εάν εξαιρέσω το μέγεθος που φαίνεται τεράστια, στα της εικόνας δε παρατηρώ σημαντικές διαφορές με τη Β8, ίσως λίγο πιο φωτεινή αλλά μπορεί να με ξεγελά και το μέγεθος της. Ο επεξεργαστής της σίγουρα είναι αισθητά πιο γρήγορος από τη Β8 ειδικά στις καρτέλες των μενού. Πρώτες ώρες είναι ακόμη, βλέπουμε εν καιρώ.
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Σε ευχαριστώ πολύ Ιωάννη! Όντως το μέγεθος της tv κάνει τη διαφορά κατά τη θέαση! Μέχρι και η σύζυγός που ήταν αρνητική στην αρχή, μόλις την είδε κρεμασμένη, της άρεσε τόσο που διαπίστωσε ότι είναι ωραιότερη από τη προηγούμενη (παρόλο που οι διαφορές τους είναι ελάχιστες), χαχαχαχα.