Denon AVR-X2600H - Marantz SR5013 - Yamaha RX-V685

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

asterios84

New member
23 March 2019
6
Καλημέρα στην παρέα . . .

Θέλω να αντικαταστήσω ένα παλιό home cinema (Phillips dfr 1600) με κάτι πιο καινούργιο και ολοκληρωμένο οπότε θα χρειαστώ την βοήθεια σας . . .

Ο χώρος που προορίζεται είναι σαλανοκουζίνα γύρω στα 40τμ , απόσταση στα 3,5 μέτρα , μπάτζετ γύρω στα 2000 εύρω και χρήση ταινίες κ λιγότερο μουσική . .

Το άθλημα δεν το κατέχω πολύ ( οτι διαβάζω από δω μέσα ) οπότε η βοήθειά σας θα μου είναι σημαντική . . .

Από τους παραπάνω ενισχυτές έχω καταλήξει κατα 90% στον Denon AVR-X2600H (που είναι κ σε προσφορά αυτες τις μέρες ) μετά τον Maratz και τελευταίο αφήνω τον Yamaha . . Είναι σωστή η σκέψη μου?

Για sub το svs sb -1000 και κεντρικό το Polk signature S35e λόγω ύψους . .

Για μπροστινά ( δαπέδου ) και πίσω περιφερειακά (δαπέδου ) έχετε κάτι να μου προτείνετε? (Αν γίνεται να είναι λεπτά και καλαίσθητα ) . .

Ευχαρίστω . . .
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Εφ' όσον το κεντρικό θα είναι το S35e, και τα δύο front θα είναι Signature e υποχρεωτικά. Αισθητικά καλό είναι να είναι και τα πίσω Signature e για λόγους ομοιογένειας και ομοιομορφίας.

Μπορείς να δεις το S50e και για surround τα S15e (ή και τα S10e).

SR5013 καταργημένος. Ή Denon 2600H (το μοντέλο με το DAB) ή SR5014 για 4 χρόνια εγγύηση. Αμφότεροι με Dolby Atmos Height Virtualizer που θα σου δώσει Dolby Atmos ήχο ακόμα κι αν δεν έχεις τα έξτρα ηχεία (ή μέχρι να τα βάλεις).
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
οι επιλογες σου ειναι καλες. αν παρεις το πολκ για κεντρικο,(εγω θα προτιμουσα το s30e) παρε και τα υπολοιπα ηχεια απο την ιδια σειρα. μαλλον τα s50e για να μη ξεφυγεις πολυ απο το budget. καποια στιγμη ισως χρειαστεις δευτερο σαμπ...

μαζι τα γραψαμε λεωνιδα...:ernaehrung004:
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Κι υπογούφερ όχι το sb αλλά το pb που είναι πιο κινηματογραφικό σε σχέση με το sb που προορίζεται για μουσική. Από ενισχυτές θα προτιμούσα Μarantz, είναι καλό deal τα 4 χρόνια εγγύησης αλλά και καλύτερος ένα κλικ από Denon.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Κι υπογούφερ όχι το sb αλλά το pb που είναι πιο κινηματογραφικό σε σχέση με το sb που προορίζεται για μουσική. Από ενισχυτές θα προτιμούσα Μarantz, είναι καλό deal τα 4 χρόνια εγγύησης αλλά και καλύτερος ένα κλικ από Denon.

και δυο κλικ ακριβοτερος
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
και δυο κλικ ακριβοτερος

Και τρία κλικ καλύτερος όταν "κλωτσάει" το μεγάφωνο προς τα πίσω λόγω current feedback ;)

Και φυσικά σε συνδυασμό με την παρακάτω πλακέτα με τα HDAM που δεν έχει ο αντίστοιχος Denon:


1543123285-2798573868.jpg



Ό,τι πληρώνεις παίρνεις που είπε και ο Κώστας πιο πριν.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Ο,τι πληρώνεις παίρνεις, ΝΟΜΟΣ.

Απ'οτι ειδα, προ της bf εκπτωσεως, οι τιμες τους ηταν πολυ κοντινες, αρα το "οτι πληρωνεις παιρνεις" ειναι καπως σχετικο στην περιπτωση τους. Και γενικα ισχυει στις μεγαλες διαφορες....πχ στις Oled (που το εψαξα λιγο πριν αγορασω), οι SONY OLED ηταν ακριβοτερες απο τις αντιστοιχες LG και στις κανονικες μερες και δεν εριξαν τις τιμες τους πολυ στην BF οπως το εκανε η LG. Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ειναι καλυτερες επειδη ειναι ακριβοτερες....ισα ισα που σε 2-3 σημεια σε features υπερτερουν οι LG.
Γενικα λοιπον συμφωνω με τον "νομο" αλλα οχι ως θεσφατο που ισχυει παντα.

Βεβαια ο ηχος ειναι terra ingognita για μενα, οποτε δεχομαι αυτο που λετε εσεις ως ειδικοι.....
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Δεν είναι οδηγός το black friday και ειδικά στην Ελλάδα που πρόκειται για black friday with tzatziki. Εξ' άλλου φάνηκε φέτος ότι το βαρέθηκαν ακόμα και όσοι δεν το είχαν βαρεθεί τις προηγούμενες χρονιές. Σφυρίχτηκε offside φέτος και ευτυχώς το κατάλαβαν πόσο λάθος είναι να σφάζεις τρέχοντα μοντέλα, αντί να ξεστοκάρεις τα παλιά. ΟΚ, δεν το κατάλαβαν όλοι, όσοι δεν το καταλάβανε ακόμα το πληρώνουν. Αλλά αυτό δεν αφορά το νήμα.

Οι Marantz είναι γενικότερα ακριβότεροι από τους Denon κι αυτό γιατί υπάρχουν διαφορές στο hardware με καλύτερα - και ακριβότερα - εξαρτήματα στους Marantz. Το οποίο με τη σειρά του έχει ως αποτέλεσμα καλύτερο ήχο. Αυτό πληρώνεται.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Δεν είναι οδηγός το black friday και ειδικά στην Ελλάδα που πρόκειται για black friday with tzatziki. Εξ' άλλου φάνηκε φέτος ότι το βαρέθηκαν ακόμα και όσοι δεν το είχαν βαρεθεί τις προηγούμενες χρονιές. Σφυρίχτηκε offside φέτος και ευτυχώς το κατάλαβαν πόσο λάθος είναι να σφάζεις τρέχοντα μοντέλα, αντί να ξεστοκάρεις τα παλιά. ΟΚ, δεν το κατάλαβαν όλοι, όσοι δεν το καταλάβανε ακόμα το πληρώνουν. Αλλά αυτό δεν αφορά το νήμα.

Οι Marantz είναι γενικότερα ακριβότεροι από τους Denon κι αυτό γιατί υπάρχουν διαφορές στο hardware με καλύτερα - και ακριβότερα - εξαρτήματα στους Marantz. Το οποίο με τη σειρά του έχει ως αποτέλεσμα καλύτερο ήχο. Αυτό πληρώνεται.

Εγω μιλησα για τηλεορασεις (που ασχοληθηκα) οπου εγινε του bf το πανυγυρι και πραγματικο...οχι "με τζατζικι". Για AV δεν ξερω να πω......γενικα παντως σε μικρες διαφορες (εως 10-15%) θεωρω οτι δεν ισχυει παντα το "ακριβοτερο ειναι καλυτερο" οταν μιλαμε για διαφορετικες εταιρειες κοκ. Χωρις να επιμενω, μιας και δεν ειναι ο τομεας μου...

Παρεμπιπτοντως, επειδη το συγκεκριμενο "νημα" με εβαλε στο τρυπακι, βρηκα το κατωθι στο διαδυκτιο:
https://www.zkelectronics.com/compare/denon-avr-x2600h/usa/marantz-sr5013/usa/

Δε ξερω σε ποιο βαθμο ισχυει και κυριως δεν μπορω (ακομα?) να αξιολογησω ποιες απο τις διαφορες ειναι πιο σημαντικες.....
Ευτυχως καποιοι εδωμεσα βοηθατε εμας τους υπολοιπους να παιρνουμε μια γευση της καταστασης για να αποφασιζουμε σωστοτερα...προσωπικα σας ειμαι υποχρεος!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Σαχλαμάρα είναι το link αυτό. Τραβάει πληροφορίες από τις μπροσούρες μόνο. Καμία αξία και καμία γνώση δεν προσφέρει. Δεν μπορείς να αξιολογήσεις τίποτε με αυτό.

Για παράδειγμα δεν αναφέρει το Dolby Atmos Virtualizer. Γράφει ας πούμε το HDCP 2.3, ξέρεις τη διαφορά τους ας πούμε; Ό,τι το 2.3 υπάρχει γιατί απλά έγινε hack το 2.2 δεν θα στο πει. Ούτε βέβαια θα σου πει τι είναι οι καλύτεροι τελεστικοί ενισχυτές ή φίλτρα ή buffer στα οποία χρησιμοποιείται το HDAM.

Κοίταξε, οι λογικές supermarket όπως το link που έβαλες δυστυχώς αυτά έχουν. Αποπροσανατολίζουν και τελικά ποτέ δεν παίρνεις το σωστό. Δεν υπάρχει πάντως περίπτωση στην κατηγορία των καταναλωτικών αυτών προϊόντων να μην ισχύει το ό,τι πληρώνεις παίρνεις. Πρόκειται για κατηγορίες προϊόντων στις οποίες δεν αφήνεται τίποτε στην τύχη και ο ανταγωνισμός είναι τόσο σκληρός που δεν υπάρχει το παραμικρό περιθώριο να μην υπάρχει διαφορά από το φτηνότερο στο ακριβότερο.

Όσο για το Black Friaday, δεν ασχολούμαι αγαπητέ. Προτιμώ να μην περιμένω για να πάρω στην ίδια τιμή κάτι επειδή μια περίοδο γίνονται συνδυαστικές εκπτώσεις. Την ίδια τιμή και χαμηλότερη την πετυχαίνεις και σε άλλη περίοδο και με άλλο τρόπο. Τέτοιες αστειότητες δεν με αφορούν.

Βάζεις μια τιμή χαμηλότερη στο δικό σου e-shop, πετάγεσαι μέχρι ένα άλλο e-shop και τους λες να στη δώσουν στην τιμή αυτή γιατί αλλιώς θα την πάρεις φτηνότερα από το δικό σου e-shop και στη δίνουν στην τιμή που θέλεις. Μετά γυρνάς και ανεβάζεις την τιμή στο δικό σου e-shop. -bye-
Για παπατζήδες είναι το Black Friday και μόνο.
 

TeoAdam

New member
11 December 2018
58
Πατρα
Εγω προχωρησα στον Sr6013 με 4 χρονια εγγυηση...

Γιατι δεν κοιτας τον SR5014 που και αυτός εχει 4 Χρονια μέχρι τέλος του μηνα???
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Βάζεις μια τιμή χαμηλότερη στο δικό σου e-shop, πετάγεσαι μέχρι ένα άλλο e-shop και τους λες να στη δώσουν στην τιμή αυτή γιατί αλλιώς θα την πάρεις φτηνότερα από το δικό σου e-shop και στη δίνουν στην τιμή που θέλεις. Μετά γυρνάς και ανεβάζεις την τιμή στο δικό σου e-shop. -bye-
Όταν λες στο δικό σου e-shop τι εννοείς; Μπορείς να το διευκρινίσεις; Δικό μου e-shop κυριολεκτικά πάντως εγώ δεν έχω και φαντάζομαι ούτε έχουν οι περισσότεροι.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,398
Αθήνα
Όταν λες στο δικό σου e-shop τι εννοείς; Μπορείς να το διευκρινίσεις; Δικό μου e-shop κυριολεκτικά πάντως εγώ δεν έχω και φαντάζομαι ούτε έχουν οι περισσότεροι.

Έδωσα ένα παράδειγμα του πως λειτουργεί η "προσφορά" και η "ζήτηση".

Τις καλύτερες τιμές πάντως τις βρίσκεις σε EOL μηχανήματα. Και εφ' όσον μιλάμε για ενισχυτές AV, μιλάμε για το καλοκαίρι, give or take a couple of months, γιατί δεν αλλάζουν όλες οι σειρές την ίδια χρονική στιγμή.
 

Pantos

AVClub Addicted Member
29 December 2013
1,643
Τελικά Asterios84 σε ποιον ενισχυτή κατέληξες; Είχα ανοίξει κι εγώ ένα θέμα με την ίδια απορία ακριβώς σε άλλο subforum.
 

nikosr6

Senior Member
26 November 2010
398
Re: Yamaha RX-V675 vs Denon AVR-X2600H vs Marantz SR5013

Πρέπει να καταλάβεις ότι οι σύγχρονοι ενισχυτές AV έρχονται με ενσωματωμένο network player π.χ. Ως εκ τούτου όλες οι λειτουργίες τους και οι πλήρεις ενδείξεις έχουν μεταφερθεί σε app. Η οθόνη που έχουν στην πρόσοψη πολύ λίγα πράγματα μπορεί να προσφέρει πλέον.
Και μόνο τα credits δηλαδή ενός κομματιού που παίζει εκείνη την ώρα από την υπηρεσία streaming που θα έχεις επιλέξει να θες να δεις, δεν φτάνει καμία οθόνη πρόσοψης.

Ποσο δικιο εχεις...γιαυτο βριζω τον SC-LX 501 που δεν γραφει καν atmos πχ η DTSX η οτι ναναι τελοσπαντων.....ψιλοτραγικο ομως!!!