Xbox one X ή nVidia Shield 2019?

ctsit

New member
18 November 2008
10
Καλησπέρα,

έχω δυο ερωτήσεις:

1. Πρόσφατα αγόρασα το xbox one x που θα συνδεθεί με ενισχυτή που υποστηρίζει HDR/Dolby Vision και Dolby Atmos. Προσπαθώ να καταλάβω αν θα μπορεί να παίξει από synology nas αρχεία 4k mkv HDR με ήχο Dolby Atmos. Αν ναι τι app θα χρειαστεί να κατεβάσω για να παίξει. Τα mkv είναι μεγέθους περίπου 60 με 70 GB.
2. Αν η απάντηση στο παραπάνω είναι όχι τότε θα μπορώ να το κάνω με το nVidia Shield Pro 2019? (το παράγγειλα με ημερομηνία παράδοση κάποια στιγμή τον Ιανουάριο οπότε έχω ευκαιρία να το ακυρώσω αν δε κάνει τη δουλειά).

Και στις δυο περιπτώσεις, θέλω να μπορώ να κάνω pass through τον ήχο (και την πληροφορία του HDR αν γίνεται) στον ενισχυτή μου.
 

ctsit

New member
18 November 2008
10
Επομένως με το shield μπορώ να έχω ένα κεντρικό repository ταινιών 4k HDR Dolby Atmos σε mkv container της οποίες θα μπορώ να παίζω?
Διάβασα ότι μπορώ να το κάνω από Kodi ισχύει ή κάποιο άλλο παίζει καλύτερα? αναφέρομαι σε Netflix experience με εξώφυλλα ταινιών, υπότιτλους, κατηγοριοποιήσεις κλπ.
Τέλος διάβασα ότι υπάρχει και για xbox one x kodi αλλά καταλαβαίνω ότι δε περνάει τον ήχο και κολλάει και όταν παίζει HDR μέχρι να πάρω το nvidia στα χέρια μου αξίζει να το εγκαταστήσω ή δε θα μπορώ να παίζω τίποτα?