Την γνωμη σας....για αλλαγη ενισχυτικων

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Γεια σας παιδια.

Ειμαι λιγο σε σκεψη. Εχω ηχεια χαμπερθ,εναν χεγκελ ενισχυτη,851n και δυο σαμπ svs. Τα σαμπ θα πει τι τα πηρες....πηρα ενα εχει για χαβαλε και καμια ταινια.....και μετα μου μπηκε ο διαολος και πηρα και το 2ο.

και τωρα μου μπηκε ο διαολος ξανα....Σκεφτηκα να προσπαθησω μοναχος να τα σεταρω σωστα κτλ. Οποτε σε αυτο το σεναριο τριγυριζω γυρω απο ενα SHD minidsp και καποιον τελικο.

το SHD(https://www.minidsp.com/products/streaming-hd-series/shd) εχει ολα τα καλα πανω και μαλιστα τωρα τελευται παιζει και ROON. Τωρα το κροσσαρισμα σε τι συχνοτητες και σε πια θεση θα ναι τα σαμπ δεν το ξερω αλλα περιμενω και εδω μια βοηθεια. Αυτο που με προβληματιζει ειναι πως θα ακουγεται σαν συνολο και εαν το shd ειναι υποβαθμιση απο το 851n! Eπισης για το τελικο αναζητω κατι σε 150watt 8οhm οχι πανω απο 3000ε. Παιζουν και αυτα τα nc400 τα οποια εχω ακουσει σε αλλο συστημα....και δεν μπορω να πω οτι ενθουσιαστηκα. Σαν κατι να ελειπε. Επειδη ομως ηταν σε αλλο συστημα...δεν εχω γνωμη. Επισης ουτε εδω ξερω εαν τα nc400 ειναι υποβαθμιση εαν και η λογικη λεει πως ειναι μια πολυ καλη....υποβαθμιση.

γενικα το σεναριο να μπει ενα γουφερ σε καθε ηχειο και να παιζει σαν 3δρομο.....ειναι ενα ονειρο ή ειναι εφικτο; εαν ειναι εφικτο ποια αρνητικα εχει ενα τετοιο συστημα;

ευχαριστω.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Αν πάρεις το shd δεν θα χρειαστείς καμία βοήθεια αφού θα τα κάνει όλα μόνο του.
Και από την στιγμή που έχεις δύο σαμπ για να γίνει πλέον σωστή δουλειά χρειάζεται dsp για να ρυθμίσει σωστά το σύστημα ώστε τα δύο σαμπ να φτιάξουν τα room modes που έχει ο χώρος.
Για αυτό βάζουμε δύο και τρία σαμπ όχι γιατί θα βγάλουν παραπάνω μπάσο.

Από εκεί και πέρα αν ο ήχος του ντακ που έχει το μηχάνημα θα σου αρέσει πιο πολύ ή πιο λίγο από του 851n αυτό μπορείς να το ξέρεις μόνο αν ακούσεις.
Βέβαια όταν αρχίζει να δουλεύει το Dirac όλα πάνω κάτω αρχίζουν να ακούγονται το ίδιο αφού η έντονη ισοστάθμιση τα ισοπεδώνει όλα.
Κερδίζεις σε καμπύλη συχνότητας αλλά χάνεις σε χαρακτήρα.

Όσο αφορά τον ενισχυτή δεν υπάρχει ο λόγος να ξοδεύεις πολύ.
Ο Cambridge 851W είναι αστέρι και θα χρειαστεί να ξοδέψεις πολλά πολλά περισσότερα για να πάρεις κάτι καλύτερο.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
εννοω τεχνικα εαν το shd (σε πλακετα,υλοποιηση κτλ) ειναι κατωτερο απο το 851n.

ο 851w αξιζει παραπανω απο τα nc400?!

γενικα ολη η αλλαγη αυτη αξιζει ή ειναι ενας συμβιβασμος;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Αφού έχεις τα εργαλεία χρησιμοποιησέ τα.

Θα έχεις σωστό φίλτρο υψιπερατό και βαθυπερατό που είναι must. Ακόμα και μια απλή σύγκριση σε ένα σύστημα με φίλτρο στα ηχεία και στο sub σε σχέση με φίλτρο μόνο στο sub και έξοδο full range από τον ενισχυτή αρκεί για να διαπιστώσει κανείς πόσο καλύτερα παίζει με την πρώτη συνθήκη.

Από κει και πέρα αξιοποιείς το Dirac. Μεγάλη υπόθεση να έχεις EQ παραμετροποιήσιμο και κυρίως εύκολο στη χρήση. Με μερικά κλικ φέρνεις την απόκριση εκεί που θέλεις.

Οι Cambridge είναι αστέρια γενικώς από τη σειρά Azur και πάνω. Δηλαδή από τον δικό σου και πάνω έχει πολλά κιλά audiophile ήχο. Στη δουλειά λιώνω καθημερινά έναν 851Α. Παίζει ο άτιμος ωραία... .

Ρωτάς αν όλα αυτά αξίζουν; Προφανώς αξίζει να ασχοληθείς.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Ωπ σε περιμενα!

Οποτε να πουλησω τον χεγκελ h190 για εναν τελικο azur....και το 851n για ενα shd?!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Το σκέφτεσαι με όρους παλιούς στο hifi. Αυτό που πρέπει να σκεφτείς είναι το εξής. Ποιο από τα μηχανάκια που έχεις, έχει τη δυνατότητα να αξιοποιήσει το SHD minidsp για να παίξουν μαζί με τα δύο (ευτυχώς) sub. Σε συνδυασμό με το Dirac θα βρεις τη λακούβα του ενός και θα τη γεμίσεις με το λόφο του άλλου.

Εγώ δεν ξέρω ποιον Hegel έχεις. Είπες ότι έχεις κάποιον Hegel. Θα μπορούσε να είναι και ο Γκέοργκ Βίλχελμ Φρήντριχ Χέγκελ. Εγώ πως να το ξέρω; :eek::p
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Εξαιρετικός ενισχυτής.
Αλλά μπορείς με αυτόν να αξιοποιήσεις όσα έγραψα προηγουμένως; Δηλαδή μπορείς να στείλεις σήμα από μια πηγή και από κει να το διαχειριστείς έτσι ώστε τα φίλτρα και το EQ του miniDSP να κατευθύνονται προς τα στάδια εκείνα που πρέπει (στα τελικά στάδια και στα sub);
Νομίζω ότι με τα Cambridge μπορείς πάντως.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
στην περιπτωση του SHD θα βαλω τα σαμπ στις 2 εξοδους και οι αλλες δυο θα πανε ενισχυτη. Στην περιπτωση του Η190 δεν μπορω να τον αξιοποιησω γτ το SHD θα παιζει σαν προενισχυτης. Εκτος εαν τον βαλω στο 70 ή 75 και τον αφησω να ειναι με αυτην την ενταση ολη την ωρα....αλλα και παλι δεν ξερω κατα ποσο σωστο ειναι αυτο.

τι εννοεις οτι με τα campbridge μπορω?!εννοεις με τον τελικο της campbridge μπορω;
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Πηγή>SHD>έξοδος SHD προς τελικό και προς sub. Έτσι δουλεύει. Out 1&2 στον τελικό, out 3&4 στα sub.

Στην άλλη περίπτωση με τον ολοκληρωμένο είναι ολίγον μπέρδεμα. Και βλέπω ότι στην περίπτωση του Hegel οι έξοδοι είναι μόνο unbalanced. Line level Output: 1 x unbalanced fixed (RCA), 1 x unbalanced variable (RCA)
 

Georgesod

AVClub Enthusiast
10 March 2012
1,087
Για να κάνεις σωστή δουλειά θα έπρεπε στους 2 ολοκληρωμένους που έχεις να μπορούσες να έχεις πρόσβαση στα τελικά τους στάδια κάτι που δεν συμβαίνει. Οπότε χρειάζεσαι τελικό - τελικούς (αν είναι μονομπλόκ) και κατά προτίμηση balanced αν τελικά κάνεις την κίνηση
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Ναι αυτο λεω οποτε τον ξεχναω τον χεγκελ αμα θελω κατι τετοιο.

Το θεμα ειναι εαν αρχικα αξιζει ολο αυτος ο χαμος.......πουλα αγορασε.......που στην ουσια ειναι κατωτερα μηχανακια εαν εξαιρεσεις το θετικο των φιλτρων.

....και υστερα nc400 ή azur ή κατι αλλο;ο azur ειναι balanced?!
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Αν ο Hegel έχει κάποιο τρόπο να παρακάμπτει το δικό του volume, μπορείς να τον δοκιμάσεις ως τελικό; Εντάξει άσε τα balanced για την ώρα, φαντάζομαι ότι ούτε τα SVS θα έχουν balanced εκτός αν είναι από τη σειρά 4000 και πάνω.

Έχεις δηλαδή το cambridge σαν πηγή και προ με μεταβλητή έξοδο. Το μόνο που μένει είναι να έχεις τελικά στάδια, δηλαδή να μην ξαναπερνάει το σήμα από δεύτερο Volume.

Αν λοιπόν γίνεται, δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις με τον ήδη υπάρχον ενισχυτή.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,314
Θεσσαλονίκη
Το 851N είναι προενισχυτής.
Αν ο Hegel έχει λειτουργία power amp μπορείς να το κάνεις.
Αρκεί το shd να μπορέσει να στείλει ψηφιακό διορθωμένο σήμα στο 851 και αναλογικό σήμα διορθωμένο στο σαμπ.
Αν δεν γίνεται πρέπει να δώσεις το 851.
Τον Hegel μπορείς να τον κρατήσεις αν λειτουργεί σαν power amp.
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Παιδια δεν βλεπω να εχει τετοια δυνατοτητα ο χεγκελ. Εαν καποιος αλλος βλεπει κατι αλλο ας πει.

Ωστοσο το 851ν δεν εχει εξοδους σαμπ οποτε ουτε κ απο εκει γινεται.
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Κάπου μπερδεύτηκες. Δεν χρειάζεσαι έξοδο sub από το 851Ν. Τη διαδρομή του σήματος θα την κάνει μετά την πηγή το SHD.

miniDSP-SHD-diagram.png
 

nickvas19

AVClub Addicted Member
11 August 2011
2,008
Μαλλον εσυ μπερδευτηκες....

Το shd ειναι ντακ παιζει και σαν προ..... Οποτε Οποτε το 851n παει για πουλημα
 

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,400
Αθήνα
Μαλλον εσυ μπερδευτηκες....

Το shd ειναι ντακ παιζει και σαν προ..... Οποτε Οποτε το 851n παει για πουλημα

Δεν μπερδεύτηκα. Το γνωρίζω ότι είναι και DAC και προ. Το θέμα είναι ότι θες και πηγή που τη συνδέεις ψηφιακά ή αναλογικά. Το 851N θα έκανε τη δουλειά αυτή, δηλαδή της πηγής. Αλλά αν το θεωρείς περιττό γιατί σε καλύπτουν τα network streaming features του SHD, φυσικά μπορείς να βγάλεις to 851N από την αλυσίδα αναπαραγωγής.

Εγώ έγραφα για τη συνδεσμολογία προς τον τελικό και τα sub με το SHD να είναι και στο ρόλο του δέκτη ήχου από κάποια πηγή. Γιατί για να χρησιμοποιήσεις το εξελιγμένο bass management και το EQ θα πρέπει να είναι πριν τον τελικό που θα οδηγεί τα ηχεία και πριν τον ενισχυτή των sub που θα οδηγεί τα sub.

EDIT: Αυτό εδώ που γράφει το manual του Hegel το είδες;

Home Theater or Standard Analog Input
All inputs can be changed into a HomeTheater input. This will set the Volume at a fixed high volume level. Use the RC8remote to change the settings. Hold computer play until the setup menu appears. Use computer prev/next to navigate to "HT" and press computer play to select this submenu. Now use computer next/prev to manu ever to the input you want to change into a fixed level input. Press computer Play to toggle between a fixed level input or normal variable input. Now don’t press anything for 15sec, and the H190 will return to normal mode.

Καθώς φαίνεται μπορείς να τον δουλέψεις σαν τελικό.
 
Last edited by a moderator:

ln()

Supreme Member
1 February 2007
5,739
Βόλος
Και οι υπόλοιπες εισόδοι στον Hegel (πέρα από αυτή που θα ορίσεις σαν Home Theater) περνάνε κανονικά από τον προενισχυτή του.