Audyssey MultEQ Editor app

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Δεν υπήρχε θέμα που να ασχολείται με το συγκεκριμένο app για Marantz και Denon ενισχυτές.
Ξεκινάμε αυτό και όποιος θέλει μπορεί να ποστάρει και screenshots απο τις μετρήσεις του.

Ξεκινάω με τις δικές μου σε αφρόντιστο χώρο εντελώς.

Screenshot_20191209-194154.jpgScreenshot_20191209-194200.jpgScreenshot_20191209-194259.jpgScreenshot_20191209-194310.jpgScreenshot_20191209-194306.jpgScreenshot_20191209-194313.jpg
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Ωραίος! Ποιον ενισχυτή έχεις? Επίσης το subwoofer σε ποιο σημείο του χώρου το έχεις? Εντυπωσιακό στρωσιμο σου έκανε το audyssey στο σαμπ.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Ωραίος! Ποιον ενισχυτή έχεις? Επίσης το subwoofer σε ποιο σημείο του χώρου το έχεις? Εντυπωσιακό στρωσιμο σου έκανε το audyssey στο σαμπ.

Κι έλεγα τι ξέχασα.

Marantz SR7013

Είναι 2 sub ΧΤΖ 12.17 Edge
Το ένα μπροστά και δίπλα απο το FL και το άλλο απέναντι διαγώνια και κάτω απο το δεξί surround, δίπλα απο τον καναπέ που κάθομαι.

Κάπως έτσι είναι αλλά το δεύτερο δεν είναι σε γωνία μέσα.
Και το πρώτο είναι εσωτερικά του FL
AU_DS_opposing.gif
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Audyssey MultEQ Editor app

Ωραίος! Ποιον ενισχυτή έχεις? Επίσης το subwoofer σε ποιο σημείο του χώρου το έχεις? Εντυπωσιακό στρωσιμο σου έκανε το audyssey στο σαμπ.

Γιατί στα άλλα δεν του έχει κάνει τέλεια δουλειά ???? :worshippy:
Μπροστά σε τέτοια γραφήματα τι να βάλουμε οι υπόλοιποι, θα μας πάρουν με τις ντομάτες :drummer:
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: Απάντηση: Re: Audyssey MultEQ Editor app

Γιατί στα άλλα δεν του έχει κάνει τέλεια δουλειά ???? :worshippy:
Μπροστά σε τέτοια γραφήματα τι να βάλουμε οι υπόλοιποι, θα μας πάρουν με τις ντομάτες :drummer:

Νομίζω ότι αν τοποθετήσετε σωστά το μικρόφωνο σε όλες τις θέσεις θα πάρετε κάτι τέτοιο.

Επιπλέον χρειάζεται και επαλήθευση με Umik και REW γιατί πολλές φορές το Audyssey τα παραδείχνει καλά.
Πρός το παρόν δεν έχω umik αλλά θα αγοραστεί κι αυτό.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Re: Απάντηση: Re: Audyssey MultEQ Editor app

Γιατί στα άλλα δεν του έχει κάνει τέλεια δουλειά ???? :worshippy:
Μπροστά σε τέτοια γραφήματα τι να βάλουμε οι υπόλοιποι, θα μας πάρουν με τις ντομάτες :drummer:

Ισχύει..! Πάντως τα δικά μου τα γραφήματα είναι σε καλύτερη μοίρα από τα δικά σου :beatnik2:, απλά ζηλεύω την ευθεία γραμμή με τα multi sub. σκέτη διαφήμιση για το πόση γραμμικότητα προσθέτουν σε ενα συστημα.
 

kleanthis1

AVClub Enthusiast
27 July 2013
913
Απάντηση: Re: Απάντηση: Re: Audyssey MultEQ Editor app

Νομίζω ότι αν τοποθετήσετε σωστά το μικρόφωνο σε όλες τις θέσεις θα πάρετε κάτι τέτοιο.

Εχω δοκιμάσει τα πάντα και με ultrex το έλουσα αλλά αυτό δεν.
Στην τελική ότι και να μου δείχνει το θέμα είναι στα δικά μου αυτιά τι φτάνει και ναι μπορώ να πω ότι δεν έχω και παράπονο.....
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Re: Απάντηση: Re: Audyssey MultEQ Editor app

Νομίζω ότι αν τοποθετήσετε σωστά το μικρόφωνο σε όλες τις θέσεις θα πάρετε κάτι.

πόσες θέσεις μέτρησες; Αυτές που προτείνει το audyssey? Εγώ 6 θέσεις μικροφώνου μέτρησα, απλά δεν μπορώ να μετρήσω πίσω από τον καναπέ γιατί τον έχω κολλημένο σε πίσω τοίχο...
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Re: Απάντηση: Re: Audyssey MultEQ Editor app

πόσες θέσεις μέτρησες; Αυτές που προτείνει το audyssey? Εγώ 6 θέσεις μικροφώνου μέτρησα, απλά δεν μπορώ να μετρήσω πίσω από τον καναπέ γιατί τον έχω κολλημένο σε πίσω τοίχο...

Όλες, και τις οκτώ.

Δοκίμασε τις υπόλοιπες 2 να τις κάνεις ανάμεσα στις άλλες.
Είμαι σίγουρος ότι θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα.

Άνοιξε λίγο παραπάνω τις θέσεις του μικροφωνου.
 

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Re: Ισοστάθμιση, γενική συζήτηση, συστήματα, εφαρμογές.



Μερικά πράγματα για το audyssey app για το οποίο έγινε συζήτηση.
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: Kostas P. K.

manmar

AVClub Enthusiast
21 December 2015
1,194
Re: Ισοστάθμιση, γενική συζήτηση, συστήματα, εφαρμογές.

Μερικά πράγματα για το audyssey app για το οποίο έγινε συζήτηση.
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μιχάλη εκπληκτικό σιδέρωμα έγινε, το ερώτημα είναι εσύ είσαι ικανοποιημένος στο αυτί σου απ το αποτέλεσμα; Δηλαδή το έχεις αφήσει έτσι ή πείραξες καθόλου την καμπύλη να πειραματιστείς;
Για παράδειγμα υπάρχει σχετικό άρθρο με την θεωρητικά σωστή καμπύλη ακουστότητας ανάλογα και τον ακροατή απ το avs forums: https://www.avsforum.com/forum/155-...ng-audyssey-use-high-efficiency-speakers.html



c28QfsY.png



Εν τω μεταξύ τώρα είδα το νήμα σου δε σε πρόλαβα κι άνοιξα νέο νήμα γενικά για την ισοστάθμιση, υπάρχει λόγος να τα ενώσουμε ή να τ αφήσουμε αυτό αποκλειστικά για την εφαρμογή και στο άλλο να κάνουμε συζήτηση γενικά που είναι και το πιο λογικό;
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Το τέλειο θα ήταν να φέρουμε εδώ την συζήτηση για το app, με τις αναλυτικές οδηγίες χρήσης του που καταλήξαμε από το άλλο thread (“αγορα AVR”) και στο thread της ισοστάθμισης να κάνουμε μια πιο χαλαρή συζήτηση :)
 

K.ROMPOTIS

AVClub Fanatic
22 August 2009
10,924
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Το νήμα της ισοστάθμισης είναι για γενική συζήτηση όσον αφορά όλα τα συστήματα ισοστάθμισης, τα υπέρ και τα κατά τους, εδώ ο Μιχάλης άνοιξε αποκλειστικά νήμα για την εφαρμογή του Audyssey και θεωρώ ότι έτσι πρέπει να μείνει. Αν θα κανα κάτι σκέφτομαι να μεταφέρω το τελευταίο μήνυμα του manmar εδώ με το βίντεο οδηγό για τη συγκεκριμένη εφαρμογή.

Μιχάλη νομίζω ότι το νήμα είναι σωστό να μεταφερθεί στην κατηγορία "Νέες τεχνολογίες, Χώροι, Εγκαταστάσεις, Συνδέσεις, Ρυθμίσεις" γιατί το παρόν είναι για ενισχυτές A/V, τι λες κι εσύ;
 
Last edited:

Pleo

AVClub Fanatic
14 March 2008
19,394
Αθήνα
Μιχάλη εκπληκτικό σιδέρωμα έγινε, το ερώτημα είναι εσύ είσαι ικανοποιημένος στο αυτί σου απ το αποτέλεσμα; Δηλαδή το έχεις αφήσει έτσι ή πείραξες καθόλου την καμπύλη να πειραματιστείς;
Για παράδειγμα υπάρχει σχετικό άρθρο με την θεωρητικά σωστή καμπύλη ακουστότητας ανάλογα και τον ακροατή απ το avs forums: https://www.avsforum.com/forum/155-...ng-audyssey-use-high-efficiency-speakers.html



c28QfsY.png



Εν τω μεταξύ τώρα είδα το νήμα σου δε σε πρόλαβα κι άνοιξα νέο νήμα γενικά για την ισοστάθμιση, υπάρχει λόγος να τα ενώσουμε ή να τ αφήσουμε αυτό αποκλειστικά για την εφαρμογή και στο άλλο να κάνουμε συζήτηση γενικά που είναι και το πιο λογικό;

Και εδώ όλη η σχετική παραπομπή την οποία μπορεί κάποιος να διαβάσει ή και να κατεβάσει σε PDF. Η καμπύλη βρίσκεται στη σελίδα #528.

https://www.researchgate.net/public..._and_Calibration_of_Sound_Reproducing_Systems
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Κώστα βάλε το νήμα οπού θεωρείς ότι είναι σωστό.
Εγώ το έβαλα εδώ επειδή στα δικά μου μάτια δεν έβλεπα κάτι άλλο.

Απο την ισοστάθμιση και μετά, μια βδομάδα τώρα, ΔΕΝ έχω προλάβει να δω κάποια ταινία παρά το κομμάτι με την κούρσα αγώνων απο το Ready Player One.
ΝΟΜΙΖΩ ότι για 2 sub θα έπρεπε να έχω καλύτερο χαμηλό, είναι βαθύ αλλά νομίζω ότι κάπου χάνει, το περίμενα ακόμα πιο εντυπωσιακό.

Θέλω να πειραματιστώ με εναλλακτικές θέσεις των sub ή παιχνίδι με το Parametriq EQ που έχουν τα XTZ 12.17 edge.

Αυτό που έκανα, post calibration, είναι να ανεβάσω τις στάθμες στα 84db με ενα SPL meter της radioshack.

Pink Noise απο το ΤΗΧ Calibrator Disc
Audyssey: ON: Reference (καμπύλη του App)
Dynamic EQ :OFF
Dynamic Volume: OFF

Επίσης "τσίμπησα" τα sub 2db και είναι κι αυτά στα 83~84db

Καμπύλη ΔΕΝ έχω αγγίξει ακόμα. :slapface:

Να σημειώσω ότι πριν αρχίσω να ανεβάζω τις στάθμες , μέτραγα 82db !
Δλδ το Audyssey έκανε εξαιρετική δουλειά και εκεί.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Pink Noise απο το ΤΗΧ Calibrator Disc
Audyssey: ON: Reference (καμπύλη του App)
Dynamic EQ :OFF
Dynamic Volume: OFF

Επίσης "τσίμπησα" τα sub 2db και είναι κι αυτά στα 83~84db

Καμπύλη ΔΕΝ έχω αγγίξει ακόμα. :slapface:

Να σημειώσω ότι πριν αρχίσω να ανεβάζω τις στάθμες , μέτραγα 82db !
Δλδ το Audyssey έκανε εξαιρετική δουλειά και εκεί.

Το DEQ γιατί το έχεις στο off? :)
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Το DEQ γιατί το έχεις στο off? :)

Και ON να το είχα παίζω πάντα απο -20 έως -15 οπότε και πάλι δεν θα είχε καμία επίδραση.
Επίσης ακούγοντας πιο χαμηλά νομίζω ότι έχει πολλές "υπερβολές" ο ήχος.

Για παράδειγμα,βλέπεις μια πόρτα να κλείνει και κοπανάει το sub λες και έκλεισαν η πύλες του Καμελοτ :p
Τουλάχιστον για τα δικά μου αυτιά, καμιά φορά ανάλογα και την ταινία μπορεί να το ενεργοποιώ μονο όταν ακούω απο -25 και κάτω.
 

simplektis

Senior Member
30 September 2012
507
Νιώθω πάντως ότι μου κάνει όλη την διαφορά στις χαμηλές στάθμες. Ολοκληρώνει την εμπειρία στις βράδυνες ακροάσεις.
 

nemesi54

AVClub Addicted Member
18 September 2007
1,694
Μοσχάτο
Νιώθω πάντως ότι μου κάνει όλη την διαφορά στις χαμηλές στάθμες. Ολοκληρώνει την εμπειρία στις βράδυνες ακροάσεις.

Απόλαυσε ότι σου αρέσει.
Κανείς δεν έχει δίκιο αν εσύ είσαι χαρούμενος με ότι λαμβάνεις (αυτό πιστεύω εγω).