Πρόβλημα με κανάλια της ΕΡΤ, δεν πιάνουν!

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

Black Flag

New member
14 May 2011
25
Λάρισα, Ελλάς
Καλησπέρα σε όλους.

Εδώ και δύο εβδομάδες περίπου σε μια TV FHD Samsung δεκαετίας δεν πιάνουν τα κανάλια της EΡΤ στην πρίζα του σαλονιού, το σήμα είναι χαμηλό και τα errors αρκετά. Τα υπόλοιπα λειτουργούν κανονικά απρόσκοπτα εκτός από τα λίγα HD κάποιες φορές. Χρησιμοποιώ και ενισχυτή σήματος.

Στο δωμάτιο μου δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα, πιάνουν όλα κανονικά. Εκεί έχω ένα FHD ΤV monitor του 2014, πάλι της Samsung.

Προχθές πήρα τον Edision T265 με την τελευταία έκδοση firmware και αυτός στο σαλόνι αντιμετωπίζει το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, αν και παίζει τα κανάλια της ΕΡΤ, μετά από κάποια δευτερόλεπτα έχει την γνωστή πρασινίλα η οθόνη ανά τακτά χρονικά διαστήματα. Ο ήχος παίζει χωρίς απώλειες. Στην TV δεν παίζει ούτε ο ήχος με τον δέκτη της. Χωρίς τον ενισχυτή σήματος και ο Edision εμφανίζει τα ίδια συμπτώματα με τον δέκτη της της τηλεόρασης.

Το παράδοξο όμως ξεκινά βάζοντας το TV monitor από το δωμάτιο μου στο σαλόνι, τα πάντα παίζουν κανονικά και χωρίς τον ενισχυτή σήματος!

Τι λέτε να φταίει; Η οικοδομή αποτελείται από τρεις ορόφους με 4 διαμερίσματα, ο δεύτερος (που διαμένω) και ο τρίτος είναι οροφοδιαμερίσματα. Στον πρώτο όροφο το ένα το διαμέρισμα πιάνει κανονικά αλλά δεν μου έδωσε να καταλάβω που έχει την TV. Στον τρίτο έχουν προβλήματα και αυτοί με την ΕΡΤ απ' ότι έμαθα, αλλά δεν ξέρω αν έχουν συνδεδεμένη την TV στην πρίζα που είναι σε σειρά με την δικιά μου που έχει τα προβλήματα.

Η Οικοδομή παραδόθηκε τον Δεκέμβριο του 2001 και έχει κεντρική κεραία η οποία δεν πρέπει να έχει αλλάξει από τότε. Τι λέτε να φταίει, γιατί θα τρελαθώ.
 

cmoustakas

Supreme Member
5 June 2011
5,363
Αθήνα
Εγώ πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι στην κεραία και το εξωτερικό καλώδιο που φεύγει από αυτή και φτάνει στον ενισχυτή. Κατά δεύτερον ίσως και στον ίδιο τον ενισχυτή αλλά προτείνω να δείτε το πρώτο πρώτα.
 

Black Flag

New member
14 May 2011
25
Λάρισα, Ελλάς
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Σήμερα το πρωί παραδόξως έφτιαξαν και πάλι, αλλά πριν λίγο που γύρισα από την δουλειά διαπίστωσα ότι έχουν πρόβλημα.

Μάλλον είναι θέμα υγρασίας, έχει πολλή ομίχλη και τις προηγούμενες μέρες πριν την εμφάνιση του προβλήματος είχαμε έντονη βροχόπτωση.

Θα αλλάξω, ενισχυτή, μίκτη και κεραία και θα φροντίσω να γυρίσει σωστά προς τον Τίτανο που είναι οι κεραίες.
 

spageo

Supreme Member
7 May 2007
3,472
Καρέας
Επειδή αυτό συμβαίνει κάπου-κάπου και στην περίπτωσή μου συνιστώ στο μενού του Τ265 να ενεργοποιήσεις την τάση (~5V). Τις περισσότερες φορές αυτό λύνει το πρόβλημα....
...Καμμιά φορά πάλι την απενεργοποιούμε.
 

Black Flag

New member
14 May 2011
25
Λάρισα, Ελλάς
Το έχω κάνει στον T265, αλλά δεν..

Τον ξήλωσα γιατί μου δημιουργεί πρόβλημα με τις CEC συσκευές (Odroid C2), δεν ενεργοποιείται το anynet+. Ποιος ξέρει τι conflict δημιουργείται.

Θα κάνω αυτά που ανέφερα και βλέπουμε.

Είναι τρελό το ότι η άλλη η 27άρα Samsung τα πιάνει κανονικά.

Παράνοια!
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Καλωδίωση είναι και κάπου υπάρχει βραχυκύκλωμα από λάθος ενώσεις ή από κάτι που χάλασε.
Αν στην ταράτσα υπάρχει εύκολη πρόσβαση στην διακλάδωση, εκεί που το καλώδιο έρχεται από την κεραία, αυτό ελέγχουμε πρώτα.
Μετά χρειάζονται έλεγχο οι πρίζες σε κάθε διαμέρισμα.
Ακόμα και στην κεραία μπορεί να υπάρχει κάποιο πρόβλημα και η ζημιά να έρχεται από βραχυκύκλωμα εκεί.
 

Black Flag

New member
14 May 2011
25
Λάρισα, Ελλάς
Χθες επανήλθαν πάλι, αλλά χάλασαν τώρα με την βροχή.

Παρατήρησα στην κεραμοσκεπή από τον δρόμο τον ιστό και διαπίστωσα ότι έχει δύο κεραίες, μια διπλή παλαιού τύπου στην κορυφή γυρισμένη προς το Πήλιο και μια νέου τύπου πιο χαμηλά γυρισμένη προς το Δοβρούτσι.
Υποπτεύομαι ότι κάποιος από τα διαμερίσματα του πρώτου ορόφου (το ένα νοικιάζεται και ο ιδιοκτήτης μένει στον τρίτο και στο άλλο μένει ο ιδιοκτήτης) κάποια στιγμή έβαλε την καινούρια γι' αυτό και προφανώς στο δωμάτιο μου έχω σήμα 100% χωρίς σφάλματα και πιάνει η ΕΡΤ κανονικά. Προφανώς αυτές οι πρίζες που δεν έχουν πρόβλημα στον μίκτη συνδέονται με την καινούρια κεραία.

Κάτι γίνεται με τον μίκτη και τις οδεύσεις μάλλον απ' ότι αντιλαμβάνομαι.
 

Black Flag

New member
14 May 2011
25
Λάρισα, Ελλάς
Σας έχω νέα.

Σήμερα μετά από πολλά χρόνια ανέβηκα στην σκεπή.

Στον ιστό όντως υπάρχουν τρεις κεραίες, η μία είναι η κλασσική FM - VHF, η μεσαία ήταν γυρισμένη προς το Δοβρούτσι και η κάτω, κάτω προς το Πήλιο, όπως κάναν παλιά σε όλες τις οικοδομές.

Το καλώδιο από την VHF κεραία ήταν κομμένο και στα κεραμίδια πεταμένο, επίσης από την μεσαία σκουριασμένο και έτοιμο να κοπεί, καθώς είχε φύγει το καπάκι που βιδώνει το ομοαξονικό και έσπασε και η ουρά της κεραίας. Σήμα η οικοδομή έπαιρνε μόνο από την τρίτη κεραία που ήταν κάπως σε καλύτερη κατάσταση. Εννοείται ότι ήταν όλες σκουριασμένες και έτοιμες να διαλυθούν.

Τα καλώδια σε άθλια κατάσταση, πολυκαιρισμένα. Τα βύσματα στον διακλαδωτή έτοιμα να φύγουν και ο ενισχυτής είναι πλέον 18 ετών.

Άλλαξα διακλαδωτή και αφαίρεσα τα βύσματα από τις προβληματικές κεραίες και το σήμα βελτιώθηκε κάπως, γυρίζοντας όμως την τρίτη κάτω, κάτω κεραία προς το Πήλιο, αλλά και πάλι τόσο με τον T265, όσο και με την τηλεόραση δεν πιάνω ΕΡΤ στο σαλόνι. Πάραυτά τα ιδιωτικά έχουν 100 % σήμα και ισχύ στον Τ265. Με την Samsung του δωματίου μου στο σαλόνι παίζει κανονικά και η ΕΡΤ! Αλλά με σήμα και ποιότητα στο 60%. Στο δωμάτιό μου παίζουν όλα με λίγο χειρότερο σήμα και ποιότητα 85 %, ενώ η ΕΡΤ είναι στο 65%.

Στο διαμέρισμα του τρίτου πιάνει ΕΡΤ με 100% ισχύ και ποιότητα σήματος.

Πλέον πιστεύω ότι φταίνε τα καλώδια που πάνε από την κεραία στον ενισχυτή και ο ίδιος ο ενισχυτής, πρέπει να τα έχει παίξει.

Αρχικά θα βάλω καινούριο ενισχυτή, σκέφτομαι έναν Mistral και μετέπειτα εάν δεν δω βελτίωση με την ΕΡΤ θα αλλάξω και καλωδίωση από τον ενισχυτή μέχρι την κεραία και φυσικά κεραία, θα δοκιμάσω και προς το Πήλιο (δεν έχει HD κανάλια), αλλά και προς το Δροβούτσι, αν και υπάρχει ψηλότερο κτίριο προς αυτή την κατεύθυνση και παίζει να μας δημιουργεί πρόβλημα.

Τα ραδιόφωνα δεν παίζουν καλά, άρα θα βάλω και μια απλή κεραία για FM με καινούριο καλώδιο στον νέο ενισχυτή. Νομίζω η θύρα VHF είναι και για τα FM.

Τι λέτε;
 

sakis.kom

Supreme Member
3 August 2006
3,643
Athens - Greece
Δεν δοκιμάζεις πρώτα να πάρεις σήμα απευθείας από το καλώδιο, αφαιρώντας δοκιμαστικά τις πρίζες τηλεόρασης?
 

babis3g

Senior Member
7 April 2017
586
ο edision t265 ειναι ο επιγειος ή για τον δορυφορο? αν ειναι ο επιγειος, ποιο λογισμικο εχει?
 

Black Flag

New member
14 May 2011
25
Λάρισα, Ελλάς
Ο επίγειος...

Την τελευταία έκδοση του περασμένου Φλεβάρη.

Έχει 100% ποιότητα και ισχύ σήματος σε όλα τα κανάλια, πέραν αυτών που έρχονται από τον αναμεταδότη της ΕΡΤ.

(famous-walker εδώ, adslgr)

Αύριο ή την Τρίτη θα βάλω καινούρια κεραία, νέα καλώδια και τον Alcad CA-340, τα πήρα όλα σε εξαιρετική τιμή από φίλο.

@sakis.kom Στον τρίτο όροφο στα κανάλια της ΕΡΤ έχει τέρμα σήμα.

Εγώ θεωρώ ότι φταίει και ο ενισχυτής.
 

Black Flag

New member
14 May 2011
25
Λάρισα, Ελλάς
Επιτέλους λύθηκε το πρόβλημα...

Καινούριες κεραίες, καλώδια και ενισχυτής και όλα καλά.
Πιάνουν τα πάντα με τέρμα σήμα, ποιότητα και χωρίς σφάλματα.
Έβαλα πάλι δύο κεραίες, αλλά δυστυχώς από το Πήλιο δεν εκπέμπουν τα κανάλια σε HD, έβαλα μια μικρή να κοιτάει Πήλιο που φαίνεται η κορυφή του από το σπίτι μου και μια αρκετά μεγαλύτερη να κοιτάει προς το Δοβρούτσι, αλλά μεσολαβεί ένα ψηλότερο κτίριο, ίσως δεν παίζει ρόλο αυτό και να θέλει και λίγο γύρισμα στις σωστές μοίρες. Πάντως τα SD από Δοβρούτσι έχουν 65% σήμα και ποιότητα, ενώ τα HD δεν πιάνουν καθόλου καλά. Δεν με πολυνοιάζει βέβαια γιατί κάποια στιγμή και από το Πήλιο θα εκπέμψουν σε HD.

Έβαλα και κεραία FM και επιτέλους τα ραδιόφωνα πιάνουν και πάλι τέλεια!!