Messiah [Netflix]

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Βαθμολογήστε την Σειρά:


  • Total voters
    0

Kosh

Μέλος Σωματείου
7 September 2006
90,483
Εκεί ψηλά.....

Messiah-Netflix.jpg


Netflix | Imdb | Unboxholics




Το επερχόμενο δράμα του Netflix για το οποίο καθήκοντα δημιουργού επωμίζεται ο Μίχαελ Πετρόνι,
με τους Mehdi Dehbi, Michelle Monaghan, και την Jane Adams να ερμηνεύουν κεντρικό ρόλο εδώ.

Το cast συμπληρώνουν οι: Tomer Sisley, John Ortiz, Melinda Page Hamilton και η Stefania LaVie Owen.


"Η όλη πλοκή εστιάζει στην ‛Eva Geller’, μία πράκτορα της CIA η οποία ερευνά την περίπτωση ενός αινιγματικού
άνδρα που στρέφει την προσοχή της διεθνούς κοινής γνώμης πάνω του αφότου κάνει την εμφάνισή του στην
Μέση Ανατολή ισχυριζόμενος ότι είναι ο Μεσσίας. Γύρω του συγκεντρώνει ένα πλήθος ακολούθων που τον
βλέπουν να κάνει πράγματα τα οποία αντιβαίνουν στην λογική και τους φυσικούς νόμους. Τελικά, έχει
πράγματι κάποιο ιερό χάρισμα ή όλα αυτά είναι ένα στημένο κόλπο;"


Το Messiah αναπτύσσεται μέσα από δέκα επεισόδια ενώ αναμένεται να κάνει πρεμιέρα μέσα στο 2020.






 
Last edited by a moderator:

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Πολύ περίεργη σειρά.. Έχω δει μέχρι το 4ο δεν ξέρω αν μου αρέσει πιο πολύ να δω που το πάει.. Έχω βγάλει από το μυαλό μου το προπαγανδιστικό κομμάτι που δείχνει έντονο (μετανάστες κτλ) και βλέπω μόνο σαν υπόθεση αν έχει κάτι το ανθρώπινο η μεταφυσικό. Ηθοποιία δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο ούτε έχει εντυπωσιακά στοιχεία με τι στιγμής.. Ελπιζω να μην βγει άλλη μια προπαγάνδα του Netflix


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Την Ολοκλήρωσα. Η σειρά περνάει διαφορά κύματα. Από την παγκοσμιοποίηση και το κατεστημένο θρησκευτικών αντιθέσεων, σε κατασκοπευτικό σκηνικό και εκεί που αρχίζεις και εξηγείς με την γήινη λογική τα πάντα, ξαφνικά πετάει και το υπερφυσικό και μένεις κάγκελο. Αρκετά καλή θα έλεγα περιμένω τη δεύτερη σεζόν


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Δεν ξέρω αν θα υπάρξει 2η σαιζόν, αλλά η σειρά αυτή είναι σίγουρα ότι πιο ενδιαφέρον έχω δει τον τελευταίο καιρό. Προκαλεί την σκέψη χωρίς όμως να είναι προκλητική. Πιστεύω ότι οι δημιουργοί κατάφεραν το, σχεδόν ακατόρθωτο, να ισορροπήσουν την ιστορία πάνω σε ένα πολύ λεπτό σκοινί χωρίς ούτε στιγμή να πέφτει και να καταντά γελοία.

Τα επεισόδια έφυγαν νεράκι.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι προκλητική προς όλες τις πλευρές και σε όλα τα θέματα που αφορούν θρησκείες, πολιτική, κατασκοπεία μέχρι και στοχοποίηση κρατών
Άποψη μου είναι ότι παρόλα αυτά δεν είναι καλή αλλά πιστεύω ότι είναι από τις σειρές που δεν θα ξέρει πως να τελειώσει αν έχει βέβαια και άλλη σεζον
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Το προκλητικη και την στοχοποιηση πραγματικα δεν την ειδα. Χαζομαρες εκαναν
τοσο οι αμερικανοι οσο και οι παλεστινιοι. Κανει μια προσποιηση οτι εμπλεκονται και ρωσοι, αλλα τελικα δεν ισχυει αυτο.
Σχετικα με το θεμα θρησκειας, αυτα που λεει ο "μεσσιας" της σειρας, δεν αντιτιθενται σε καμμια θρησκεια.
Εχει ενδιαφερον και ως θεωρητικη ασκηση, τι θα συνεβαινε αν εμφανιζοταν στα χρονια μας ο Χριστος.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Το προκλητικη και την στοχοποιηση πραγματικα δεν την ειδα. Χαζομαρες εκαναν
τοσο οι αμερικανοι οσο και οι παλεστινιοι. Κανει μια προσποιηση οτι εμπλεκονται και ρωσοι, αλλα τελικα δεν ισχυει αυτο.
Σχετικα με το θεμα θρησκειας, αυτα που λεει ο "μεσσιας" της σειρας, δεν αντιτιθενται σε καμμια θρησκεια.
Εχει ενδιαφερον και ως θεωρητικη ασκηση, τι θα συνεβαινε αν εμφανιζοταν στα χρονια μας ο Χριστος.

Δύσκολα θα γινόταν πιστευτός από όλους
Και όμως στοχοποιεί τους Εβραίους όχι ότι δεν κάνουν και εγκλήματα ,Αμερικανούς αλλά και μουσουλμάνους και χριστιανούς σε πολλά σημεια
Τα παραπάνω βέβαια είναι απλά η άποψη μου
Και επιμένω ότι είναι από τις σειρές που δεν μπορεί να έχει κάποιο λογικό τέλος ίσως να μην έχει καθολου
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Δεν το βρήκα προκλητικό σε καμία περίπτωση. Βέβαια είναι εντελώς άλλη περίπτωση από αυτή που περιγράφεται στις γραφές σαν Δευτέρα παρουσία. Εκεί δεν έρχεται σαν απλός άνθρωπος που περιφέρεται και μαζεύει πιστούς αλλά σαν σοκ και δέος. Είμαι θρησκευόμενος αρκετά απλά την είδα σαν alternative ιστορία


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Δεν το βρήκα προκλητικό σε καμία περίπτωση. Βέβαια είναι εντελώς άλλη περίπτωση από αυτή που περιγράφεται στις γραφές σαν Δευτέρα παρουσία. Εκεί δεν έρχεται σαν απλός άνθρωπος που περιφέρεται και μαζεύει πιστούς αλλά σαν σοκ και δέος. Είμαι θρησκευόμενος αρκετά απλά την είδα σαν alternative ιστορία


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
η μεγαλη μαγκια της σειρας ειναι οτι
μεχρι το τελος αφηνει να αιωρειται το ερωτημα "ειναι ή δεν ειναι". Θα μπορουσε καποιος να πει οτι ακομα και μετα το αεροπορικο "δυστυχημα" μπορει να εχουν επιβιωσει καποιοι επιβατες χωρις θεϊκη παρεμβαση.
Εγω παντως που ειμαι αγνωστικιστης, μου αρεσε πολυ η σειρα!
 

ikaros13

AVClub Addicted Member
27 March 2017
1,548
Όντως εκεί που σχεδόν είσαι πεπεισμένος ότι τα πάντα έχουν μια λογική εξήγηση σου πετάει κάτι σκηνές σαν αυτή στο τέλος η στην Ουάσιγκτον και σου ρίχνει το σαγόνι.
Πάντως κάπως έτσι θα πάει μέχρι τέλους φαντάζομαι εκτός αν κάνουν καμία ανατροπή και το γυρίσουν σε supernatural


Sent from my iPhone xs max using Tapatalk
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Πάντως κάπως έτσι θα πάει μέχρι τέλους φαντάζομαι εκτός αν κάνουν καμία ανατροπή και το γυρίσουν σε supernatural


θα ηταν πολυ κριμα. Να σου πω την αληθεια, δεν καιγομαι να υπαρξει συνεχεια στην ιστορια. Θεωρω πως οτι ηθελε να πει, το εχει ηδη πει η σειρα.
 

Blue08

AVClub Fanatic
24 April 2008
23,328
Utopia..
εχει ανανεωθεί η δεν ξέρουμε;

Συνήθως το Netflix αφήνει να περάσει τουλάχιστον ένας μήνας πριν πει κάτι για μία σειρά..
Για να δει πως θα πάει και η τηλεθέαση..

Για μένα ήταν από τις λίγες σειρές του Netflix που δεν μου έκανε "κλίκ" ούτε για να της φτιάξω θέμα! :p
 

avpap

Μέλος Σωματείου
30 September 2011
9,571
Αθηνα
Εμένα μου φαινόταν πολύ σαβουρα. Μπήκε στο ραντάρ μου όταν ένας πολύ καλός φίλος μου πρότεινε να την δω. Είδα καλές κριτικές, ξεκίνησα το πρώτο επεισόδιο... αυτό ήταν... Μονορουφι έφυγε μετά.
 

nico4gr

New member
20 March 2012
20
Κι εγώ την βρήκα εξαιρετική, ίσως ότι καλύτερο τον τελευταίο χρόνο μαζί με το when they see us
 

esykas

AVClub Enthusiast
27 June 2006
1,216
Πειραιάς
εάν δεν είχε τη "κακή" συνήθεια το Netflix να έχει και ένα γκέϊ ζευγάρι σε κάθε σειρά, θα της έβαζα 10 με τόννννννο
 
Ψήφισα εξαιρετική. Ρίχνει κατάμουτρα τεράστια θέματα στο τραπέζι, μεταναστευτικό-social media, παγκοσμιοποίηση, μεσσιανισμό, μαζοποίηση, γεωπολιτική. Επαφίεται στον θεατή να αποφασίσει τι είδε.
ΥΓ
Ο πρωταγωνιστής γεννήθηκε για αυτό το ρόλο, τέλος.
 
17 June 2006
23,578
Αθήνα
Απάντηση: Re: Messiah [Netflix]

Εχει ενδιαφερον και ως θεωρητικη ασκηση, τι θα συνεβαινε αν εμφανιζοταν στα χρονια μας ο Χριστος.

Προφανώς την ίδια απορία θα είχαν και οι δημιουργοί.
Πάντως άνετα πιστεύω ότι θα γινόταν ακριβώς αυτό που δείχνει:
οι μισοί θα πίστευαν και θα έτρεχαν γωνατιστοι, οι άλλοι μισοί θα χλεύαζαν και κλασσικά οι Αμερικάνοι θα προσπαθούσαν να τον εξαφανίσουν με οποιοδήποτε τρόπο.