Ποια ταινία, από πλευράς εικόνας, είναι η πιο όμορφη που έχετε δει?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Kalparos

New member
25 November 2019
6
Καλησπέρα παιδιά.
Επειδή δεν βλέπω κάποιο σχετικό thread θα μου επιτρέψετε να κλέψω μια γωνίτσα από το δικό σας για να ρωτήσω :
Ποια είναι η πιο όμορφη από πλευράς εικόνας (χρωμάτων, καδρων, τεχνοτροπιες λήψης κτλ) που έχετε δει?
Και ποια η πιο "ποιοτική" απεικόνιση σε 4Κ - BluRay?
Π.χ.Η πρώτη ταινία που μου έρχεται είναι το Hero του 2002 με Jet Li (όσων αφορά χρώματα και ευχαρίστηση στο μάτι)
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Ποια ταινία είναι η πιο όμορφη από πλευράς εικόνας που έχετε δει?

Oι πρωτες που μου ερχονται αβίαστα στο μυαλο ειναι το Barry Lyndon του Stanley Kubrick,το Εxcalibur του John Boorman,το Senso του Βισκόντι και το Ran του Κουροσάβα.
'Οπως και όλες οι ταινίες του Μichael Mann.
Ο 'Ηρωας πάντως,μιας και τον ανέφερες είναι καταπληκτικός.

Για το 2ο σκελος περι Blue Ray δεν εχω ιδεα,δεν εχω blue ray.
 
Last edited:

Δημοκηδής

Μέλος Σωματείου
23 June 2006
9,926
Re: Ποια ταινία είναι η πιο όμορφη από πλευράς εικόνας που έχετε δει?

Σε αυτες τις παραμέτρους, εκπληκτικός είναι ο Tarsem Singh, ιδιαίτερα το the cell και το εξαιρετικό the fall...

Ωστόσο, και γω δεν μιλώ για Blu-ray και τέτοια, παρότι έχω Blu-ray...

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Re: Ποια ταινία είναι η πιο όμορφη από πλευράς εικόνας που έχετε δει?

Μήπως να γίνετε λίγο πιο σαφείς για το τι εννοείτε "εικόνα"; Πιστότητα; Φωτογραφία; CGI; Χρώματα; Γιατί για κάθε περίπτωση αλλάζουν οι επιλογές..
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Re: Ποια ταινία είναι η πιο όμορφη από πλευράς εικόνας που έχετε δει?

Πρωτες που ερχνται στο μυαλο μου...

Σπιλμπεργκ γενικα. Στενες Επαφες, Η λιστα του Σιντλερ; Στρατιωτης Ραϋαν, Jurassic Park και Τα Σαγονια ειδικα.
Ριντλευ Σκοτ : Οι Μονομαχοι, Αλιεν, Gladiator, Covent, Christophe Colomb, Blade Runner, Kουρδιστο Πορτοκαλι
Denis Villeneuve : Blade Runner 2049
Stanley Kubrick γενικα ... Spartacus, 2001 Odyssey..., Shining, Barry Lyndon, Wide Shut Eyes ειδικοτερα.
Zack Snyder : 300
Noam Murro : 300 Rise of an Empire
Oliver Stone : Alexandre, Natural Born Killer, Platoon, The Doors
Martin Scorcese : Last Temptation, Gangs of New York, Silence, The Goodfellas
Brian De Palma : Carlito's Way
John Boorman : Excalibur
David Lynch : Twin Peaks, + Twin Peaks series & the Return, Dune, Mullholand Drive, Blue Velvet, Sailor & Lula
Francis Ford Coppola : Dracula, Apocalypse Now, The Godfather, The Godfather 1, The Godfather 2
Roman Polanski : Rosmary's Baby, The Ninth Gate, Le pianiste, Chinatown
Quentin Tarantino : Pulp Fiction, Once Upon a time in Hollywood, The Hatful Eight, Django
Tony Scott : True Romance, Spy Game
Sergio Leone : A Fistful of Dollars, For a Few Dollars More, The Good, the Bad and the Ugly, Once Upon a Time in the West,
Clint Eastwood : Hereafter, American Sniper, Gran Torino, Space Cowboys
Philip Kaufman : The Right Stuff, The Unbearable Lightness of Being
Andreï— Tarkovsky : The Mirror, AdreΓ— Rublev, Stalker, Sacrifice, Nostalghia
Alfred Hitchcock : The Birds, Vertigo, The Catch of Thief, North by Nortwest
Luc besson : Leon
Jean Pierre Melville : Le samurai, Le cercle Rouge, Un flic
Terence Malic : The tree of Life, The fine red Line, The new World
Michael Mann : The last of Mohicans, Heat, The Crypt (που δυστυχως δεν την εχω βρει σε BR)
Mel Gibson : The Passion, Braveheart, apocalypto
Helene Cattet & Bruno Forzani : Laissez Bronzer les cadavres, L'etrange couleur des larmes de ton corps, Amer
Dario Argento : Σαν εικονα ολα.
Peter Greenway γενικα ολα... ειδικα The Draughtsman's Contract, The Cook the Thief his Wife and her Lover, Drowning by numbers, Prospero's Books, The Baby of Macon
George Pan Cosmatos : Tombstone, Leviathan, Cobra,
Pan George Cosmatos : Mandy
Werner Herzog : Nosferatu, Aguirre, Fitzcarraldo
Kevin Kostner : Danswith Wolves, Open Range
William Friedkin : Ο Εξορκιστης, French Conection
Akira Kurossawa : Kagemusha, Run, Dreams
Luchino Visconti : O Gατοπαρδος
Nicolas Roeg : Don't Look Now, Performance
Neil Jordan : Interview with the Vampire, The company of Wolwes
Paul Shrader : Cat People
Alan Parker : Angel Heart
Milos Forman : Hair, Amadeus
Fellini : Roma, Satyricon
Antonioni : Blow Up, Zabrisky Point

Και σιγουρα πολλα αλλα που εχω ξεχασει....
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,484
Αθήνα
Απάντηση: Ποια ταινία είναι η πιο όμορφη από πλευράς εικόνας που έχετε δει?

:bang:
 
19 June 2006
35,671
Απάντηση: Ποια ταινία είναι η πιο όμορφη από πλευράς εικόνας που έχετε δει?

Είναι αρκετές καλές. Προσπαθώ να θυμηθώ ποια μου είχε κάνει σούπερ εντύπωση. Θα επανέλθω...

Ο Ήρωας δεν είχε πολύ κόκκο ή λάθος θυμάμαι?
 

Δημήτρης Ιωάννου

Moderator
Staff member
18 June 2006
15,798
Αθήνα-Κέντρο
Απάντηση: Ποια ταινία είναι η πιο όμορφη από πλευράς εικόνας που έχετε δει?

Σαν "εικόνες" θα έβαζα τα δύο "Blade Runner" (Scott & Villeneuve) και τα "Romeo+Juliet" & "Moulin Rouge" του Baz Luhrmann.

Καρτ Ποστάλ.

Και ως δισκάκια επίσης άψογα.:)
 
19 June 2006
35,671
Σαν χρώματα, θα συμφωνήσω με τον Μήτσο για το Moulin Rouge. Συνολικά από θέμα εικόνας θα έδινα τεράστιο βαθμό στο Avatar, σε κάποιες Κινέζικες καθώς και στις ταινίες του Τομ Κρουζ ειδικά στα M.I.
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Απάντηση: Ποια ταινία είναι η πιο όμορφη από πλευράς εικόνας που έχετε δει?

Εχω περισσευούμενο στο εξοχικό.

Το θέλεις?

Στην αποθήκη κάθεται..

Σε ευχαριστω πολύ φιλαράκι αλλά δεν το χρειάζομαι...
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Επίσης κορυφαία κινηματογραφηση έχει ο Ντειβιντ Φιντσερ.
Και μπορεί να μην τρελαίνομαι για κάποιες ταινίες του,αλλά εικαστικά ο Γουονγκ Καρ Γουάι είναι τοπ.
Το ίδιο και ο Κουαρόν.
Επίσης μια και ο Ranger ανέφερε το Spielberg η κινηματογράφισή του,ιδιάτερα από τότε που ξεκίνησε να συνεργάζεται με τον Καμίνσκι είναι υπέροχη.
 

chris73

AVClub Addicted Member
3 March 2014
2,911
Θεσσαλονίκη
Και λίγο σε ασπρόμαυρο:

The Night of the Hunter (1955) / για τις γνωστές σκηνές σε φωτογραφία Stanley Cortez
Stranger On The Third Floor (1940) / φωτογραφία Nicholas Musuraca που κατάφερε να χωρέσει όλες τις αποχρώσεις του γκρι όπως μόνο αυτός ήξερε και όρισε ίσως άθελα του το στήσιμο ενός νουάρ
 

superfly

Moderator
Staff member
21 November 2008
15,689
πετρουπολη
Μιλώντας για ασπρόμαυρα,οι ταινίες του Όρσον Γουέλς εχουν εικονα to die for,ο Τρίτος Ανθρωπος του Karol Reed το ίδιο,όπως και το Cat People του Ζακ Τουρνέρ.

Τώρα για εγχρωμες άλλη μια που μου'ρθε στο μυαλό και όταν την είδα μου'πεσε το σαγόνι ήταν Το Χρώμα του Ροδιού του Παρατζάνοφ.
 

teddy743

Supreme Member
16 August 2014
7,175
Θεσσαλονίκη
απο 4Κ HDR μεχρι τωρα οι μονες που ειδα που εμεινα με το στομα ανοιχτο ηταν το blade runner 2049, το Terminator 2 και το Lucy. Aν βρω κατι αλλο αντιστοιχα καλο θα το γραψω εδω. Για SDR έχει άπειρες.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,672
Μεσευρώπη
Η απόλυτη φωτογραφία είναι για μένα στο Λώρενς της Αραβίας. Από ασπρόμαυρες, εκεί που έμεινα με ανοιχτό το στόμα ήταν στα Σταφύλια της Οργής του John Ford, σε μια σκηνή που διαδραματίζεται σε ένα εγκαταλελειμενο σπιτι και τα πρόσωπα φωτίζονται μόνο απο κεριά.
 
Εγώ να συμφωνήσω ότι εικόνα σημαίνει χίλια δυο πράγματα.

Πάντως σαν φωτογραφία νομίζω πως ο Van Hoytema δεν έχει αντίπαλο σήμερα. Ώρες ώρες νομίζω ότι αυτός είναι η κεντρική ιδιοφυία στις ταινίες του Νόλαν.

Από κει και πέρα, ταινίες που μου´χουν μείνει οπτικά χαραγμένες στο μυαλό είναι τα Blade Runner (ίσως το τελευταίο περισσότερο), Moulin Rouge, Babel, Paris je t'aime, Slumdog Millionnaire, Sin City, και σίγουρα ξεχνάω πάρα πάρα πολλά.
 

SR-71

AVClub Fanatic
15 December 2010
46,582
Kashyyyk stratosphere - 100,000 ft
Απάντηση: Re: Ποια ταινία, από πλευράς εικόνας, είναι η πιο όμορφη που έχετε δει?

Η απόλυτη φωτογραφία είναι για μένα στο Λώρενς της Αραβίας.

Mε προλαβες ! :worshippy::worshippy::worshippy::worshippy::worshippy:

Iορδανια ..... WADI RUM !!!!! :speechless-smiley-0:speechless-smiley-0:speechless-smiley-0:speechless-smiley-0

watch


Oι τοποθεσιες που επρεπε δια ροπαλου να γυριζονταν ΟΛΑ τα Star Wars :proud:
 
Μην ξέροντας ακόμα ακριβώς τι εννοεί ο συνφορουμίτης με την έννοια "εικόνα", ας γράψω και εγώ τις προτιμήσεις μου..
- Χρώματα-ατμόσφαιρα: Blade runner, O λαβύρινθος του Πάννα.
-"wow factor" εικόνας: Avatar, Life of Pi.
-Φωτογραφία, τι να πρωτογράψει κανείς.. Εκτός τα προαναφερθέντα : LOTR, The secret life of Walter Mitty, English patient, Kon Tikki........
-CGI, χαμούλης, ας γράψω το Pacific Rim.