Samsung QE65Q90R ή LG OLED65C9 ή Sony KD-75XG8596

VanBasten

New member
2 December 2019
2
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 3 (Samsung QE65Q90R / LG OLED65C9 / Sony KD-75XG8596) για βασική τηλεόραση σπιτιού, που θα παίζει 50% τηλεόραση - 35% netflix, chromecast, amazon prime - 15% gaming (και με τάσεις προς 10% το gaming). Έχω διαβάσει δεκάδες reviews, αλλά συνεχίζω να είμαι αναποφάσιστος.

Αν το έχω καταλάβει καλά η LG είναι ποιοτικά η καλύτερη, αλλά έχει και το μεγαλύτερο ρίσκο για burn in (αν και δεν ειμαι serial gamer).

Ποιά θα προτιμούσατε από τις 3; Επίσης θα προτείνατε να αγοράσω μόνο από μεγάλο γνωστό κατάστημα ή απ' ο,τιδήποτε βρίσκω στο γνωστό σαιτ σύγκρισης τιμών;

Σας ευχαριστώ πολύ!
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Samsung 65Q90R ή LG 65C9 ή Sony 75XG8596

Εξαρτάται από την απόσταση θέασης. Για 3.5 μέτρα και πάνω, καλύτερα να επιλέξεις άνω των 65", ειδικά αν σε ενδιαφέρει υλικό σε 4K ανάλυση.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Καλησπέρα σε όλους,

είμαι ανάμεσα σε αυτές τις 3 (Samsung QE65Q90R / LG OLED65C9 / Sony KD-75XG8596) για βασική τηλεόραση σπιτιού, που θα παίζει 50% τηλεόραση - 35% netflix, chromecast, amazon prime - 15% gaming (και με τάσεις προς 10% το gaming). Έχω διαβάσει δεκάδες reviews, αλλά συνεχίζω να είμαι αναποφάσιστος.

Αν το έχω καταλάβει καλά η LG είναι ποιοτικά η καλύτερη, αλλά έχει και το μεγαλύτερο ρίσκο για burn in (αν και δεν ειμαι serial gamer).

Ποιά θα προτιμούσατε από τις 3; Επίσης θα προτείνατε να αγοράσω μόνο από μεγάλο γνωστό κατάστημα ή απ' ο,τιδήποτε βρίσκω στο γνωστό σαιτ σύγκρισης τιμών;

Σας ευχαριστώ πολύ!

είναι λίγο άδικη η σύγκριση γιατί έχεις βάλει την sony που είναι σε μεγαλύτερες ίντσες και είναι σίγουρα χειρότερη από τις άλλες δυο σε επίπεδο contrast.

Καταρχήν αγόρασε από μεγάλο κατάστημα για να βάλεις και μια 5ετή εγγύηση. είναι απαραίτητη κατά τη γνώμη μου ειδικά για τόσο ακριβές και μεγάλες τηλεοράσεις.
Σαφές προβάδισμα έχει η oled, μετά είναι η samsung, και τελευταία η sony (αν θες να πας σε καλή σονυ πρέπει να πας στην 65ρα σειρά 9)
αν βλέπεις κυρίως σε χώρο σκοτεινό ή με απαλό ή λίγο φωτισμό LG χωρίς δεύτερη σκέψη. αν βλέπεις όμως κυρίως σε σαλόνι με έντονο φως τότε samsung γιατί έχει πολύ πιο φωτεινή εικόνα.
το burn in δεν νομίζω να υπάρχει λόγος να σε ανυσηχεί αν δεν αφήνεις μια στατικη εικόνα για πολλές ώρες στην οθόνη