Σκέψεις για νέα earpads στα akg k701

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Όπως λέει και ο τίτλος, έχω στην κατοχή μου τα 701 τα οποία μετά από πολλά χρόνια (αλλά ελάχιστη χρήση) τα μαξιλαράκια τους έχουν χάσει αρκετά από την αρχική τους φόρμα.

Επομένως οι σκέψεις μου είναι για να τα διατηρήσω σε καλή κατάσταση είναι να λύσω με κάποιο τρόπο το πρόβλημα αυτό.
Οι σκέψεις έχουν ως εξής:
1) ανταλλακτικά μαξιλαράκια για γέμισμα των ήδη υπαρχόντων
Είναι μια λύση η οποία μπορεί να γίνει καθώς το ύφασμα είναι σε εξαιρετική κατάσταση και το κόστος από το thomann ελάχιστο
Τα μείον είναι ότι πληρώνεις παραπάνω μεταφορικά από το προϊόν αυτό καθεαυτό και ότι δεν ξέρω κατά πόσο απαιτεί μοντιφια για να ανοίξουν τα ήδη υπάρχοντα υφάσματα.
2) νέα μαξιλαράκια απο εταιρείες όπως geekria, brainwavz ή dekoni και σε τι εκδοχή? Pleather, leather ή βελούδινα
Πιο πιθανά από το βίντεο και μόνο βλέπω για τα geekria καθώς τα brainwavz δεν μου αρέσει ο τρόπος τοποθέτησης ενω τα dekoni είναι αντικειμενικά πολύ ακριβά
Έχετε εντυπώσεις από κάποιο από αυτά?
3) νέα μαξιλαράκια ίσως από άλλες εταιρείες όπως πχ της beyerdynamic κάπου είχε πάρει το μάτι μου ότι κάποια ταίριαζαν με τα akg αλλά δεν μπορώ να βρω το άρθρο τώρα

Περιμένω προσωπικές εντυπώσεις έχοντας κατά νου περισσότερο την άψογη εφαρμογή ως λύση και σε δεύτερη μοίρα το ακουστικό αποτέλεσμα...(άσχετα που πιθανολογω ότι εάν επιτευχθεί η σωστή εφαρμογή θα βελτιωθεί και η ηχητική απόδοση)

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά
Δημήτρης
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Εγω παντως, σε ψειρες κιολας, αλλαζοντας τα buds με αλλης εταιριας εχω τερραστια αλλαγη στο ηχητικο αποτελεσμα.

Γνωμη μου, αν δε δινονται χαρακτηριστικα για το τι γινεται ηχητικα με το καθενα απο δαυτα για να διαλεξεις σαν ανθρωπος παρε καινουργια γνησια.
Δε μπορει να μην υπαρχουν.

Ειναι σα να αλλαζεις καμπινα στα ηχεια σου.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Συμφωνώ για το σκεπτικό...το θέμα είναι ότι εάν πάρω τα ίδια αργά η γρήγορα θα καταλήξουν στο ίδιο αποτέλεσμα
Επομένως το σκεπτικό μου είναι ίσως με την πρώτη λύση γεμίσματος των ήδη υπαρχόντων να πάρω και άλλη μία εναλλακτική, ίσως και πιο στιβαρών/ανθεκτικών στο χρόνο και τη χρήση
Θα δω και την λύση μήπως με κάποιο τρόπο έφτιαχνα με κάποια πατέντα γεμισμα για τα μαμά, καθώς τα γνήσια δεν πρέπει να είναι και φθηνά
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Έχω 5 ζευγάρια akg, αν και συνήθως ακούω με 2 από αυτά.
Όποτε άλλαξα μαξιλαράκια, ακόμα και τα ανταλλακτικά που δίνει ο Thomann το αποτέλεσμα ήταν σχεδόν απογοητευτικό μην πω τραγικό. Τα βελούδινα ήταν τα χειρότερα όλων, ακολουθούσαν τα απλά δερμάτινα των 20 ευρώ κάτι. Σαν τα μανίσια έστω διαλυμένα και ταλαιπωρημένα δεν ήταν κανένα από αυτά.

Κράτησέ τα όπως είναι ή αν μπορέσεις να βάλεις σφουγγάρι μέσα στα ίδια...ίσως γίνει κάτι.
Αλλιώς...είναι ρίσκο.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Τα άνοιξα λίγο και αυτό που κατάλαβα είναι ότι για κάποιο λόγο το υλικό που έχουν μέσα (πρώην αφρολεξ?) άρχισε να τρίβεται...θα προσπαθήσω να βρω υλικό να τα γεμίσω και με την ευκαιρία να καθαρίσω και το ύφασμα τους
Εάν θα έδινα κάποια χρήματα θα έδινα έως 30 ευρώ για τα ακριβά της dekoni μόνο και μόνο για την αίσθηση του δέρματος ή για κάποια σαν τα beyerdynamic των 990 τα οποία είναι πραγματικά απόλαυση για την άνεση τους.
Εάν κάποιος ξέρει κάτι για τα dekoni ή για το εάν ταιριάζουν των beyerdynamic στα akg ας γράψει δύο λόγια
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Τσεκαρα μόλις τα μαξιλαράκια των fidelio x2 που έχω και ταιριάζουν κουτί

Των 240 που έχω είναι μικρότερα οπότε επειδή έχω δει ότι σε αυτά εγκαθιστουν αυτά των beyerdynamic άρα επαγωγικά δεν θα ταιριάζουν

Πάω να δω κόστος ανταλλακτικών των x2 και επανέρχομαι
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Εννοείται πως η αλλαγή των pads αλλάζει τον ήχο στα ακουστικά, τώρα το καλύτερα χειρότερα είναι προσωπική εκτίμηση τους καθενός. Για μένα όμως το σημαντικότερο σε ένα ζευγάρι ακουστικά είναι η άνεση, να το φοράς και να το ξεχνάς. Τα akg έχουν, για τα δικά μου γούστα, το καλύτερο σύστημα στήριξης στο κεφάλι αλλά τα χειρότερα μαξιλαράκια και καλώδια που υπάρχουν. Τα dekoni όσο κι αν σου αλλάξουν τον ήχο η άνεση που θα σου προσφέρουν θα σε αποζημιώσει, αυτό πιστεύω. Τώρα αν αξίζουν τα χρήματα που ζητούν είναι άλλο θέμα.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Για τη στήριξη στο κεφάλι τα akg γενικά ναι...τα 701 όμως με τα καρούμπαλα που έχουν στην στέκα είναι πραγματικός "πονοκέφαλος".

Μάλλον θα ψάξω να βρω κάτι από τα fidelio x2 σε γνήσιο, γιατί είναι πολύ άνετα και σε επόμενο χρόνο ίσως σε κάτι απο dekoni?
Ειδωμεν...α και εννοείται αφρολεξ και γέμισα των μαμά με καμιά πατέντα
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Απάντηση: Σκέψεις για νέα earpads στα akg k701

τα χειρότερα καλώδια που υπάρχουν.

???
για ποιά λες?
κατ εμέ έχουν τα καλύτερα των καλυτέρων.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,313
Θεσσαλονίκη
Για τη στήριξη στο κεφάλι τα akg γενικά ναι...τα 701 όμως με τα καρούμπαλα που έχουν στην στέκα είναι πραγματικός "πονοκέφαλος".

Μάλλον θα ψάξω να βρω κάτι από τα fidelio x2 σε γνήσιο, γιατί είναι πολύ άνετα και σε επόμενο χρόνο ίσως σε κάτι απο dekoni?
Ειδωμεν...α και εννοείται αφρολεξ και γέμισα των μαμά με καμιά πατέντα

Αυτά είναι τα μανίσια και είναι φθηνά.

https://www.thomann.de/gb/akg_k701_ohrpolster.htm

Ότι άλλο και να πάρεις θα έχει διαφορετικό ήχο.
Όλα τα ακουστικά είναι μετρημένα από τον κατασκευαστή με τα pads που φοράνε.
Παίζουν πολύ μεγαλύτερο ρόλο από ότι πιστεύει ο πολύς κόσμος στο tuning του ακουστικού.
Εννοείται ότι πρέπει να είναι σε μια αξιοπρεπή κατάσταση αλλιώς είναι σαν να ακούς άλλο ακουστικό.
Το πρώτο που συμβαίνει όσο μαλακώνουν είναι roll off στις υψηλές.
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Ητιμη ειναι το κομματι Πετρο οποτε δεν τα λες φτηνα με δεδομενο οτι μιλαμε για ακουστικα σχεδον του 100αρικου πλεον.

Κατα τα αλλα συμφωνω και επαυξανω εννοειται.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκέψεις για νέα earpads στα akg k701

???
για ποιά λες?
κατ εμέ έχουν τα καλύτερα των καλυτέρων.

Ναι δεν ήμουν σαφής, εγώ φταίω. Τα καλώδιά τους είναι άβολα, όχι άσχημα. Είναι μακριά, βαριά και σκληρά.
 

supersonic

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
49,335
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκέψεις για νέα earpads στα akg k701

Ναι δεν ήμουν σαφής, εγώ φταίω. Τα καλώδιά τους είναι άβολα, όχι άσχημα. Είναι μακριά, βαριά και σκληρά.

πάλι διαφωνούμε, γενικά η ομορφιά δεν με απασχόλησε ποτε.

Όλα τα akg που έχω έχουν μακριά, ελαφριά και μαλακά καλώδια, εξαιρετικής αντοχής στο χρόνο και την καταπόνηση (Κ240, Κ240DF, K340, K270studio, K1000). (Μόνο το 340 έχει πλακέ σπιράλ, ελαφρώς δύσχρηστο σε σχέση με τα άλλα)
Από αυτά αντικατέστησα μόνο στα Κ240 το καλώδιο μετά από 42 χρόνια χρήσης.
 

ZaBBaLos

Senior Member
20 September 2018
408
Αθήνα
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Σκέψεις για νέα earpads στα akg k701

πάλι διαφωνούμε, γενικά η ομορφιά δεν με απασχόλησε ποτε.

Όλα τα akg που έχω έχουν μακριά, ελαφριά και μαλακά καλώδια, εξαιρετικής αντοχής στο χρόνο και την καταπόνηση (Κ240, Κ240DF, K340, K270studio, K1000). (Μόνο το 340 έχει πλακέ σπιράλ, ελαφρώς δύσχρηστο σε σχέση με τα άλλα)
Από αυτά αντικατέστησα μόνο στα Κ240 το καλώδιο μετά από 42 χρόνια χρήσης.

Νομίζω πως όλα τα akg της σειράς K με το mini xlr βύσμα έχουν τα ίδια καλώδια, ένα 3m ίσιο κι ένα μεγαλύτερο σπιράλ. Εγώ χρειάζομαι 1.2m καλώδιο και σίγουρα κάτι ελαφρύτερο και πιο εύκαμπτο. Γούστα βέβαια είναι αυτά, ίσως είμαι λίγο παράξενος.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Τελικά δόθηκε παραγγελία για 2 ζεύγη της brainwavz από τις 21/12 και παραλήφθηκαν σήμερα.
Η αλήθεια είχα μια αγωνία στο κατά πόσο θα εκτελωνιστουν και εν τέλει θα μου παραδοθούν γιατί έφυγαν από Honk Kong και από τις 29/01 ήταν για εκτελωνισμό...ίσως η προέλευση τους να φόβησε τον εκτελωνιστή και μου τα έστειλε ατελώς παρόλο που το ποσό ήταν στα 35 ευρώ...χαχαχα
Το απόγευμα θα τα δοκιμάσω και θα επανέλθω με νέα...ελπίζω χωρίς κορονοιο!!!
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Τα μαξιλαράκια τοποθετήθηκαν με ευκολία και είναι σούπερ άνετα
Πολύ μαλακή αίσθηση ενώ είναι και αρκετά δροσερά
Ως προς την ακουστική απόδοση δεν έχω με μια πρώτη πρόχειρη ακρόαση να προσαψω κάτι...σε πιο αναλυτικές ακροάσεις θα επανέλθω
Ωστόσο ως προς την άνεση του βάζω 10'
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Δεν έχω κάνει ακόμη κριτική ακρόαση λόγω μικρού παιδιού
Θα τα δοκιμάσω σε λίγο και θα γράψω εντυπώσεις πιο αναλυτικά
Ένα πράγμα όμως που είχα παρατηρήσει είναι ότι με τα μαξιλαράκια της μάνας του, τα οποία είχαν κάτσει τελείως, ο οδηγός έφθανε πιο κοντά στο αυτί, με αποτέλεσμα να έπαιζε πιο "γεμάτα" αν μπορώ να το περιγράψω έτσι.
Ωστόσο όσο ωραία και να ήταν η απόδοση, σε επίπεδο άνεσης δεν αντέχεις πάνω από ένα τέταρτο ακρόασης.
Ίσως και αυτός να είναι λόγος που αρκετοί εντοπίζουν αλλαγή στην ηχητική απόδοση, καθώς αλλάζει η απόσταση του driver από το αυτί...δεν ξέρω πάω να ακούσω λίγο πιο σοβαρά και επανέρχομαι.
 

dimmanoukas

AVClub Enthusiast
11 March 2009
900
ΑΘΗΝΑ
Έπειτα από πιο κριτικές ακροασεις για τα δικά μου γούστα και σταθμά, τα ακουστικά έγιναν και πάλι πλήρως λειτουργικά
Η άνεση ανέβηκε πολλά επίπεδα πάνω και η ακουστική απόδοση είναι εκεί...εγώ προσωπικά δεν έχω αντιληφθεί κάτι ουσιαστικό ή μεμπτό
Οπότε όλα καλά