Denon avr-x2600 ή Sony str-DN1080

harrispas

New member
19 December 2007
46
Θέλω να αντικαταστήσω έναν marantz 5004 με κάτι σύγχρονο, δυστυχώς όμως χρήματα για 5014 δεν υπάρχουν ότι και να κάνω. Θα έπαιρνα τον denon 2600 γιατί μέχρι εκεί φτάνω, όμως θα μπορούσα να δώσω και 50 ευρώ παραπάνω για τον Sony. Τον ενισχυτή τον θέλω 50% για spotify σε 6 channel stereo, 20% ταινίες netflix, 10% ταινίες blue ray, 20% fm. Κεντρικά ηχεία έχω κάτι αρχαία totem acoustics tabu, 2 Χ wharefadale περιφερειακά , κεντρικό ένα audio spectrum, και ένα sub yamaha μικρό (δεν είμαι ιδιαίτερα φίλος με το υπερβολικό μπάσο). Χρήματα για άλλα ηχεία δεν υπάρχουν, τα totem θέλουν ρεύμα για να δείξουν τι αξίζουν, με έναν τελικό που συνδέω που και που (γιατί δεν έχει triger οπότε δεν βολεύει) παίζουν καλύτερα από τον marantz 5004. Τα υπόλοιπα components μου είναι TV sony, ps4, br sony.
 

harrispas

New member
19 December 2007
46
Όχι, ο τελικός που υπάρχει δεν έχει trigger και δεν βολεύει για χρήση από όλη την οικογένεια, δεν θα ασχοληθώ με τελικό, όπως θα παίξει ο av και τέρμα τα έξοδα. Δυστυχώς, δεν υπάρχει budged για παραπάνω, καταλαβαίνω ότι δεν είναι ότι καλύτερο αυτό που πάω να κάνω, σκεφτόμουν τον Sony σαν λύση για παραπάνω ρεύμα, συν ότι τα reviews που διαβάζω δεν είναι άσχημα για την μουσική.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Δεν έχει παραπάνω ισχύ ο Sony. Που το είδες αυτό;

Όπως και να έχει all channel stereo ειδικά και με τα totem είναι πολύ δύσκολο για τον ενισχυτή.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οπως και να χει αφού έχεις υπογούφερ είτε στον Sony είτε στον Denon θα κόψεις τις χαμηλές απ τα 80 και κάτω να τα κατευθύνεις στο υπογούφερ οπότε δεν θα ταλαιπωρήσεις τους ενισχυτές, άρα επειδή σαν features κι ισοστάθμιση είναι μακράν καλύτερος ο Denon προσωπική άποψη θα ήταν καλύτερη επιλογή.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Ο Sony δηλώνει αυτό:

Stereo Mode Output Power
(6 ohms, 1 kHz, THD 0.9%)
120 W + 120 W

Ο Denon δηλώνει αυτό:

125 W + 125 W (6 Ω/ohms, 1 kHz with 0.7 % T.H.D.)

Δηλαδή παραπάνω ισχύ ο Denon σε 6Ωμ φορτίο στο 1KHz και σχεδόν παρόμοια παραμόρφωση (σχεδόν γιατί στον Denon είναι ακόμα πιο χαμηλά, δηλαδή ακόμα πιο δύσκολα).

Βασικά ο Denon δηλώνεται ως πιο ισχυρός.

Επίσης έχει επιλογή να παίζει στα 4Ωμ, μειώνοντας προφανώς την ισχύ του, επομένως είναι πιο safe επιλογή.

Αλλά all channel stereo καλό είναι να παίζεις με μικρά δορυφοράκια σε όλους τους ενισχυτές AV.
 

harrispas

New member
19 December 2007
46
Δεν ειμαι απαιτητικός με τις εντάσεις, ο 5004 τα καταφέρνει μια χαρά, πολύ καλά για τα δικά μου απαίδευτα αυτιά στο 6 channel stereo που είναι το αγαπημένο μου mode, σπάνια θα κλεισει επειδή το παρακανα. Τον αλλάζω για το spotify που τώρα πρέπει να ανοιξω το ps4 και να πάρει σήμα από την τηλεόραση με οπτικη, συν το FM που παρεδωσε πνεύμα, συν ότι θέλω να βάλω και τον 11 χρόνο γιο μου στην μουσική, να μπορεί με Bluetooth να στέλνει ότι θέλει στον ενισχυτή. Από το να περιμένω 1-2 χρόνια να μπορώ να δικαιολογήσω τα 850 του marantz θα πάρω κάτι με 550 τώρα, άντε βαριά 600. Σε σχέση με τον Denon που βλέπω κερδίζει την μάχη με τον Sony, τι θα λέγατε για τον Yamaha RX 685 που έχει και pre out?
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Αγαπητέ. Εγώ απλά οφείλω να σε ενημερώσω. Έγραψες ότι σπάνια θα κλείσει ο Marantz που έχεις, κι αυτό όταν θα το παρακάνεις. Άρα κι αυτόν αν τον ζορίσεις, θα κλείσει για λόγους προστασίας (θερμικής).

Ακριβώς επειδή έτσι συμβαίνει συνήθως (δεν το μάντεψα απλά το βλέπω καθημερινά λόγω επαγγελματικής τριβής με το αντικείμενο) κανείς δεν μπορεί να σου εγγυηθεί 100% ασφαλή λειτουργία με τις προϋποθέσεις που θέτεις. Συνεπώς, από κει και πέρα η επιλογή είναι δική σου, εγώ οφείλω να είμαι ξεκάθαρος όμως.
 

harrispas

New member
19 December 2007
46
Λοιπόν πήρα τον Denon 2600 το Σάββατο που μας πέρασε. Ο προηγούμενος AV receiver μου τελικά ήταν ο Marantz 5200. Δεν είχα αυταπάτες, όπως το περίμενα, μουσικά ο Marantz ήταν πολύ καλύτερος, αλλά και στην αναπαραγωγή ήχου από blue ray, netflix, δεν με εντυπωσίασε ο Denon. Παιδεύτηκα να τον φέρω τονικά στο ουδέτερο στο all channel stereo όπου δεν έχω καταφέρει ακόμα να μου ενεργοποιήσει το sub σε αυτό το mode. Ρυθμισμένος με το Audicy, το Aquaman και το Bohemian Rhapsody ήταν αλλού για αλλού, διάλογοι δεν ακούγονταν σε ικανοποιητικές εντάσεις, τα suround υπερβολικά δυνατά, οπότε τα ρύθμισα manual, γενικά δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε στο video playback. Θα ψάξω το forum και το google για βοήθεια στις ρυθμίσεις. Καλύτερα είναι τα πράγματα στο pure αλλά οι εντάσεις είναι χαμηλές αν δεν θέλεις να τον δουλέψεις πάνω από το 50% της έντασης, δεν μπορείς πχ να κάνεις δουλείες στο σπίτι και να παίζει σε αυτό το mode. Για ευκολίες δεν το συζητάω, εξαιρετικός, αν μπορούσα να περάσω και video από το κινητό θα ήταν το απόλυτο. Μην μου πεις φίλε Pleo ότι στα 'λεγα εγώ, γιατί και εγώ σου έλεγα από την αρχή ότι μέχρι εκεί φτάνει η τσέπη μου.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κατι λαθος εχεις κανει, εχω πιο παλιο denon και παιζει αριστα σ ολα τα modes κι ενεργοποιειται κανονικα και το υπογουφερ, μηπως ρυθμισες ολα τα ηχεια large; Ξανα κανε ισοσταθμιση, μπες μετα στη manual και βαλε ολα τα ηχεια small, crossover 80hz, dynamic eq on, dynamic volume on και light γιατι απο default μετα απο ισοσταθμιση τα βαζει ολα medium και παιζουν ολα αψυχα γιατι ουσιαστικα ειναι κατ σαν night mode και σου δινει τη δυνατοτητα ποσο ισχυρη ή οχι συμπιεση να κανει.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Δοκίμασε πρώτα να ορίσεις τα ηχεία σε small και άσε το Audyssey γιατί θα μπερδευτείς.
Έχει διάφορες ρυθμίσεις και για ήχο και για εικόνα. Για παράδειγμα δεν σου χρειάζεται επεξεργασία εικόνας (έχει πολύ καλή παρεμπιπτόντως). Απενεργοποίησέ την και βάλε και το HDMI signal στο Enhanced για να περνάει σήμα εικόνας όλων των ειδών.
Επίσης παίξε με τα modes του ήχου. Αναλόγως εισερχόμενου σήματος σου δίνει διάφορες επιλογές.

Γενικά θα χρειαστεί λίγη ενασχόληση με το μηχάνημα αν είσαι νέος χρήστης γιατί έχουν αλλάξει πολλά από την εποχή που είχες τον Marantz. Όλα είναι πιο έντονα γενικώς γιατί είναι πιο ουσιαστικά σε επίπεδο επεξεργασίας. Για πιο γρήγορα φυσικά, θα ρωτήσεις στο support από εκεί που τον αγόρασες.

Ό,τι καλύτερο είναι στα λεφτά του ο Denon.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
στον δικό μου ταπείνο marantz σειρά NR όταν τον είχα πρωτοαγοράσει είχα απογοητευτεί λίγο γιατί είχα κάνει το λάθος να βάλω το odyssey.
μέτα όμως του έκανα ένα ωραιότατο reset και παίζω σε pure direct. ο ήχος είναι πολύ καλύτερος για τα αυτιά μου και πιο γλυκός.
επίσης όπως πάντα προσοχή στις πολικότητες των ηχείων γιατί τα μπάσα θα είναι ότι να ναι.
για μένα το odyssey θολώνει τον ήχο, αν και καταλαβαίνω γιατι σε κάποιος αρέσει. πάντως αν ακούς πολύ ώρα κουράζει... στα ακριβά μοντέλα βέβαια λένε ότι είναι καλύτερα τα πράγματα.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
Θέλει να ξέρεις να το δουλέψεις κι αυτό για να φέρεις τα αποτελέσματα που θες, τα οποία είναι καλύτερα με αυτό. Πρέπει όμως να κάνεις σωστή μέτρηση, να δώσεις ιδιαίτερη βαρύτητα στην πρώτη που ίσως χρειαστεί να την ξανακάνεις, να τηρείς τις σωστές αποστάσεις από τοίχους στο μικρόφωνο, να ορίσεις τα crossover και άλλα πολλά.
Κάποια στιγμή εάν ασχοληθείς αρκετά το καταλαβαίνεις πως λειτουργεί. Εκείνο που δεν θα καταφέρει πάντως οποιοσδήποτε παίξει χωρίς Audyssey, μόνο με τις manual ρυθμίσεις, είναι το Δυναμικό EQ που ενεργοποιείται αφού τρέξεις το Audyssey ή το ενεργοποιήσεις.

Το all channel stereo (ή όπως το ονομάζει κάθε κατασκευαστής) είναι για μουσικό χαλί. Όχι για σοβαρή ακρόαση. Η σοβαρή ακρόαση προϋποθέτει επεξεργασία ήχου με διακριτή και διαφορετική πληροφορία ήχου/κανάλι στις θέσεις ακρόασης τις οποίες έχει "ακούσει" το μικρόφωνο από πριν και το σύστημα έχει κάνει τις διορθώσεις (που μπορεί).

Ας ξεκινήσεις με τις manual ρυθμίσεις και το Audyssey εκτός, για να καταλάβει πως θα πρέπει να ανακατευθύνονται οι χαμηλές συχνότητες των ηχείων προς το subwoofer. Αυτό το setup θα ισχύει πάντα πλην της περίπτωσης που θα έχει επιλέξει Source Direct (ο 2600Η έχει επιπλέον και Pure Direct).
 

manolara

AVClub Enthusiast
3 February 2009
925
ΒΥΡΩΝΑΣ
Λοιπόν πήρα τον Denon 2600 το Σάββατο που μας πέρασε. Ο προηγούμενος AV receiver μου τελικά ήταν ο Marantz 5200. Δεν είχα αυταπάτες, όπως το περίμενα, μουσικά ο Marantz ήταν πολύ καλύτερος, αλλά και στην αναπαραγωγή ήχου από blue ray, netflix, δεν με εντυπωσίασε ο Denon. Παιδεύτηκα να τον φέρω τονικά στο ουδέτερο στο all channel stereo όπου δεν έχω καταφέρει ακόμα να μου ενεργοποιήσει το sub σε αυτό το mode. Ρυθμισμένος με το Audicy, το Aquaman και το Bohemian Rhapsody ήταν αλλού για αλλού, διάλογοι δεν ακούγονταν σε ικανοποιητικές εντάσεις, τα suround υπερβολικά δυνατά, οπότε τα ρύθμισα manual, γενικά δεν μπορώ να πω ότι με ικανοποίησε στο video playback. Θα ψάξω το forum και το google για βοήθεια στις ρυθμίσεις. Καλύτερα είναι τα πράγματα στο pure αλλά οι εντάσεις είναι χαμηλές αν δεν θέλεις να τον δουλέψεις πάνω από το 50% της έντασης, δεν μπορείς πχ να κάνεις δουλείες στο σπίτι και να παίζει σε αυτό το mode. Για ευκολίες δεν το συζητάω, εξαιρετικός, αν μπορούσα να περάσω και video από το κινητό θα ήταν το απόλυτο. Μην μου πεις φίλε Pleo ότι στα 'λεγα εγώ, γιατί και εγώ σου έλεγα από την αρχή ότι μέχρι εκεί φτάνει η τσέπη μου.

συμφωνω μαζι σου.
τον αγορασα και εγω πριν δεκα μερες, δεν το συζηταω για τις ευκολιες που εχει και για το ποσο καλα εκανε την δουλεια του το αυτοματο ρυθμισμα των ηχειων.
αυτο που με παραξενευει ειναι οτι στο ραδιο οταν η ενταση δειχνει 30 ειναι αρκετα δυνατα, για να παρω την ιδια ενταση σε πολυκαναλα φορμα πρεπει να ανεβασω την ενταση πανω απο το 60.
εννοειται οτι και εγω παρενεβηκα και ανεβασα λιγο την ενταση του κεντρικου και κατεβασα λιγο την ενταση των surround.
εν κατακλειδι, σε σχεση με εναν sony 20ετιας μου φαινεται πιο αδυναμος(για το ιδιο επιπεδο εντασης μου φαινεται οτι πρεπει να ανεβασω το volume πιο ψηλα) αλλα κερδισα πολυ περισσοτερο στην αισθηση που αποκομιζω οταν βλεπω ταινια.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Οι ταινιες δεν εχουν καμια σχεση με το ραδιοφωνο μη τα μπερδευεις. Τα πολυκαναλα φορμα ειναι σε συγκεκριμενη ενταση μιξαρισμενα ετσι ωστε οταν βαλεις τον ενισχυτη σου στο 0 ν ακους σ ενταση αναφορας. Αν δεν ακους στο 0 αλλα χαμηλοτερα, βαλε το dynamic eq στο on και το dynamic volume στο light και πες μας ξανα εντυπωσεις.

Στάλθηκε από το SM-A500FU μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 
Last edited:

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Να προσθέσω ότι η θέση του volume δεν μας λέει τίποτα για την πραγματική ισχύ των ενισχυτων.
Στο ένα μηχάνημα μπορεί να είναι στη μέση και να δίνει το 100%, και στο άλλο, πάλι στη μέση, και να δίνει το 70%.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,594
Αθήνα
To 0 είναι reference όταν το έχουμε γυρίσει στο scαle -79 to +18. Για να μην μπερδευτείτε και το έχετε στο 0-98.

Τα ποτενσιόμετρα στους ενισχυτές AV είναι λογαριθμικά. Δεν υπάρχει "μέση" όπως θα την φανταζόμαστε με το Volume "12 η ώρα". Ούτε και στην τελευταία περίπτωση θα ήταν η "μέση αυτό" απλά για ενδεικτικούς λόγους το αναφέρω. Ούτε τα ποτενσιόμετρα μας δείχνουν κάτι σχετικό με την ισχύ και δη τη στιγμιαία που απαιτείται.

Δεν νομίζω ότι στα χρήματα του AVR-X2600H ότι υπάρχει κάτι καλύτερο σε ισχύ.

Δείτε εδώ κάτι αντίστοιχης τιμής (μην πω και πιο ακριβό) και γελάστε ελεύθερα...

57129-amplituner-kina-domowego-onkyo-tx-nr-696-audiocomp-lab4.jpg


https://audio.com.pl/testy/kino-domowe/amplitunery-av/3123-onkyo-tx-nr696
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Ναι αυτό δεν το διευκρίνησα γιατί ήμουν από κινητό, όλοι οι Denon - Marantz στο μενού volume έχουν δύο επιλογές για την κλίμακα του ήχου, είτε -79 -έως+18 είτε 0 έως 99, στην πρώτη κλίμακα το 0 είναι η ένταση αναφοράς, στη δεύτερη κλίμακα είναι το 80 και πράγματι αν το έχετε στο 0 και αλλάξετε κλίμακα θα δείξει 80 και το αντίστροφο.

Επίσης κι αυτό που λέει ο manmar είναι σωστό, οι δικάναλοι ενισχυτές περίπου στο 3 έχουν δώσει όλα τα γκάζια, αντίθετα στους πολυκάναλους πρέπει να πας περίπου στο 8 και είναι λογαριθμικά όπως σωστά επεσήμανε ο Pleo, αν το έχετε στο -40 δεν σημαίνει ότι η ένταση είναι στο μισό, παίζουν ρόλο και τα dynamic eq & dynamic volume, όσες φορές έχω μετρήσει με ντεσιμπελόμετρο ανάλογα την πηγή και τι έχεις ενεργοποιημένο η ένταση δεν είναι πάντα ίδια. Στο παράδειγμα με το ραδιόφωνο που έφερε ο φίλος το ιντερνετικό είναι ακόμα πιο ψηλά η έντασή του τόσο που το ραδιόφωνο μπροστά του μοιάζει άτονο.