Don Carlo, Εθνική Λυρική Σκηνή - Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Μεγάλη παραγωγή του Ντον Κάρλο του Βέρντι στη πεντάπρακτη εκδοχή της (Μόντενα) και με συμμετοχή Ελλήνων τραγουδιστών. Ροντρίγκο:Τάσης Χριστογιαννόπουλος,στη 1η Διανομή και Δημήτρης Πλατανιάς στη 2η. Μπορεί να υπάρχουν ακόμα αδιάθετες θέσεις. Πρεμιέρα 8 Δεκεμβρίου, ψάξτε νομίζω αξίζει...
 
Τάσης Χριστογιαννόπουλος,στη 1η Διανομή και Δημήτρης Πλατανιάς στη 2η. Μπορεί να υπάρχουν ακόμα αδιάθετες θέσεις. Πρεμιέρα 8 Δεκεμβρίου, ψάξτε νομίζω αξίζει...


Γι'αυτούς και μόνο αξίζει τον κόπο να πάτε. Αμφότερους.
 

geovar

AVClub Addicted Member
24 February 2008
1,698
Απάντηση: Re: Don Carlo, Εθνική Λυρική Σκηνή - Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος

Προετοιμασία για την ερχόμενη Κυριακή
 

Attachments

  • _DSC1429.jpg
    _DSC1429.jpg
    130.9 KB · Views: 70

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Όπως γράφει και ο geovar μεγάλη αλλά και άρτια παραγωγή.
Συνεργασία των Royal Opera House, London-Metropolitan Opera,New York και Norwegian National Opera,Oslo.
Δεν θα ήταν δυνατή αλλιώς η παρουσίαση ενός τετράωρου έργου. Ακούσαμε την μεγάλη την πεντάπρακτη Ιταλική εκδοχή. Ο μαέστρος Γάλλος το καστ διεθνές.
Όλοι οι συντελεστές ήταν άριστοι, όλοι με διεθνή καριέρα. Αν έπρεπε να ξεχωρίσω κάποιον θα ήταν τον Ρώσο μπάσο Alexander Vinogradov στον ρόλο του Φιλίππου και τον Δημήτρη Πλατανιά στον ρόλο του Rodrigo.
Στο περίφημο ντουέτο Rodrigo Don Carlo (εξαιρετικά τραγουδισμένο) τραγουδά και ένας μπάσος στον ρόλο του μοναχού. Δεν το είχα αντιληφθεί από τις ηχογραφήσεις. Στον ρόλο του μοναχού εξαιρετικός ο Δημήτρης Κασσιούμης.

Όσον αφορά το Νιάρχος απαράδεκτη η μη ύπαρξη δημόσιου μέσου συγκοινωνίας. Να σκεφτείτε ότι ο ίδιος ο Verdi έκανε και τερτάπρακτη εκδοχή για να προλαβαίνουν οι θεατές την δημόσια συγκοινωνία.
Για να πιείς ένα ποτήρι νερό έπρεπε να περιμένεις ουρά στο κιλικίο. Θα μπορούσαν να είχαν ελεύθερα μερικά ποτήρια νερού.
Η ακουστική είναι μέτρια. Η παλιά λυρική είχε πιο γλυκό ήχο. Ο ήχος χωρίς να είναι κακός είναι ξερός.
 
Βρε σεις θα με τρελάνετε. Η παλιά Λυρική είχε γίνει διαβόητη για τον ξερό της ήχο. Επειδή πέρασα από κει μέσα σαν χορωδός ουκ ολίγες φορές, ήταν η χειρότερή μας κάθε φορά που ήταν να τραγουδήσουμε εκεί.

Καλώς ή κακώς, μόνο -τεράστια- συναισθηματική αξία έχει αυτή η αίθουσα, και τίποτα παραπάνω, κατά τα λοιπά ήταν ανέκαθεν παράδειγμα προς αποφυγήν, από κάθε άποψη.

Τον Νιάρχο δυστυχώς έχω καταφέρει να τον ακούσω μόνο με συμφωνική ορχήστρα, και όχι σε όπερα, άρα δεν έχω ο ίδιος άποψη. Αλλά παλιοί συνάδελφοι δηλώνουν ενθουσιασμένοι, ειδικά σε σύγκριση με την παλιά.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,276
Αθήνα
Βρε σεις θα με τρελάνετε. Η παλιά Λυρική είχε γίνει διαβόητη για τον ξερό της ήχο. Επειδή πέρασα από κει μέσα σαν χορωδός ουκ ολίγες φορές, ήταν η χειρότερή μας κάθε φορά που ήταν να τραγουδήσουμε εκεί.

Καλώς ή κακώς, μόνο -τεράστια- συναισθηματική αξία έχει αυτή η αίθουσα, και τίποτα παραπάνω, κατά τα λοιπά ήταν ανέκαθεν παράδειγμα προς αποφυγήν, από κάθε άποψη.

Τον Νιάρχο δυστυχώς έχω καταφέρει να τον ακούσω μόνο με συμφωνική ορχήστρα, και όχι σε όπερα, άρα δεν έχω ο ίδιος άποψη. Αλλά παλιοί συνάδελφοι δηλώνουν ενθουσιασμένοι, ειδικά σε σύγκριση με την παλιά.

Αναφαίρομαι στον ήχο της ορχήστρας και όχι στον ήχο από στους τραγουδιστές. Ο ήχος που έβγαινε από την ορχήστρα, τα βιολιά λόγου χάριν ήταν πιο γλυκά στην παλιά Λυρική.
Το ότι η αίθουσα της παλιάς Λυρικής δεν ήταν για πρωτεύουσα πολιτισμένου κράτους είναι άλλο θέμα.
Αλλά δεν είχαμε την αίθουσα Τριάντη για όπερα? Γιατί πρέπει να πηγαίνω στο Νιάρχος που ως και για την ανδρική τουαλέτα περιμένεις στην ουρά.