Επιλογή προβολέα <700ε για ταινίες

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

cpgr

New member
13 July 2013
15
Χαιρετώ το φόρουμ!
Όπως γράφω και στο τίτλο ψάχνω για αγορά προβολέα για ταινίες κυρίως και περιστασιακό gaming με budget 500-600 και άνω όριο τα 700ε.
Δεν ξαναείχα προβολέα, ούτε έχω εμπειρία θέασης πέρα απο cinema.
O χώρος είναι ένα ημι-υπόγειο με παράθυρα αλλά με τις κουρτίνες μπορεί να γίνει πολύ σκοτεινός ο χώρος ακόμη και μέρα μεσημέρι. Η απόσταση θέασης είναι τα 2.5-3μ αλλά έχω χώρο από πίσω να τοποθετήσω το προβολέα ποιο μακριά εάν χρείάζεται (μάλλον αυτό θα κάνω για να μην ακούγεται). Επίσης σκέφτομαι να βάψω και το τοίχο προβολής αντί για πανί (Εάν γνωρίζει κάποιος σχετικά με αυτό ας με καθοδηγήσει)


Από όσο έψαξα είμαι ανάμεσα σε αυτούς :

ViewSonic Pro7827HD Projector -Μου άρεσε η χρωματική απόδοση από όσο είδα σε ενα review και τα 3 χρόνια εγγύησης

Optoma HD144X

Optoma HD27e -Νομίζω είναι πολύ κοντα και οι δύο απλά από όσο είδα δεν έχουν καλές εγγυήσεις


Epson EH-TW650 -Αξίζει να μη πας σε DLP με έναν τέτοιο?

Benq w2000 -Επίσης διάβασα καλές κριτικές.


Ευχαριστώ!

 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Απ όλους αυτούς που έβαλες προσωπικά θα προτιμούσα τον Benq, όσο για το βάψιμο τα πράγματα είναι απλά, οπωσδήποτε επιπεδότητα, δηλαδή καλό τρίψιμο ώστε να γίνει η επιφάνεια όσο πιο λεία γίνεται, όσο για την απόχρωση περίμενε αν διαβάσει το μήνυμά σου ο Γιάννης Χατζηγεωργίου θα σου δώσει την ιδανική απόχρωση ώστε να τιθασεύσεις λίγο τις φωτεινότητες για να χεις το καλύτερο δυνατό κοντράστ, δλδ. θα χρειαστεί μάλλον ένα γκριζάκι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Έχω την εντύπωση ότι τόσο οι BenQ όσο και οι Optoma έχουν εγγύηση τριών ετών για λάμπα και προβολέα, όπως και οι Viewsonic. Για ψάξτο καλύτερα.
 

cpgr

New member
13 July 2013
15
Από αυτούς που αναφέρεις, BenQ W2000 χαλαρά.

Ξεφεύγει λίγο σε τιμή η αλήθεια είναι..

Έχω την εντύπωση ότι τόσο οι BenQ όσο και οι Optoma έχουν εγγύηση τριών ετών για λάμπα και προβολέα, όπως και οι Viewsonic. Για ψάξτο καλύτερα.

Ναι 3 δίνουν ανάλογα το κατάστημα αλλοι λένε 2 ... λογικά ισχύει σε όλους το 3..

Κοντά στα 3 μέτρα απόσταση θέασης, συζητάμε για 90 ίντσες (2.03 μ. πλάτος οθόνης)?

Για την ακρίβεια 3.8μ είναι ο καναπές και λέω να τον βάλω ακριβώς από πίσω και πάνω..αλλά από πισω έχω άλλο χώρο οπότε μπορώ να τον βάλω και ποιο μακριά.. στο ταβάνι..

Epson EH-TW650 για την τιμη του απιστευτος

Ναι όλοι για τους 500ε προβολείς λένε οτι είναι απιστευτοι.. τι να πω στη τύχη θα επιλεξω μάλλον..:p
 
19 June 2006
35,671
Συνεπώς δεν έχεις πρόβλημα με την τοποθέτηση, είσαι άνετος. Από τα 3.8 μέτρα ένα κάδρο γύρω στις 115 ίντσες είναι ιδανικό για μένα, αλλά, αυτά τα θέματα είναι γούστα. Σε αυτή την κατηγορία τιμής, η απόδοση των προβολέων σχετικά με την εικόνα είναι λίγο πολύ δεδομένη. Μην περιμένεις μεγάλες διαφορές ούτε μετά από ένα μήνα θα μετανιώσεις που πήγες στον Χ και όχι στον Ψ (με δεδομένο πάντα φυσικά ότι λειτουργούν αμφότεροι απροβλημάτιστα). Θα σου έλεγα να κάνεις έναν κόπο και να δεις 2-3 μοντέλα ο ίδιος. Αυτός που θα σου κάνει ένα κλικ παραπάνω, τσίμπα τον.

ΥΓ

Πριν φύγεις από το κατάστημα, ρώτησε για την τοποθέτηση. Καλό θα ήταν επίσης να έχει όσο πιο πολλά ρυθμιστικά (εικόνας) γίνεται. Θα σου χρειαστούν στο μέλλον εάν και εφόσον θέλεις να ασχοληθείς λίγο πιο επισταμένα.
 

cpgr

New member
13 July 2013
15
Καλησπέρα, τελικά πήγα στον HD27e. Οκ πολυ εντυπωσικό το μεγεθος της εικόνας...κατα τα αλλα δεν με ενθουσίασε η εικόνα, αλλά για το κόστος του δε μπορώ να παραπονιέμαι υποθέτω... είναι πολυ καλος (Βασικά θέλει dark room που δεν έχω προς το παρόν για να αποδώσει οπως πρεπει..). Στις 3 μέρες που τον έχω έπαιξα αρκετα με τις ρυθμίσεις, κατέληξα σε user mode με dynamic black γιατι βοηθάει πολυ στην αντίθεση και ολα τα αλλα απείραχτα ή στο μηδεν. Οι μετρήσεις που παίρνω από το xrite στις 120" είναι οι εξής:
-34.6 cd/m²
-0.0227 cd/m²
-1523.2:1 (με native contrast 328:1 )
-6700K
-Από ότι λέει 105%/123% srgb volume/gamut παίζει όντως τοσο ψηλά?? (γιατί χωρίς dynamic black πιάνει κάπου στο 85%)

Το πρόβλημα μου είναι ότι ενώ το κάνω calibration me to displaycal για καποιο λόγο όταν κάνω verification το προφιλ που έχει φτιάξει μου τα βγάζει σχεδόν ολα οφφ.. με κατι ΔΕ 10, 50 κλπ Πάντως τα χρωματα φαίνονται πολύ εντάξει σε σχεση με ενα calibtrated monitor που εχω... δε ξερω τι παιζει.. Επίσης κάτι για isf modes που έχει ο προβολέας πως δουλεύουν?
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Είσαι χαμηλά σε φωτεινότητα.
Δεν είσαι και σε πλήρη συσκότιση, πρέπει να ανέβεις τουλάχιστον στα 50cd/m2.
Το calibration πρωτίστως θα πρέπει να το κάνεις στον προβολέα με την χρήση των ρυθμιστικών του από το μενού και τα αντίστοιχα patterns από την πηγή σου.
Προτεινόμενο app, για το control PC το CalMAN
 

cpgr

New member
13 July 2013
15
Nαι είμαι λίγο χαμηλά, αλλά προβάλλω σε τοίχο που είναι βαμμένος ανοιχτό γκρι, οπότε υποθέτω ότι κόβει λίγο από εκεί. Δε νομίζω ότι μπορώ να αυξήσω και άλλο τη φωτεινότητα γιατί παίζει ήδη σε bright mode (και κόβει στις σκοτεινές σκηνές με το dynamic black) και ο μόνος τρόπος να αυξήσω εύκολα τη φωτεινότητα είναι με το brilliant color το οποίο "χαλάει" πολύ την ακρίβεια των χρωμάτων, κάνει clip τα highlights, posterization κλπ.. Μπορώ όμως να βάψω το τοίχο ένα λευκό... θα το δω.
Το displaycal έχει πολυ καλό calibration με πολλες ρυθμίσεις και είναι σχετικά ευκολο στη χρήση.. Το calman μια φορά που είχα προσπαθήσει δεν είχα βγάλει άκρη...αν έχετε κανένα guide θα μου ήταν χρήσιμο.
Κάτι ακόμη, το 10 μπιτ που υποστηρίζει έχει νόημα ? Δηλαδή υπάρχουν ταινίες που είναι σε 10μπιτ, αλλά παίζουν σε SDR για να προβάλλονται σωστά ?