Αξίζει η αναβάθμιση από Sony 55XF9005;Αξίζει τόσα λεφτά η έξτρα εγγύηση?

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Καλησπέρα σε όλους
Πρέπει να κόλλησα και εγώ το μικρόβιο για αλλαγή τηλεοράσεων και μου έχει μπει μια τρελή ιδέα και θέλω να ρωτήσω αν αξίζει η υπέρβαση που σκέφτομαι.
Πέρυσι στο black Friday αγορασα την Sony 55xf9005 με πενταετή εγγύηση και είμαι πολύ ευχαριστημένος από την εικόνα της .
Παρόλα αυτά θέλω να πάρω την Lg 65c9 oled κυρίως για τις παραπάνω ιντσες αλλά και γιατί δεν είχα ποτέ oled.
Παρόλο που τα χρήματα τα θεωρώ πολλά αυτό που με κρατάει λίγο πίσω είναι η πιθανότητα του burn in.Απο έρευνα που εχω κάνει λένε ότι είναι ιδανική για gaming που είναι ο κύριος λόγος αγοράς και το burn in συμβαίνει σε λίγες περιπτώσεις.
Θα δω τρανταχτες διαφορές που θα πω χαλάλι τα λεφτά?Αξίζει το ρίσκο??

Ευχαριστώ
 

Giorgos78

New member
14 June 2012
42
Re: Αξίζει η αναβάθμιση από Sony 55 xf9005?

Τρανταχτες διαφορές στην ποιότητα εικόνας δεν θα δεις.

Το input lag το οποίο είναι μικρότερο επίσης δεν θα το καταλάβεις.

Το firmware για gsync ακόμα δεν είναι διαθέσιμο στην Ευρωπη. Αναμένεται όμως σύντομα.

Το μόνο σίγουρο που θα διαπιστώσεις είναι οι περισσότερες ιντσες κ η ταχύτητα απόκρισης στις εντολές του τηλεχειριστηρίου.

Sent from my BLA-L29 using Tapatalk
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αξίζει η αναβάθμιση από Sony 55" XF9005;

Περίμενε για τη C10 (ή όπως αλλιώς θα ονομάζεται), με budget το πολύ δύο χιλιάδες ευρώ.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Αξίζει η αναβάθμιση από Sony 55 xf9005?

Κάτσε στα αυγά σου, μην σε τρώει ..........
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Απάντηση: Re: Αξίζει η αναβάθμιση από Sony 55 xf9005?

Με διαολιζεις τώρα.Πιο πολύ νομίζω θα εντυπωσιαστω από τις ιντσες αλλά και στην εικόνα τρανταχτες διαφορές?
Θεωρώ ότι αυτή που έχω είναι πολύ καλή Tv.
Σε PS4 pro θα φανεί η αλλαγή η σε ταινίες περισσότερο?
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Αξίζει η αναβάθμιση από Sony 55 xf9005?

Δε ξέρουμε από τι απόσταση βλέπεις , τι υλικό βλέπεις καθώς και αν σε χαλάει κάτι στην εικόνα που έχεις τώρα
Σίγουρα θα έχεις μεγαλύτερη άρα και πιο κινηματογραφική εικόνα
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Αξίζει η αναβάθμιση από Sony 55 xf9005?

Αν καταλήξεις σε αγορά πριν πας :rip::rip:
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Re: Απάντηση: Re: Αξίζει η αναβάθμιση από Sony 55 xf9005?

Με διαολιζεις τώρα.Πιο πολύ νομίζω θα εντυπωσιαστω από τις ιντσες αλλά και στην εικόνα τρανταχτες διαφορές?

Αν βλέπεις με πλήρη συσκότιση, η διαφορά βγάζει μάτια...

Σε χαμηλό έως φυσιολογικό περιβάλλοντα φωτισμό, η διαφορά είναι τρανταχτή...

Σε φως ημέρας, η διαφορά αμβλύνεται. Σε τέτοιες συνθήκες, η LCD έχει ένα μικρό προβάδισμα όσον αφορά τη μέγιστη φωτεινότητα on-axis, αλλά η OLED διατηρεί το pop της εικόνας και υπό γωνία...

Όσον αφορά το burn-in, αν παίζεις συχνά και πολύωρα παιχνίδια με έντονες στατικές ενδείξεις, θέλει μια προσοχή...

Διάβασε λίγο και εδώ:

https://avclub.gr/forum/showthread.php/166066-Όλα-όσα-πρέπει-να-γνωρίζω-για-το-burn-in-και-τις-OLED
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Απάντηση: Αξίζει η αναβάθμιση από Sony 55 xf9005?

Αρχικά ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.
Η απόσταση είναι γύρω στα 3.5 μέτρα.
Σίγουρα η C9 θα έχει καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα στο όχι πολύ φωτεινό σαλόνι μου.
Προσπαθώ να υπολογίσω αν αξίζει να βγάλω από το πορτοφόλι 1300 ευρώ περίπου ,για την διαφορά στην ποιότητα από την xf9005.
Σίγουρα πληρώνω τις ιντσες,αλλα οπτικά στο κομμάτι του gaming θα μου ανατινάξει το μυαλό η θα πω ότι παρασυρθηκα?
Αν είχα μια αρχαιότερη Tv η αγορά θα ήταν πιο value for money.
Αν βέβαια το οπτικο αποτέλεσμα σε gaming αλλάζει άρδην,μπαίνω σε πειρασμούς...
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Re: Αξίζει η αναβάθμιση από Sony 55 xf9005?

τρελές διαφορές δε ξέρω τι εννοείς ακριβώς, βελτίωση θα δεις σε σκηνές που είναι σε σκοτάδι και έχεις πολύ πληροφορία.
αλλά θα πρέπει να έχεις και χαμηλά τα φώτα στο σπίτι που για gaming ίσως να είναι κουραστικό...
για μένα αν είναι να βλέπεις ταινίες αξίζει, για gaming όχι τόσο επείδη ήδη έχεις καλή τηλεόραση.
μόνος πραγματικός λόγος είναι ότι θα πας απο 55 σε 65 ίντσες. ειδικα σε μερικά παιχνίδια έχουν κάτι τόσο μικρά γράμματα που από 3.5 μέτρα δε βλέπεις τίποτα...
 

minaspit

Senior Member
23 April 2009
536
Ηρακλειο Κρητης
Απάντηση: Αξίζει η αναβάθμιση από Sony 55 xf9005?

Ειλικρινά σε χαλεπους καιρούς, να έχεις μια τόσο καλή τηλεόραση από την οποία όπως είπες είσαι ευχαριστημένος κ να θες να δώσεις 1300 για να πάρεις μια άλλη η οποία θα έχει λίγο καλύτερη απόδοση γενικά, δεν το καταλαβαίνω.
Αν έχεις ένα ανεπαίσθητο φως στυλ κρυφό φωτισμό οροφής στην θέαση ούτε τα βαθιά μαύρα θα σου λείψουν ούτε τίποτα. Όσον αφορά μάλιστα σε θέαση μέρα η Sony έχει πολύ καλή απόδοση, εφάμιλλη ίσως κ καλύτερη. Και τέλος όταν μιλάμε για παιχνίδια και τηλεοπτικό σήμα την βάζεις να παίζει και πας για ψώνια (που λέει ο λόγος) χωρίς ίχνος ανησυχίας για burn in. Ως παλιός κάτοχός πλάσμα θα πω το εξής, το burn in κ το image retention αν στρωθεί σωστά για τις πρώτες 200ωρες(εγώ κατά το στρώσιμο είχα απαγορεύσει τηλεοπτικο σήμα στην γυναίκα) θα αρχίσει να βγάζει πρόβλημα μετά τα 4-5 χρόνια χρήσης οπότε δεν είναι τόσο πρόβλημα, ο καθένας κρίνει και πράττει ανάλογα την τσέπη του κ τα γούστα του.
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Αξίζει τόσα λεφτά η έξτρα εγγύηση?

Καλησπέρα σε όλους.
Ενδιαφέρομαι να αγοράσω tv και η διαφορά τιμής από skroutz στα μεγάλα retail είναι 400 ευρώ..
Αξίζει η αγορά από Κωτσόβολο η public με τόσο μεγάλη διαφορά?
Νομίζω ότι αξίζει η εργοστασιακη
 

walkera82

Established Member
2 January 2014
165
Re: Αξίζει τόσα λεφτά η έξτρα εγγύηση?

Προσωπικά δε γνωρίζω τι εγγύηση προσφέρουν τα καταστήματα του skroutz στο τομέα των τηλεοράσεων. Πάντα η εργοστασιακή εγγύηση είναι θετικό να υπάρχει. Από εκεί και πέρα προσωπικά αξίζει εάν υπάρχει το περιθώριο (οικονομικό) να ενεργοποιούμε και τις 5ετης εγγυήσεις των καταστημάτων.
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Απάντηση: Re: Αξίζει τόσα λεφτά η έξτρα εγγύηση?

Το σκρουτζομαγαζο δίνει την εργοστασιακή της lg 2 ετών.Το θέμα είναι ότι δίνει την oled που ψάχνω 400 ευρώ φθηνότερα και η έξτρα 5 ετης των μεγάλων retail δεν καλύπτει και τον πιθανό κίνδυνο από burn in.
Όποτε κλείνω προς την πιο φθηνή λυση
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Αξίζει τόσα λεφτά η έξτρα εγγύηση?

400 ευρώ και επιπλέον και άλλα 150 για την εγγύηση η διαφορά φτάνει τα 550? και η τηλεόραση πόσο έχει? Είναι σίγουρο ότι μιλάμε για σφραγισμένο κουτί? Και κάνε και ένα έλεγχο πραγματικής διαθεσιμότητας με ένα τηλέφωνο στο κατάστημα...
Γενικά πάντως μου κάνει κάποια εντύπωση η διαφορά τιμής. Οι περισσότεροι νομίζω τηλεοράσεις καταλήγουμε να ψωνίσουμε από plaisio - public - mediamarkt - Κωτσόβολο και κατ εξαίρεση και κανένα Γερμανό γιατί οι τιμές που βρίσκεις σε περιόδους black friday, προσφορών και εκπτώσεων είναι τελικά καλύτερες σε σχέση με τα σκρουτζομάγαζα.
 

George7Byron

New member
3 November 2018
79
Απάντηση: Re: Αξίζει τόσα λεφτά η έξτρα εγγύηση?

Ενδιαφέρομαι για την Lg C9 65 την οποία βρίσκω σε Σκρουτζ 1950 και στα retail βγαίνει 2399 χωρίς εγγύηση την οποία επειδή ρώτησα σήμερα από 360 ευρώ μου την αφήνουν 180...Μιλάμε δηλαδή για 630 ευρώ διαφορά που μου φαίνεται τεράστια καθώς δεν παίρνω και προστασία από burn in για να δω εντελώς το κεφάλι μου ήσυχο.
Το πλεονέκτημα του Κωτσόβολου είναι ότι έχω ένα πιστωτικό και μπορώ να την πάρω με δόσεις αλλά θα πάει μαζί με προκαταβολή κάπου στα 2800...Το skroutz φαίνεται πιο δελεαστικο.
Εσείς τι θα κάνατε?
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Re: Αξίζει τόσα λεφτά η έξτρα εγγύηση?

Όπως τα λες, λογικά επικοινωνία με το κατάστημα για επιβεβαίωση διαθεσιμότητας και τιμής για σφραγισμένη ελληνικής αντιπροσωπείας και επικοινωνία με την LG ελλάδας να δω αν μπορώ να αγοράσω την πενταετή εγγύηση απευθείας από αυτούς. Ακόμα και αν δε μπορούσα, μάλλον θα προτιμούσα το skroutz. Είναι πολλά τα λεφτά... Μπορείς φυσικά να ασκήσεις πίεση και στον Κωτσόβολο για να σου κάνει price match με την τιμή του internet.
 

georgez

New member
4 September 2014
36
Re: Αξίζει τόσα λεφτά η έξτρα εγγύηση?

Καλησπέρα
Από την LG HELLAS δεν δίνουν την πενταετία στην εγγύηση για τις oled, έχω μιλήσει μαζί τους αλλά και το αναφέρει στο site τους

Στάλθηκε από το Mi Note 2 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk