Stereo Network Receivers Marantz NR1200 vs DENON DRA-800H

dionisis

AVClub Enthusiast
23 February 2007
740
Θεσσαλονίκη
Στο σύστημα που έχω ο ενισχυτής μου είναι ένας DENON PMA-380 με ηχεία τα Dali Concept 2. Streaming και αναπαραγωγή από media center κάνω με το PlayStation3, από το PS3 είχα και internet radio με το TuneIn που τώρα πια δεν υποστηρίζεται για PS3 και δεν έχω ψάξει για εναλλακτική.Το PS3 συνδέεται με τις αναλογικές εξόδους του με τον DENON.

Λίγo η ιστορία με το tunein, το γεγονός ότι θα ήθελα FM tuner, η ταλαιπωρία του άνοιξε TV, PS3 συνδέσου σε media center ή streaming service (με την μικρή να νομίζει ότι όλα αυτά τα κάνεις για να ανοίξεις netflix) και κατέληξα να κοιτάω για tuner, streamer/dac ή και dac ξεχωριστό. Σε entry level που ψάχνω είχα δει διάφορα (αλλά όχι tuner και streamer μαζί) μέχρι που είδα σε νήμα εδώ τους δικάναλους receivers των DENON και Marantz όπου με γλύκανε λίγο και η συvδεσιμότητα hdmi.

Στα specs τα μηχανήματα είναι σχεδόν ίδια με διαφορά φυσικά τα Watt εξόδου (75 ο Marantz, 100 o DENON σε 8Ω), στο line input sensitivity (135mV o Marantz, 200mV ο DENON) αλλά και μια διαφορά στις εξόδους. Ο Marantz έχει pre-out zone2 και front, ενω ο DENON μόνο Zone 2. Υποθέτω ότι το zone 2 και του Marantz και του DENON είναι ισοδύναμα pre-out για σύνδεση με τελικό είτε σε άλλο δωμάτιο είτε για το κυρίως σύστημα και απλά ο Marantz έχει ακόμα μια έξοδο pre-out για να υπάρχει ταυτόχρονα σύνδεση και με τελικό για το κύριο σύστημα και για τη Zone2.

Ο ενισχυτής που έχω τώρα έχει σύμφωνα με manual που βρήκα στο διαδίκτυο 62W/8Ohm, 150mV line input sensitivity και Signal to Noise Ratio 86dB (MM) 107dB (line) σε αντίθεση με τους receivers που και οι δυο έχουν 74dB και 98dB αντίστοιχα. (κι εδώ θέλω να ρωτήσω αν τα χαρακτηριστικά του PMA-380 που έχω είναι τέτοια που να αντέχει σε σύγκριση με τους δύο νεότερους σε ότι αφορά δυνατότητες οδήγησης και οπότε καλύτερα να μείνω με αυτόν και να ψάξω μόνο για πηγές).

Προφανώς όλο αυτό το ιστορικό γιατί θα ήθελα τις γνώμες σας για το ποιος από τους δύο ίσως ταιριάζει καλύτερα με τα Dali Concept 2, ποιος είναι καλύτερη βαση για μελλοντική αναβάθμιση με το receiver για pre-amp σε τελικό+ηχεία ή αυτοενισχυόμενα. Και φυσικά αν έχετε κάποιες άλλες προτάσεις που δεν ξεφεύγουν πολύ από τα 700 ευρώ.

Ξέρω ότι βασική αρχή είναι να ακούσω για να έχω και προσωπική άποψη, οπότε θα ήθελα και κάποια πρόταση αν έχετε για το που θα μπορούσα να τους ακούσω στη Θεσσαλονίκη. Ήδη σε ενα κατάστημα που ρώτησα δεν υπάρχει δυνατότητα ακρόασης των συγκεκριμένων αλλά μπορώ να ακούσω άλλους ενισχυτές στο ίδιο εύρος τιμής. (καλοδεχούμενη η πρόταση φυσικά αλλά δεν με βοηθάει και πολύ).

Ο χώρος μου είναι περίπου 30τμ, με ταβάνι στα 2,80μ. Τα ηχεία με απόσταση μεταξύ τους 3 με 3,5 μέτρα και θέση ακρόασης κοντά στην κορυφή ισόπλευρου τριγώνου. Τα ακούσματα κυρίως στο φάσμα της ροκ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρον και ελπιζω να το άνοιξα το νήμα σε σωστή κατηγορία. (είναι δικάναλοι αλλά είναι και A/V)
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Η λογική είναι ακριβώς αυτή. Ότι θα έχεις τις σύγχρονες ευκολίες ενός ενισχυτή AV βάζοντας όμως την ποιότητα του ήχου μπροστά, μείον τα πολλά κανάλια (και το Audyssey).

Η σύγκριση οφείλει να γίνεται αφ'ενός με ενισχυτή AV της ίδιας οικονομικής κατηγορίας αλλά και με δικάναλο network ενισχυτή επίσης της ίδιας οικονομικής κατηγορίας. Στην πράξη όμως δεν θα βρεις και το HDMI switching που παρέχουν σε αυτή την κατηγορία τιμής.

Στα περίπου 700 ευρώ που κοστίζουν, παίζουν καλύτερα από τους αντίστοιχους ενισχυτές AV γιατί έχουν hi-fi αρχιτεκτονική και τέτοιο προσανατολισμό. Ο NR1200 παίζει αρκετά διαφορετικά σε σχέση με τους NR1510 και NR1710.
Χωρίς να έχω ακούσει τον DRA-800H, μπορώ να υποθέσω μόνο ότι θα παίζει και αυτός καλύτερα από τον αντίστοιχο Denon AVR-X2600H.

Το όλο σκηνικό θυμίζει τις διαφορές των ενισχυτών R-N της Yamaha, που παίζουν καλύτερα από τους πολυκάναλους RX-V (και κάποιους εισαγωγικούς RX-A) αλλά ποτέ δεν φτάνουν τους A-S. Στην περίπτωση της Denon-Marantz πρόσθεσε και το HDMI switching που όπως και να το κάνεις είναι απαραίτητο και game changer για την κατηγορία τιμής.
Δεν είναι δηλαδή stripped-down multi-channel AV receivers όπως είναι για παράδειγμα κάποια μοντέλα της Onkyo/Pioneer στην κατηγορία τιμής αυτή πάντα.

Τις έχω τις πληροφορίες εσωτερικά και για τα δύο μοντέλα και πως και γιατί διαφέρουν από AV receivers πολυκάναλους.

Κατά τα λοιπά, όπως τα είπες. Ο NR1200 έχει και έξοδο pre-out για τα εμπρός κανάλια αν κάποια στιγμή θελήσεις να προσθέσεις τελικό ενώ ο DRA-800H έχει περισσότερη ισχύ.
 

dionisis

AVClub Enthusiast
23 February 2007
740
Θεσσαλονίκη
Υποθέτω δεν θα πρέπει να τίθεται καν θέμα σύγκρισης του DENON PMA-380 που έχω με τους NR1200 και DRA-800H;

Οι pre-out έξοδοι του marantz zone2 και front έχουν καμιά διαφορά μεταξύ τους πέρα από το ότι ονομάζονται διαφορετικά;

Θα επιδιώξω να ακούσω κάποιους integrated στην ίδια κατηγορία τιμής αλλά φοβάμαι ότι οι δικτυακές ευκολίες θα επηρεάσουν αρκετά την κρίση μου. Για την ώρα σκέφτομαι ότι προτιμώ να θυσιάσω λίγο σε hi-fi ποιότητα αντισταθμίζοντας με κόστος κι ευκολίες και ενδεχομένως να αναπληρώσω αργότερα με αναβάθμιση σε τελικό και ηχεία. Και έχοντας και την αναβάθμιση στο βάθος του μυαλού μου χωρίς ακόμα να ακούσω τίποτα μάλλον κλίνω προς τον marantz μιας και μου φαίνεται ότι θα χαραμίζεται ο DENON των 100W ως προενισχυτής (υπολογίζοντας ότι το zone 2 του DENON είναι βασικά pre-out έξοδος).
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
514
Θα επιδιώξω να ακούσω κάποιους integrated στην ίδια κατηγορία τιμής αλλά φοβάμαι ότι οι δικτυακές ευκολίες θα επηρεάσουν αρκετά την κρίση μου. Για την ώρα σκέφτομαι ότι προτιμώ να θυσιάσω λίγο σε hi-fi ποιότητα αντισταθμίζοντας με κόστος κι ευκολίες και ενδεχομένως να αναπληρώσω αργότερα με αναβάθμιση σε τελικό και ηχεία. L

Έχεις και άλλη επιλογή για να μην συμβιβαστείς σε ποιότητα ήχου. Μπορείς να κρατήσεις το σεταπ σου και να δοκιμάσεις ένα raspberry pi σαν audio streamer με μια διανομή σαν το moode. Έχει όλες τις ευκολίες που ψάχνεις. Το raspi μπορείς να το συνδυάσεις με ένα dac και τον υπάρχων ενισχυτή σου ή και με καινουργιο. Αντί για hdmi μπορείς να χρησιμοποιήσεις optical ή coaxial αν χρειαστείς ψηφιακή είσοδο.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Μην μπερδεύεις την έξοδο δεύτερης ζώνης με την Pre-out. Μπορεί ως έξοδος δεύτερης ζώνης να λειτουργεί και σε fixed και σε variable level, αλλά αυτό δεν ξέρεις πως θα λειτουργήσει σε συνδυασμό με την έξοδο sub. Στον Marantz πάντως η έξοδος προενίσχυσης της κύριας ζώνης λειτουργεί με την έξοδο του sub.

Υπ' όψη ό,τι σε αυτούς τους ενισχυτές επιλέγεις το low pass φίλτρο στην έξοδο του subwoofer ---> 40 Hz / 60 Hz / 80 Hz / 90 Hz / 100 Hz / 110 Hz / 120 Hz / 150 Hz / 200 Hz / 250 Hz (Default: 80 Hz)

Συν το ότι για να τον χρησιμοποιήσεις ας πούμε ως προ τον Denon, θα πρέπει να θυμάσαι για παράδειγμα ότι θα πρέπει να πατήσεις πρώτα το πλήκτρο της δεύτερης ζώνης και κατόπιν να ρυθμίσεις την ένταση από τα πλήκτρα του volume. Το ίδιο και για να επιλέξεις πηγή.
Δεν είναι και ό,τι βολικότερο ας πούμε. Και δεν ξέρεις και τι άλλους περιορισμούς μπορεί αυτό να έχει που θα τους ανακαλύψεις στην πορεία.

Βασικά στην περίπτωσή σου εκείνο που γέρνει την πλάστιγγα προς αυτούς τους ενισχυτές δεν είναι οι δικτυακές λειτουργίες μόνο. Είναι οι δικτυακές ευκολίες σε συνδυασμό με το HDMI switching και τις ευκολίες που παρέχει το HDMI (π.χ. ARC).

Απευθύνονται βασικά σε ανθρώπους σαν εσένα, που εκτιμούν τον καλό hi-fi ήχο και θέλουν ευκολίες που να μην είναι σε βάρος της ηχητικής ποιότητας λόγω οικονομίας κλίμακος (700 ευρώ για δύο κανάλια vs 700 ευρώ για 7 κανάλια).
 

dionisis

AVClub Enthusiast
23 February 2007
740
Θεσσαλονίκη
@ simplektis Εκτιμώ την πρόταση και αν έμενα μόνος μου μπορεί και να το είχα δοκιμάσει νωρίτερα αλλά μαζεύονται πολλά εξαρτήματα, καλώδια συν του ότι θέλω και το fm tuner αλλά και ένα σύστημα φιλικό προς τα άλλα μέλη του σπιτιού. Νομιζω ότι το κόστος για raspberry, dab/fm tuner, dac στην καλύτερη περίπτωση να είναι λίγο μικρότερο από το κόστος των εν λόγω receiver χωρίς να υπολογίζω και την επισκευή/συντήρηση του ενισχυτή που ήδη έχω. (η μία είσοδος δεν δουλεύει, και μόνο με το source direct ενεργοποιημένο έχω στερεοφωνικό ήχο).

@ Pleo. Στο εγχειρίδιο του DENON αναφέρει "audio signals of zone2 output connectors are output to the zone 2 amplifiers and played on these amplifiers" και έχει εικόνα σύνδεσης στη zone 2 με power amplifier. Αυτό σημαίνει ότι η έξοδος είναι πιθανότατα variable;

Και μια ακόμα ερώτηση. Ποια ψηφιακή σύνδεση είναι καλύτερη για ήχο, coaxial, optical ή HDMI;
 
  • Like
Reactions: papamak

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,590
Αθήνα
Η έξοδος για τη δεύτερη ζώνη είναι κατ' επιλογή μεταβλητή ή κλειδωμένη στο επίπεδο της έντασης που έχεις επιλέξει από πριν. Δηλαδή είναι και variable και fix. Ο χρήστης επιλέγει.

Η HDMI είναι καλύτερη γιατί από εκεί έχεις τη μεγαλύτερη δυνατή δειγματοληψία. Και δεν προϋποθέτει multiplexing στη μεταφορά του σήματος όπως γίνεται με τις άλλες ψηφιακές εισόδους.