Σκεψεις για κεφαλή

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

mparaxir

AVClub Addicted Member
Καλημερα σας. Λοιπον να αρχισω λιγακι να πω το συστημα μου, ενισχυτης creek evolution 2,ηχεια focal aria 926,πικαπ experience 2 που εχει το καρμπον βραχιονα 9 evolution με κεφαλη 2m orthofon bronze phono stage project box s αλλα αναβαθμιστηκα να το πω ετσι και εβαλα στον ενισχυτή την πλακετα της creek sequel-mk3.
Λοιπον παίζω με την κεφαλη εδω και 5.5 χρόνια ειχα παει και απο τον ορφεα και μου προτεινε να βαλω την μαυρη σαν αναβάθμιση.

Καλη σκεψη γιατι θα αλλαξω μονο την βελονα δρν θυμάμαι στα αγγλικα πως λέγεται.

Βεβαια εγω σκεφτόμουν γενικά να φυγω απο την orthofon να αλλαξω ακουστικά φιλοσοφία οκ ωραια η orthofon αλλα ξερω πως παίζει και την μαυρη να εβαζα οκ θα ακουγα διάφορες περισσότερη ανάλυση κτλ αλλα ο τρόπος πιστεύω παιξίματος θα ειναι ο ιδιος, βεβαια μπορει να λεω και βλακειες όπως ειπα 5.5χρονια ακουω δεν εχω την σχετικη εμπειρία.

Σκεφτομουν να παω σε μερια japan διαβαζω συνέχεια άρθρα για την nagaoka mp200 ακουω πολλα θετικα στοιχεία δεν ξέρω αμα ειναι ανωτερη απο την bronze.
Για mc δεν θελω να παω μην με φατε οι mc ακιδες χιχι διαβαζοντας για mc να το πω μπακαλιατικα μαλλον θελω ποιο ακριβα μηχανήματα να το πω η καλύτερο σεταρισμα σε ολα.

Ξερω εγραψα σεντονι απλα τις γνωμες σας και καμια αλλη κεφαλή να προτείνετε.
Οι μουσικες που ακουω ειναι κλασικό ροκ μεταλ τζαζ και ορχήστρες
 
Last edited by a moderator:

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Καλη σκεψη γιατι θα αλλαξω μονο την βελονα δρν θυμάμαι στα αγγλικα πως λέγεται.

καλημερα.
cantilever λέγεται, αλλά μπορείς να το πεις και στέλεχος.
όντως καλή σκέψη αν κρίνω απο τα σχόλια φίλων εδω στο φόρουμ που την έχουν. καλό θα ήταν να μας πεις αν έχεις εμπειρία απο ρυθμίσεις πικάπ και τι όργανα ρυθμίσεων έχεις.
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Καλημερα βλαδιμερε ο διονυσης ειμαι όπως ειπα ειμαι αρχαριος δηλαδή vta δεν ξερω να ρυθμίζω μονο το βαρος ξερω νς ρυμθιζω που εχω ηλεκτρονική ζυγαριά για ποιο πολυ ακρίβεια. Οπως να αλφςδιαζω το πικαπ.
Το λογικο μην βαράτε μαλλον οταν αγορασω την οποια κεφαλη θα την παω π. Χ στον ορφεα για τοποθέτηση και ρυθμιση vta
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,768
Αγιοι Αναργυροι
Διονύση μην πάρεις τίποτα μέχρι να σου πουν εδώ τα παιδιά τι αξίζει να αλλάξεις.. ακίδα απο bronze σε black; κεφαλή; phono;
περίμενε λίγο, εδω βοηθάμε..............
κάποια στιγμή θα βρεθούμε να τσεκάρω το πικάπ πως είναι "στημένο"
εδώ τι λένε για την αναβάθμιση;
https://forums.stevehoffman.tv/thre...an-upgrade-improvment-over-the-bronze.661168/
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Εχω πει πολλες φορες για την εκτιμηση μου προς την ΜΡ200.
Δεν εχω λογο να αμφιβαλλω οτι η black θα ειναι η ειναι καλυτερη της bronze.
H ΜΡ200 ειναι μια εξαιρετικη κεφαλη και διαφορετικης ηχητικης φιλοσοφιας απο τις 2m.
Εχει μεν ελλειπτικη ακιδα σε αντιθεση με τις 2m που εχουν line contact αλλα εχει στελεχος boron που ειναι καλυτερη βαση για ολες τις ακιδες.
Βαζοντας τα τεχνικα στην ακρη, μου αρεσει η φιλοσοφια του ηχου της ΜΡ200 την οποια θεωρω πιο κοντα στα δικα μου γουστα.Δεν εχει να κανει με αναλυση,λεπτομερεια κλπ,εχει να κανει με τον τροπο παρουσιασης της μουσικης.Στην ψηλοτερη κατηγορια τιμης της black θα πηγαινα σε ενα υβριδιο γεννητριας που δεχεται την jico stylus1 , κατι που ηδη εχω και δεν θα το αλλαζα με καμια ΜΜ......αλλα ουτε και με μερικες MC
 

AUDIOLYTIC

Supreme Member
13 August 2010
9,724
Απάντηση: Re: Σκεψεις για κεφαλή

Το λογικο μην βαράτε μαλλον οταν αγορασω την οποια κεφαλη θα την παω π. Χ στον ορφεα για τοποθέτηση και ρυθμιση vta
Γιατι,ο Βλαδιμηρος "χαλαρωσε" ??? :flipout:
 

mparaxir

AVClub Addicted Member
Χαχα ολα θα γίνουν σκοπός ειναι αυτο που λέτε και εσείς εδώ να υπάρξει σωστο ματσαρισμα κεφαλης βραχιονα phono. Γιαυτο και εγω ακουσα εναν πολυ καλό άνθρωπο και εβαλα την πλακετα της creek και οντος ειδα τεράστια αλλαγή προς τον ηχο.
Κάπου αυτος ο άνθρωπος απο την κυπρο νομιζω ειναι χιχι