J.S. Bach Καντάτα BWV 147

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,284
Αθήνα
Στο κατά Λουκά ευαγγέλιο αναφέρεται η επίσκεψη της εγκυμονούσης Παναγίας στην επίσης εγκυμονούσα στον Ιωάννη τον Πρόδρομο εξαδέλφη της Ελισάβετ. Τα δύο έμβρυα, είχαν την πρώιμη συνάντησή τους και η Ελισάβετ νοιώθοντας την χαρά του εμβρύου μέσα της κατάλαβε την αλήθεια για την Παναγία.
Με αφορμή αυτή την επίσκεψη, που εορτάζεται μόνο από την η δυτική εκκλησία, συνέθεσε ο Bach την καντάτα BWV 147 που πρωτοπαίχτηκε στην Λειψία το 1723.

Η καντάτα αυτή προέρχεται από προηγούμενη σύνθεση της Βαϊμάρης και είναι από τις πιο μελωδικές που έχω ακούσει.
Ξεκινά με την χορωδία συνοδευόμενη από έγχορδα όμποε φαγκότο να τραγουδά allegro με εορταστική διάθεση που επιτείνεται με την χρήση της τρομπέτας.

Περιλαμβάνει τέσσερεις ωραίες άριες κατά σειρά για άλτο, σοπράνο, τενόρο, βαρύτονο που η μια είναι καλύτερη από την άλλη.
Η πρώτη άρια της άλτο είναι ένα τρίο φωνής, όμποε, Continuo με το όμποε να συναγωνίζεται την φωνή. Η άρια της σοπράνο, που είναι και η ωραιότερη, είναι ένα δεύτερο τρίο με φωνή, βιολί και Continuo με το βιολί να απαντά στην φωνή. Ο τενόρος στη άρια του επαναλαμβάνει τέσσερεις φορές κάθε πρόταση του κειμένου, εκ βαθέων, με λιτότητα όπως λιτά τον συνοδεύει μόνο του το Continuo. Για την άρια του βαρύτονου ο Bach ξαναθυμίζει μουσικά το αρχικό χορωδιακό με το λαμπερό μοτίβο, τον ήχο της τρομπέτας και την ευοίωνη διάθεση.

Στο τέλος του πρώτου μέρους και στο τέλος της καντάτας αλλά με διαφορετικό στίχο παρουσιάζεται το χορωδιακό πρελούδιο < Jesu,Joy of Man’s Desiring>, μια υπέροχη μελωδία που έκανε την καντάτα τόσο αγαπητή. Η μελωδία αυτή έχει πολυδιασκευατεί από πιάνο (Myra Hess) μέχρι και για karaoke.


Αξιόλογες ηχογραφήσεις


Karl Richter (sacd) ίσως οι καλύτερες φωνές
Suzuki (sacd) έχει ηχογραφήσει όλες τις καντάτες. Για το σύνολο είναι η καλύτερη σύγχρονη ηχογράφηση
Harnoncourt and Leonhardt (cd οι άριες των σοπράνο από παιδικές φωνές) δεν θα μορούσε να λείπει

Rilling σε βινύλιο με υπέρ υψηλή ποιότητα ήχου

Bach Cantatas BWV 140 and 147 - Karl Richter.jpgBach Collegium Japan Suzuki - Bach - Cantatas Vol. 12.jpgNikolaous Harnoncourt, Gustav Leonhardt - Johann Sebastian Bach Das Kantatenwerkb.jpgrilling.jpg
 

Skakinen

AVClub Fanatic
22 November 2006
10,044
Αθήνα
Στο τέλος του πρώτου μέρους και στο τέλος της καντάτας αλλά με διαφορετικό στίχο παρουσιάζεται το χορωδιακό πρελούδιο < Jesu,Joy of Man’s Desiring>, μια υπέροχη μελωδία που έκανε την καντάτα τόσο αγαπητή. Η μελωδία αυτή έχει πολυδιασκευατεί από πιάνο (Myra Hess) μέχρι και για karaoke.

Από τις πιο όμορφες μελωδίες του Bach. Δεν έχει ιδιαίτερη αντιστικτική πλοκή και αρμονία αλλά αιχμαλωτίζει τον ακροατή μέσα στην μεγαλειώδη απλότητά της.
 

ΚΩΣΤΑΣ ΖΑΓΓΟΓΙΑΝΝΗΣ

Super Moderator
Staff member
20 October 2007
17,768
Μεσευρώπη
Έχω αυτή την έκδοση σε βινύλιο.
R-9526112-1482098463-7453.jpeg.jpg
Δεν έχω συγκρίνει με άλλες ηχογραφήσεις (έχω και του Suzuki κάπου χαμένη στο σκληρό δίσκο), αλλά νομίζω ότι είναι μια πολύ όμορφη ερμηνεία. Η μουσική πάντως είναι θεϊκή, πολύ απλά.
 

Κώστας Γκαβάκος

AVClub Enthusiast
16 March 2009
1,284
Αθήνα
Από τις πιο όμορφες μελωδίες του Bach. Δεν έχει ιδιαίτερη αντιστικτική πλοκή και αρμονία αλλά αιχμαλωτίζει τον ακροατή μέσα στην μεγαλειώδη απλότητά της.

Ναι αλλά και απίστευτη μαστοριά. Την μελωδία την έχουν οι σοπράνο και την έδωσε και στις τρομπέτες που παίζουν μαζί τους. Αυτά δεν γίνονται.
 

Sonorus

Super Moderator
Staff member
28 August 2010
8,395
Θεσσαλονίκη
Η ενάτη του είναι δυστυχώς μέτρια όπως και η μεγάλη λειτουργία.
Δεν το "έχει" μάλλον σε αντίθεση με το σόλο harpsichord όπου μας έδωσε μια από τις καλύτερες (ίσως η καλύτερη?) ερμηνείες στις αγγλικές σουίτες του Μπαχ.

Υ.Γ - Στην καντάτα 147 η πρώτη άρια είναι εκπληκτική.
 

Cicadelic Ranger

AVClub Fanatic
16 December 2014
15,302
Τις τελευταιες μερες ακουω αρκετα Bach και εδω και δυο τρεις μερες την συγκεκριμενη Καντατα.

Οι αγαπημενες μου ειναι αυτες που εχω γιατι τις αγαπω ολες.

Σε CD
Gardiner (Archiv)
Harnoncourt (Teldec σε Compilation)
Koopman ( Erato σε Compilation ) + ζωντανη εμπειρια απο Κοντσερτο στην Εκκλησια Saint Roch (Paris)
Richter (Archiv)
Σε βινυλιο
Wilcocks (EMI)
Werner (Erato)

Oλες τις αγαπαω αλλα αν θα επρεπε να διαεξω μια... σιγουρα του Harnoncourt, η ισως του Koopman για την συγκινηση που μου εδωσε.

Δεν μπορω να συγχωρεσω τον εαυτο μου που δεν αξιωθηκα (ακομα) να παρω τα πληρη εργα σε καντατες απο Harnoncourt αλλα και Koopman.

θα ηθελα επιπλεον να ακουσω τις αντιστοιχες απο Rilling αλλα και απο τον Winschermann που εχουν επισης πληρης καταλογους απο καντατες...
Δυστυχως η ζωη ειναι τοσο μικρη για να τα ακουσεις ολα...
Και με επιασε μια μανια αιφνης να ψαξω να δω αν εκανε κατι ο Herreweghe με το εργο αυτο.

Τι να πρωτοπρολαβει κανεις... Ακουω αυτη την στιγμη απο Gardiner εξαιρετικο επισης αλλα η πιστα του οργανου λιγο en retraite. Σιγουρα για να αποφυγει το πομπωδες, δεν ειναι το στυλ του.
Ακουω Μπαχ...Και αυριο παλι θα ακουω, πρωτα ο Θεος. :)