Σύνδεση δεύτερου ζευγαριού ηχείων front

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

gerasimosb

New member
4 May 2014
6
Καλησπέρα σε όλους.

Οι AV δίνουν την επιλογή σύνδεσης δεύτερου ζευγαριού μπροστινών ηχείων (με την ανάλογη επιλογή Amp Assign για Front Β).

Εάν χρησιμοποιηθούν τα pre-outs για την σύνδεση ενός ζευγαριού μέσω εξωτερικού ενισχυτή, γνωρίζει κάποιος αν μπορεί να συνδεθεί και δεύτερο ζευγάρι ηχείων στις σχετικές εξόδους του AV;

Πολλά manual λένε όχι... "When using the PRE OUT jacks, do not connect speakers to the corresponding SPEAKERS terminals".

Ευχαριστώ πολύ,

gerasimosb
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Για να το λένε και προφανώς όχι κι αν το σκεφτείς δεν υπάρχει χρησιμότητα σ αυτό εκτός αν θες ταυτόχρονα να παίζουν 3 ζευγάρια ηχεία, γιατί νομίζω όλοι οι A/V έχουν τη δυνατότητα για ταυτόχρονη αναπαραγωγή μεταξύ Α και Β ζώνης κι εσύ θες να προσθέσεις άλλο ένα μέσω των pre - outs, τι ακριβώς θες να κάνεις;
 

gerasimosb

New member
4 May 2014
6
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.... έχω ηχεία 5.1 απευθείας στον AV.. θέλω να αντικαταστήσω τα front L&R με μεγαλύτερης δυναμικότητας ηχεία, μέσω των preouts του AV και εξωτερικού ενισχυτή.

Το ερώτημα ήταν αν θα μπορούσα να διατηρήσω και τα ηχεία που έχω τώρα ως front... δηλαδή να έχω 5.1 with second pair of front speakers.

O AV δίνει αυτή την δυνατότητα με το πρώτο ζευγάρι ηχεία στις θέσεις front L&R και το δεύτερο ζευγάρι ηχεία στις θέσεις των surround back L&R και ανάλογο amp assign σετάρισμα...

Αναρωτήθηκα αν γίνεται με το ένα ζευγάρι στα preout front ... και το δεύτερο στις θέσεις front L&R ή στις θέσεις surround back L&R...
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Νομίζω ότι αυτό δε γίνεται, πως θα γίνει κι ισοστάθμιση δεν ξέρω αλλά πιο εξειδικευμένος γι αυτό ν απαντήσει είναι ο Pleo, ποιος ενισχυτή έχεις;