Καλώς ήρθατε στο AVClub.
Εμφάνιση αποτελεσμάτων σε εξέλιξη 1 έως 3 από 3
    Junior Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Dec 2019

Question Samsung QE65Q90R ή LG OLED65C9 ή Sony KD-75XG8596

Καλησπέρα σε όλους,

είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 3 (Samsung QE65Q90R / LG OLED65C9 / Sony KD-75XG8596) για βασική τηλεόραση σπιτιού, που θα παίζει 50% τηλεόραση - 35% netflix, chromecast, amazon prime - 15% gaming (και με τάσεις προς 10% το gaming). Έχω διαβάσει δεκάδες reviews, αλλά συνεχίζω να είμαι αναποφάσιστος.

Αν το έχω καταλάβει καλά η LG είναι ποιοτικά η καλύτερη, αλλά έχει και το μεγαλύτερο ρίσκο για burn in (αν και δεν ειμαι serial gamer).

Ποιά θα προτιμούσατε από τις 3; Επίσης θα προτείνατε να αγοράσω μόνο από μεγάλο γνωστό κατάστημα ή απ' ο,τιδήποτε βρίσκω στο γνωστό σαιτ σύγκρισης τιμών;

Σας ευχαριστώ πολύ!

Supreme Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Feb 2011

Απάντηση: Samsung 65Q90R ή LG 65C9 ή Sony 75XG8596

Εξαρτάται από την απόσταση θέασης. Για 3.5 μέτρα και πάνω, καλύτερα να επιλέξεις άνω των 65", ειδικά αν σε ενδιαφέρει υλικό σε 4K ανάλυση.

AVClub Addicted Member
    Ημερομηνία εγγραφής
    Sep 2014

Re: Samsung QE65Q90R ή LG OLED65C9 ή Sony KD-75XG8596

Απόσπασμα Αρχική Δημοσίευση από VanBasten Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,

είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 3 (Samsung QE65Q90R / LG OLED65C9 / Sony KD-75XG8596) για βασική τηλεόραση σπιτιού, που θα παίζει 50% τηλεόραση - 35% netflix, chromecast, amazon prime - 15% gaming (και με τάσεις προς 10% το gaming). Έχω διαβάσει δεκάδες reviews, αλλά συνεχίζω να είμαι αναποφάσιστος.

Αν το έχω καταλάβει καλά η LG είναι ποιοτικά η καλύτερη, αλλά έχει και το μεγαλύτερο ρίσκο για burn in (αν και δεν ειμαι serial gamer).

Ποιά θα προτιμούσατε από τις 3; Επίσης θα προτείνατε να αγοράσω μόνο από μεγάλο γνωστό κατάστημα ή απ' ο,τιδήποτε βρίσκω στο γνωστό σαιτ σύγκρισης τιμών;

Σας ευχαριστώ πολύ!
    είναι λίγο άδικη η σύγκριση γιατί έχεις βάλει την sony που είναι σε μεγαλύτερες ίντσες και είναι σίγουρα χειρότερη από τις άλλες δυο σε επίπεδο contrast.

Καταρχήν αγόρασε από μεγάλο κατάστημα για να βάλεις και μια 5ετή εγγύηση. είναι απαραίτητη κατά τη γνώμη μου ειδικά για τόσο ακριβές και μεγάλες τηλεοράσεις.
    Σαφές προβάδισμα έχει η oled, μετά είναι η samsung, και τελευταία η sony (αν θες να πας σε καλή σονυ πρέπει να πας στην 65ρα σειρά 9)
    αν βλέπεις κυρίως σε χώρο σκοτεινό ή με απαλό ή λίγο φωτισμό LG χωρίς δεύτερη σκέψη. αν βλέπεις όμως κυρίως σε σαλόνι με έντονο φως τότε samsung γιατί έχει πολύ πιο φωτεινή εικόνα.
    το burn in δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να σε ανυσηχεί αν δεν αφήνεις μια στατικη εικόνα για πολλές ώρες στην οθόνη

Πληροφορίες Θέματος

Users Browsing this Thread

Αυτή τη στιγμή διαβάζουν την κατηγορία 1 χρήστες. (0 μέλη και 1 επισκέπτες)

Bookmarks

Κανόνες καταχώρησης