Αγορά TV 65'' (μάλλον) - μπέρδεμα

  • Αγαπητοί φίλοι και φίλες.

    Με ιδιαίτερη χαρά σας προσκαλούμε στην κοπή της πρωτοχρονιάτικης πίτας του AVClub στη Θεσσαλονίκη για το 2024 την Κυριακή 07 Απριλίου και ώρα 14.00

    Δηλώστε τη συμμετοχή σας εδώ, θα χαρούμε πολύ να σας γνωρίσουμε από κοντά.

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Χαίρετε,

Έχω μια Panasonic Plasma 50'' (TX-P50GT30E) η οποία προσφάτως παρέδωσε το πνεύμα. Απ' το service μου είπαν (μάλλον) αλλαγή πλακέτας κι επειδή δεν υπάρχει διαθέσιμη πάμε για αποστολή Αγγλία, ανακατασκευή κτλ. Με λίγα λόγια αναμονή 1 μήνα και κόστος 400 ευρώ minimum χωρίς να σου εγγυάται κανείς ότι δε θα χαλάσει κάτι άλλο στο μέλλον. Ο ίδιος ο τεχνικός μου είπε ότι καλύτερα να κοιτάξω κάτι καινούριο. Οπότε σκέφτομαι κάποια επιλογή στις 65''.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας. Καταρχήν να πω ότι η απόσταση θέασης είναι γύρω στα 3, 3 και κάτι μέτρα. Ερώτηση 1η: πιστεύετε ότι οι 65'' είναι υπερβολή; Δεδομένου ότι μέχρι στιγμής έβλεπα σε 50'' φαντάζομαι ότι και σε 55'' να πάω αναβάθμιση θα μου φανεί. Από την άλλη είμαι της άποψης ότι the bigger the better (γι' αυτό λέω για 65'') και παλιότερα που έβλεπα σε προβολέα κοίταζα 92 ίντσες απ' την ίδια απόσταση χωρίς πρόβλημα. Βέβαια έβλεπα ταινίες μια στο τόσο ενώ τώρα μιλάμε για θέαση τηλεόρασης, οπότε πιθανόν να έχει σημασία. Το θέμα είναι αν οι 65'' είναι κουραστικές απ' τα 3 μέτρα.

Όσον αφορά τη χρήση: κυρίως για θέαση τηλεόρασης (απ' την οικογένεια, προσωπικά βλέπω ελάχιστα) και για καμιά ταινία αραιά και πού. Απαιτήσεις ιδιαίτερες δεν έχω, δηλαδή δεν πρόκειται να κοιτάξω αν έχει το απόλυτο μαύρο και τέτοια πράγματα. Προφανώς θέλω αξιοπρεπή εικόνα αλλά ως εκεί. Επιπλέον μερικά πρακτικά μπλιμπλίκα, δορυφορικό δείκτη, καμιά διασύνδεση ethernet/WiFi/bluetooth/USB (αλλά νομίζω όλες έχουν πλέον), ενσωματωμένο media player κτλ. Τώρα αν δεν παίζει DTS (μιλάω για Samsung) δε χάθηκε ο κόσμος. Επίσης απ' όσο διαβάζω καλό είναι να υπάρχει panel VA. Α σχετικά με γωνίες θέασης κατά βάση βλέπω ευθεία μπροστά, ενίοτε και από μικρή κλίση πλάγια (δηλαδή μέχρι 30 - 40 μοίρες χοντρικά). Υπάρχει και θέση που είναι αρκετά πιο πλάγια αλλά εντάξει δύσκολα θα κάτσει κάποιος εκεί που θέλει να δει τηλεόραση.

Στο δια ταύτα: το budget είναι σχετικά ελαστικό, δηλαδή δε θα ήθελα να χαλάσω πάνω από 1000 - 1200 ευρώ (χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να δώσω τόσα ντε και καλά) αλλά αν είναι να πηγαίνουμε σε κάτι πολύ καλύτερο θα μπορούσα (ίσως) να περιμένω να μαζέψω κάτι ακόμα. Σαν τεχνολογία κλίνω προς LED/QLED.

Για να είμαι ειλικρινής η πρώτη μου σκέψη είναι για τη Samsung UE65RU7400 στα 750 ευρώ χοντρικά. Ξέρω ότι είναι LED, θεωρητικά υποδυέστερη των QLED αλλά έχει κάποιο σοβαρό μειονέκτημα; Δεν ξέρω πώς θα δείχνει τηλεοπτικό σήμα, επίσης είναι και στα 50/60 Hz. Panel γνωρίζετε αν έχει VA;

Από 'κει και πέρα παίζουν οι QLED της Samsung, 60R, 70R κτλ. Εκεί αξίζει να πάω για κάτι καλύτερο; Λίγο οι ιστορίες με local dimming μ' έχουν φοβίσει, απ' όσο καταλαβαίνω τα πράγματα γίνονται καλύτερα απ' την 80R και πάνω με περισσότερες ζώνες αλλά επειδή είπαμε δεν έχω και πολλές απαιτήσεις ίσως και να μη μ' απασχολήσει.

Επίσης δεν έχω κόλλημα με τις Samsung, αν έχετε να προτείνετε και άλλη εταιρία εννοείται ελεύθερα. Γενικά είμαι ανοιχτός σε απόψεις, π.χ. αν θεωρείτε ότι καλύτερα μια 55άρα με καλύτερες προδιαγραφές αντί 65άρας με χαμηλότερες, αν και για να είμαι ειλικρινής προτιμώ τις περισσότερες ίντσες (εκτός αν είναι κουραστικές απ' τα 3 μέτρα). Α ένας άλλος πρακτικός περιορισμός είναι το... έπιπλο της τηλεόρασης. Το είχα πάρει με τα δεδομένα της προηγούμενης τηλεόρασης οπότε το πλάτος τους είναι 1.25 μέτρα. Συνεπώς πρέπει να πάω σε τηλεόραση που η βάση στήριξης (δε θέλω να τη βάλω στον τοίχο) έχει μέχρι αυτό το μέγιστο πλάτος. Γενικά έχω δει όμως ότι οι βάσεις δεν πιάνουν τα άκρα και με λίγο ψάξιμο ενδεικτικά είδα ότι είναι κάτω από 1.20 μέτρα, οπότε λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761
Βασικά από plasma,να πας σε lcd θα σου φανεί υποβάθμιση.Καλυτερα θα ήταν να πας σε 65αρα oled, αλλά ξεφεύγεις πολύ από το budget που έχεις.Μπορείς να βρεις 55αρα oled πάνω κατω στα χρήματα που διαθέτεις,κάποια lg c8 ίσως...

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Χαίρετε,

Έχω μια Panasonic Plasma 50'' (TX-P50GT30E) η οποία προσφάτως παρέδωσε το πνεύμα. Απ' το service μου είπαν (μάλλον) αλλαγή πλακέτας κι επειδή δεν υπάρχει διαθέσιμη πάμε για αποστολή Αγγλία, ανακατασκευή κτλ. Με λίγα λόγια αναμονή 1 μήνα και κόστος 400 ευρώ minimum χωρίς να σου εγγυάται κανείς ότι δε θα χαλάσει κάτι άλλο στο μέλλον. Ο ίδιος ο τεχνικός μου είπε ότι καλύτερα να κοιτάξω κάτι καινούριο. Οπότε σκέφτομαι κάποια επιλογή στις 65''.

Θα ήθελα λοιπόν τη βοήθειά σας. Καταρχήν να πω ότι η απόσταση θέασης είναι γύρω στα 3, 3 και κάτι μέτρα. Ερώτηση 1η: πιστεύετε ότι οι 65'' είναι υπερβολή; Δεδομένου ότι μέχρι στιγμής έβλεπα σε 50'' φαντάζομαι ότι και σε 55'' να πάω αναβάθμιση θα μου φανεί. Από την άλλη είμαι της άποψης ότι the bigger the better (γι' αυτό λέω για 65'') και παλιότερα που έβλεπα σε προβολέα κοίταζα 92 ίντσες απ' την ίδια απόσταση χωρίς πρόβλημα. Βέβαια έβλεπα ταινίες μια στο τόσο ενώ τώρα μιλάμε για θέαση τηλεόρασης, οπότε πιθανόν να έχει σημασία. Το θέμα είναι αν οι 65'' είναι κουραστικές απ' τα 3 μέτρα.

Όσον αφορά τη χρήση: κυρίως για θέαση τηλεόρασης (απ' την οικογένεια, προσωπικά βλέπω ελάχιστα) και για καμιά ταινία αραιά και πού. Απαιτήσεις ιδιαίτερες δεν έχω, δηλαδή δεν πρόκειται να κοιτάξω αν έχει το απόλυτο μαύρο και τέτοια πράγματα. Προφανώς θέλω αξιοπρεπή εικόνα αλλά ως εκεί. Επιπλέον μερικά πρακτικά μπλιμπλίκα, δορυφορικό δείκτη, καμιά διασύνδεση ethernet/WiFi/bluetooth/USB (αλλά νομίζω όλες έχουν πλέον), ενσωματωμένο media player κτλ. Τώρα αν δεν παίζει DTS (μιλάω για Samsung) δε χάθηκε ο κόσμος. Επίσης απ' όσο διαβάζω καλό είναι να υπάρχει panel VA. Α σχετικά με γωνίες θέασης κατά βάση βλέπω ευθεία μπροστά, ενίοτε και από μικρή κλίση πλάγια (δηλαδή μέχρι 30 - 40 μοίρες χοντρικά). Υπάρχει και θέση που είναι αρκετά πιο πλάγια αλλά εντάξει δύσκολα θα κάτσει κάποιος εκεί που θέλει να δει τηλεόραση.

Στο δια ταύτα: το budget είναι σχετικά ελαστικό, δηλαδή δε θα ήθελα να χαλάσω πάνω από 1000 - 1200 ευρώ (χωρίς να σημαίνει ότι πρέπει να δώσω τόσα ντε και καλά) αλλά αν είναι να πηγαίνουμε σε κάτι πολύ καλύτερο θα μπορούσα (ίσως) να περιμένω να μαζέψω κάτι ακόμα. Σαν τεχνολογία κλίνω προς LED/QLED.

Για να είμαι ειλικρινής η πρώτη μου σκέψη είναι για τη Samsung UE65RU7400 στα 750 ευρώ χοντρικά. Ξέρω ότι είναι LED, θεωρητικά υποδυέστερη των QLED αλλά έχει κάποιο σοβαρό μειονέκτημα; Δεν ξέρω πώς θα δείχνει τηλεοπτικό σήμα, επίσης είναι και στα 50/60 Hz. Panel γνωρίζετε αν έχει VA;

Από 'κει και πέρα παίζουν οι QLED της Samsung, 60R, 70R κτλ. Εκεί αξίζει να πάω για κάτι καλύτερο; Λίγο οι ιστορίες με local dimming μ' έχουν φοβίσει, απ' όσο καταλαβαίνω τα πράγματα γίνονται καλύτερα απ' την 80R και πάνω με περισσότερες ζώνες αλλά επειδή είπαμε δεν έχω και πολλές απαιτήσεις ίσως και να μη μ' απασχολήσει.

Επίσης δεν έχω κόλλημα με τις Samsung, αν έχετε να προτείνετε και άλλη εταιρία εννοείται ελεύθερα. Γενικά είμαι ανοιχτός σε απόψεις, π.χ. αν θεωρείτε ότι καλύτερα μια 55άρα με καλύτερες προδιαγραφές αντί 65άρας με χαμηλότερες, αν και για να είμαι ειλικρινής προτιμώ τις περισσότερες ίντσες (εκτός αν είναι κουραστικές απ' τα 3 μέτρα). Α ένας άλλος πρακτικός περιορισμός είναι το... έπιπλο της τηλεόρασης. Το είχα πάρει με τα δεδομένα της προηγούμενης τηλεόρασης οπότε το πλάτος τους είναι 1.25 μέτρα. Συνεπώς πρέπει να πάω σε τηλεόραση που η βάση στήριξης (δε θέλω να τη βάλω στον τοίχο) έχει μέχρι αυτό το μέγιστο πλάτος. Γενικά έχω δει όμως ότι οι βάσεις δεν πιάνουν τα άκρα και με λίγο ψάξιμο ενδεικτικά είδα ότι είναι κάτω από 1.20 μέτρα, οπότε λογικά δεν υπάρχει πρόβλημα εκεί.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Για να σε ξεμπερδεψω μιας και εγω περασα προσφτα σε πιο πολλες ιντσες και καλυτερη οθωνη.
Για μενα στο διλλημα "μεγεθος-ιντσες" για συγκεκριμενο μπατζες, ΠΡΩΤΑ καλυπτεις το παραπανω μεγεθος...ΟΣΟ παραπανω μπορεις απο πλευρας χωρου (και "γυναικεια γκρινιας"..χεχεχε). Μετα κοιταζεις ποιοτητα με βασικη παραμετρο την "γωνια θεασης".
Διοτι το "μεσο" ματι ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ θα εντυπωσιαστει με το μεγαλυτερο μεγεθος παρα με την καλυτερη ποιοτητα, αρκει βεβαιως να μην μιλαμε για ακραιες καταστασεις διαφορας (πχ πολυ μεγαλη οθονη με χαλια ποιοτητα...εκει θα παει αναποδα...θα βλεπεις και το παραμικρο στραβο υπερμεγενθυμενο).

Με τα λεφτα που λες, και αν θες οντως Σαμσουνγκ και καλο μεγεθος αλλα να κρατησεις και ενα δεικτη "ποιοτητας" σε καλο επιπεδο, τοτε θες απο τον μοντελο 8002 και πανω για να πεις οτι δεν εχεις παρει απλα "μεγεθος" αλλα οτι μαζι πηρες και καλη ποιοτητα. Και αν πας σε Q, προσπερνα την q60 αν μπορεις, για να παρεις και στοιχειωσες Local dimming.

Ανα διαστηματα (νομιζω και τωρα) παιζουν κατι 55αρες oled phillps στο χιλιαρικο (νομιζω οτι καπου παιζει και με -20% με Γιουρομπανκ καρτες). Εκει στο διλλημα εχεις απαντησει αναποδα....δηλαδη προτιμησες το ποιοτητα εναντι του μεγεθους, χωρις ομως να εχεις κανει σημαντικο συμβιβασμο στο δευτερο (στο μεγεθος δηλαδη).

Και ισως η ΠΙΟ σημαντικη συμβουλη, ειναι η εξης: Αν ΔΕΝ την βιαζεσαι για καποιο λογο, κανε υπομονη...ψαξου λιγο καιρο μονος σου, περιμενε...θα ξαναυπαρξουν προσφορες και καλυτερες....σιγα σιγα θα αρχισουν να βγαινουν και τα μοντελα του 20 και τα τωρινα θα αρχισουν να "σκοτωνονται" αλλα οχι ντε και σωνει "ολα μαζι"....μπορει να αποφασισει η Samsung να σκοτωσει τον ΜΑρτη και η SONY τον Μαη.
Την εχεις αναγκη ΤΩΡΑ? Χαλασε η υπαρχουσα ας πουμε? Εγω προσωπικα υπεμεινα με μισοχαλασμενη τιβι σχεδον 4 μηνες πριν παρω αυτη τπου πηρα, ακριβως διοτι μου εκατσε να παθει ζημια σε κακη περιοδο απο πλευρας προσφορων κοκ.....δε βγηκα χαμενος τελικα....
 

aggelos29

AVClub Enthusiast
22 October 2011
761

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Η Philips που αναφέρει ο φίλος, αν έχεις και κάρτα eurobank, σου βγαίνει 800 ευρώ με το 20% επιστροφή. Η τιμή είναι super!

Στάλθηκε από το LG-H870 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Απο την αλλη ομως, με 900 κατοσταρικα παιρνεις αυτη:
https://www.kotsovolos.gr/sound-vis...cd/196638-samsung-ue65ru8002-65?cmicc=skroutz

Και ΑΝ δεβ ειχε εξαντληθει στο Mediamarkt (μπορεις να το τσεκαρεις παντως) θα σου εβγαινε 900-20%....720 ευρω....τσαμπα επισης...αλλα εκει επελεξες μεγεθος....
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 65" (μάλλον) - μπέρδεμα

Αν όντως θα προβάλλεται κυρίως τηλεοπτικό, πήγαινε σε 55". Με το budget που διαθέτεις, μπορείς να αγοράσεις OLED, αν νομίζεις πως θα αξίζει η επένδυση.
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Re: Απάντηση: Αγορά TV 65" (μάλλον) - μπέρδεμα

Αν όντως θα προβάλλεται κυρίως τηλεοπτικό, πήγαινε σε 55". Με το budget που διαθέτεις, μπορείς να αγοράσεις OLED, αν νομίζεις πως θα αξίζει η επένδυση.

εγω παλι πιστευω το αναποδο....αφου θα παιζει κυριως τηλεοπτικο.....η "διαφορα" των Oled εναντι των lcd δε φαινεται κυριως σε τετοιου τυπου σημα....αρα πολυ καλυτερο να παρει μια μεγαλη lcd (65ara ας πουμε) να την φχαριστιεται τουλαχιστον
 

JL_?

AVClub Fanatic
19 September 2008
15,415
Terra
Όσον αφορά τη χρήση: κυρίως για θέαση τηλεόρασης (απ' την οικογένεια, προσωπικά βλέπω ελάχιστα) και για καμιά ταινία αραιά και πού. Απαιτήσεις ιδιαίτερες δεν έχω, δηλαδή δεν πρόκειται να κοιτάξω αν έχει το απόλυτο μαύρο και τέτοια πράγματα.

Βάσει αυτού, μάλλον έχεις κατευθυνθεί προς την σωστή επιλογή...

Εναλλακτικά, μπορείς να κοιτάξεις και τις Samsung 65RU70xx που είναι φτηνότερες ή και την LG 60UM7100...
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Η UE65RU7400 γνωρίζετε αν έχει panel VA; Φαντάζομαι η UE65RU8002 θα έχει; Επίσης έχει νόημα να κοιτάζω για 120Hz, θα κάνει διαφορά στην πράξη;

Κοιτάζω στα κλεφτά και τη Sony KD-65XF9005, αν βέβαια την πετύχω στα 1200 ευρώ. Απ' όσο διάβασα πρέπει να είναι (σχετικά) value for money πρόταση.
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
αν δεν βλέπεις ταινίες 4K HDR δεν είναι και εντελώς απαραίτητο το local dimming, και τα ακριβά μοντέλα ...
επίσης εμάς μας αρέσει το VA panel (και οι oled) για να μην γκριζάρει το μαύρο επειδή τις έχουμε τηλεοράσεις για να βλέπουμε ταινίες το βράδυ... αλλά μια IPS μπορεί να είναι καλύτερη λύση για μια οικογένεια που θέλει την τηλεόραση για τηλεοπτικό, ποδόσφαιρο, χαλαρές ταινίες και μια "γενική χρήση"
(θα κοίταζα μόνο 65ρες, άλλωστε είναι φτήνες πια)
 

ROOKIE

AVClub Enthusiast
4 September 2010
799
Χαλάνδρι
Η UE65RU7400 γνωρίζετε αν έχει panel VA; Φαντάζομαι η UE65RU8002 θα έχει; Επίσης έχει νόημα να κοιτάζω για 120Hz, θα κάνει διαφορά στην πράξη;

Κοιτάζω στα κλεφτά και τη Sony KD-65XF9005, αν βέβαια την πετύχω στα 1200 ευρώ. Απ' όσο διάβασα πρέπει να είναι (σχετικά) value for money πρόταση.

H 9005 ηταν σε φοβερη τιμη στην BF ειδικα αν την επαιρνες απο Mediamerkt με -20% με yellows. Η 8002 exei VA panel και ειναι και 120 hz....εχουν νοημα ναι...ειδικα σε αθλητικα...ΣΤΗΝ ΠΑΡΟΥΣΑ ΦΑΣΗ εχει νοημα (για μενα) η 8002 και αν την πετυχεις με μεδια να εχει μεινει κανα κομματι και παρεις και το -20% σε γιουρομπανκ ειναι τσαμπα....προφανως βεβαια η 9005 ειναι καλυτερη τιβι σε πολλα πραγματα αλλα πλεον ξαναανεβηκε....πρεπει να περιμενεις καποια συνδυαστικη προρφορα
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Να ρωτήσω σχετικά με τους περιορισμούς των Samsung (no DTS, no DivX νομίζω): ok μέσω του native player δεν υποστηρίζονται. Αν όμως παίξω κάποιο video με DTS ήχο από laptop/VLC μέσω HDMI στη Samsung, υπάρχει κάποια επιλογή στο VLC (ή άλλο player) να στείλει π.χ. PCM και να ακούσω ήχο απ' την τηλεόραση; Επίσης αν πάω σε μοντέλο που έχει και subwoofer (δεν το βλέπω λόγω τιμής αλλά λέμε), στην περίπτωση αυτή θα παίζει και το subwoofer της τηλεόρασης;
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Λοιπόν σήμερα που πήγα να δω λίγο από κοντά είχα μια ευχάριστη και μια δυσάρεστη έκπληξη: η δυσάρεστη ότι πράγματι σε τηλεοπτικό σήμα οι LED ήταν κάτω των προσδοκιών και η ευχάριστη ότι η γιαγιά προσφέρθηκε να τσοντάρει (αρκετά!) οπότε πάμε στα 1800 ευρώ. Στις τιμές αυτές κοιτάω την 65άρα Samsung 65q80 και τη Sony 65XF9005. Απόψεις;

Τις είδα και τις δύο αλλά δύσκολα να βγάλεις συμπέρασμα από κατάστημα. Για τη Sony διαβάζω καλά λόγια αλλά και ότι έχει lag στο menu, ακόμα και στη αύξηση της έντασης. Λίγο που έπαιξα όμως μαζί της δε διαπίστωσα κάτι τέτοιο. Επίσης για κάποιο λόγο δεν μπορούσα να βρω το menu για USB input, μου έβγαζε εναλλακτικές μόνο για τις HDMI (βέβαια δεν ξέρω και τι τηλεκοντρόλ μου είχαν δώσει). Σε κάθε περίπτωση κάπου θα είναι κρυμμένο :) Η Samsung απ' την άλλη καλύτερο ήχο, νεότερο μοντέλο (αν αυτό έχει καμία σημασία), καλύτερη φωτεινότητα κτλ. Από dimming zones δεν έχω στοιχεία να συγκρίνω.

Εσείς τι θα διαλέγατε;
 

sat_guy

AVClub Addicted Member
27 September 2014
1,625
Υπολόγισε και μια 5ετη εγγύηση όμως...
και οι δυο πάντως είναι άριστες LCD. Η Q80 έχει και ένα φίλτρο και έχει πιο καλές γωνίες θέασης, και έχει και καλύτερο ήχο (αν δεν σκοπεύεις να βάλεις ηχοσύστημα ή soundbar στο μέλλον).
Φαντάζομαι γνωρίζεις ότι οι samsung δεν υποστηρίζουν DTS ήχο.
 

Michalis3

Supreme Member
25 February 2011
8,020
Απάντηση: Αγορά TV 65" (μάλλον) - μπέρδεμα

Αν χρειάζεσαι μεγάλες γωνίες θέασης, πήγαινε σε OLED. Αν όχι κοντά στα Χριστούγεννα, τότε στις αρχές της νέας χρονιάς, πιθανώς να βρίσκεις κάποιες 65" με λιγότερα από δύο χιλιάδες ευρώ. Διαφορετικά, μάλλον η Q70R είναι καλύτερη επιλογή από την Q80R.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Λοιπόν εντωμεταξύ πήγα και σε Sony Center που είχαν την XF9005. Πριν είχα δει κυρίως τη Samsung ενώ τη Sony την περιεργάστηκα πολύ λιγότερο - την είχε και μόνο σε 55', ενώ στο Sony Center είχαν την 65άρα. Επίσης τηλεοπτικό σήμα είδα μόνο στη Samsung όπως και κάτι βιντεάκια youtube 480p (επίτηδες η χαμηλή ανάλυση για να δω πώς τα πάει με μέτριο σήμα) όπου λίγο απογοητεύτηκα.

Μην τα πολυλογώ, στο Sony Center είδαμε τηλεοπτικό σήμα (SD), youtube 480p και κάποια demo. Μπορώ να πω ότι σε χαμηλής ποιότητας σήμα ήταν πολύ ικανοποιητική για τα δεδομένα μου (και με το ιστορικό της Plasma). Τα 480p επίσης έπαιζαν τουλάχιστον αποδεκτά. Για τα demo εντάξει ήταν πολύ καλό το αποτέλεσμα αλλά αναμενόμενο. Φυσικά εκεί δεν είχα Samsung να συγκρίνω αλλά έμεινα με την αίσθηση ότι σε τηλεοπτικό σήμα η Sony θα είναι καλύτερη, σε ταινίες η Samsung αλλά με μικρή διαφορά (έτσι κι αλλιώς είπαμε απαιτήσεις δεν έχω φοβερές). Το μαύρο της Sony μου φάνηκε χειρότερο της Samsung αλλά εκεί πραγματικά δεν είναι ασφαλές το συμπέρασμα γιατί αφενός δεν έχω ιδέα πώς ήταν ρυθμισμένη η καθεμία, αφετέρου η έκθεση της Sony ήταν σε πολύ πιο φωτεινό περιβάλλον απ' της Samsung. Σχετικά με τα menu της XF, lag αισθητό δεν είδα (δε μ' ενόχλησε τουλάχιστον). Κοίταξα και από πλάγια (πολύ περισσότερο απ' όσο θα κοιτάω στο σπίτι που κάθομαι μέχρι 35 μοίρες), πάλι χωρίς να μ' ενοχλήσει κάτι (αν κι εδώ η Samsung είναι μάλλον καλύτερη). Επίσης από φωτεινότητα τα specs είναι υπέρ της Samsung αλλά χωρίς να τα πηγαίνει άσχημα κι η Sony.

Στο δια ταύτα: επειδή θα τη χρησιμοποιεί 80% η οικογένεια για τηλεόραση προσανατολίζομαι στη Sony. Έχει και κάτι ωραία καλούδια λόγω Android (στην έκθεση έπαιζε με το 7), π.χ. να κατεβάσεις VLC κτλ. που με βολεύουν. Όποια σχόλια ευπρόσδεκτα.

PS: σε OLED δε θέλω να πάω για διάφορους λόγους.
 

FSword

AVClub Enthusiast
19 June 2006
1,234
Re: Sony KD XG9505 / 49XG9005 : Reviews - Εντυπώσεις - Σχόλια

Απ' όσο βλέπω δεν έχει Miracast (ενώ η 9005 είχε). Ισχύει; Δηλαδή δεν μπορείς να κάνεις mirror την οθόνη του κινητού;

Εν γένει, πέρα από καλύτερο Android TV λόγω επεξεργαστών κτλ. η συγκεκριμένη είναι όντως καλύτερη απ' την 9005; Γιατί πολλά περίεργα διαβάζω στο avsforum ότι έχει χειρότερο motion flow απ' την 9005 και γενικά πολλοί γράφουν κάθε πέρυσι και καλύτερα. Και όχι τίποτε άλλο, μετά την απομάκρυνση απ' το ταμείο ουδέν λάθος αναγνωρίζεται. Βλέπω και την αντιμετώπιση του service στα προβλήματα που έχουν αναφερθεί...