Διασύνδεση για 4k HDR

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

ntinaras

Established Member
31 December 2010
110
Καλησπέρα
από τηλεόραση έχω την Hisense 55A6100 https://www.displayspecifications.com/en/model/a165129c
η οποία αναφέρει ότι υποστηρίζει hdmi 2.0 και ARC .Μέσα στο μενού έχει και επιλογή για eARC, αν και απ όσο έψαξα το eARC θέλει hdmi 2.1 (?)

Ο ενισχυτής που έχω ειναι ο Yamaha RX-V477 και σύφμωνα με τα λεγόμενα της εταιρίας υποστηρίζει hdmi 2.0 https://europe.yamaha.com/en/produc...ivers_amps/rx-v477/features.html#product-tabs

[h=3]Support for latest HDMI version[/h][FONT=&quot]
D62417449180491091B99B693B17CCD3_12074_240x160_40c652d9a308a02e3dade1b57c708b22.jpg

This model will support HDMI 2.0 connectivity*.It will support 4K Ultra HD 50 Hz/60 Hz signal pass-through to output motion-smooth high definition videos.
*Firmware update to support this feature has been available since 2014 Jul.
[/FONT]







Το θέμα που έχω είναι το εξής.
αν παίζω με το player της τηλεόρασης και στέλνω ήχο μέσω ARC στον ενισχυτή έχω την εντύπωση πως δεν στέλνει DTS-HD η Dolby Tru-HD αλλά σκετο DTS και Dolby Digital.
ο ενισχυτής γράφει σκέτο DTS/ Dolby Digital όταν παίρνει ήχο από την τηλεόραση. Φταίει η τηλεόραση σε αυτό?
όταν έπαιζα με το pc μου έγραφε κανονικά DTS-HD κτλ...

Αν βάλω να παίξω 4k υλικό μέσω pc (σύνδεση pc-av-tv) δεν υποστηρίζει HDR και η εικόνα είναι χάλια.

Τι μπορεί να φταίτει?
Τα καλώδια που έχω λενε hdmi with ethernet...
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Για dts hdma κλπ lossless format χρειαζεται και οι δυο συσκευες να ειναι συμβατες με earc. Και η τηλεοραση και ο ενισχυτης. Και προφανώς πρεπει η πηγη, το player της τηλεορασης δηλαδη, να μπορει να αναπαραξει τα format αυτα. Το δε earc νομιζω δε χρειαζεται υποχρεωτικα hdmi 2.1. Απλα συνεπεσε χρονικα η παρουσιαση τους.
 

ntinaras

Established Member
31 December 2010
110
Για dts hdma κλπ lossless format χρειαζεται και οι δυο συσκευες να ειναι συμβατες με earc. Και η τηλεοραση και ο ενισχυτης. Και προφανώς πρεπει η πηγη, το player της τηλεορασης δηλαδη, να μπορει να αναπαραξει τα format αυτα. Το δε earc νομιζω δε χρειαζεται υποχρεωτικα hdmi 2.1. Απλα συνεπεσε χρονικα η παρουσιαση τους.

αρα απ οτι καταλαβα δεν το υποστηριζει ο ενισχυτης :(
 

Panoramix

Moderator
Staff member
31 January 2012
11,377
Θεσσαλονίκη
Πάντως από το λίγο που είδα, δε φαίνεται να υποστηρίζει earc ο ενισχυτής. Και hdr δεν είμαι σίγουρος αν υποστηρίζει.
 

ntinaras

Established Member
31 December 2010
110
Πάντως από το λίγο που είδα, δε φαίνεται να υποστηρίζει earc ο ενισχυτής. Και hdr δεν είμαι σίγουρος αν υποστηρίζει.

αυτο καταλαβα κι εγω
και λεω να τον βαλω για πουλημα και να παρω τον 485 ή 585
 

ntinaras

Established Member
31 December 2010
110
Από τον υπολογιστή μπορείς να πάρεις HDR k format ήχου όπως τα θέλεις. Ρύθμισε από windows 10

Το ξερω, αλλα αν παρεμβαλλεται ο ενισχυτης δεν εμφανιζεται καν η επιλογη για HDR
προφαανως κατι στην συνδεσμολογια κοβει το σημα σε hdmi 1.4


μαλλον ο ενισχυτης
 

qwerty1gr

Moderator
Staff member
23 February 2007
3,747
Γηραιά Αλβιώνα
Δικιο εχεις. "Chris Heinonen
You can do 4K with HDMI 1.4a, you just can only do it at 8-bits per pixel with 24Hz or 30Hz. To do it with 10-bits or 12-bits for HDR and wide color gamut, and 60Hz, you need HDMI 2.0 and HDCP 2.2. The Yamaha lacks those on 2014 models like the 477."

Απο εδω: https://referencehometheater.com/review/yamaha-rx-v477-receiver-review/

Πας για ενισχυτη, οπως εκανα κι εγω την Παρασκευη. Εβαλα τον TSR-7850