TurboX android TV

Rackal

New member
6 February 2018
52
Καλησπέρα, όντας κάτοχος μίας Sony XE8505 βλέπω σήμερα διαφήμιση της plaisio με τις καινούργιες τηλεοράσεις Android, ψάχνοντας λίγο δεν βρήκα και πολλά για specs και πόσα πραγματικά hz είναι αυτές οι οθόνες.

Το έχει ψάξει κανείς;

Σκέφτομαι για αγορά μιας ακόμα 65ρας και δεν σας κρύβω πως αν αξίζει το 500ρικο αξίζει να το δώσω.

Το χει ψάξει κανείς;
 

takis1964

Senior Member
8 October 2007
587
Εγω δεν θα το ρίσκαρα καν
Turbo x λαπτοπ η κινητο θα επαιρνες; αν ναι τότε προχώρα το

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Rackal

New member
6 February 2018
52
Λογικά οχι, αλλά αν τα σπεκς είναι σε καλό βαθμό και μπορείς να χεις κατι δυνατό με μπραντ TurboX και να γλυτώσεις και ενα 500ρικο, γτ να μη δώσεις μια ευκαιρία;;
 

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,247
Αυτά τα specifications περιμένω να δω. Να δω επίσης αν υποστηρίζει την επίσημη εφαρμογή netflix ή όχι.
Πάντως έχω μια 32άρα smart 1080p σε υπνοδωμάτιο. Δεν έχει και τόσο καλή εικόνα αλλά στα 150 ευρώ με πέντε χρόνια εγγύηση ΟΚ είναι και το Πλαίσιο δίπλα στο σπίτι μου.
Ειδικά το μαύρο είναι άστα να πάνε, αλλά παίζει και σε τι πάνελ θα πέσεις.
Πάντως το android πιστεύω είναι η λύση αν υπάρχουν αξιόλογοι επεξεργαστές μνήμη κτλ.
Εδώ η σελίδα του Πλαισίου
 

santinistas

New member
11 September 2011
39
καλημερα...σκεφτομαι και γω την αγορα της 50' turbox android....την ειδα απο κοντα και παιζει μια χαρα....μπορει να μην συγκρινεται με μια των 800 ευρο αλλα για τα λεφτα της και οχι μονο ειναι πολυ καλη....αλλωστε διαβαζοντας και εδω μεσα ακομα και οι επώνυμες προβληματα βγαζουν......Εχω αλλες δυο turbox 32' & 40' και παιζουν απροβληματιστα
 

mr.Vox

AVClub Enthusiast
4 April 2008
1,247
Καλύτερα πήγαινε με ένα στικάκι με δικό σου πρόγραμμα να δεις πως αναπαράγεται η εικόνα αν γενικότερα έχεις ασχοληθεί με αυτά.
Πράγματι εκεί στα καταστήματα σχεδόν όλες το ίδιο δείχνουν. Όταν τις πας σπίτι βλέπεις τη διαφορά.
όσο πιο μεγάλη είναι η τηλεόραση τόσο ορατές είναι οι ατέλειες.
Τι χαρακτηριστικά έχει ως προς το android επεξεργαστή, μνήμη κτλ;
Ίσως πάω και ρωτήσω καμιά μέρα αφού είναι κοντά μου το Πλαίσιο να δω τι θα μου πουν.
 

Ducksong

Supreme Member
11 July 2013
4,985
The Dutch Mountains
Vestel είναι. Δεν είχα μαζί μου macro αλλά απο το χάιδεμα λογικά VA είναι το panel.

Μου έκανε εντύπωση η ταχύτητα του μενού της, αλλά ήταν 1η μέρα λειτουργίας..

Καλή τιμή πάντως.. Για εξοχικά και φοιτητές θα κάνει θραύση.
 

Rackal

New member
6 February 2018
52
Αυτά που ξέρω μέχρι στιγμής είναι πως έχει 4 πυρήνες, άγνωστο χρονισμό, διαθέτει ARC όπως αναφέρουν στα σχόλια τους.

50ρι το πανελ.
Με Dolby plus

Για 50ρι πανελ τρώγεται η τιμή.
Μιας και Android είναι σε καλό βαθμό, αν δούμε και σε τι μνήμη κάθεται όλο αυτό θα καταλάβουμε λίγο πολύ πόσο καλή επεξεργασία θα κάνει.
 

xavito

Moderator
Staff member
29 October 2008
8,982
Turbo-X TXV-U5080SMT :VA panel,50/60Hz

Made in Turkey by Vestel


Τα παρακάτω από την εφαρμογή AIDA64 μέσα από το Google Play Store της τηλεόρασης:

Model: Cosmos
Board:Cosmos170
Device:yeoksam
Hardware:m7322
Platform:m7322
Installed RAM:1,5 GB
Available Memory: 533 MB
Internal Storage Total Space:4394 MB
Internal Storage Free Space: 3550 MB
Bluetooth Version : 4+

4 x ARM Cortex -A55@1400 MHz
Instruction set :64 bit ARM v8-A(32 bit mode)
CPU Cores :4
CPU Clock Range:1100-1400 MHz
Core 1 Clock:1100 MHz
Core 2 Clock:1100 MHz
Core 3 Clock:1100 MHz
Core 4 Clock:1100 MHz
GPU Vendor:ARM
GPU Renderer:Mali-470 MP
Open GL ES Version:2.0

Android TV Version : 9 (Pie)
API Level:28
 
Last edited:

minaspit

Senior Member
23 April 2009
536
Ηρακλειο Κρητης
Έχει συμπαθητικά χαρακτηριστικά (για την κατηγορία τιμής). Παρόλα αυτά με προβληματίζει το Android 9 με μόλις 1.5gb ram.
Θεωρώ θα lagάρει, βέβαια αν το μπάτζετ είναι υπερβολικά περιορισμένο την αγοράζεις και λες και ένα τραγούδι, ειδάλλως πάλι με περιορισμένο μπάτζετ κ γνώμονα κυρίως την τιμή, εγώ θα πήγαινα καλύτερα σε hisense, tcl, sharp, jvc πάρα turbo x.
 

santinistas

New member
11 September 2011
39
Λοιπον....νεωτερα......την μια μερα την αγορασα..την αλλη μερα την επεστρεψα......αναβοσβηνε μονη της...δεν με αφηνε λογω προβληματος λογισμικου να κανω ταξινομηση καναλιων......τα χρωματα επιοικως μετρια...γωνια θεασης μαυρα χαλια......Οσο για το android συγκεκριμενα, δεν μπορω να πω οτι ηταν κακο στην λειτουργια του....
 

santinistas

New member
11 September 2011
39
To μπατζετ μου ηταν περιορισμενο..... Πηρα lg 7100 49'.......κλασεις ανωτερη..... Καμια σχεση