Διπλασιασμό (δωρεάν) των πακέτων δεδομένων απο τις εταιρείες κινητής!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Το καλό νέο που είναι?
Μείωση στις τιμές έπρεπε να κάνουν, όχι διπλασιασμό.

Δλδ θα δίνεις 8.50 και θα παίρνεις 2gb.
Που είναι το καλό δεν βλέπω, είναι φθηνό έτσι?

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk
 

branelos

New member
30 September 2019
15
Απάντηση: Re: Διπλασιασμό (δωρεάν) των πακέτων δεδομένων απο τις εταιρείες κινητής!

Το καλό νέο που είναι?
Μείωση στις τιμές έπρεπε να κάνουν, όχι διπλασιασμό.

Δλδ θα δίνεις 8.50 και θα παίρνεις 2gb.
Που είναι το καλό δεν βλέπω, είναι φθηνό έτσι?

Sent from my HUAWEI NXT-L29 using Tapatalk
Μία η άλλη είναι. Αν έριχναν τη τιμή στα 4,25 ευρώ για 1 GB, για 2 GB θα δίναμε 8,50 ευρώ. Αλλά είναι ένα πρώτο βήμα να έχουμε με τα ίδια χρήματα τα 2πλάσια GB.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Re: Διπλασιασμό (δωρεάν) των πακέτων δεδομένων απο τις εταιρείες κινητή

Μία η άλλη είναι. Αν έριχναν τη τιμή στα 4,25 ευρώ για 1 GB, για 2 GB θα δίναμε 8,50 ευρώ. Αλλά είναι ένα πρώτο βήμα να έχουμε με τα ίδια χρήματα τα 2πλάσια GB.

το καλο θα ηταν να παει στα 2 ευρω το 1gb τα δεδομενα για τους παροχους ειναι τσαμπα στην ουσια
 

Γιώργος.Χ

Moderator
Staff member
23 June 2006
5,867
Αττική
Re: Απάντηση: Re: Διπλασιασμό (δωρεάν) των πακέτων δεδομένων απο τις εταιρείες κινητή

το καλο θα ηταν να παει στα 2 ευρω το 1gb τα δεδομενα για τους παροχους ειναι τσαμπα στην ουσια

Προφανώς δεν ισχύει αυτό.

Οσο για τις τιμές φυσικά πρέπει να εξορθολογιστούν αλλά αυτό είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων..
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Re: Απάντηση: Re: Διπλασιασμό (δωρεάν) των πακέτων δεδομένων απο τις εταιρείες κινητή

Μία η άλλη είναι. Αν έριχναν τη τιμή στα 4,25 ευρώ για 1 GB, για 2 GB θα δίναμε 8,50 ευρώ. Αλλά είναι ένα πρώτο βήμα να έχουμε με τα ίδια χρήματα τα 2πλάσια GB.

Δεν ειναι το ίδιο αν δεν τα χρειάζεσαι τα παραπάνω. Ενω αλλιώς θα ειχες οικονομικό όφελος.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Κανονικά έπρεπε να ρίξουν τις τιμές... παντού όμως!
Data ? πανάκριβοι.
Λεπτά ομιλίας ? πανάκριβοι.
SMS ? φωτιά και λαύρα!

Μια απλή σύγκριση των τιμών Vodafone GR - Vodafone NL λέει πολλά!
Ας δούμε το φθηνότερο πακέτο Ελλάδας και τα ίδια λεφτά στην Vodafone Ολλανδίας:

Vodafone GR - Vodafone NL
Vodafone Red Start ( 30.1 δίχως τα τέλη ) - Vodafone Red ( 30 )
Data: 1.2GB vs 15GB
Data Package: Social Pass 2GB vs NO PACKAGE
Calls: 1000' (GR) vs Unlimited (NL)
Calls International: Σιγά ρε καραμήτρο που θες και διεθνείς δωρεάν! vs 100' in EU
1GB Extra Data Package: 10.99 vs 7.5
SMS: 1000 (GR) vs Unlimited (NL)
Gift: Nothing vs 6 months Apple Music

Για να μπει και λίγο περισσότερο νερό στο αυλάκι...
Ελάχιστος μισθός (23+ χρονών ): Ελλάδα... πόσο είναι τώρα καθαρά ? έχω χάσει την μπάλα, 520 ? Της Ολλανδίας είναι 1.615,8 ( για πλήρης απασχόληση, Ολλανδία είναι 36 μέχρι 40 ώρες την εβδομάδα )
 

yianniskyr

AVClub Enthusiast
26 May 2008
832
UK
Σε λίγο θα τους λέμε και ευχαριστώ κιόλας που μας δίνουν ψίχουλα . Και η κοροϊδία συνεχίζεται .
 

tolias

Supreme Member
5 March 2011
3,745
Είναι σαν τις προσφορές που κάνουν διάφορα μαγαζιά ρούχων, αθλητικών κυρίως. 50% έκπτωση στο δεύτερο ρούχο ή ζευγάρι παπούτσια. Το πρώτο με κανονική τιμή. Εδώ δυσκολεύομαι να πληρώσω το πρώτο ζευγάρι, εσύ μου λες να πληρώσω και 50% επιπλέον για ένα δεύτερο ζευγάρι που δεν χρειάζομαι. Αν θες να κάνεις προσφορά, μείωσε την τιμή στο πρώτο ζευγάρι.
Έτσι και εδώ, το θέμα είναι να πέσουν οι τιμές των δεδομένων που καταναλώνω, όχι να μου δώσεις παραπάνω δεδομένα. Και αν εγώ βλέπω ότι με παίρνει και με συμφέρει πια, θα αγοράσω μόνος μου τα παραπάνω δεδομένα. Αν θέλω να κάνω οικονομία θα επωφεληθώ απλά της μείωσης της τιμής.
Και επειδή αυτά δεν γίνονται επειδή οι εταιρείες αποφάσισαν να βοηθήσουν τον κόσμο, αλλά απλά τις έκραξε δημόσια ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης γιατί είναι πολύ ακριβά τα δεδομένα, και βγήκαν για άλλη μια φορά ρεπορτάζ ότι έχουμε την ακριβότερη κινητή τηλεφωνία στην Ευρώπη, αποφάσισαν να δείξουν ψεύτικο καλό πρόσωπο. Επειδή όμως απλά αναγκάστηκαν και δεν το νιώθουν ως ανάγκη να λογικέψουν τις τιμές τους, θα βρουν τρόπο να βγάλουν τα σπασμένα. Πριν μερικές μέρες πήγα να πληρώσω το WIND σταθερό μου, και ο υπάλληλος μου είπε ότι βλέπει ότι έχω προσφορά, να κάνω το καρτοκινητό μου καρτοσύνδεση, με ομολογουμένως καλές παροχές, για 15 ευρώ τον μήνα. Με συμφέρει είπε, γιατί πρόκειται να αυξηθεί η ελάχιστη χρέωση ανανέωσης χρόνου ομιλίας, και από 10 ευρώ που είναι τώρα (μέσω εφαρμογής, στο κατάστημα η ελάχιστη χρέωση είναι 12 ευρώ) πρόκειται να πάει 15 ευρώ, όσο η καρτοσύνδεση δηλαδή. Το απέρριψα γιατί πρώτη φορά το άκουγα και ήθελα να το τσεκάρω πρώτα, από 10 στα 15 είναι 50% αύξηση, εμένα δεν με ρώτησαν αν έχω 50% αύξηση στις αποδοχές μου, και ποια είναι η WIND που αποφασίζει μόνη της 50% αύξηση, και στο κάτω κάτω μπορείς να κάνεις ανανέωση κάθε 2 μήνες, ενώ η καρτοσύνδεση είναι κάθε μήνα, οπότε με την καρτοσύνδεση θα έχω αύξηση 300% στην τιμή που δίνω συνολικά στους 2 μήνες. Μου είπε ότι κάποτε η ανανέωση θα πάει κάθε μήνα υποχρεωτικά, οπότε με συμφέρει η καρτοσύνδεση. Δεν απάντησα, απλά αρνήθηκα την προσφορά και έφυγα. Σκέφτηκα όμως ότι αυτό που μου είπε, 15 ευρώ ανανέωση κάθε μήνα είναι απλά η λεπτή κόκκινη γραμμή που δεν πρέπει ένας έμπορος να περνάει. Αυτή την γραμμή πέρασε παλιότερα η WIND αυξάνοντας συνέχεια το πάγιο του συμβολαίου που είχα, με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην πάρει περισσότερα από μένα, αλλά με ανάγκασε να το κάνω καρτοκινητό και να πληρώνω λιγότερα από το αρχικό πάγιο που είχα, πριν αρχίσουν οι αυξήσεις. Δηλαδή χαμένη βγήκε. Αυτή την γραμμή πέρασε η κυβέρνηση με την αύξηση στην βενζίνη, με αποτέλεσμα να γεμίσουν οι εφορίες από πινακίδες και το κράτος να πάρει λιγότερα από όσα έπαιρνε πριν την αύξηση. Το ίδιο έκανε και με το πετρέλαιο θέρμανσης, με αποτέλεσμα να πάρει λιγότερα από όσα έπαιρνε πριν την αύξηση, να σταματήσουν οι πολυκατοικίες να καίνε τα καλοριφέρ, να καίει ο κόσμος ντουλάπες και καρέκλες σε σόμπες, και να είναι τα βράδια η κάπνα στον αέρα πιχτή σαν ομίχλη.
Αν κάνουν τώρα και στην καρτοκινητή την αύξηση 300% που μου είπε δεν θα με αναγκάσει να πληρώσω αυτά που θέλει η εταιρεία. Σημασία έχει εγώ τι μπορώ να πληρώσω, όχι τι θέλουν αυτοί να πάρουν από εμένα. Λύσεις υπάρχουν. Skype, Viber, Messenger κτλ δεν έχουν χρέωση, δουλεύουν με WiFi που υπάρχει παντού, και τώρα μετά από χρόνια πρόσεξα ότι υπάρχουν ακόμα τα δημόσια καρτοτηλέφωνα του ΟΤΕ για επείγον τηλέφωνο όταν είμαι στον δρόμο. Καλό είναι να μην περνάει κάποιος, ή κάποια εταιρεία, τις λεπτές κόκκινες γραμμές.
Πήγα σπίτι, κοίταξα τις ανακοινώσεις της WIND, και δεν το βρήκα πουθενά. Ράδιο αρβύλα σκέφτηκα. Αλλά τώρα, με την αναγκαστική χασούρα που τους επιβάλλει η κυβέρνηση, σκέφτομαι ότι θα θελήσουν να βγάλουν τα σπασμένα, και δεν είναι απίθανο τελικά να ισχύει.
 

takis

Supreme Member
11 August 2006
3,663
--------------------
Re: Απάντηση: Διπλασιασμό (δωρεάν) των πακέτων δεδομένων απο τις εταιρείες κινητής!

Είναι σαν τις προσφορές που κάνουν διάφορα μαγαζιά ρούχων, αθλητικών κυρίως. 50% έκπτωση στο δεύτερο ρούχο ή ζευγάρι παπούτσια. Το πρώτο με κανονική τιμή. Εδώ δυσκολεύομαι να πληρώσω το πρώτο ζευγάρι, εσύ μου λες να πληρώσω και 50% επιπλέον για ένα δεύτερο ζευγάρι που δεν χρειάζομαι. Αν θες να κάνεις προσφορά, μείωσε την τιμή στο πρώτο ζευγάρι.
Έτσι και εδώ, το θέμα είναι να πέσουν οι τιμές των δεδομένων που καταναλώνω, όχι να μου δώσεις παραπάνω δεδομένα. Και αν εγώ βλέπω ότι με παίρνει και με συμφέρει πια, θα αγοράσω μόνος μου τα παραπάνω δεδομένα. Αν θέλω να κάνω οικονομία θα επωφεληθώ απλά της μείωσης της τιμής.
Και επειδή αυτά δεν γίνονται επειδή οι εταιρείες αποφάσισαν να βοηθήσουν τον κόσμο, αλλά απλά τις έκραξε δημόσια ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης γιατί είναι πολύ ακριβά τα δεδομένα, και βγήκαν για άλλη μια φορά ρεπορτάζ ότι έχουμε την ακριβότερη κινητή τηλεφωνία στην Ευρώπη, αποφάσισαν να δείξουν ψεύτικο καλό πρόσωπο. Επειδή όμως απλά αναγκάστηκαν και δεν το νιώθουν ως ανάγκη να λογικέψουν τις τιμές τους, θα βρουν τρόπο να βγάλουν τα σπασμένα. Πριν μερικές μέρες πήγα να πληρώσω το WIND σταθερό μου, και ο υπάλληλος μου είπε ότι βλέπει ότι έχω προσφορά, να κάνω το καρτοκινητό μου καρτοσύνδεση, με ομολογουμένως καλές παροχές, για 15 ευρώ τον μήνα. Με συμφέρει είπε, γιατί πρόκειται να αυξηθεί η ελάχιστη χρέωση ανανέωσης χρόνου ομιλίας, και από 10 ευρώ που είναι τώρα (μέσω εφαρμογής, στο κατάστημα η ελάχιστη χρέωση είναι 12 ευρώ) πρόκειται να πάει 15 ευρώ, όσο η καρτοσύνδεση δηλαδή. Το απέρριψα γιατί πρώτη φορά το άκουγα και ήθελα να το τσεκάρω πρώτα, από 10 στα 15 είναι 50% αύξηση, εμένα δεν με ρώτησαν αν έχω 50% αύξηση στις αποδοχές μου, και ποια είναι η WIND που αποφασίζει μόνη της 50% αύξηση, και στο κάτω κάτω μπορείς να κάνεις ανανέωση κάθε 2 μήνες, ενώ η καρτοσύνδεση είναι κάθε μήνα, οπότε με την καρτοσύνδεση θα έχω αύξηση 300% στην τιμή που δίνω συνολικά στους 2 μήνες. Μου είπε ότι κάποτε η ανανέωση θα πάει κάθε μήνα υποχρεωτικά, οπότε με συμφέρει η καρτοσύνδεση. Δεν απάντησα, απλά αρνήθηκα την προσφορά και έφυγα. Σκέφτηκα όμως ότι αυτό που μου είπε, 15 ευρώ ανανέωση κάθε μήνα είναι απλά η λεπτή κόκκινη γραμμή που δεν πρέπει ένας έμπορος να περνάει. Αυτή την γραμμή πέρασε παλιότερα η WIND αυξάνοντας συνέχεια το πάγιο του συμβολαίου που είχα, με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην πάρει περισσότερα από μένα, αλλά με ανάγκασε να το κάνω καρτοκινητό και να πληρώνω λιγότερα από το αρχικό πάγιο που είχα, πριν αρχίσουν οι αυξήσεις. Δηλαδή χαμένη βγήκε. Αυτή την γραμμή πέρασε η κυβέρνηση με την αύξηση στην βενζίνη, με αποτέλεσμα να γεμίσουν οι εφορίες από πινακίδες και το κράτος να πάρει λιγότερα από όσα έπαιρνε πριν την αύξηση. Το ίδιο έκανε και με το πετρέλαιο θέρμανσης, με αποτέλεσμα να πάρει λιγότερα από όσα έπαιρνε πριν την αύξηση, να σταματήσουν οι πολυκατοικίες να καίνε τα καλοριφέρ, να καίει ο κόσμος ντουλάπες και καρέκλες σε σόμπες, και να είναι τα βράδια η κάπνα στον αέρα πιχτή σαν ομίχλη.
Αν κάνουν τώρα και στην καρτοκινητή την αύξηση 300% που μου είπε δεν θα με αναγκάσει να πληρώσω αυτά που θέλει η εταιρεία. Σημασία έχει εγώ τι μπορώ να πληρώσω, όχι τι θέλουν αυτοί να πάρουν από εμένα. Λύσεις υπάρχουν. Skype, Viber, Messenger κτλ δεν έχουν χρέωση, δουλεύουν με WiFi που υπάρχει παντού, και τώρα μετά από χρόνια πρόσεξα ότι υπάρχουν ακόμα τα δημόσια καρτοτηλέφωνα του ΟΤΕ για επείγον τηλέφωνο όταν είμαι στον δρόμο. Καλό είναι να μην περνάει κάποιος, ή κάποια εταιρεία, τις λεπτές κόκκινες γραμμές.
Πήγα σπίτι, κοίταξα τις ανακοινώσεις της WIND, και δεν το βρήκα πουθενά. Ράδιο αρβύλα σκέφτηκα. Αλλά τώρα, με την αναγκαστική χασούρα που τους επιβάλλει η κυβέρνηση, σκέφτομαι ότι θα θελήσουν να βγάλουν τα σπασμένα, και δεν είναι απίθανο τελικά να ισχύει.

Σωστός σε ολα
 

pontios

Μέλος Σωματείου
17 June 2006
6,692
Clermont-Ferrand, France
Re: Απάντηση: Re: Διπλασιασμό (δωρεάν) των πακέτων δεδομένων απο τις εταιρείες κινητή

Προφανώς δεν ισχύει αυτό.

Οσο για τις τιμές φυσικά πρέπει να εξορθολογιστούν αλλά αυτό είναι συνάρτηση πολλών παραγόντων..

Τι ακριβώς δεν ισχύει Γιώργο? Κοστίζει παραπάνω στις εταιρείες όσο χρησιμοποιούμε data? Τζάμπα είναι το πόσο θα δώσουν, απολύτως. Η χρεώσεις στην Ελλάδα είναι απλά τρομακτικές. Και οι πρακτικές των εταιρειών, θυμίζουν μεσαίωνα. Άσε που το δούλεμα πάει σύννεφο. Απεριόριστα data, αλλά μετά τα 15GB, ουσιαστικά τρέχεις με 2G. Την σήμερον ημέρα, που όλα είναι data.
 

billpeppas

Supreme Member
23 October 2013
6,770
Athens
Μια χαρά κόστος υπάρχει για τους providers.
Τι νομίζετε.
Ότι δεν πληρώνουν για την σύνδεση με το backbone και το bandwidth που χρησιμοποιούν ?
Άλλο το να έχουν υψηλές χρεώσεις και άλλο το να λέμε ότι παίρνουν κάτι τζάμπα.
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Έτσι είναι παιδιά, πληρώνουμε τα περισσότερα στην Ευρώπη, με πολύ χαμηλούς μισθούς και αντί να χαμηλώσουν τις τιμές, μας διπλασιάζουν τα data.
Και το πλασάρουν πως μας κάνουν και χάρη. Όχι, δεν θα τους πω ευχαριστώ. Μας τα έχουν ήδη πάρει διπλά-τριπλά-τετραπλά από αλλού.
 

cyclades

Senior Member
10 March 2012
336
Και τι να κανουμε . Να τα απορριψουμε ?
Αφου " ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ " και τα καναμε απαραιτητα στην καθημερινοτητα μας.....
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
Και τι να κανουμε . Να τα απορριψουμε ?
Αφου " ΚΑΤΑΦΕΡΑΜΕ " και τα καναμε απαραιτητα στην καθημερινοτητα μας.....

ενα οργανωμενο κινημα που θα ζητησει διακοπη συμβολαιων θελουν,που θα μαζευτει για πλακα μεσω των social media και μετα να δεις για ποτε πεφτει και η τιμη για πλακα.
απλα βρισκουν και τα κανουν.

τεσπα...

απ`οτι βλεπω διπλασιασμος δεν υπαρχει για την καρτοκινητη?
μονο για τα συβμολαια ειναι?
 

spyhap

Established Member
21 November 2014
250
Πειραιας
H COSMOTE εβγαλε για διπλασιασμο στα προσθετα πακετα που αγοραζεις σε καρτοκινητο και καρτοσυμβολαιο (φανταζομαι και συμβολαιο) με ονομασία GIGA MAX . Κανονικα θα έπρεπε σε οσους εχουν συμβολαια να διπλασιάσουν τα GB των προγραμματων τους
 

ΔΗΜΗΤΡΗΣ.Π

AVClub Fanatic
25 October 2006
20,712
ΑΘΗΝΑ
H COSMOTE εβγαλε για διπλασιασμο στα προσθετα πακετα που αγοραζεις σε καρτοκινητο και καρτοσυμβολαιο (φανταζομαι και συμβολαιο) με ονομασία GIGA MAX . Κανονικα θα έπρεπε σε οσους εχουν συμβολαια να διπλασιάσουν τα GB των προγραμματων τους

στην εφαρμογη παντως καρτοκινητου cosmote,το μηνο που εχει για μηνα,ειναι ενα γιγα για ενα μηνα με 8,50 ευρω..!!
μιλαμε για σουπερ προσφορα.!!
ρε δεν πανε στο διαολο λεω γω οι κλεφτες..
 

earlylars88

Established Member
12 August 2016
262
ενα οργανωμενο κινημα που θα ζητησει διακοπη συμβολαιων θελουν,που θα μαζευτει για πλακα μεσω των social media και μετα να δεις για ποτε πεφτει και η τιμη για πλακα.
απλα βρισκουν και τα κανουν.

τεσπα...

απ`οτι βλεπω διπλασιασμος δεν υπαρχει για την καρτοκινητη?
μονο για τα συβμολαια ειναι?


αμήν και πότε! από τους πρώτους θα είμαι.