Yamaha RX-V675 vs Denon AVR-X2600H vs Marantz SR5013

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Καλησπέρα σε όλους.

Είχα τον ενισχυτή Yamaha RX-V675 o οποίος «απεβίωσε» λόγω κεραυνού. Ηχεία έχω 5.1. Μπροστινά πλαϊνά τα Magnat Monitor Supreme 2002, κεντρικό το Magnat Monitor Supreme Center 252, subwoofer το Magnat Monitor Supreme Sub 302A και πίσω ηχεία κάτι παλιά AIWA SX-N500. Ο χώρος είναι ενιαίο σαλόνι κουζίνα 45-50 τ.μ. Η βασική χρήση είναι η ακρόαση μουσικής 2.0 (σχεδόν αποκλειστικά mp3 320kbps) από τα μπροστινά πλαϊνά ηχεία σε όχι υψηλή ένταση καθώς μένω σε πολυκατοικία. Η θέαση ταινιών έχει πολύ χαμηλότερη προτεραιότητα.

Η πρώτη μου σκέψη για αντικατάσταση του RX-V675 ήταν ο Yamaha RX-V685 καθώς είχα μείνει ικανοποιημένος (βέβαια ήταν ο πρώτος και μοναδικός ενισχυτής μου ως τώρα). Στο κατάστημα ο πωλητής μου αντιπρότεινε τον Denon AVR-X2600H ή τον Marantz SR5013 επειδή έχουν καλύτερη «μουσικότητα». Από επίπεδο λειτουργιών είναι γενικά στα ίδια και οι τρεις. DAB δεν έχει κανείς, μόνο ο Denon AVR-X2600H DAB, 30 πιο ακριβός από τον Denon AVR-X2600H. Επίσης ο Marantz έχει πολύ μικρό display οπότε δεν νομίζω να μπορώ να τον χειριστώ (π.χ. να διαλέξω τι μουσική θα βάλω) χωρίς να χρησιμοποιήσω την τηλεόραση για display. Κάτι που είναι αρκετά σημαντικό για εμένα καθώς θέλω να την έχω γενικά κλειστή την τηλεόραση.

Με βάση τα παραπάνω:
  1. Τι προτείνετε μεταξύ των τριών από πλευράς «μουσικότητας»;
  2. Υπάρχει κάποια σημαντική διαφορά μεταξύ των λειτουργιών τους που μου έχει ξεφύγει;
  3. Το DAB το βλέπετε να επικρατεί; Δεν θα ήθελα σε 5 χρόνια να αλλάξω ενισχυτή για να μπορώ να πιάσω ραδιόφωνο.
  4. Τέλος μήπως δεδομένων των ηχείων μου (τα μπροστινά πλαϊνά εννοώ) είναι υπερβολή αυτοί οι ενισχυτές και θα έπρεπε να κοιτάξω κάτι οικονομικότερο; Ηχεία το αποκλείω να αλλάξω στο ορατό μέλλον.
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
στο 1, ο marantz θα πει την μουσική καλύτερα απ'όλους, ο yamaha χειρότερα απ'όλους.
στο 2, θα σου πουν άλλα παιδιά,
στο 3, κανείς δεν ξέρει, αλλά καλό θα'ταν να υπάρχει DAB,
στο 4, καλό είναι μετά το ορατό μέλλον να αλλάξεις τα ηχεία (και τα 3 μπροστά) με κάτι καλύτερο και αυτά στην χειρότερη τα βάζεις πίσω. ε.. τα aiwa ας πάνε στο καλο...
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
1) Marantz ελαφρά καλύτερος μουσικά από τον Denon, τρίτος και καταϊδρωμένος ο Yamaha.
2) κάτι το συνταρακτικό όχι, προτίμησε Marantz ή Denon για το Audyssey room correction
3) Το DAB ( ή DAB+ ) πιθανότατα θα επικρατήσει, μιας και η ευρωπαϊκή ένωση σιγά σιγά βγάζει οδηγίες και χρονικούς περιορισμούς για την κατάργηση των αναλογικών... εκπομπών και μη ( κατήργησε την αναλογική TV, στέλνει στην τηλεφωνία το POTS στο VoIP, δεν πιστεύω πως αργεί πολύ και η οδηγία πρός κατάργηση του AM/FM Radio ), καλό είναι να το έχεις εφόσον ακούς ραδιόφωνο
4) άλλο:

4α) Αν δεν σε ενδιαφέρει το surround στις ταινίες θα προτιμούσα να πάρεις έναν ολοκλ. ενισχυτή για μουσική χρήση παρά av receiver σαν αυτούς που κοιτάς.
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Να προσθεσω, οτι, αν σε ενδιαφερει, εχω την εντυπωση οτι το heos ειναι καλυτερο Multiroom system απο το musiccast
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Σε καταστάσεις που δεν κινείσαι δεν έχει νόημα το DAB γιατί υπάρχει internet radio. Εκτός αν δεν έχεις internet οπότε πάσο.

Ο SR5013 είναι παλιό μοντέλο. Τον 5014 θα κοιτάξεις. Που έχει και Dolby Height Virtualizer με επεξεργασία Dolby Atmos κανονική ακόμα και χωρίς έξτρα ηχεία, και γενικότερα τα φετινά μοντέλα έχουν διάφορες αλλαγές εσωτερικά.
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας. Βλέπω πως είναι κοινώς παραδεκτό ότι μουσικά η σειρά με φθίνουσα ταξινόμηση είναι Marantz, Denon, Yamaha. Για τον Marantz 5014 ξεφεύγει πολύ η τιμή. Να αλλάξω τα ηχεία δεν έχω σκοπό. Επίσης αν και ακούω κυρίως μουσική το θέλω και το surround στις ταινίες. Το Multiroom δεν με απασχολεί.

Δύο πράγματα δεν είναι σαφή ακόμα.
Α. Σημαντικότερο. Μήπως ανεβαίνω πολύ σε τιμή σε σχέση με τα ηχεία μου, δηλαδή θα πληρώσω για κάτι που δεν το υποστηρίζουν τα ηχεία μου; Υπενθυμίζω ότι δεν σκοπεύω να αλλάξω ηχεία. Να εξετάσω κάτι πιο οικονομικό; Δεν θέλω να τα «σκάσω» για κάτι που δεν θα δω διαφορά τώρα αλλά στο μέλλον αν ποτέ αλλάξω ηχεία.
Β. Με το display του DENON βλέπω ότι αν και μεγαλύτερο, με βάση τα manuals σαν να έχει την ίδια πληροφορία με το Marantz. Είναι έτσι ή δείχνει περισσότερα στο display; Μπορείς από το display του DENON να διαλέξεις ποιο mp3 θα παίξεις από το NAS;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Τι να το κάνεις το display όταν αυτά στα δείχνει η οθόνη του tablet ή του smartphone; Στους Denon η μια γραμμή πληροφορίας της οθόνης φαίνεται καλύτερα από απόσταση γιατί είναι μεγαλύτερη η οθόνη και χωράει περισσότερους χαρακτήρες. Ε, και;

Το 2019 όλες τις λίστες και τα εξώφυλλα των τραγουδιών τα βλέπεις από το αντίστοιχο app των ενισχυτών.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Αν είναι τόσο χρήσιμη η οθόνη, πάρε μια 7-10" HD οθόνη HDMI από ebay και την χρησιμοποιείς για display.
Όσο μεγάλο και να είναι το display του ενισχυτή, πέραν από το 1μιση μέτρο το ξεχνάς :D
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Ξεχωριστή οθόνη HDMI δεν έχει νόημα να πάρω αφού θα είναι συνδεδεμένος στην τηλεόραση. Με το Yamaha RX-V675 πάντως μια χαρά διάλεγα τη μουσική με το display του ενισχυτή και το τηλεκοντρόλ. Το κινητό σπάνια το χρησιμοποιούσα και τηλεόραση δεν άνοιγα ποτέ για να διαλέξω μουσική. Τέλος πάντων αυτά είναι προτιμήσεις. Εγώ προτιμάω να μπορώ να χειριστώ τον ενισχυτή τελείως αυτόνομα χωρίς κινητό και τηλεόραση. Φυσικά κάποια πράγματα (π.χ. optimisation) γίνονται μόνο με οθόνη τηλεόρασης.

Για το θέμα αν ο ενισχυτής είναι μεγαλύτερης κατηγορίας από αυτό που υποστηρίζουν τα ηχεία μου τι λέτε;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πρέπει να καταλάβεις ότι οι σύγχρονοι ενισχυτές AV έρχονται με ενσωματωμένο network player π.χ. Ως εκ τούτου όλες οι λειτουργίες τους και οι πλήρεις ενδείξεις έχουν μεταφερθεί σε app. Η οθόνη που έχουν στην πρόσοψη πολύ λίγα πράγματα μπορεί να προσφέρει πλέον.
Και μόνο τα credits δηλαδή ενός κομματιού που παίζει εκείνη την ώρα από την υπηρεσία streaming που θα έχεις επιλέξει να θες να δεις, δεν φτάνει καμία οθόνη πρόσοψης.
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Καλησπέρα και πάλι. Θα ήθελα αν γίνεται μια εκτίμηση για το αν οι εν λόγω ενισχυτές είναι κατάλληλοι για τα ηχεία μου ή μήπως θα έπρεπε να κοιτάξω οικονομικότερο ενισχυτή.
Γιατί υποθέτω ότι δεν έχει νόημα να επενδύσεις για ενισχυτή αν την ποιότητα ήχου που σου προσφέρει δεν σε αφήνουν τα ηχεία να την απολαύσεις.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Καλησπέρα και πάλι. Θα ήθελα αν γίνεται μια εκτίμηση για το αν οι εν λόγω ενισχυτές είναι κατάλληλοι για τα ηχεία μου ή μήπως θα έπρεπε να κοιτάξω οικονομικότερο ενισχυτή.
Γιατί υποθέτω ότι δεν έχει νόημα να επενδύσεις για ενισχυτή αν την ποιότητα ήχου που σου προσφέρει δεν σε αφήνουν τα ηχεία να την απολαύσεις.

Kαι γω αναμεσα στις ιδιες επιλογες ψαχνομαι......αν ανακαλυψεις κανα χωρο που να μπορουμε να τους ακουσουμε αμφοτερους (η και τους 3 τελος παντων)....θα παρακαλουσα αν μπορεις να ενημερωσεις.
Ευχαριστω!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Και τους τρεις μαζί σε πολυκάναλο set-up είναι απίθανο να τους βρεις.

Πάντως αν μιλάμε για 1600Η-2600Η και 3600H σε 5.1 μπορείς να τους ακούσεις εδώ. Αν και ο καθένας παίζει με διαφορετικό σετ ηχείων 5.1.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Και τους τρεις μαζί σε πολυκάναλο set-up είναι απίθανο να τους βρεις.

Πάντως αν μιλάμε για 1600Η-2600Η και 3600H σε 5.1 μπορείς να τους ακούσεις εδώ. Αν και ο καθένας παίζει με διαφορετικό σετ ηχείων 5.1.

"Εδω" εννοεις στο μαγαζι..σωστα? Με βλεπω να κανω μια βολτιτσα...χεχεχε!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,399
Αθήνα
Πλέον υπάρχει από χτες και 7.2.4 με overhead ηχεία στημένο και 5.1.2 με upfiring front.

Το σ/κ που έρχεται θα είναι open days για το κοινό. Από τις 11 το πρωί έως τις 8 το βράδι.
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Απάντηση: Re: Yamaha RX-V675 vs Denon AVR-X2600H vs Marantz SR5013

Πλέον υπάρχει από χτες και 7.2.4 με overhead ηχεία στημένο και 5.1.2 με upfiring front.

Το σ/κ που έρχεται θα είναι open days για το κοινό. Από τις 11 το πρωί έως τις 8 το βράδι.

Καλημέρα .... Τι συστηματα είναι αυτα? Απο τι θα αποτελούνται?
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Πλέον υπάρχει από χτες και 7.2.4 με overhead ηχεία στημένο και 5.1.2 με upfiring front.

Το σ/κ που έρχεται θα είναι open days για το κοινό. Από τις 11 το πρωί έως τις 8 το βράδι.

Σου'ρχομαι λέμε!