Πρόβλημα με ενισχυτή ( ; )

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Παιδιά συμβαίνει το εξής "κουφό" : Σήμερα άναψα (μετά από καιρό η αλήθεια) τον ενισχυτή μου να ακούσω λίγο μουσικούλα.. Αμ δε.. Δεν παίρνω ήχο στα ηχεία. Το παράξενο της ιστορίας είναι ότι όταν το ποντεσιόμετρο είναι κοντά στο τέρμα, ακούγονται παράξενοι ήχοι από τον ίδιο τον ενισχυτή, σαν να...βράζει νερό ένα πράμα, και η μουσική ακούγεται αμυδρά από τις...λάμπες. Να πω δε πώς χρησιμοποιώ switch για την εναλλαγή των ηχείων από home cinema σε δικάναλο, αλλά δε νομίζω να έχει σχέση, τα ηχεία λειτουργούν κανονικά με τον av.. Καμιά ιδέα; Πριν από ένα χρόνο όλα λειτουργούσαν κανονικά..
 

petronik

Μέλος Σωματείου
18 June 2006
18,470
Θεσσαλονικη
Nίκο ,δοκίμασε να συνδέσεις τα ηχεία απευθείας στον ενισχυτή .
Για τη δοκιμή βρές ένα οποιοδήποτε καλώδιο και συνέδεσε τα .
 
Παιδιά ήταν το switch. Χρησιμοποίησα άλλα καλώδια και όλα καλά,κελαϊδάει ο fatman ! Μου κάνει πολύ εντύπωση πάντως καθώς χτές το 5.1 έπαιζε κανονικά στην άλλη επιλογή...
Και κάτι άλλο βρε παίδες μιας που καταπιάστηκα πάλι με τις μουσικές μου. Έχω δίπλα στον λαμπάτο έναν ολοκληρωμένο επτακάναλο της Harman, συγκεκριμένα τον avr-255. Θα μπορούσα να τον χρησιμοποιήσω άραγε ως προενισχυτή-dac του λαμπάτου για να ακούω απο το λαπτοπ; Η λέω μπούρδες;
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Mάλλον ναι, αρκεί το λάπτοπ να εχει οπτικη έξοδο που θα πάει στο digital in του hk.
Απο τον hk μετά παίρνεις έξοδο ή από pre out η από analog out .
Αλλά συνέδεσε και το λάπτοπ κατευθείαν στον fatman.
Ίσως η κάρτα ήχου του λάπτοπ να μην είναι χειρότερη από του hk.

Δεν είμαι ειδικός στους av (μάλλον καλύτερα να πω ότι τους ψιλοαντιπαθω!) οπότε περίμενε και καμμία γνώμη από τους ειδήμονες.
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Ευχαριστώ Μιχάλη, ήδη παίζει από την έξοδο ακουστικών.Έλεγα μήπως ήταν καλύτερα μέσω του avr!

Νίκο μην εμπιστεύεσαι την έξοδο των ακουστικών.
έχω κάνει ζημιά σε ενισχυτή μου του '85 από εκεί.
αν έχει οπτική εξοδο το λάπτοπ δίνεις στον harman και είσαι τζετ!
αλλίως υπάρχει η λύση να πας ..Λαμία μέσω Καλαμάτας.. HDMI απο το λαπτοπ στην τιβι και απο τιβι οπτική στον harman...
:drool:
 

john gabriel

AVClub Enthusiast
Απάντηση: Re: Πρόβλημα με ενισχυτή ( ; )

Νίκο μην εμπιστεύεσαι την έξοδο των ακουστικών.
έχω κάνει ζημιά σε ενισχυτή μου του '85 από εκεί.
αν έχει οπτική εξοδο το λάπτοπ δίνεις στον harman και είσαι τζετ!
αλλίως υπάρχει η λύση να πας ..Λαμία μέσω Καλαμάτας.. HDMI απο το λαπτοπ στην τιβι και απο τιβι οπτική στον harman...
:drool:

Συμφωνω απολυτα και εγω αυτη την συνδεση εχω κανει αποφευγω την εξοδο ακουστικων διοτι υπαρχει και ο φοβος της παραμορφωσης γιατι στην ουσια παιζεις με 2 φωνες την φωνη του ενισχυτη και την φωνη απο την εξοδο των ακουστικων που συνηθως οι περισοτεροι εχουν την φωνη στο τερμα με αποτελεσμα να γινεται υπεροδηγηση και να εχουμε παραμορφωση με μεγαλο κινδυνο να καψουμε τα ηχεια!
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Νικο μερικά λάπτοπ δεν έχουν την συνηθισμένη οπτική έξοδο που ξερουμε, αλλα την ντουμπλαρουν με αυτή των ακουστικών.
Έχε το νου σου!!
Διάβασε το μανιουαλ να σιγουρευτείς.

Αν είναι όπως τα λέω θα χρειαστείς αυτό το καλώδιο:
https://www.odes.gr/el/kalodia/kalo...03121151-star-opto-3-5-mini-toslink-1-5m.html
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Υπάρχουν και ανταπτοράκια, αν έχεις ήδη οπτική ίνα. Εγώ αγόρασα της Audioquest, αλλά μάλλον φασόν τα βγάζει κάποιος κινέζος γιατί έχω δει ολόιδια σε άλλες μάρκες (πχ αυτό που πουλάει ο Thomann)...
51mvU7mwRlL._AC_SS350_.jpg


Είναι η οικονομικότερη λύση, πχ το e-shop έχει ένα με λιγότερο από 2 ευρώ:
https://www.e-shop.gr/logilink-ca10...4xlRBMF0AI_n78o5iUL4Fr9aMURceB1hoC3EYQAvD_BwE
 

mdvq

Μέλος Σωματείου
20 June 2006
9,388
Πειραιας
Ανταπτορακια σε τα μας, τους χαϊφιντελαδες??
Όχι κυριε μου εμεις θελουμε να πλερωνουμε......ακου 2 ευρώ.....βρε που βαδίζουμε :smile:
Να σαι καλά φίλε in που με ξεστραβωσες......είκοσι ευρώ δεν έδινα (που πολυ παραπάνω θα ήταν γιατί θέλω για πλάκα 3 μέτρα) για καλώδιο :ernaehrung004:
 

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,738
Βόλος
Μια τρίμετρη οπτική ίνα μπορεί να έχει 5 ευρώ, μπορεί να έχει και 30 ευρώ. Κι εκεί παίζει ρόλο η ποιότητα, οι πολύ λεπτές μπορεί να τσακίσουν, ενώ μπορεί και να εξασθενούν το σήμα όταν τις τυλίγεις. Υπό αυτή την οπτική :) το τρίμετρο toslink της InAkustic στα 26 ευρώ δεν είναι παράλογο σαν τιμή:
https://www.odes.gr/el/inakustik-00...YwNjgseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsInRhZ3MiOiIifV0
 

vlad66

Moderator
Staff member
29 October 2017
14,767
Αγιοι Αναργυροι
Νικο μερικά λάπτοπ δεν έχουν την συνηθισμένη οπτική έξοδο που ξερουμε, αλλα την ντουμπλαρουν με αυτή των ακουστικών.
Έχε το νου σου!!
Διάβασε το μανιουαλ να σιγουρευτείς.

Αν είναι όπως τα λέω θα χρειαστείς αυτό το καλώδιο:
https://www.odes.gr/el/kalodia/kalo...03121151-star-opto-3-5-mini-toslink-1-5m.html

δεν το λές τόσο καιρό ρε μάστορα;; και βρίζω θεούς και δαίμονες που "κόψαν" την οπτική!!!!!
είχα σκοπό να αγοράσω μακρύ HDMI για να στέλνω τον ήχο του λάπτοπ στην τιβι για να έχω σύνδεση του λάπτοπ με το στέρεο. η τιβι ενδιάμεσος κρίκος δλδ..
ενώ έτσι όπως λες, το λάπτοπ κατευθείαν στο ντακάκι.. (που δεν έχει HDMI)