Αλλαγη Yamaha rxv με νεο μοντελο λογω 4Κ. - RX-a1080 ή RX-a880

denial

Established Member
3 March 2008
147
Καλημέρα,

λογω αλλαγης τηλεορασης (sony XG9505) βρέθηκα να χρειάζομαι να αλλαξω τον Yamaha μου RXV-675 με νεοτερο για να εχω 4Κ pass through μιας και το 4κ του ειναι στα 30hz και οχι 60.
Επειδη εχει προσφορα σημερα τον Yamaha Rx-a1080 στην τιμη του Rx-a880 ειπα να ασχοληθώ σοβαρα, ήθελα να ρωτησω αν αξιζει να παω στον 1080 ή να παρω τον 880 αργοτερα μιας και στα reviews δεν βλεπω διαφορές τεράστιες.
Η λογικη σιγουρα λεει να παρω καλυτερο μοντελο στα λεφτα του αμεσως υποδεεστερου αλλα με προβληματιζουν καποια reviews που διαβασα για καποια θεματακια στην "ψυξη" του 1080 και αν ισχυει.
Για σημερα κοιταω μονο yamaha λογω της προσφορας αν δεν αποφασισω μετα θα δω τι αλλο μπορω να αγορασω.
Δυστηχως ολο αυτο λογω του 4κ/60 αλλιως δεν υπηρχε λογος να αλλαξω ενισχυτη ειμαι μια χαρα με τον 675.
Μηπως καποιος εχει τον 1080 και μπορει να μου πει την γνώμη του;

Ευχαριστω.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Καμιά σχέση ο 1080 με τον 880. Μα καμία όμως.

Αφού τα reviews δεν βλέπουν ότι εσωτερικά είναι διαφορετικά μηχανήματα και ότι τα DSP του ενός αλλά και τα DAC είναι διαφορετικά, τότε μάλλον θα πρόκειται για reviews στο Σκρουτζ η στο αμαζον.
Δηλαδή ως επί το πλείστον για άσχετη και συνεπώς άχρηστη πληροφορία.
 

denial

Established Member
3 March 2008
147
Οχι δεν διαβαζω ποτε reviews απο skroutz εννοειται , τωρα δεν θυμαμαι με τοσα που διαβαζα και ειδα πιθανοτατα καποιο απο τα sites που κανουν τα reviews γενικως σε hifi.
Δηλαδη οπως το λες προτεινεις να παω στον 1080 εφοσον εχει ιδια τιμη με τον 880 αυτο μου λες?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Άλλη κατασκευή εσωτερικά, άλλο DAC, άλλα DSP, άλλο σύστημα ισοστάθμισης πιο ακριβές.

Δεν υπάρχει καμία επαφή του ενός με του άλλου. Από τον 1080 και πάνω ξεκινάνε οι καλοί Yamaha βασικά. Έχει πολύ περισσότερη σχέση με τους 2080 και 3080 ο 1080. Ο 880 έχει περισσότερο σχέση με τους RX-V.

Με κλειστά μάτια παίρνεις τον 1080 εφ' όσον κοιτάζεις Yamaha και μπορείς να τον πάρεις.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,597
Αθήνα
Πολύ κοντά σε πραγματικές τιμές είναι ο 3600Η της Denon όμως... . Αλλά ο φίλος κοιτάζει Yamaha και η τιμή του denon προϋποθέτει να αφήσει το net και να πάρει προσφορά κανονική από κατάστημα.

Η επιλογή που θα έκανα εγώ, θα αφορούσε κυρίως το κατά πόσο θα ήθελα να μπω σε διαφορετικό ηχητικό κόσμο ή αν θα ήθελα το γνωστό σε εμένα ηχητικό περιβάλλον να είναι αρκετά σκαλοπάτια καλύτερο. Και στις δύο περιπτώσεις θα υπάρξει μεγάλη διαφορά ηχητική από τον RX-V675.
 

denial

Established Member
3 March 2008
147
Τωρα για καλωδια hdmi συνδεσης TV με Ενισχυτη και pc με ενισχυτη ποια προτεινετε?
Μου ειπαν για wireworld αλλα οι τιμες ειναι πολυ υψηλες , το ξερω ομως οτι το καλο καλωδιο αξιζει να το πληρωσεις αλλα αν μπορω να κανω δουλεια μου με ενα καλο ποιοτικα καλωδιο χωρις να ειναι και το TOP θα το προτιμησω.
Αν μπορειτε να μου προτεινετε καλωδια θελω ενα μικρο 1m για το pc και ενα μεγαλο 2 ή 3m για την tv και να τα βρω ελλαδα για αμεση αγορα θα το εκτιμουσα.

Ευχαριστω.
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,752
Βόλος
Να σκάσεις λεφτά για ακριβά HDMI δεν αξίζει, εκτός αν έχεις μεγάλα μήκη. Όλα θα δουλέψουν. Τα περισσότερα στο σπίτι μου είναι από τα φθηνά της Audioquest (από τη σειρά για εγκαταστάσεις, όχι τα συσκευασμένα που πουλάνε στα καταστήματα), αλλά οτιδήποτε έχει επάνω το λογότυπο του HDMI σημαίνει ότι έχει τις απαραίτητες προδιαγραφές. Ας πούμε, όταν μου χάλασε το μεγάλο του βιντεοπροβολέα το αντικατέστησα με αυτό που είχε σχεδόν το 1/4 της τιμής:
https://www.e-shop.gr/startech-cl3-in-wall-high-speed-hdmi-cable-m-m-7m-white-p-PER.813953
 

denial

Established Member
3 March 2008
147
Εγω δεν εχω τετοιες αποστασεις ενα 2μ και ενα 1μ θελω οποτε πηρα προς το παρον της Inakustik να κανω δουλεια γιατι δεν ειχα high speed hdmi και βλεπω.

Ευχαριστω για τις απαντησεις σας !!!!