Ερώτηση για λήψη ελληνικών καναλιών από εξωτερικό ή έστω με VPN

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Καλησπέρα σε όλους.

Βρίσκομαι εκτός Ελλάδος, και για αρκετά χρόνια παρακολουθούσα κάποια κανάλια μέσω kodi και κάποιου plugin/repo που δεν υφίσταται ποια. Γενικά υπάρχει κάποια λύση, έστω και με VPN να βλέπουμε έστω κάποια Ελληνικά κανάλια στο εξωτερικό κάτω από ένα οργανωμένο περιβάλλον όπως το kodi? Ξέρω ότι μπορώ να βλέπω ERT και SKY μέσω web, τα άλλα όμως;

Ευχαριστώ!
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Όλα νομιζω έχουν web. Σίγουρα Star & ANT1

Γενικά η ευκολη λύση ειναι απο δορυφόρο με BISS κλειδί που αν ειναι όπως παλιά βρίσκεις εύκολα.

Google "biss keys ελλαδα" και δες το 1ο αποτέλεσμα.

Υπάρχουν και εφαρμογές σε android που παίζουν τα κανάλια αυτά.
 

k.m.

Supreme Member
20 November 2007
3,316
Νέο Ηράκλειο
Ψάξε "greek tv" στο google play. Είχα δοκιμάσει 1-2 παλιά αλλά δεν θυμάμαι ποια. Κάποια άλλα δεν μου έπεξαν ποτέ. Οπότε θέλει δοκιμή.

Επίσης (αν υπάρχει host σπιτι ελλάδα με internet), ένας γνωστός δοκιμάζει Raspberry Pi TV HAT ώστε να στριμάρει το κανάλι του Rasbperry στο εξωτερικό. Ένα κανάλι την φορά αλλα με "remote" το αλλάζεις.

EDIT: https://thepihut.com/blogs/raspberr...tream-digital-tv-with-the-raspberry-pi-tv-hat
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,749
Γηραιά Αλβιώνα
Αν σε ενδιαφερει το PureVPN εχει προσφορα $70 για 5 χρονια. Το χρησιμοποιω εδω κ λιγους μηνες (επισης απο ΗΠΑ) και παιζει κανονικα με ελληνικους σερβερ στα 100 mbps περιπου,
 

emperor

Senior Member
2 February 2008
680
Main Listening Position NYC
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Εχω κι εγώ VPN και βλέπω και τα κανάλια αυτά που αναφέρεται. Απλά ψάχνω για μία ποιο ολοκληρωμένη λύση. ΟΚ. Άλλη ερώτηση τώρα αν ξέρει κάποιος μου απαντάει με ιδιωτικό μήνυμα. Εχω και πληρώνω NOVA. Μπορώ να δω NOVA στο laptop μου κανονικά όμως δεν παίζει όταν την συνδέω σε TV ή ενισχυτή. Αυτό πως αντιμετωπίζεται, υπάρχει κάποιο software?