Κατασκευή Jig για ξύλινες σφαίρες σε ξυλότορνο.

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,494
Αθήνα
Είχα δύο επίλογές. Να φτιάξω μια ξύλινη κατασκευή ή να φτιάξω μια μεταλική.
Η ξύλινη κατασκευή ήαν πιο εύκολη για μένα αφού θα την έφτιαχνα μόνος μου, με ότι αυτό σνεπάγεται, και θα είχα όλο το χρόνο για δοκιές αλλαγές και τροποποιήσεις.
Επειδή όμως δεν ήμουν και πολύ ζεστός για την ξύλινη κατασκευή ως προς την αντοχή και τους κραδασμούς, αποφάσισα να ξανενοχλήσω το φίλο μου με το μηχανουργείο και να του ζητήσω να μου κάνει αυτή την αγκαρία.
Ξεκινήσαμε γύρω στις 5 που τελείωνε τη δουλειά του και τελεώσαμε στις 9.30. Επειδή φβόμουν λίγο τις μετρήσεις που παίζουν σε χιλιοστά, κι επειδή δε είχαμε και τον τόρνο κοντά για δοκιμές, του ζήτησα και φτιάξαμε κάμποσες ροδέλες, σε διάφορα πάχη, γιά αυξομιώσεις σε ύψος.
Τον παίδεψα πολύ τον άνθρωπο αλλά το αποτέλεσμα μου άρεσε πάρα πολύ.
Σήμερα το προσάρμοσα πάνω στον τόρνο και, ευτυχώς, όλα έκατσαν άψογα! Δυτυχώς ο καιρός δεν μου επιτρέπει να τον δκιμάσω και σε πραγματικές συνήκες αλλά θα γίνει κι αυτό με την πρώτη ευκαιρία.
Δείτε τώρα τις φωτογραφίες κατασκευής και πείτε μου τα σχόλια σας. Όπως λένε και στους γάμους "όποιος έχει να πεί κάτι ας το πεί τώρα αλλιώς να μην το πεί ποτέ".:flipout:
 

Attachments

  • IMG_4087.jpg
    IMG_4087.jpg
    156.3 KB · Views: 230
  • IMG_4088.jpg
    IMG_4088.jpg
    142.3 KB · Views: 228
  • IMG_4089.jpg
    IMG_4089.jpg
    152.1 KB · Views: 228
  • IMG_4090.jpg
    IMG_4090.jpg
    166.5 KB · Views: 226
  • IMG_4091.jpg
    IMG_4091.jpg
    120.7 KB · Views: 229
  • IMG_4092.jpg
    IMG_4092.jpg
    92.4 KB · Views: 227
  • IMG_4094.jpg
    IMG_4094.jpg
    213.2 KB · Views: 226
  • IMG_4093.jpg
    IMG_4093.jpg
    81.9 KB · Views: 227

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Πω πω ενας τορνος!!

Βλεπω εφτιαξες βαρβατο jig και καλα μελετημενο! Το σκαρπελο που θα κουμπωνει για να κοβει οσο γυριζεις την πεταλουδα?
Το χερουλι ειναι απο τις μανετες του Mikep? Eλπιζω να μην δει τα ρινισματα ο Κυριακος..:)
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Ναι, πραγματι ειναι επανω η μυτη καρβιδιου!!

Νομιζω οτι οι ξυλινες σφαιρες ειναι απο τις πιο 'απλες' αλλα ακρως εντυπωσιακες κατασκευες. Ιδιως απο ομορφα ξυλα και καλογυαλισμενες.
Ποιο ειναι περιπου το μικροτερο μεγεθος διαμετρου Μπαμπη?
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,494
Αθήνα
Ναί, το κοπτικό είναι ήδη επάνω. Δές και δυό κοντινές για λεπτομέρειες.
Μιχάλη η διάμετρος είναι απόλυτα ελεγχόμενη και πρακτικά μπορείς να φτιάξεις ότι μέγεθος θές, από 28 πόντους έως λιγότερο από 1 πόντο, αρκεί να αντέχει το ξύλο. Για πολύ μικρές διαμέτρους θα χρειαστεί και αλλαγή κοπτικού, ένα καρβίδιο σε σχήμα ρόμβου θα δουλέψει πολύ καλύτερα. Το χερούιλι είναι ακακία, αυτό που χαλάσαμε με τον Μιχάλη.
 

Attachments

  • IMG_4100.jpg
    IMG_4100.jpg
    108.4 KB · Views: 191
  • IMG_4101.jpg
    IMG_4101.jpg
    148.8 KB · Views: 193

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Babis..... τα σέβη μου.:ernaehrung004: Πολύ εξυπηρετικό το εργαλείο αυτό.
Τόρνος φρέζα και διαιρέτης βέβαια............όλα τα λεφτά. :drool1:
 

Σωφρον

Supreme Member
3 March 2008
4,978
Κορωπί
πολυ καλο μαστορα :2thumb22sup:
εχεις κανει και φωλια στο καθετο μπρουτζινο για το σκαρπελο!!!
αυτο που φωλιαζει στο κρεβατι το εχεις κανει στρογγυλο? δεν θα γλιστραει?
τωρα βαψε και ενα ωραιο φωτεινο μαυρο την μεταλλικη πλακα και εισαι super
(και τωρα που το εφτιαξες στον τορνο τι θα κολλησουμε με την ηλεκτροκολληση :smash:)


μου αρεσει που καθεσαι και αλλαζεις τις μαργαριτες :flipout:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,494
Αθήνα
Babis..... τα σέβη μου.:ernaehrung004: Πολύ εξυπηρετικό το εργαλείο αυτό.
Τόρνος φρέζα και διαιρέτης βέβαια............όλα τα λεφτά. :drool1:


Γιάννη, άλλες κατασκευές θα ήθελα να είχα κάνει, κάτι που έφτιαξε κάποιος εδώ μέσα :drool1: αλλά τι να κάνω, θα βολευτώ και μ´ αυτή.



πολυ καλο μαστορα :2thumb22sup:
εχεις κανει και φωλια στο καθετο μπρουτζινο για το σκαρπελο!!!
αυτο που φωλιαζει στο κρεβατι το εχεις κανει στρογγυλο? δεν θα γλιστραει?
τωρα βαψε και ενα ωραιο φωτεινο μαυρο την μεταλλικη πλακα και εισαι super
(και τωρα που το εφτιαξες στον τορνο τι θα κολλησουμε με την ηλεκτροκολληση :smash:)


μου αρεσει που καθεσαι και αλλαζεις τις μαργαριτες :flipout:


Όλα χρειάζονται, και οι σωστές μαργαρίτες... Σου φτιάχνουν τη διάθεση. -bye-
Όχι δε γλυστράει, θα το δείς από κοντά. Κάποια πράγματα βέβαια, όπως αυτό και το κάτω κομμάτι της βάσης του σκαρπέλου, θα ξαναγίνουν σε μικρότερες διαστάσεις ώστε να ταιριάζει το jig και στον μικρότερο τόρνο στο χωριό. Θα το έχουμε δίπορτο δηλαδή.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,494
Αθήνα
Σήμερα βρήκα ευκαιρία και ξεκίνησα τις πρώτες δοκιμές του εργαλείου.
Σε γενικές γραμμές είμαι πολύ ικανοποιημένος. Εντόπισα όμως κάποια σημεία που χρειάζονται κάποια βελτίωση, όπως πχ η ενίσχυση της ακαμψίας.
Αν και η λάμα της βάσης είναι σιδερένια και με ικανοποιητικό πάχος, 8 mm, επειδή η βάση στήριξης είναι σχετικά μικρή, όσο η κάτω ροδέλα δηλαδή, μπορεί με λίγο πίεση να "παίξει" κάποια δέκατα του χιλιοστού στο σημείο του κοπτικού κι αυτό δημιουργεί πρόβλημα.
Δεν φταίει τόσο η λάμα όσο το σημείο δεσίματος, η άρθρωση δηλαδή που περιστρέφεται. Αν συνυπολογίσεις και το γεγονός οτι το καρβίδιο είναι ιδιαίτερα επιθετικό κοπτικό καταλαβαίνεις οτι εκει, ακόμα και τα δέκατα του χιλιοστού μετράνε.
Ένα άλλο σημείο που θα πρέπει να προσεχθεί ιδιαίτερα είναι το ύψος του κοπτικού να είναι σωστά ρυθμισμένο, ακριβώς στο κέντρο τηε πόντας του τόρνου.
Και βέβαια πρώτα σωστό μέτρημα και ξεχόνδρισμα, σφαίρα κατ´ ευθείαν χωρίς προεργασία δεν γίνεται.
Εδώ μερικές φωτογραφίες απ´ τις δύο σημερινές σφαίρες που έφτιαξα.
 

Attachments

  • image.jpg
    image.jpg
    158 KB · Views: 119
  • image.jpg
    image.jpg
    138.2 KB · Views: 121
  • image.jpg
    image.jpg
    188.4 KB · Views: 121
  • image.jpg
    image.jpg
    114.5 KB · Views: 121
  • image.jpg
    image.jpg
    92.5 KB · Views: 119
  • image.jpg
    image.jpg
    85.2 KB · Views: 118
  • image.jpg
    image.jpg
    161.2 KB · Views: 118

enduras1

Moderator
Staff member
Αν και βλεπω την σφαιρα εξαιρετικη πιστευω πως η βαση ειναι που θελει ενΙσχυση ισως να κολλησεις δυο ράβδους τετραγωνες για ενίσχυση απο κατω.
Παντως μπραβο για το εγχείρημα!
 

Χιωτης

Moderator
Staff member
19 February 2011
35,351
Βριλήσσια
Αποστολη εξετελεσθη και με ιδιαιτερη επιτυχια απο οτι βλεπω! Μπραβο Μπαμπη.

Ποσο χρονο σε πηρε να δημιουργησεις αυτη την σφαιρα? 8εκ διαμετρο εχει?
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,494
Αθήνα
Η μια είναι 7 cm και η άλλη 8 cm Μιχάλη.
Δεν μπορώ όμως να υπολογίσω ακριβώς πόσο χρόνο μου πήρε η κάθε μια γιατί έκανα συνεχώς ρυθμίσρις και προσαρμογές. Η συνολική διάρκεια που ασχολήθηκα ήταν 2-2,30 ώρες.
 

enduras1

Moderator
Staff member
Αν πλεον εχεις τελειωσει με τις ρυθμισεις και μειωθει ο χρονος ισως να αξιζει αλλα το θεωρω πολυ να θες τοσο πολυ και με Jig ιδιως.
Θυμασαι ποσο χρονο ειχες κανει με το χερι?
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Την περίπτωση να κάνεις δύο φωλιές πάνω και κάτω στην λάμα, και να φυτέψεις ρουλεμάν την έχεις κατα νού.. 8 + 8 + 8 = 24. Φτιάχνεις και ένα αξονάκι με πάσο να εφαρμόζει στα ρουλεμάν (οχι βίδα), και θα κερδίσεις αρκετά απο ακαμψία.

Part2.jpg
 
Last edited by a moderator:

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,494
Αθήνα



Αυτά είναι... Τώρα μιλάει ένας κάτοχος CNC. :worshippy:

Δευτέρα ή Τρίτη απόγευμα θα γίνουν κάποιες αλλαγές/ τροποποιήσεις.
Αρχικά θα μπεί μια μεταλική πλάκα σαν βάση εντελώς άκαμπτη (10 mm) που θα σφίγγει ανεξάρτητα στο κρεβάτι του τόρνου. Πάνω σ´ ευτή τη πλάκα θα βιδώνει το κινούμενο κομμάτι του εργαλείου.
Αυτό ακριβώς το κομμάτι είναι που με προβληματίζει ακόμα. Θα κινείται σε ροδέλες από τεφλόν ή από μπρούτζο; Πόσο εύκολο είναι να κάνουμε αυτή τη λύση που προτείνει ο Γιάννης με τα ρουλεμάν;
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,494
Αθήνα
Έτσι... Να σε βλέπουμε. -bye-
Κοίταξα λίγο πιο επισταμένα την κατασκευή που προτείνεις κι αυτό που βλέπω είναι οτι η γωνία κίνησης περιορίζεται πάρα πολύ.
Για να δουλέψει στις 130"-140" μοίρες περίπου που χρειάζονται θα πρέπει να φαγωθεί πολύ περισσότερο, στην ουσία θα στηρίζεται μόνο στο πίσω μέρος.
 

Giannis mkds

AVClub Enthusiast
19 June 2019
762
Mια ιδέα είναι. Σαφώς και δεν μπορώ να ξέρω πόσο εφικτό είναι στην περίπτωσή σου, και τι θέματα θα προκύψουν.:eek:perator:
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,494
Αθήνα
Mια ιδέα είναι. Σαφώς και δεν μπορώ να ξέρω πόσο εφικτό είναι στην περίπτωσή σου, και τι θέματα θα προκύψουν.:eek:perator:


Καλά κάνεις και τη λές... :grandpa:
Όταν πέφτουν στο τραπέζι πολλές ιδέες σίγουρα θα βρεθεί η λύση.
 

Babis K.

Super Moderator
Staff member
17 June 2006
28,494
Αθήνα
Λοιπόν...
"Αλλάξανε τα πλάνα μου
κοιμήθηκα στη μάνα μου"

Επειδή όπως είχα αναφέρει η ακαμψία του συστήματος δεν ήταν αυτή που θα ήθελα χθές το απόγευμα μπήκαμε στο "χειρουργείο" κι έγιναν οι μετατροπές που είχα στο μυαλό μου.
Αρχικά μπήκε βάση, μιά σιδερένια πλάκα 10-άρα 20Χ30, σαν βάση που θα δένει πάνω στον τόρνο για να μην υπάρχει καμία τριβή και καταπόνηση στο κρεβάτι του τόρνου.
Αλλάχτηκε και η κινούμενη μπάρα με πιο χοντρή, από 8 mm σε 12 mm.
H βάση θα σφίγγεται με φρεζάτες βίδες Μ8 πάνω στον τόρνο ώστε να είναι εντελώς ακίνητη και για την κινούμενη μπάρα που δέχεται τον άξονα του κοπτικού δημιουργήθηκε καινούρια μπρούτζινη βάση που σφίγγει ανεξάρτητα. Αφού βρείς το κατάλληλο σφίξιμο το παξιμάδι ασφαλείας βοηθάει ώστε αυτό να παραμένει στην επιθυμητή ρύθμιση.
Στην κολώνα του κοπτικού δεν έγινε κάποια αλλαγή, συμφωνήσαμε όμως οτι μετά τις γιορτές θα ανακατασκευαστεί κι αυτή, θα μπεί πιο χοντρή κολώνα με χωνευτά ρουλεμάν μέσα ώστε να μεδενίσουμε εντελώς την πιθανότητα κάποιου τζόγου, έστω και ανεπαίσθητου.
Όλα αυτά βέβαια είναι λίγο υπερβολικά, χθές που δοκίμασα λίγο την καινούρια κατασκευή είναι εντελώς βράχος... Δεν ξέρω πόσο πιο άκαμπτο μπορεί να γίνει πια.
Βέβαια, αφού μπορούμε, δεν χάνουμε και τίποτε να δοκιμάσουμε... Έτσι, για τη χαρά της δημιουργίας.



Εδώ (1η φωτογραφία) είναι η αρχική κατασκευή κι ακολουθούν οι αλλαγές...
 

Attachments

  • 2.jpg
    2.jpg
    89.2 KB · Views: 64
  • 3.jpg
    3.jpg
    151.3 KB · Views: 64
  • 4.jpg
    4.jpg
    163.6 KB · Views: 65
  • 5.jpg
    5.jpg
    152.6 KB · Views: 65
  • 6.jpg
    6.jpg
    185.5 KB · Views: 65
  • 7.jpg
    7.jpg
    161.1 KB · Views: 65
  • 8.jpg
    8.jpg
    121.8 KB · Views: 65
  • 9.jpg
    9.jpg
    83.8 KB · Views: 65
  • 10.jpg
    10.jpg
    72.6 KB · Views: 65
  • 11.jpg
    11.jpg
    74.4 KB · Views: 64
  • 12.jpg
    12.jpg
    96.1 KB · Views: 64